TJ Spartak Vlasim
20
Pro

Neporažení!

Tým ZŠ a MŠ Načeradec (Petra Píšová, Štěpán Filip, Fanda Jelínek, Filip Kůra) si vybojoval účast na MČR v šachu škol. V úterý 17. 12. 2019 v Neratovicích vyhrál krajský přebor školních družstev, a to v kategorii II, kde hráli žáci šestých až devátých tříd.

Celý turnaj probíhal následovně:

První kolo se zdálo jako jasná výhra, když ZŠ Načeradec vyhrával nad Sedlčany ZŠ Propojení 3:0, ale o napínavou situaci nás připravila poslední šachovnice, kde hráli Pejša vs. Kůra. Filip ztratil figuru a partie se zdála naprosto ztracená, ale usmálo se na nás štěstí. V poslední chvíli udělal soupeř hrubku a celá situace nakonec skončila remízou, což nás potěšilo, protože v tomto turnaji každý bod znamená hodně. Výsledky jsou většinou těsné. Konečný stav prvního kola tedy byl 3,5–0,5.

V dalším kole se tým utkal se Starou Boleslaví, i toto kolo končí výsledkem 3,5–0,5. Půlku ztratila Petra na první šachovnici, která toho litovala, protože soupeř byl hratelný.

Ve třetím kole hrál Načeradec se svým největším soupeřem, a to s šachisty Gymnázia Kralupy nad Vltavou, nad kterými tým ztrácel po druhém kole celý bod. Podle výkonnosti hráčů se očekával výsledek 2–2. Avšak po prvních deseti minutách nám partie napovídaly něco úplně jiného, Kralupy stály na výhru. Štěpán tahal prohranou věžovku. Fanda měl o figuru méně. Filip a Petra měli pozice vyrovnané, ale s daleko horšími časy. Petra nakonec tlak soupeře nevydržela a Načeradec prohrával 1–0. Průběžný výsledek mění Fanda na třetí šachovnici, který využil lépe postavené figury, a jeho útok byl smrtící. Na druhé šachovnici Štěpán zkoušel už jen patové pastičky. Soupeř měl 15 sekund (za každý tah se přidávaly 3 sekundy), Štěpán neměl co ztratit, a tak soupeře alespoň potrápil. Sám soupeř nakonec po partii uznal, že to bylo peklo! Rozhodující partie se hrála na poslední desce, kde měl Filip na hodinách 30 sekund. Víme, jak Filip hospodaří s časem, ale tady to zvládl. Soupeře dostal na šachovnici pod tlak a ten udělal chybu. Po zisku figury Filip získal i věž a soupeř partii vzdal. A tak nakonec celkový výsledek končí naším původním tipem 2-2. A nyní šachisty čekal hon na body.


Svůj zasloužený odpočinek si šachisté dopřáli po čtvrtém kole, kde hráli se Základní školou Mšeno a uhráli svůj první kanárek 4-0. Toto kolo bylo rychlé. Po odpočinku se šachisté připravují na páté kolo s Chocerady, se kterými už bojovali v Benešově na regionálním přeboru, a dokonce se kopíroval i výsledek. Páté kolo skončilo 3-1 pro Načeradec. Bod opět uhrál Le Anh Dung.         

V předposledním kole se utkává ZŠ Načeradec s druhými Sedlčany, které doprovází Petr Havelka. Průběžné pořadí stále hlásilo, že Kralupy jsou o bod lepší, a tak bylo jasné, že je potřeba v tomto kole mít výsledek 4-0 a čekat, až udělají Kralupy chybu. Petra a Fanda přidávají rychlé body, a tak je situace 2-0. Štěpán měl sice na začátku problém s pozicí, ale otočil to a partii vyhrává. Na poslední šachovnici bojuje s časem Filip, ale úspěšně. Výsledek 4 – 0 je pro všechny potěšení.

V tomto kole přichází zaváhání soupeřů z Kralup. Buštěhrad se zakousl do soupeře pevně a ukousl si pro sebe hned 3 bodíky. Děkujeme šachistům Popovský, Kučera a Buk. Pořadí po šestém kole hovoří jasně, Načeradec vede o 2 body v celkovém pořadí.

Do sedmého kola jdeme s tím, že MČR máme jisté. Nyní už záleží jen, z jaké pozice to bude. A dostáváme tým Buštěhradu, který nám hodně pomohl k budoucímu zlatu. První bod do DEMOLICE přidává Filip. Následuje ho Štěpán a vedeme 2–0. Třetí bodík přidává Petra, která poráží nejsilnějšího šachistu ve II. kategorii, a kanára uzavírá Fanda. Konečný výsledek je 4–0. Docela krutá odměna za pomoc.

Momentka z utkání Buštěhrad – Načeradec

Na závěr musím ještě zmínit, že v utkání Kralupy–Sedlčany padla sázka. Pejša za výhru dostal popcorn. 


Na fotce zleva Filip, Fanda, Lukáš, Petra a Štěpán

Zhodnocení jednotlivých členů:

Petra vedla tým jako kapitán a bylo to vidět. Čelila na první šachovnici nejlepším šachistům a uhraných 4,5/7 je hodně solidní výsledek. Určitě má na víc, ale jsme spokojení.

Štěpán prohrál pouze jednu partii a výsledek 6/7 na druhé desce je skvělý. Ale když se podíváme na soupeře, i on sám dobře ví, že 7/7 bylo možné. Štěpána prohra ve třetím kole hodně štvala.

Fanda, excelentní v Benešově 7/7, Neratovice 7/7. Fanda hrál skvěle i v situacích, kdy měl horší pozici, tak do toho dal všechno a za svůj výsledek si určitě zaslouží pochvalu.

Filip ztratil jen půl bodíku v prvním kole, ale jak už víme, mohl to být celý bod. Hloupou chybou ztratil možnost 100% úspěšnosti. Jinak ho musím pochválit, že v časovkách měl chladnou mysl a dotáhl bodíky i v tísni.

A teď hurá na MČR! :-)  

Foto z turnaje

Výsledky

(Zaznamenal: Lukáš Filip) 

6 reakcí na “Neporažení!”

 1. 1
  Tom píše:

  Zrušeno bylo i MČR škol, kam se probojoval Pravonín:
  https://www.chess.cz/aktualni-informace-k-soutezim-mladeze/

  Turnaj byl přitom v plánu až za 2 měsíce (22.-24.6.).

 2. 2
  Maťa píše:

  Dnes se po více než dvouleté covidové přestávce (pokud se nepletu) koná krajské kolo přeboru škol. Okresní kola letos nebyla potřeba, jak je vidět na malém počtu účastníků: pořád se ty akce rozjíždí, navíc i propagace přišla na poslední chvíli, jestli jsem něco nepřehlédl. Každopádně zásluhou učitelky Martiny Mlýnkové hraje OA Vlašim kategorii středních škol a myslím, že na jedno ze dvou postupujících míst na MČR by měli dosáhnout: http://chess-results.com/tnr621391.aspx?lan=5&art=8&turdet=YES. Obchodku vlastně reprezentuje někdejší úspěšná sestava ZŠ Načeradec, akorát Fandu Jelínka nahradil Kuba Vojta. :-) Držím palce!

 3. 3
  Maťa píše:

  Konečné výsledky: http://chess-results.com/tnr621391.aspx?lan=5&turdet=YES. Vlašimská obchodka hrála se svými největšími konkurenty 2:2 a všechny ostatní soupeře oba týmy porazily naprosto shodnými výsledky. Tak to vypadá na dělené první místo, pokud třeba nerozhoduje lepší výsledek na 1. šachovnici, jako to někde bývalo – to by pro nás bylo lepší. :-)

 4. 4
  Tom píše:

  Když postupují dva, tak je jedno, kdo je první. :-) Mohli by si ale ještě dát dodatečný zápas – stejně měli o dvě kola méně než ostatní kategorie. :-)

 5. 5
  Maťa píše:

  To mě taky napadlo. Ale ptal jsem se Kuby a prý vyhráli na hod mincí. :-)

Odpovědět

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
more...
 
 

© 2023 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist