TJ Spartak Vlasim
07
Dub

Střípky z archivu – Open Benešov

Málokdo už si vzpomene, že se v našem okresním městě pořádaly začátkem května silné týdenní turnaje. Jestli se nepletu, tak proběhlo celkem 13 ročníků – ten poslední v roce 2006. Právě této akci se bude věnovat nejvíce, ale přidám i výsledky a pár perliček z let 1994, 1995 a 1997, což jsou roky, kdy jsem si turnaj zahrál.

Rok 2006

Na popis Openu Benešov z roku 2006 si vypůjčím slova Ondry Matějovského, který turnaj na naší klubové nástěnce zhodnotil takto (partie s komentářem je mým dílem):

Ve dnech 6. – 13. 5. probíhal v sálech hotelu Pošta a KD Karlov v Benešově 13. ročník turnaje Open Benešov. Na startu se sešlo 51 borců z pěti zemí, mezi nimi i čtyři reprezentanti našeho oddílu. Hrálo se o poměrně vysoký cenový fond 36 500 Kč (1. cena 9 tisíc!).

Až do 7. kola průběžnému pořadí vévodil nadějný pražský junior Jan Balhar, který však nezvládl závěr turnaje, a porážky v posledních dvou kolech jej odsunuly až na 6. místo. Roli nasazené jedničky tak potvrdil mezinárodní mistr Ivan Hausner (Holdia Praha). Ten se stal zaslouženým vítězem, během celého týdne nebyl v žádné partii ohrožen a jako jediný hráč neokusil hořkost porážky!

Skvělým finišem (3/3) se na stříbrnou pozici propracoval slovenský FM Marián Kantorík a třetí skončil mladý bojovník Jan Sodoma (Bohemians Praha), jehož mohli příznivci vlašimského šachu vidět v letošním derby Vlašim-Benešov, kterak na 1. šachovnici podlehl v miniaturce Tomáši Vojtovi…

Z hráčů Spartaku Vlašim podal nejlepší výkon v jiné souvislosti zmiňovaný FM Tomáš Vojta. Od začátku turnaje bojoval na předních stolech a ani porážka v dramatické partii 7. kola s Kantoríkem ho nezlomila. V závěrečných kolech doslova vydřel dvě výhry, přičemž prestižní duel s benešovským Milanem Srbou velmi zaujal i přihlížejícího IM Hausnera.

Standa Pecháček a Ondřej Matějovský nebyli se svými výkony příliš spokojeni a oba shodně skončili lehce za svým nasazením.

Zato 13letý Martin Vychopeň při své premiéře v celotýdenním turnaji příjemně překvapil, když potrápil několik mnohem zkušenějších hráčů a získal pěkné 3 body. Jen tak dál, Martine!

Bílý: Vojta T. /2286/  – Černý: Srba M. /2201/

1.e4 e6 2.De2 e5 3.g3 Jc6 4.Sg2 Jf6 5.Jf3 Sc5 6.0-0 d6 7.d3 Sg4 8.c3 a5 9.h3 Sh5 10.Se3 Jd7 11.Jbd2 0-0 12.g4 Sg6 13.Vfe1 Df6 14.Jf1 Vae8 15.Jg3 Sxe3 16.Dxe3 Jc5 17.Vad1 Je6 18.d4 exd4 19.cxd4 Jf4 20.Sf1 Jd5 21.Db3 Jdb4 22.Ve3 d5 23.e5 Dd8 24.Vc1 Se4 25.a3 Sxf3 26.axb4 Se4 27.bxa5 Jxd4 28.Dd1 Jc6

 

29.Sb5?!  Zde mělo přijít normální 29.Jxe4 s pikem navíc v koncovce. Bohužel jsem přehlédl silnou odpověď soupeře ve 31. tahu. 29…Vxe5 30.Sxc6 bxc6 31.f3 Sc2! A výhodu má černý. 32.Dd4 Vxe3 33.Dxe3 d4 34.Dd2 d3 35.b4 g6 36.Kg2 Ve8 37.a6 Dd4?

38.Vxc2! Hezká oběť kvality, po které začne mít černý velké problémy. 38…dxc2 39.Dxd4 c1D 40.Je4 Dc2+ 41.Kg3 Va8 42.Jf6+ Kf8 43.Jxh7+ Kg8 44.Jf6+ Kf8

 

45.h4?! Mnohem lepší bylo vtipné 45.Jd5!, kde by černému nezbylo nic jiného než se po 45…cxd5 46.Dh8+ smířit s připrohranou dámskou koncovkou. 45…De2 46.Jd7+ Kg8 47.Jf6+ Kf8 48.h5 De1+ 49.Kf4 De6 50.Kg5 Dd6 51.De4 gxh5 52.gxh5

 

52…De6? Prohrávající chyba (52…Dg3=), které mi umožní partii pěkně vyhrát.  53.Dxe6 fxe6 54.Kg6 Vxa6 55.h6 Va1 56.h7 Vh1 57.Jh5 Vxh5 58.Kxh5 Kg7 59.h8D+ Kxh8 60.Kg6 1–0

Turnaj byl i zdařile prezentován v místním tisku. Tento článek vyšel 10. 5. 2006 v Benešovském deníku (popiska u fotky je docela úsměvná):

Rok 1997

Pro rok 1997 si pro změnu pomohu článkem benešovského Ladislava Blažka, který napsal pro regionální časopis Gambit (na konci není pořadí, ale hráči jsou srovnáni podle nasazení):


Turnaj byl tenkrát hůře obsazen, a to jak počtem hráčů (27), tak i kvalitou (asi proto jsem i přes prohru v 1. kole vybojoval stříbrnou příčku). Vyhrál Adolf Lacina se 7 body, na 3. – 5. místě se se 6 body seřadila trojice Standa Pecháček, Jan Petráš a Vlastimil Bouček. Dobře zahrál i Ondra Matějovský, který s 5 body uzavíral první desítku. Naopak se nedařilo Arnoldu Krischkemu, o čemž svědčí i tato úsměvná situace, kterou náš tehdejší hráč publikoval v Gambitu (bohužel v příspěvku chybí jeden tah, a to 76…b2+ 77.Kb1):  

Zde je možná dobré dodat, že nabídka remízy bílého byla poněkud ukvapená. Konečná pozice je totiž za něj vyhraná, což si dnes lze velmi snadno ověřit v databázi koncovek.

Rok 1995

4. ročník turnaje se hrál ve dnech 29. 4. – 7. 5. a stejně jako o 2 roky později jsem začal velmi špatně (0,5 ze 2). Nakonec jsem uhrál ještě solidních 5,5 bodu a dělil 7. – 11. místo. Tehdy na Openu Benešov nerozhodovalo pomocné hodnocení, ale hráči se stejným počtem bodů místa dělili. Vyhrál Milan Spal před panem Miškovským. 3. až 6. místo dělili Jiří Stehlík, Miroslav Filaka, Michal Matoušek a Milan Srba. S 50% bodovým ziskem skončili na 14. – 20. místě brácha a Arnold Krischke. Pan Innemann jistě už na tuto čtvrt století starou epizodu dávno zapomněl (dělil poslední místo). :-)

Rok 1994

V roce 1994 se partie ještě po 60 tazích (po 6 hodinách hry) přerušovaly a dohrávaly další den dopoledne. Pro dnešní mladou generaci asi něco nepředstavitelného. :-) Do dneška si pamatuji, jak jsem s Milanem Spalem nechtěl vzdát nějakou zdechlou koncovku, a tak jsem jí raději přerušil. Doma jsem zjistil, že je to úplně beznadějné, ale stejně jsem ráno musel jet do Benešova. Po pár tazích jsem se vzdal a několik hodin čekal na odpolední kolo. Ve velmi vyrovnaném turnaji zvítězil se 6,5 body Martin Mužík před Michalem Matouškem. O půl bodu méně měl pak čáslavský podivín Pavel Víšek. Já jsem s 5,5 body skončil na 6. místě (tehdy jsem měl elo 2099 a byl to pro mě hezký výsledek). Arnold Krischke uhrál 5 bodů, Ondra Matějovský 4 a brácha 3.

Pro pobavení 2 partie z roku 1994. První jsem našel v silvestrovském čísle Gambitu, kde velký cestovatel a skoro senátor Petr Daubner 1tahově nastavil dámu, ale sázavský mistr si ji nevzal. :-)   Druhá partie je moje a do silvestrovského čísla by se hodila také.

Vojta T. (2099) – Černý M. (2174)  pozice po 41. tahu bílého:

Skončila časová tíseň a (Martinu :-) ) černému přibylo na hodinách 60 minut. Stačila ale chvilka nepozornosti a bylo po partii. 41…Va6?? 42.Kg4! h5+ 43.Kg5 a černý se před matem pěšcem vzdal. 1-0 

Když chodím okolo hotelu Pošta (což je skoro každý den, protože nedaleko pracuji), tak si na benešovské turnaje vždy vzpomenu. Škoda, že už nejsou.

(autor článku: Tomáš Vojta)

11 reakcí na “Střípky z archivu – Open Benešov”

 1. 1
  Maťa píše:

  V Benešově to byly pěkné turnaje. Několikrát jsem hrál, několikrát jsem tam byl jen v roli diváka … bohužel jsem si nepsal zápisky jako Tomáš, a tak nevím, v jakém to bylo poměru, tipuju přibližně pade na pade (https://www.youtube.com/watch?v=X7fHBXa3_L8). Pokud jsou údaje v článku správné (v roce 2006 13. ročník a 1997 6. ročník), tak turnaj musel mít dvakrát pauzu, na to už si taky nepamatuju :-) .

  Mám pocit, že poprvé jsem si Benešov zahrál v roce 1993, o rok dřív jsem nemohl, protože na této akci dlouho striktně platil limit elo nad 1800 (kandidátský turnaj), což jsem v tu dobu nesplňoval, jedničku jsem si uhrál až o tři měsíce později v Českém Brodě. Myslím, že pak byl také minimálně jednou turnaj rozdělen na A a B a až poté to pořadatelé spojili do jednoho openu bez limitu. Potvrdit či vyvrátit mé vzpomínky by mohl ředitel turnaje Láďa Blažek, který byl, pokud vím, u všech ročníků.

  V tom zmiňovaném roce 1993 jsem také musel jednu partii dohrávat až druhý den, a to s panem Kubaljakem. A stejně jako Tomáš jsem prohrál, vím, že jsme si tam stavěli nějak hodně dam, ale soupeř byl k mé smůle na tahu a tím pádem i rychlejší… :-)

  Jinak ten mat ve věžovce v partii Vojta-Černý jsem viděl tenkrát naživo. To je krásná ukázka, jak musíme být ostražití i ve zdánlivě jednoduchých pozicích. Člověk si myslí, že v takové věžovce už se hraje jen na dva výsledky, a ono se hraje pořád na tři :-) .

  Ukázka z partie Petra Daubnera mi připomněla ne tak dávný zápas v Hradci Králové, kde náš host Fatmir Bujupi rovněž pohrdl nastavenou dámou a později stejně zvítězil. Když jsem to teď hledal, tak mě zaujalo, že Pavel Vojta si v tom zápase zahrál proti dnes mediálně hodně proslavené tváři: http://www.sachyvlasim.cz/?p=32150.

 2. 2
  Tom píše:

  K openu Benešov mám ještě jednu vzpomínku a to, že jsem při cestě domů dostal jednu ze svých 3 pokut v životě. A to jsem v tom byl „úplně nevinně“. :-) Tehdy (v roce 1997) jsme na čarodějnice (nikoho jsme neupalovali, ale hráli v hrací místnosti holanďany) jeli v 1,30h. domů a u Znosimské brány nás zastavili policajti. Dost mě tehdy překvapila informace, že mám prošlou technickou (auto jsem tehdy měl necelý rok). Na známce byly vyraženy čísla 6 a 7 a já měl za to, že technická mi končí v červnu 1997. Ale prý to bylo v červenci 1996. :-) Tohle nedopatření mě tehdy stálo 3 stovky. :-)

 3. 3
  Maťa píše:

  Mě taky napadá pár věcí, většinou takových úsměvných. Třeba jak nad partií Feierfeil-Srba (rok nevím) začal Honza Stoklasa (poté, co Milan vyhnal soupeřova krále doprostřed šachovnice) polohlasem zpívat „už králíček páááádííí“ a Jiří na něj za to vystartoval :-) .

  Nebo jak Honzu Kořínka rozčílilo, že dostal uprostřed turnaje volno, a hledal pomoc i u mě: „Já tě žádám jako předsedu, abys pořadatelům poslal protestní nótu, že hráč tvého oddílu byl pořadateli okraden a požaduje zpět jednu devítinu startovného.“ Kdo si jako první vzpomene, co Honza řekl na mou námitku, že když je v turnaji licho, tak se tomu někteří hráči logicky nevyhnou, má u mě pivo, až otevřou hospody :-) .

 4. 4
  Maťa píše:

  Zdá se, že o pivo zdarma není zájem. Pokud nikdo do 48 hodin nenapíše, co tenkrát Džanek pravil, tak to zveřejním sám – a pivo si pak zaplatím taky sám :-) .

 5. 5
  Tom píše:

  Určitě ti řekl něco ve smyslu, že si předseda na h***o. :-D

 6. 6
  Maťa píše:

  To ne, to si možná jen myslel :-) .

 7. 7
  Blanka píše:

  A kolik u toho bylo pamětníků, kteří by to mohli vědět? Já tipuju „Děkuju náčelníku, že ses mě zastal“ :-).

 8. 8
  Lukáš Vonderka píše:

  Tady se to rozjelo, že nestíhám číst všechny vlákna… :-) Podle mě, mimo jiných zásadních argumentů, řekl, že to je OPEN a ne žádný „vejminkářský“ turnaj…

 9. 9
  Petr H. píše:

  Tu hlášku jsem od Mati slyšel. Tak bych mohl vyhrát alespoň malé pivo, že jsem si na to vzpomněl… :-)

 10. 10
  Maťa píše:

  Lukáš odpověděl v limitu a jeho odpověď uznávám za správnou, klíčové pro mě bylo ono originální spojení „vejminkářský turnaj“, to musel vítězný tip obsahovat :-) . Přesně to znělo, pamatuju-li si to dobře: „Musej mít (pořadatelé) připraveného náhradníka, aby to případně dosudil. To je OPEN (s velkým důrazem na to slovo), to není nějakej tvůj vejminkářskej turnaj!“ Takže máš u mě pivo, Luky, třeba v Jánkách nebo až zase bude hrát Nela v Praze nějaké mistrovství, to jsme asi byli spolu na pivu naposledy (vloni v červnu) :-) .

  Blanka (7): Pamětníci ve smyslu svědků nejsou, to mi tenkrát přišel říct Honza do práce. Ale hodně lidí (určitě desítky) to ode mě slyšelo, což přiznal v komentáři č. 9 Petr a včera osobně i Tomáš Vojta :-) . A Cimrmana asi Honza nezná…

 11. 11
  Maťa píše:

  Včera jsem dal pod článek o Tatrách 2005 odkaz na fotbalový zápas, který mám s tím ročníkem spojený, a tak mě napadlo, že bych něco podobného mohl udělat i tady :-) .

  V roce 1995 jsem turnaj nehrál z důvodu vojenské služby. Sice jsem sloužil v Benešově, ale povolenou vycházku jsem každý den rozhodně neměl. Ale měl jsem ji často, takže jsem byl na turnaji celkem pravidelným divákem. No, a jednou se to podařilo spojit i s fotbalem: https://www.csfotbal.cz/prvni-liga/sezona/1994-1995/zapas/fk-svarc-benesov-sk-slavia-praha/3701. Benešov hrál tenkrát 1. ligu, ale v tuto dobu už měli mecenáše ve vězení a prohrávali jeden zápas za druhým, dokonce ani jejich zápasy nebyly v nabídce sázkovek. Slavie si tedy celkem pošmákla :-) .

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 
 

© 2023 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist