TJ Spartak Vlasim
29
Dub

Střípky z archivu – rapidy v Jeseníku

Svým dalším historickým článkem se budu věnovat zcela bezvýznamnému rapidu, kterých člověk odehrál tucty. Nebo lépe řečeno zas tak tuctový nebyl, protože jsme na něj vyrazili už ve čtvrtek a vrátili se až v pondělí. Byl tedy čas i na výšlapy do okolí a nějak takto si představuji své účasti na víkendových turnajích, až budu v důchodu. :-)

Možná si někdo vzpomene, že jsem kdysi napsal článek o našich účastech na letních turnajích v Jeseníku (odkaz). Ty jsme ukončili v roce 2002, ale v letech 2003 a 2004 jsme na ně ještě navázali velikonočními rapidy. Začnu rokem 2004, protože to je důvod, proč jsem se rozhodl tyto řádky napsat. Kromě jedné hezké kombinace, která mi utkvěla v paměti, bych totiž do elektronické podoby rád hodil bláznivý výlet, který jsme podnikli společně s Karlem Blahoutem. Vydali jsme se takřka na 20 km dlouhý výlet z Karlovy Studánky přes Praděd na Červenohorské sedlo. Normálně by to byla příjemná túra, ovšem to bylo nesmělo být víc jak metr sněhu. Okolo Bílé Opavy šlo chvilkama o život (v tomhle ročním období by tam člověk lézt neměl), a kdybychom neměli placatku slivovice, tak bychom to asi vzdali. :-)   Z fotek je dobře vidět, jak blbý nápad to byl. :-)


Na prudkých zledovatělých svazích stačil jeden špatný krok a člověk by se rozmlátil v ledovém potoce.

Postupně zmizely i sporadické stopy a bylo nutné si prorážet cestu závějemi.Odměnou nám ale byla krásná ledová divočina.  


Z Pradědu už to tak nebezpečné nebylo, ale makačka ve sněhu to byla pořád. :-)

Výlet jsme naštěstí ve zdraví přežili, a tak jsme mohli druhý den zasednout k šachovému turnaji. Hrálo se tempem 2×20 minut a zúčastnilo se 58 hráčů. Z vítězství se radoval Polák Tusnanowski (2292) před IM Babulou (2279), já jsem skončil třetí. Pomohla mi k tomu i velmi pěkná kombinace proti nejvýše nasazenému hráči z posledního kola. Zkuste řešení najít sami:

Vojta T. (2275) – Mudrák J. (2371) – bílý na tahu:

Řešení (zobrazí se vám po označení prázdných řádku):
1.Jh4!!,Dxe5 (po 1…Vf6 2.Vg5 je pěšcovka ložená) 2.Dxg6+,Kh8 3.Dh6+,Kg8 4.Dxf8+,Kxf8 5.Jg6+ 1-0

V den turnaje jsem slavil 28. narozeniny a tohle byl moc pěkný dárek. :-) Karel uhrál 3 body.

V neděli jsme si ještě vyšlápli na rozhlednu Zlatý Chlum a zakončili tak bezvadný prodloužený víkend v Jeseníkách.

Na velikonoční turnaje do Jeseníku jsme vyrazili i o rok dříve, a to společně s Tomášem Haškem a Ondrou Matějovským. Ani nevím, co nás to napadlo, jet takovou dálku. :-) Tehdy to byly dokonce turnaje dva, v sobotu se hrál rapid a v neděli blicka. A oba se mi povedlo vyhrát. V rapidu jsem měl dokonce 7 ze 7 a něco poztrácel až v závěru. Druhý byl pan Straděj (2154) a třetí pan Bosák (2217).  Dobře zahrál i Maťa, který mezí 80 účastníky skončil na 16. místě. Tomáš uhrál 50 % bodů a byl 41. V blicce pak hrálo už jen 28 hráčů, ale byla docela silná, což pocítili Maťa (22. místo) i Tomáš (26. místo).

Maťa při turnaji v rapidu v roce 2003.

V tomto roce čas na výlety do okolí nebyl, ale alespoň jsme pocourali po městě a podívali se do lázní. Na turnaje v Jeseníkách, ať už ty týdenní nebo velikonoční, člověk velmi rád vzpomíná.

(autor článku: Tomáš Vojta)

1 reakce na “Střípky z archivu – rapidy v Jeseníku”

  1. 1
    bohouš z buše píše:

    jo! našel jsem to :-)

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 
 

© 2023 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist