TJ Spartak Vlasim
10
Pro

Liberty Cup 2019

Čtvrtého prosince se konal už šestý šachový turnaj v Rádiu Svobodná Evropa. Turnaj je převážně určený pro zaměstnance, ale každý rok se přidá i někdo z dětí a pravidelně hraje oblíbený učitel ruštiny nebo lektor projektového řízení. :-)  

Druhý zmíněný po turnaji napsal na svůj LinkedIn komentář, který se mi moc líbil. „Hrajte šachy! Budete lépe řídit projekty. Dnes jsem se opět zúčastnil šachového turnaje v RFE. Byla pro mne čest, být porážen od národností se skutečně skvělou šachovou tradicí. Vyrovnané a vítězné partie přišly až s Čechy a Slováky. Víte, že v Arménii jsou ve školách šachy jedním z předmětů? U šachů, stejně jako u projektů, potřebujete strategii a dobrý plán pro každý tah. Potřebujete vpravdě agilní přístup. Na náhodu nic neuhrajete. Musíte také vědět, o co hrajete a co je důležité. Musíte vydržet s energií až do konce, a hlavně neztrácet čas bojem o nevýznamného pěšce. To Dáma je klíčová figura a Krále musíte ochránit. Víte Vy, kdo je ve Vašich projektech Dáma, a kdo je Král?“

Letos to bylo dost nahnuté s poháry a medailemi, málem nebyly. Vše jsem měla připravené doma v igelitce u vchodových dveří. Poháry pečlivě zabalené každý zvlášť v novinách, aby se nerozbily.  Kuba ale dostal od otce pokyn vynést do kontejneru tašku s plasty. Chtěl být aktivní, a tak vzal i tašku s papírem… Hledat pak poháry ve velkém kontejneru nebylo vůbec snadné. :-) Zase pak byly pěkně umyté a naleštěné.

Tentokrát jsme turnaj spojili se soutěží o nejchutnější dortík. :-) Od šachistů jsme vybrali malý registrační poplatek a pak vítězným třem cukrářkám koupili dárky v obchodu firmy Tescoma. Myslím, že to byly od šachistů dobře investované peníze. Občerstvení chutnalo výtečně. Zajímavé bylo, že zatímco mezi šachisty nehrála tentokrát žádná žena, tak bábovku upekl i jeden muž. :-)  

Na rozehřátí před turnajem jsme připravili s kolegou šachový kvíz. Hrál se online s pomocí mobilů. Otázky byly všeobecné, aby se mohli zapojit všichni. Hrál i Petr Havelka. :-) Byl tedy trochu hendikepován, protože kvíz byl v angličtině a otázky šly celkem rychle za sebou. Čokoládu vyhrál kolega z íránské redakce.

Hrálo se opět pět kol s tempem 2×15 minut bez přídavku. Celkem 19 hráčů ze 14 zemí. V posledním kole na první šachovnici hráči remizovali a měli pak shodný počet bodů. Dohodli jsme se s nimi a přidali 2×5 minut na rozhodující závěrečnou partii jako rozstřel. O třetí místo byl podobný souboj. Turnaj vyhrál stejně jako loni Bělorus Yury, druhý byl Aladin z Bosny a Hercegoviny a třetí Arménec Harut. Loni bylo moc dojemný, když jsme předávali Yurymu putovní pohár s cedulkou s jeho jménem. Ředitel Běloruské redakce nechal nastoupit celou redakci a všichni mu společně mohutně zatleskali. Letos se na něj kolegové chodili dívat, jak se mu ve hře daří. Říkali, že jdou povzbudit svého běloruského šampióna. :-)  

Během turnaje bylo pár úsměvných momentů. Třeba souboj dvou Josefů na poslední šachovnici. Ti až po mém upozornění spolu přestali mluvit anglicky. :-) Slovenský Jozef se pokoušel dát českému Josefovi mat králem a věží. Moc mu to ale nešlo a měl štěstí, že český Josef bohužel spadl na čas. A to ke konci mačkal hodiny druhou rukou, než tahal králem. Nechali jsme ho. Stejně poklidně jsme vyřešili další dva sporné momenty.

Kyrgyzský kolega se ptal, kteráže figurka je král. Pletl si ho střídavě se střelcem a dámou. Petr si posteskl „Takové krásné figurky…“ Za chvíli přišel opět Petr a s úsměvem říká: „Tam asi stojí malá rošáda na dlouhou stranu, ale soupeři to nevadí, takže hrají dál.“

Na turnaji se mi vždy líbí ta napjatá bojovná atmosféra a pak ta viditelná hrdost vítěze, když stojí na podiu a hraje se národní hymna jeho rodné země.

Na závěr bych chtěla moc poděkovat Tomášovi a Petrovi za pomoc s turnajem. Alespoň jsem mohla rozšířit jejich sbírku RFE triček. :-)

Stránky Rádia Svobodná Evropa  

(autorka článku: Blanka Voříšková)

1 reakce na “Liberty Cup 2019”

  1. 1
    Tom píše:

    Bylo to příjemné odpoledne. A zpestřit turnaj šachovým kvízem a soutěží o nejchutnější dortík byl od Blanky skvělý nápad (všechny dortíky byly výborné :-) ).

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2022 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist