TJ Spartak Vlasim
21
Pro

V kapřím rybníce nejlépe lovil Vojta Filip

Marie Filipová

Nemají-li pravonínští šachisté jiné šachové povinnosti, tak se velice rádi vypraví na turnaje pořádané ŠK Smíchov v Praze. Nakažlivé nadšení manželů Čermákových a i ostatních činovníků ze Smíchova nás vždycky utvrdí v tom, že investice vložená do mládeže tímto směrem je ta nejsprávnější.

K naší výpravě na turnaj O vánočního kapra se přidal ještě Filip Zvára z Vlašimi a jeho taťka nás do Prahy ochotně dovezl. Druhým autem jel Zdeněk Hejný. Mrazivý den, padající sníh a rozsolený „marast“ na dálnici trochu znepříjemnily naši cestu, ale dorazili jsme v pořádku tam i zpět.

V Praze nás čekalo příjemné prostředí nám dobře známého zasedacího sálu Městské části Praha 5. Zápis, vybírání startovného i tiskopisy pro zápis jednotlivých kol a umístěnky šachového materiálu, to všechno probíhalo jako „na drátkách“. Ono zúřadovat takovýto počet účastníků, kteří vesměs dorazili na poslední chvíli, nebylo jednoduché. V provozu byl i nezbytný kiosek. Zahájeno bylo v 10.00 hodin.

V kategorii starších žáků soutěžili Lukáš Filip (1573), nasazen 15., Filip Zvára (1460), nasazen 21., a Tomáš Filip (III. VT), startovní číslo 25. Favoritem této skupiny byl Tadeáš Klecker z SK OAZA Praha a naši kamarádi z Českého Brodu – Vítek Moravec (2048) a Honza Fiala (1877) a další. Celkem startovalo 37 juniorů a juniorek. Výsledky našich na bídných 43% (3/7) – to se nelíbí, pánové, jistě ani vám, že? Nejlépe se umístil Tomáš Filip na 25. místě (výkon 1285), polepšil si o 1 místo oproti startovnímu pořadí. Porážky sklidil vždy od soupeřů s o 400 i více elo vyšším, než má on sám. Výtka jen k poslednímu zápasu s Janem Bienem z ŠK Řevnice. U Lukáše velké zklamání! Oproti nasazení klesl o 10 míst (výkon1389)! Že ho přehrál Martin Vesecký z Peček nebo Drahomír Krásný z Údlic, to chápu, ale že dostane „na budku“ od hráčů s III. VT, to tedy nechápu! I Filip Zvára si oproti nasazení pohoršil o 7 míst, ale ten prohrál jen s hráči s vyšším elem (výkon 1457). Tuto skupinu starších žáků vyhrál favorit Tadeáš Klecker se 6 body. Vítek Moravec nakonec 4., Jan Fiala 6. a kolegové z Říčan – Standa Stárek 13. a Filip Jiroušek 19. …

Hrací sál
Pohled do hracího sálu

Daleko lépe si vedli mladší žáci Vojtěch Filip (1367), 13. nasazený, a Daniel Ždych (III. VT), 32. nasazený. Vojta v konečném pořadí 8. místo 6,5/9 (72%), výkon 1484. Prohrál jen s Muradem Abelyanem (1613) a vítězem Janem Petrem (1843). V posledním kole hrál s Jitkou Jánskou, dost ji potrápil, byl na tom i časově lépe, Jitce běžela poslední minuta, mohl hrát na čas a mohl ji nechat „spadnout“, ovšem Vojtovi se takovéto nesportovní chování příčí, a tak skončili plichtičkou. Vojta sice našel v poslední chvili „věčňák“, ale šlo hrát i dál.

Dan ve třech partiích „spadl“ na čas, a to s Pepínem Starýchfojtů (Pepíno dostal od taťky za tuto partii velké pokárání), kterého to i zachránilo, neboť kupil jednu chybu za druhou, a kdyby měl Dan více času, tak nevím, nevím, zda by to Pepíno udržel. Podobné to bylo i s Lukášem Daňhelem, kterého od porážky zachránil jen Danův spadlý praporek. Dan uhrál 5/9 (56%) a 31. místo z 85 účastníků není špatné!

 Z našeho regionu zde ještě soutěžil Lukáš Boček ze Zvole, skončil na 6. místě se 6,5 body.

Smíchovští se blýskli i cenovým fondem. V průběhu soutěže všichni dostali časopisy ŠACH info (starší ročníky – ke studiu). Pak všichni obdrželi čokoládové kapříky a ještě velice vydařené keramické plakety s rybím motivem, které mají na rubu pamětní text o turnaji. Deset nejlepších obdrželo medaile a pěkné závěsné kalendáře s perokresbovými motivy Prahy. Prvních pět obdrželo poháry a diplomy a první tři si mohli osobně vylovit živé kapry z kádí. Předány byly i další ceny – nejlepší dívka, nejmladší chlapec, dívka, nejlepší zahraniční účastník, a to v obou kategoriích.

 Čokoládový kapřík
Čokoládový kapřík

Živý kapřík
A došlo i na odchyt živých kapříků.

Na Smíchově se nám moc líbilo a určitě se sem budeme rádi vracet.

Výsledky turnaje mladších žáků

Výsledky turnaje starších žáků

Fotky z turnaje

8 reakcí na “V kapřím rybníce nejlépe lovil Vojta Filip”

 1. 1
  Albert Žegklitz píše:

  Měl bych technickou poznámku k faktům uvedeným v článku, tedy ohledně partie Dana s Michalem Žegklitzem (můj syn). To co je napsáno není jednoduše pravda, zřejmě došlo k omylu a záměně s jinou partií (nejspíš s Lukášem Daňhelem). Partie s Michalem skončila vzdáním se v beznadějné pozici K+2p proti K, pěšci na sedmé řadě, dámě nešlo zabránit.. rozhodně nešlo o spadnutí na čas..

 2. 2
  Marie F. píše:

  Nechci se nijak dohadovat, ale Michal si určitě vzpomene, že sám Dana na spadnutý čas upozornil a čas sledoval jako ostříž, ostatně stálo nad nimi více diváků, tak se vyjádří někdo další, pozici si nepamatuji, článek jsem psala podle poznámek jeho dědečka, ale vím určitě, že nešlo o vzdání se. Nemám vůbec v úmyslu nějak špatně popisovat výkony našich dětí. S Michalem se potkávají velice často, protože se jedná o kvalitního šachistu, který se pohybuje vždy vysoko na výsledkových listinách a kterému přeji hodně sportovních úspěchů v nadcházejícím roce a už se těšíme na další společné zápasy.

 3. 3
  visvi píše:

  Já musím dát za pravdu panu Žegklitzovi, závěr té partie jsem zrovna viděl – na šachovnici byla remízová koncovka V+2 pěšci proti V+1 pěšec na jednom křídle. Dan bohužel po pár tazích vyměnil věže a vzniklou pěšcovku prohrál. Asi došlo k záměně, oni ti kluci vypadaj všichni stejně :-)

 4. 4
  Albert Žegklitz píše:

  Ano, je to přesně tak jak píše visvi, partie byla úplně vyrovnaná až do okamžiku výměny věží, kdy se z vyrovnané věžovky stala prohraná pěšcovka. Ještě jsem to teď s mlaďasem probíral jestli si na to pamatuje a potvrdil mi to…Já se také rozhodně nechci dohadovat, nakonec je to jedno, jen jsem si dovolil upozornit na nepřesnost v jinak velmi objektivním a čtivém článku. Zřejmě došlo opravdu k záměně, ta popisovaná partie byla asi ta s Lukášem Daňhelem, kdy tam Dan měl jednotahový mat, ale k tomu jednu vteřinu na hodinách… Ten mat dal, ale dřív než stačil zmáčknout hodiny tak mu to spadlo a partie skončila remízou… Těžko to v takové situaci hodnotit jinak. Ale prohra to nebyla, byla to remíza, viz výsledky…

 5. 5
  Marie F. píše:

  Pokud viděl partii Vítek, tak není co řešit a já se musím omluvit, že jsem opravdu zaměnila jména a moc prosím Máťu, aby to v článku opravil. Pan Žegklitz popsal daleko lépe situaci, kterou jsem přiřadila k Michalovi. Michale, máš u mě, jako omluvu, velikou čokoládu!

 6. 6
  Albert Žegklitz píše:

  Marie F.: omluvu přijímáme, čokolády netřeba, takový omyl se stane, nic se neděje. Hlavní je že turnaj byl velmi dobrý, dobře obsazený, dobře zorganizovaný a že si děti dobře zahrály !

 7. 7
  Maťa píše:

  Článek upraven v duchu komentářů, panu Žegklitzovi děkuji za upřesnění. Pokud byl závěr Danovy partie s Lukášem Daňhelem takový, jak pan Žegklitz píše, tak měl podle mých skromných znalostí pravidel dostat Dan celý bod – matem partie končí, už není třeba zmáčknout ani zastavit hodiny.

 8. 8
  Albert Žegklitz píše:

  Děkuji za opravu, ještě k tomu spornému matu – viděl jsem to a opravdu bych si netroufal rozhodnout jak to správně mělo být. Faktem je, že tah pěšcem který se měnil na dámu byl jasný mat a oba hráči to věděli. Druhý fakt je ten, že Dan měl před tímto tahem na digitálních hodinách opravdu pouze jednu sekundu. Jestli to spadlo až poté co táhnul tím pěšcem a proměnil ho na dámu, nebo ještě před dokončením tohoto tahu těžko někdo mohl objektivně rozhodnout, to by musel mít dvoje oči. Takže to dali za remízu, myslím že v této situaci to bylo asi nejméně špatné řešení, při jakémkoliv jiném by se jeden z hráčů mohl cítit poškozen, jestli oprávněně opravdu těžko říct…

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2022 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist