18
Pro

Tak jsem to bráchovi pokazil

Lukáš Filip

Pátý ročník Čertovských šachů proběhl v Domě armády v Táboře. Využili jsme pozvání ŠACHklubu Tábor. Utvořili jsme dvě dvojice a přesunuli se v neděli odpoledne 6. 12. 2009 do Tábora. Turnaj řídil pan Jaroslav Odehnal a pomáhal mu pan Vladimír Doležal.

Jednu dvojici tvořil Vojta Filip se mnou. Ve druhé hráli Tomáš Filip a Daniel Ždych. V hrací místnosti jsme se potkali ještě s dalšími „Vlašimáky“, otcem a synem Helebrandovými. Před zahájením se vehnali do sálu čerti s Mikulášem a andělem a pěkně vystrašili některé malé šachisty (docela trapný). Z perníku byly i hlavní ceny, to můžete vidět na fotkách.

Čerti

Čerti a pravděpodobně jeden ze zlobivých šachistů… Foto: M. Filipová

Nezapřeme, že jsme s Vojtou chtěli uhrát pěkný výsledek. Po turnaji mohu napsat, že na Tábor mám smůlu. Můj první turnaj byl o Bambiriádě v roce 2008 a odvezl jsem si „bramborovou“ medaili. Hrál jsem stále na předních deskách, ale poslední zápas rozhodl, že na lepší než 4. příčku nedosáhnu.

První zápas jsme hráli s Vlachovými, já vyhrál, Vojta jen remizoval, měl jsem na bráchu vztek (chtěl jsem mu dát přes hubu, protože partii nedotáhl k vítězství). Ale kdybych věděl, co na mě v dalších kolech čeká, tak bych raději mlčel.

Druhé kolo s dvojicí Šourek, Dolanský jsme remizovali. A nyní začala série mých proher.

Dvořáčka z Tábora jsem ve třetím kole neporazil, to Vojta jen kroutil očima, co na šachovnici dělám za kraviny. Přesto jsme byli po třetím kole na 5. místě s 5 body.

Čtvrté kolo Žilavý a Sovadina z Tábora, no a já zase prohrál. To už Vojta nadával. Měli jsme sice 6 bodů a posunuli se na 4. místo, ale nepřejte si slyšet, jak Vojta řádil!!!

A páté kolo dopadlo úplně stejně, to proti nám zasedli Rýc a Knotek. Udrželi jsme sice 4. místo, na to ještě našich 7 bodů stačilo.

V šestém kole hrál Vojta s Novákem, kterého ještě nikdy neporazil, ale tentokrát ano. Já hrál s Ladou Doležalovou a také jsem konečně vyhrál.

Nyní nám bylo jasné, že do posledního zápasu nám los přidělí Pavlíčka s Krčilem z Humpolce, kteří od třetího kola byli v čele turnaje. Vojta se dostal do pěšcové koncovky a prohrál. Ani já svoji koncovku nezvládl, a tak nás nakonec tato pořážka odsunula až na 7. příčku!

Ve dvojici Tomáš Filip a Daniel Ždych byl úspěšnější Dan. Tomášovi se nedařilo, byl docela otrávený, chytil se až ve čtvrtém kole, ale hned v pátém kluci hráli s Helebrandovými a oba prohráli, v šestém zase oba vyhráli a v posledním bodoval jen Tomáš, ale na konci 15. místo bylo dobrým úspěchem, protože se stále pohybovali kolem místa dvacátého. Asi v polovině turnaje vyhlásil pan Odehnal, že mimořádnou cenu dostane ta dvojice, která se umístí na patnáctém místě, a to se naší druhé dvojici podařilo.

Musím se zmínit i o Helebrandových, ti se stále pohybovali mezi 8. – 13. místem a v závěru jim remíza se Šourkem a Dolanským a výhra s dvanáctými Šustrovými vynesla 6. místo.