TJ Spartak Vlasim
03
Zář

Vlašimákům se v Říčanech dařilo skvěle!

Ondřej Matějovský

Poslední prázdninový týden probíhal v sále říčanského KD Labuť 6. ročník šachového turnaje Pohár města Říčany. Kromě prvního ročníku se mezi startujícími pravidelně objevují také hráči našeho oddílu. Není divu, nemáme to daleko, turnaj většinou bývá otevřeným krajským přeborem jednotlivců a pořadatelé z Říčan jsou nejen našimi tradičními rivaly, ale především dobrými kamarády. Do Labutě si rok od roku nachází cestu stále více lidí, což svědčí o dobré pořadatelské práci, a nejinak tomu bylo i letos – účast 146 hráčů byla rekordní. Mě těší, že z vlašimského oddílu do Říčan denně dojíždělo 12 šachistů, je prostě radost sledovat naši prázdninovou (a nejen tu) aktivitu! :-) Hodně komentářů k průběhu turnaje a výkonům našich hráčů se objevilo u minulého článku Open Říčany 2008 na startovní čáře, zde si konečné výsledky zrekapitulujeme. Vzhledem k vynikajícím výsledkům vlašimské výpravy to bude příjemné bilancování!

Open „A“ (elo nad 1750 + několik výjimek) hrálo 88 vyznavačů královské hry, Vlašim reprezentovalo 5 borců. Roli favorita potvrdil velmistr Marek Vokáč (2451) z Nového Boru, když v devíti kolech ztratil jen dvě remízy a zaslouženě zvítězil s náskokem celého bodu na naši dvojici Tomáš Vojta (2411), Ondřej Mejzlík (2190). Zatímco Tomáš se od začátku pustil do očekávaných dostihů o celkové prvenství, Ondra se rozjížděl pomaleji – na úvod si připsal dva nerozhodné výsledky s Mackem (1959) a Lacinou (1949) a ani další výkony v první části turnaje nebyly moc přesvědčivé. Ondra však vždy byl, je a bude bojovník! I z nedobrých pozic dokázal vytěžit bodové zisky a po skvělém závěrečném dvoukole (výhry nad Studničkou (2300) a T. Vojtou) doskočil až na stupně vítězů! Stejně jako vítězný Vokáč neokusil Ondra hořkost porážky, což už nikdo jiný v áčku sám o sobě říct nemůže. Naopak Tomáš Vojta přišel v derby posledního kola o svou neporazitelnost, větší dopad to pro něj ale nemělo – ani případná výhra by na 1. místo nestačila, vítěz turnaje měl buchholz lepší…

Jak už bylo uvedeno, Ondra Mejzlík (vlevo) v Říčanech ani jednou neprohrál. Jedním ze čtyř hráčů, kteří s ním dokázali remizovat, byl kutnohorský Jaromír Skála, v posledních dvou sezonách hráč hostující ve vlašimském áčku. Foto: Jaroslav Pýcha

Skvělý výsledek uhrál Pavel Vojta (2137), který v průběhu říčanského openu oslavil své 31. narozeniny (vše nejlepší, Pavle! :-) ). Až do 8. kola se prezentoval nekompromisní hrou s výbornou bilancí 6-0-2, když si připsal mimo jiné cenné skalpy Táborského (2282) a místopředsedy ŠSČR Herejka (2197)! Až v závěrečném dějství se Pavel rozhodl neriskovat a rychlou taktickou remízou s domácím Honzou Fojtů (2105) si zajistil přední umístění a slušnou finanční cenu (nakonec 5. místo a 3.000 Kč). Já (2014) jsem byl po 6. kole na funkcionářských 50% a vzhledem k tomu, že mě los zrovna nešetřil (3 soupeři s elem přes 2200), panovala u mě mírná spokojenost. Ovšem závěrečnou třetinu turnaje bych si rád někdy zopakoval: Hadžala (2099), Groh (2186), P. Fojtů (2176) … ti všichni odešli od partie se mnou nečekaně poraženi a já jsem tak coby 40. nasazený poskočil na konečné 12. místo. Navíc jsem uhrál ve vážných partiích svou nejvyšší performanci (2243), takže spokojen být prostě musím, byť svůj výsledek nehodlám nijak přeceňovat. Dařilo se i našemu poslednímu zástupci v turnaji „A“, 14letému Davidu Zvárovi (1802). Se startovním číslem 83 skončil se 3,5 body na 68. místě (perf. 1893), a to byl vzhledem k průběhu partií blízko vyššímu bodovému zisku, některé lepší pozice se v remízy proměnily zbytečně. Každopádně nasbíral David další cenné zkušenosti se silnými soupeři a procvičil si především koncovky, kterých hrál v Říčanech opravdu hodně…

Vystoupení Vlašimských v openu „A“ skončilo výborným výsledkem, o čemž svědčí i pořadí v KP mužů: 1. T. Vojta, 2. O. Mejzlík, 3. P. Vojta … 6. Matějovský. David Zvára bral pro změnu cenu za 3. místo v kategorii juniorů, a tak jsme nakonec v áčku všichni pobrali nějakou tu korunu. Nejvíc samozřejmě Tomáš – 9 tisíc za týden rozhodně není špatný „plat“… :-)

V openu „B“ (elo do 1900) startovalo 58 šachistů, z toho 7 statečných z našeho oddílu – až na jednu výjimku (veterán výpravy Jiří Mejzlík) samí žáci. Se 7,5 body překvapivě vyhrál Jan Klíma (1667, bez oddílové příslušnosti) s půlbodovým náskokem před Vojtěchem Rutem (1649) z Vyšehradu. Na dalších místech skončili 6,5bodoví Ladislav Kalvach (1881, Radlice), Ondřej Hataš (1437, Úholičky) a Martin Voříšek (1587, Benešov). Pro Ondru Hataše ze spřátelené Caissy Úholičky je umístění v popředí výsledkové listiny velkým úspěchem, nasazen byl totiž až ve druhé polovině startovní listiny! Díky skvělému finiši (4/4) převzal pomyslnou „bramborovou štafetu“ od Davida Zváry, jenž skončil čtvrtý dokonce dvakrát po sobě (2006, 2007). Hlavní favorit Kalvach asi se třetím místem spokojen nebude, zpytovat svědomí navíc může za nečestné jednání v partii předposledního kola s Rutem, kdy již v zahájení vrátil svůj chybný tah (1.e4 g6 2.d4 Sg7 3.Jc3 c6 4.Sd3?/Se2). Naštěstí spravedlnost tentokrát nebyla slepá, mladý Rut partii i tak vyhrál a připravil nasazenou jedničku o turnajové vítězství…

A nyní už k Vlašimským. Výborně vstoupil do celotýdenních bojů 12letý Robin Hrdina (1624), který se díky kombinaci aktivní a nebojácné hry s potřebnou dávkou štěstí objevil po 6. kole s 5,5 body v samostatném vedení! Pak bohužel nedotáhl do konce nadějně rozehranou partii s Kalvachem, což se asi podepsalo i na výsledku zbývajících kol – prohrál s Klímou, přestože měl kvalitu navíc, i v zajímavém souboji posledního kola s Voříškem. Tři nuly na závěr se pochopitelně na konečném výsledku musely projevit a Robin klesl až na 12. místo. Protože byl nasazen jako 14. a polepšil si i na elo, rozhodně nemůžeme mluvit o neúspěchu, ale ten závěr opravdu zamrzí: k finanční ceně chybělo půl bodu, k nejhůře 4. místu bodík a v případě výhry nad Kalvachem bylo turnajové vítězství na dohled… Každopádně Robin v Říčanech dokázal, že se s ním v budoucnu musí počítat, a svým fanouškům připravil hezký sportovní zážitek!  :-)  

Robin Hrdina v souboji s benešovským Martinem Voříškem definitivně přišel o finanční cenu, ale příště už to určitě dotáhne! Černé věže na snímku vypadají dost nepříjemně… Foto: Jan Fiala 

Velmi dobrý úvod měl také Jirka Mejzlík (1451) – 3/4, ani on si ale bohužel nenechal dost sil do konce a po nevýrazném finiši skončil přesně podle papírových předpokladů 27. (4,5 bodu). 50% bodů vybojoval také Patrik Pýcha (1312), ten se ale naopak po prohrách v prvních dvou kolech na konečné 32. místo prokousal odspoda. Umístění je to solidní, ale Patrik v ostatních prázdninových turnajích ukázal, že má i na víc… Nela Pýchová (48. místo, 3 body) i tři pravonínští žáci Patrik Studnička (53. místo, 2,5 bodu), Vojta Filip (54. místo, 2,5 bodu) a Lukáš Filip (56. místo, 2,5 bodu) jezdili hlavně sbírat zkušenosti, v některých partiích ovšem naznačili své možnosti. Například Patrik dokázal ve 3. kole porazit silného Josefa Šilhavého (1633)! Výkony všech reprezentantů Pravonína podrobně hodnotí ve svém článku vedoucí kroužku paní Filipová. Na závěr se ještě zmíním o úspěchu benešovské Adély Nguyenové (1366), která po výtečném finiši (4/4) obsadila s 5,5 body 16. příčku a při vyhlášení převzala cenu za 1. místo v kategorii D 20 (1.000 Kč)! Adéla bude i letos hostovat v týmu Vlašimi v 1. lize dorostu a pravděpodobně také navštěvovat kroužek při MěDDM Vlašim.

Rád bych na tomto místě poděkoval všem pořadatelům z Biomedicy Říčany za tradičně hezky připravený turnaj! Pokud jsme některé věci v diskuzi pod minulým článkem kritizovali (internetové zpravodajství, bulletiny), tak to berte jako konstruktivní kritiku a námět na vylepšení Vašeho pěkného turnaje. Za rok se určitě vrátíme a možná v ještě hojnějším počtu! :-)

Oba openy se hrály švýcarským systémem na 9 kol, tempem 90 minut na partii + 30 sekund za tah.

Konečné výsledky na chess-results

Turnajové stránky – Doporučuji především vtipný článek Marka Vokáče!

18 reakcí na “Vlašimákům se v Říčanech dařilo skvěle!”

 1. 1
  Jirka píše:

  Open Říčany jsou prima turnaj a Vlašim dokázala, kde jsou nejlepší turnajoví hráči. Všem úspěšným gratuluju! Teď to ještě potvrdit v KP a příští sezónu v lize :-) .

  A bylo hezké zrovna v Říčanech sledovat, kolik dalších přítomných hráčů ve Vlašimi hostovalo(hostuje). A někteří, kteří nehráli, se přišli aspoň podívat (Honza Stoklasa).

  Příjemným zpestřením byly související ankety, kde ovšem Vítkův souboj na dálku s vlašimskými špičkami zastínil Hermelínův antiplichtový závazek. Co, Tomáši, obdržel jsi Pepu? :-D

 2. 2
  Tom píše:

  Obdržel! Hermelín čestně hned po prohrané sázka jednoho sedlčanského Pepu přinesl.

 3. 3
  Maťa píše:

  Jirkova poznámka o hostech mě inspirovala a pokusím se tak vyjmenovat všechny, kteří letošní říčanský open hráli a v minulosti už měli s šachovou Vlašimí co do činění: Jan Šťastný (2. liga, KP, Rakovnický víceboj), Jan Fojtů (družstva do 12 let, Zaječice), Jaromír Skála (2. liga, KP), Jan Soural (2. liga, Rakovnický víceboj – chvíli dokonce člen našeho oddílu), Petr Havelka (divize, KP, RP, družstva v Pardubicích, Rakovnický víceboj), Petr Procházka (RP, družstva v Pardubicích), Vít Moravec (1. liga dorostu, družstva v Pardubicích), Ondřej Hataš (Zaječice), Adéla Nguyenová (1. liga dorostu, Zaječice), Michaela Hatašová (družstva do 12 let, Zaječice, družstva v Pardubicích). Přidat ještě můžeme hlavního rozhodčího Radoslava Doležala (2. liga)…

 4. 4
  Lucka píše:

  Ahoj klucí, konstruktivní kritiku přijímáme a jsme rádi, že se Vám u nás líbí ;-) Chess-Results nešlo nahrát od začátku z důvodu staré verze Swisse u rozhodčího, která nekoresponduje s naší novou, ale to nám pomohl vyřešit mistr Hermelín (supr nick, který se dozvídám až teď :o) Uložení 650 partií ve třech lidech (výjimečně 4) neni ouplně easy, ale nebudu se na nic vymlouvat, příští rok asi dojde na „nejhorší“ a budu muset něco delegovat ;o) Připojení na internet nám na notebooku vypadávalo, a tak byly výsledky až v pozdních hodinách, kdy jsem dorazila dom, někdy až k ránu. Za rok už snad budu mít vlastí noťas s připojením a servis bude bez chybičky. Až si trošku odfrknu, tak zase vyvěsím diagrámky ze 6.ročníku. Mějte se fajně, čuuus.

 5. 5
  Maťa píše:

  Zdravíme do Říčan a těšíme se na příští ročník! :-)

 6. 6
  Pavel Vojta píše:

  Připojuji se k pozdravům do Říčan a rád si příští ročník opět zahraji.

 7. 7
  Maťa píše:

  Do „aktuálních odkazů“ jsem včera přidal odkaz na fotky z říčanského turnaje od paní Filipové z Pravonína. Je jich tam spousta a všichni Vlašimáci se najdou :-) . Na http://sachypravonin.rajce.idnes.cz/ najdete i snímky z dalších akcí s pravonínskou účastí. To mi připomíná, že bych měl aktualizovat své galerie, mám toho také hodně: Kyjov, Seč + celé prázdniny (kromě Růžené, ta už tam je). Nějak furt nestíhám…

 8. 8
  Maťa píše:

  Výhra Ondry Mejzlíka nad Tomášem Studničkou získává na ceně: Tomáš zatím podává skvělé výkony na polofinále MČR ve Žďáru: http://chess-results.com/tnr15971.aspx?tnr=15971&art=9&lan=5&fed=CZE&turdet=YES&flag=30&m=-1&snr=16 .

 9. 9
  Tom píše:

  To jsou opravdu skvělé výsledky. Už asi nedostává 1tahové vidle, které dostal od Ondry tuším v nějakém 10.tahu …

 10. 10
  Maťa píše:

  T. Studnička skončil nakonec třetí a postupuje na MČR mužů! Dobrá vizitka pro Open Říčany…

 11. 11
  Jirka píše:

  Připomínám, že se blíží další ročník Open Říčany (hraný ve dnech 22.8.–29.8.2009) a turnajové tričko zdarma dostanou je přihlášení do konce května. Je tedy potřeba se přihlásit, a to buď individuálně, nebo se napsat sem do diskuse. V případě neúčasti loňského účastníka to sem napište taky. Propozice jsou na:
  http://sachyricany.ic.cz/sites/default/files/OPEN%20Ricany%2009.doc

  Jinak já hrát budu.

  Připomínka pro děti a vedoucí: Turnaj začíná další sobotu po návratu ze šachového tábora v Růžené. A kdo z mládeže chce ještě před vypuknutím nové sezóny uhrát národní elo nebo si vyspravit to staré, tak partie z Říčan se ještě započítají k 5.září :-) .

 12. 12
  Jarda P. píše:

  Nela a Patrik letos vynechávají ,odjíždějí 28.8. do Chorvatska.

 13. 13
  Tom píše:

  Jirko, mě přihlaš. Zkusím stejně jako minulý rok odehrát turnaj při práci. Díky.

 14. 14
  Jarka Z. píše:

  David také bude hrát, už se těší. Prosím o jeho přihlášení společně s ostatními. Díky

 15. 15
  Pavel Vojta píše:

  Ahoj Jirko,
  mě prosím tě také přihlaš.Když se nic nestane, tak budu hrát.

 16. 16
  Maťa píše:

  Jirko, díky za připomenutí „tričkového“ termínu a také prosím o přihlášení. Mám toho v létě jako obvykle v plánu dost, ale zrovna Říčany půjdou zařídit nejlíp, když se hrají při práci…

 17. 17
  Robin píše:

  Mě taky pls Jirko přihlaš.

Odpovědět

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
more...
 
 

© 2023 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist