TJ Spartak Vlasim
04
Zář

Pár slov o turnaji ve Starém Městě – díl 1

Po dvou letech jsem se rozhodl vydat na turnaj do Starého Města. Posledně se mi na něm dařilo, uhrál jsem 6,5 bodu z 10 partií s poměrně silnými soupeři, v osmém kole jsem hrál na třetí šachovnici a celkově jsem prohrál pouze dvě partie s Františkem Vránou a Stanislavem Jasným, tedy silnými soupeři. S dalšími silnými jsem dokázal bodovat. Turnaj jsem si tenkrát vybral mimo jiné proto, že jsem chtěl trochu poznat okolí Uherského Hradiště. Volný čas jsem strávil poměrně aktivně – jezdil jsem na kole, byl v archeoskanzenu a v Botanické a sladkovodní expozici Živá voda v Modré, na Velehradě, na rozhledně Velký Lopeník v Bílých Karpatech, navštívil jsem zámek Buchlovice, hrad Buchlov,…    

Článek jsem tenkrát nevydal – pamatuji si jen, že to byl velkolepý román, potom mi ukradli počítač a já se neodhodlal psát ho podruhé.

Tyto historické údaje uvádím z několika důvodů.

1. Třeba se někdo za rok přidá a zahraje si turnaj taky. Atmosféra je pohodová, doprovodný program bohatý – ochutnávka vína, ochutnávka slivovice, grilování klobás… Bohužel jsem nic z toho neokusil, hrál jsem tak dlouhé partie, že jsem končil po programu. :-) Noví, neokoukaní hráči; vyhnete se derby, která jsou nevyhnutelná na turnaji v Říčanech (například Kryštof – Tomáš už ve třetím kole a další určitě přijdou). Hrací prostory vynikající – hodně místa, klid na hru, milí pořadatelé i rozhodčí. Hezký kraj.

 

2. Fotografie z letošního turnaje nemám. Foťák zůstal ve skříni, auto na parkovišti, kolo ve sklepě. V porovnání s turnajem před dvěma lety jsem tentokrát volný čas prolenošil. Po aktivním týdnu stráveném na Liptově byl čas na změnu. Ležel jsem v posteli, koukal jsem na filmy, brouzdal na netu, četl vlašimské šachové stránky. A připravoval se. Na několik partií dost dlouho, na jiné velmi krátce.

Až na partii s Petrem Rálišem mi každá příprava vyšla výborně, dokonce jsem dokázal získat rozhodující výhodu z přípravy. Sedmkrát jsem měl na šachovnici to samé co předtím na monitoru, na první kolo jsem se nepřipravoval a v partii s Petrem Rálišem se hrálo něco, co jsem nečekal, ale nevadilo to, pozici jsem rozuměl. To už se mi dlouho nestalo. Na druhou stranu v partii s Ladislavem Dobrovolským sice vyšla příprava, dostal jsem, co jsem chtěl, to jsem ale ještě nevěděl, že pozici vůbec nebudu umět hrát. Byla to jediná partie, kde mě soupeř přehrál a neměl jsem žádnou šanci.

Turnaj suverénně vyhrál první nasazený Azer Mirzoev – 8 bodů, remízu s ním uhráli pouze Marek Vokáč a v posledním kole Pavel Zpěvák. Marek Vokáč byl druhý, uhrál o půl bodu méně. Dlouho jsem od něj neviděl tak dobré výsledky. Oběma jsem v průběhu turnaje fandil. :-)    

 

Třetí hráč, kterému jsem hodně fandil, jsem já.

Bodově průměrný turnaj – 4,5 bodu je málo. Celkový dojem kazí dvě prohry „úplně vyhraných“ pozic. Před osmým kolem jsem byl spokojený, partie jsem si užíval, většinou jsem nebyl nervózní, spotřeba času byla na mě dobrá, hrál jsem dobré a silné tahy, figurky jsem stavěl na zdravá políčka, soupeře jsem přehrával nebo neměl problémy nebo je dokázal dobře řešit (netýká se dvou partií), byl jsem objektivní v hodnocení, nepřepínal jsem strunu. V osmém kole jsem ale zahodil partii takovým způsobem, že jsem se z toho v noci budil a poslední kolo sehrál velmi slabě.

 

Historie se ptá na výsledky. Ten můj není dobrý a kazí mi jinak pozitivní dojem z mé hry. Potřeboval bych psychiku Tomáše, ne tenisových hráček…

Foto z článku z roku 2014. Hra bez myšlenky, labilní psychika. Kvitové hrozí propad (originál článku

Pojďme na ukázky z partií. A trochu si šachově zapřemýšlet. Co uvádím, jsou myšlenky bez stroje, snad tam nebudou chyby. Případné opravy či doplnění uvítám v komentářích.

1. kolo. Partie byla takticky poměrně náročná. Ze zahájení jsem stál trochu hůř. Pak jsem vzal na d5 střelcem místo pěšcem, po čemž jsem stál nepříjemně.

BNT po 14…Sxd5?. Proč nevyhrává 15.c4 s případným dalším b4 a ziskem nejméně kvality?

BNT (Stalo se 15.Sf4! Vfd8?) mohl po mé nepřesnosti svou výhodu zvětšit, u partie po ní jsme ani s Petrem Koutným pokračování nenašli. A proč tady nevyhrává 16.c4?

V partii jsem nakonec získal figuru a docela hezky vyhrál:

Jaký tah přijde na 36.Dxa7?

2. kolo. Moje možná nejhodnotnější partie. Připravil jsem si v královské indické variantu, kterou jsem do té doby nikdy nehrál. Podle Jána Markoše (mimochodem, Jirko, děkuji za knihu) je strategicky náročná a vyhrává ji lepší hráč. A já jsem ji neprohrál s hráčem s elem o více jak 300 větším, než mám já. Navíc jsem ji možná mohl i vyhrát. Pozice byla velmi komplikovaná (pro oba), tomu odpovídala i spotřeba času – v pozici na diagramu po dvacátém tahu má bílý 23 minut proti 32 minutám černého.

BNT, poslední tah černého byl 21…b5. Jak má pokračovat, aby udržel o trochu lepší šance? Přicházejí v úvahu, myslím, dva tahy: 22.Vf3, jak jsem hrál já, a 22.axb6 Vxb6 23.Vf3 f6 24.b3, což asi bylo lepší.

Pak začala taktika, kdy jsme ani jeden nevěděli, jak pozice stojí. Soupeř hrál nepřesně, tak jsem dostal šanci a v pozici na diagramu …

…v blicce na minutě našel podle mě tah vedoucí do přivyhrané pozice (i když dost složité, jak se ukázalo). BNT. 38.Va7! +-

Až doma jsem výhru asi opravdu našel, ověřil jsem variantu, do které jsem se při partii ke své škodě nepustil.

 

BNT. Tady jsem hrál po asi dvouminutovém přemýšlení 41.a6? s tím, že stojím na výhru. (Měl jsem pozici věnovat víc času, nepoznal jsem, že jde o kritický moment.) Co jsem neviděl?

Po 41.a6 už to je asi remíza, přišlo 41…Dg3 a výhru nevidím. Měl jsem asi hrát 41.Ve1!!, po čemž zase nevidím záchranu za soupeře. Při partii mi přišlo, že nemám čas na takové tahy, co „nic nedělají“… Čekám na vaše analýzy. :-)  Podle vyjádření soupeře to byla jeho poslední královská indická. V turnaji ji už každopádně, myslím, nehrál.

3. kolo. Po dvou letech opět partie s Rostislavem Kubošem. A opět ve třetím kole. Posledně jsme sehráli divokou partii, kdy jsem v konečné vyhrané pozici vzal remízu s deseti sekundami na sedm tahů, tenkrát se nepřidával čas, To se naštěstí změnilo. K partii jsem šel se záměrem remizovat a vybral si na domeček Stonewall. Nakonec se podařilo, ale hráli jsme přes čtyři hodiny a klobásky už na mě nezbyly. :-(

Takhle se to staví na remízu. :-)  

4. kolo. Dlouhá partie, dohrávali jsme jako poslední. Partie ale byla celkem pohodová, soupeř nevyužil mojí nepřesnosti na začátku střední hry. Pak jsem uplatňoval převahu kvality od 21. tahu. Partie trvala 60 tahů.

To je pozice po 21. tahu. Vypadá to, že černý má určitou kompenzaci za kvalitu. Kdo ví, jestli je to vůbec za bílé vyhrané? :-)  

(pokračovaní příští týden …)

Výsledky

Stránky turnaje

(autor článku: Ivo Hradecký)

3 komentáře na “Pár slov o turnaji ve Starém Městě – díl 1”

 1. 1
  Vlada píše:

  Ivo, pěkný článek, už se těším na pokračování. V tom třetím kole si nejspíš stal na prohru. Kdyby bílý hrál Jd2, Jb1, Jc3 a Sb5, vznikla by jezdcovka a ta je většinou vyhrana :-D

 2. 2
  Ivo píše:

  Vláďo, není ta jezdcovka vyhraná za černého? ;-) (Proti tobě bych samozřejmě střelcem uhýbal a neměnil ho.)

 3. 3
  Tom píše:

  Píšeš, že tvůj výsledek není dobrý. Já myslím, že rozhodně špatný není. Perfo 2052 + zajímavé bojovné partie, to určitě není zlé.

  A k tomu, že v Říčanech jsou nevyhnutelná derby a už ve 3. kole jsem hrál s Kryštofem, bych jen dodal, že to není už ale až. :-) V minulých dvou letech jsem hrál v 1. kole s Anežkou a Kubou. :-)

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2020 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist