Pro

Přehled významných událostí roku 2019

Do konce roku 2019 zbývá již jen pár chvil, a tak je nejvyšší čas ohlédnout se za úspěchy, kterých v tomto roce vlašimští šachisté dosáhli. Podrobné přehledy, které jsem dělal v minulých letech, zaberou mnoho a mnoho hodin práce a na to letos nemám čas ani sílu, tak jsem vybral alespoň ty největší úspěchy. Kdybych na něco nebo na někoho zapomněl, tak se předem omlouvám a doplňte mě pod článkem v komentářích. :-)

VÁŽNÉ PARTIE

Velkým okamžikem pro vlašimský šach bylo vítězství družstva dospělých ve 2. lize, znamenající postup do 1. ligy (což se nám povedlo podruhé v historii našeho oddílu). Tento úspěch navíc podtrhlo béčko, které vyhrálo Krajský přebor a postoupilo do 2. ligy.

S bilancí 8 výher a 3 remíz vyhrálo vlašimské áčko 2. ligu.

V extralize dorostu obsadili naši mladíci 7. místo. Nela Pýchová a Tomáš Vojta pomohli Moravské Slavii Brno k nečekanému stříbru na Mistrovství České republiky 4členných družstev.

Ač Morenda nepatřila k největším favoritům, obsadila mezi 114 družstvy 3. místo (druhé mezi českými týmy).

V turnajích jednotlivců nám největší radost udělali Ríša Mládek, který vyhrál Open Říčany, a Martin Horák, který triumfoval na Openu Vsetín.

Ríša Mládek vyhrál Open Říčany.

Z dalších výsledků v turnajích dospělých stojí za zmínku:

– 10. místo Patrika Pýchy v béčku Czech openu
– Bronzové medaile Kuby Vojty (turnaj A) a Lukáše Vonderky (B) v Jánkách
– 5. místo Vládi Horáka na MČR seniorů
– 9. místo Kuby Vojty na Openu Tatry a 5. místo na openu při Turnaji šachových nadějí
– 3. místo Tomáše Vojty na Openu Říčany

V mládežnických turnajích se blýskl Kryštof Křížek, když skončil na 10. místě na MČR mládeže do 16 let (na podzimním MČech byl pátý a znovu si vybojoval účast na MČR). Kuba Vojta pak skončil na 7. místě v kategorii do 14 let. Kuba Voříšek byl desátý na polofinále juniorů.

A zapomenout nesmíme ani na mezinárodní akce, kterých se naši borci zúčastnili:

Ríša Mládek, Kuba Voříšek a Kuba Vojta si zahráli Mistrovství Evropy v Bratislavě.
Nela Pýchová a Anežka Vlková nás reprezentovali na Mistrovství světa v Indii.
Kuba Vojta bojoval v reprezentačním týmu do 16 let na olympiádě v Turecku.
Nela Pýchová si ve Slovinsku zahrála v reprezentačním družstvu žen Mitropu.

A perličkou na závěr může být, že v rádiu Svobodná Evropa porazil Kuba Vojta v simultánce Pentalu Hariskrishnu (elo 2734), na světovou trojku Ding Lirena (2812) už ale o pár dnů později nestačil.

Kuba Vojta měl tu čest zahrát si v nádherných prostorách Obecního domu se světovou trojkou Ding Lirenem.

RAPID

Rapidy byly vždy parádní disciplínou vlašimské mládeže a nejinak tomu bylo i letos. Posedmé za posledních 9 let dokázalo družstvo starších žáků vybojovat medaili (tentokrát bronzovou) na Mistrovství České republiky!

Zaječická pohádka pokračuje.

Ze soutěží družstev stojí za zmínku ještě postup ZŠ Načeradec na republikové kolo přeboru škol. V jednotlivcích si připsal největší úspěch Kuba Vojta, který dokázal vybojovat bronz na Mistrovství České republiky v kategorii do 14 let (Vojta Dudek skončil na pěkném 6. místě).

Čtvrtá medaile Kuby Vojty z MČR v rapidu

Dařilo se ale i dalším dětem, pro příklad:

Štěpán Filip vyhrál Velkou cenu Havlíčkova Brodu. Lukáš Zeman pro změnu Třebíčské šachování a Péťa Píšová domácí Silvestrovský turnaj. Celkovým vítězem seriálu turnajů RŽL se stal Kryštof Křížek. Turnaj rodinných dvojic v Pravoníně pak ovládl Kuba Voříšek se svým strýcem Jardou.

V turnajích dospělých se nejvíce dařilo Vojtovým. Mně se povedlo vyhrát hned několik turnajů a Kuba získal několik medailových umístění. Za pozornost stojí zejména zlato a stříbro na silném rapidu v Kolíně.

BLESKOVKY

Z bleskovek vyniká celkové 21. místo (první mezi dorostenci) Ríši Mládka na Mistrovství České republiky.

Ríša byl na MČR nejlepší mezi dorostenci (foto: V. Jagr).

V přehledu si myslím zaslouží být i moje vítězství na velmi dobře obsazeném turnaji v Sázavě. Společně s Ríšou jsme pak brali stříbro a bronz na naší bleskovce v Chotýšanech.

Vlašimský oddíl prožívá posledních cca 12 let fantastické období. Užívejme si a važme si všech těchto velikých úspěchů, nikde není psáno, že budou trvat věčně. Všem spoluhráčům, kamarádům, ale i soupeřům přejeme do nového roku 2020 mnoho úspěchů nejen za šachovnicí!

Přehled událostí roku: 2018, 2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011

(autor článku: Tomáš Vojta)