TJ Spartak Vlasim
30
Lis

Béčko přehrálo pražské týmy

Jaroslav Pýcha

Poslední listopadová sobota byla dalším hracím dnem nejvyšších mládežnických soutěží. Naše prvoligové družstvo sehrálo zápasy 4. a 5. kola opět v Říčanech. Po nepříliš přesvědčivých výkonech z prvních třech kol to byla zkouška, jak na tom naše rezervní družstvo opravdu je a jak moc se budeme strachovat o setrvání v druhé nejvyšší soutěži. Našimi soupeři byli dopoledne šachisté ŠK Smíchov, po třech kolech  bez bodového zisku, odpoledne jsme nastoupili proti zatím stoprocentní Bohemce. Protože se Jirka Mejzlík  ani Marie Filipová nemohli z různých důvodů zápasů zúčastnit a Ondra Matějovský řídil naše extraligové áčko v Praze na Oáze, museli jsme se koučování zhostit společně s Pepou Zvárou. No, zastávali jsme spíš funkci takových dohlížečů  :-)  . Oproti úvodním kolům nahradil nevýrazného Štěpána Vopěnku (0/3) Filip Zvára, na odpolední zápas byl navíc pečlivě naplánován přesun Robina Hrdiny ze zápasu v Praze. V každém případě jsme nic nepodcenili, do Říčan s námi cestoval i medvěd Spartakus, který v prvních čtyřech kolech vypomáhal našemu áčku  :-)   .

Spartak Vlašim B   ŠK Smíchov – Praha A
Filip Lukáš 1573 1 0 1250 Minasjan Martin
Pýchová Nela 1595 ½ ½ 1372 Krupička Josef
Studnička Patrik 1492 1 0 1332 Pokorná Alžběta
Jelínek Lukáš 1527 1 0 1000 Pivoňka Michael
Zvára Filip 1460 1 0 1000 Baženov Roman
Filip Vojtěch 1367 1 0 1250 Nguyen Van
  : ½

V zápase se Smíchovem bylo otázkou, v jakém složení vlastně soupeři přijedou. Stejně jako v kolech předchozích nastoupili bez svých dvou největších opor, takže jsme se mohli cítit jako favorité.

Náš první bod uhrál Filip Zvára, jehož soupeř pokazil pěšcovou koncovku, druhý pak Lukáš Filip, jenž bez problémů uplatnil kvalitu navíc – 2:0. Patrik Studnička rozehrál partii útočně a už na začátku mohl určitě získat víc než jen pěšce. I tak si vytvořil vyhranou pozici, ve které však opět zbytečně zrychlil. Partii dotáhl k vítězství, kdyby však soupeřka nepřehlédla vítězný tah, zbytečně by prohrál. Tentokrát při něm stálo štěstí, ale to příště nemusí – 3:0. Se svým malým soupeřem (ročník 2001) se docela trápil Vojta Filip, ale i on si poradil – 4:0. Lukáš Jelínek ještě za stavu 3:0 nabízel remis, soupeři nebyla povolena a ten posléze zahrál prohrávající tah – 5:0. Nela Pýchová tak mohla dát svou partii za remis, ke které pozice pravděpodobně stejně směřovala, a vyrazili jsme se posilnit na odpolední souboj s Bohemkou.

Po dobrém obědě v „Labuti“ (odolali jsme naléhání některých navštívit čínskou restauraci), během kterého naše motospojka Pepa stihla dopravit i Robina, kterému se bohužel nepovedla extraligová partie a v Říčanech si chtěl spravit chuť, jsme usedli ke stolům proti v základu hrající Bohemce.

Spartak Vlašim B

Kompletní tým ze soboty. Zleva: Nela Pýchová, Lukáš Jelínek, Lukáš Filip, Patrik Studnička, Robin Hrdina, Filip Zvára a Vojta Filip. Foto: J. Pýcha

TJ Bohemians Praha   Spartak Vlašim B
Petr Jan 1843 0 1 2048 Hrdina Robin
Franěk Jan 1750 ½ ½ 1573 Filip Lukáš
Abelyan Murad 1613 0 1 1595 Pýchová Nela
Škvařil Michal 1458 ½ ½ 1527 Jelínek Lukáš
Žegklitz Michal 1427 ½ ½ 1460 Zvára Filip
Kozbert Tomáš 1250 0 1 1367 Filip Vojtěch
  :

Oproti dopolednímu zápasu tentokrát předzápasovou přípravu řídil Pepa :-) . Jeho slova, že prohrát s Bohemkou není nikdy ostuda :-) , ale tentokrát výjimečně mu nebude vadit, když klokani prohrají, očividně padla na úrodnou půdu. Já ho jen uklidnil, že mě nebude už vůbec vadit ani večerní prohra klokanů se Spartou (to už Pepa trávil hůř :-) ) . Ještě nám zbývalo vyřešit, koho Robin vystřídá. Zájemců bylo víc, nakonec volba padla na Patrika Studničku, který se tak mohl věnovat hraní přiblblých her na notebooku.

Jako první skončila opět partie Filipa Zváry, mající podobný průběh jako ta dopolední, jen tentokrát soupeř chybu neudělal, takže remis. Náš první celý bod získal Vojta, když přešel s pěšcem víc do vyhrané koncovky – 1,5:0,5. Lukáš Jelínek přidal další půlbodík, v dobré pozici si musel nechat dát věčňák – 2:1. Nele se začátek partie příliš nepovedl (-2 podle Fritze), postupně se ze zapeklité situace vymotala dokonce s figurou navíc, převzala otěže zápasu pevně do svých rukou a přidala na naše konto třetí bod – 3:1. Robin na první s Petrem odehrál pěknou divočinu, u které jsme si nikdo netroufl odhadnout, jak dopadne, a ani si ji neodvažuji komentovat. Snad jen to, že měl Robin figuru za dva pěšce a nepohodlné postavení svého krále. Náš lídr však partii zvládl na jedničku a stvrdil tak naše vítězství – 4:1. V té chvíli měl poměrně vyrovnanou pozici na šachovnici Lukáš Filip a vypadalo to na remízu. Tou partie taky skončila, ale to jsme se (já, Nela, Lukáš Jelínek a Robin) dozvěděli až cestou domů, kam jsme vzhledem k tomu, že Nelu čekal ranní zápas v Sedlčanech, vyrazili ještě před skončením rozhodnutého zápasu. Takže Bohemku jsme k velké spokojenosti po bojovném výkonu porazili 4,5:1,5.

Momentka z utkání

Momentka z utkání krátce po zahájení. Foto: J. Pýcha

Vydařená sobota nás posunula s 9 body zatím do klidného středu tabulky, kde bychom rádi setrvali až do konce soutěže. Lehké to ale nebude, už v lednovém termínu nás čekají zápasy proti Náměšti a Brnu, kteří patří k největším favoritům na postup do extraligy, a tam by byl každý získaný bod příjemným překvapením. No, uvidíme.

Tentokrát kluci i Nela dokázali, že na 1. ligu mají, a doufám, že takto budou pokračovat i nadále. Za sobotní výkon si určitě zaslouží pochvalu a „Ať žije Spartakus!“

PS: Popisy partií nemusejí být vždy přesné a já si vyhrazuji právo nebýt za své názory pranýřován!

Tabulka po 5. kole:

Poř. Družstvo V R P Body Partie Skóre
1. Biomedica Říčany A 5 0 0 15 22 26.0
2. TJ Náměšť nad Oslavou 5 0 0 15 22 23.0
3. ŠK Duras BVK Brno A 4 0 1 12 19 22.0
4. TJ Bohemians Praha 4 0 1 12 16 19.5
5. Spartak Vlašim B 3 0 2 9 15 19.0
6. Biomedica Říčany B 3 0 2 9 13 16.0
7. ŠACHklub SIMOPT Tábor 2 0 3 6 12 15.0
8. Jiskra Havlíčkův Brod 2 0 3 6 10 13.5
9. Jiskra Humpolec 1 0 4 3 6 7.5
10. QCC České Budějovice 1 0 4 3 6 7.0
11. Biomedica Říčany C 0 0 5 0 5 6.0
12. ŠK Smíchov – Praha A 0 0 5 0 4 5.5

Kompletní výsledky

11 reakcí na “Béčko přehrálo pražské týmy”

 1. 1
  Vláďa píše:

  Super výkon,porazit Smíchov a ještě neporaženou Bohemku! Gartuluji.

 2. 2
  Jirka píše:

  Ano, super výkon, z 12 partií ani jedna prohra, Spartakus musel být spokojen :-) ! A bylo dobré, že možnost využít Robina vyšla právě na vyrovnaný zápas s Bohemkou. Takto jsme byli na dvou šachovnicích dle ela favorité my, na jedné soupeři, na třech to bylo vyrovnané. Bez Robina by naopak byli 3x favorité soupeři a jen na poslední šachovnici my. (Za favorita považuju hráče s elem o víc jak 100 bodů vyšším než má soupeř).

 3. 3
  Jirka píše:

  Zajímavý je pohled na kompletní tabulku: Týmy se seřadily po dvojicích, odstupňovaných vždy po 3 bodech. Co je kuriózní, tak ze 30 zápasů dosud nebyla ani jedna zápasová remíza!!

 4. 4
  Maťa píše:

  Ještě jednou gratuluji celému týmu a zároveň děkuji Jardovi s Pepou za skvělé řízení zápasů! Teď nastává problém, kam poslat v lednu medvěda – do Náměště, nebo do Liberce?

 5. 5
  Standa píše:

  gratuluji k vysledkum…a hlasoval bych aby medved byl poslan na Naměšt…:)

 6. 6
  Maťa píše:

  No, já bych ho raději viděl v Liberci. Přece jen už tam by mohl pomoct k záchraně, kdyby se jeho zásluhou podařilo postoupit do finále A…

 7. 7
  Jirka píše:

  I já si myslím, že velký kus práce udělal Spartakus teď proti Bohemce a další kouzla už snad béčko potřebovat nebude a v první půlce tabulky skončí díky vlastním schopnostem.

 8. 8
  Petr H. píše:

  Navrhoval bych klonování :-) Stačí pár hadříků, trochu molitanu, šikovné ruce Ivety a Nely a několik večerů ručních prací. A soupeři budou zmatení v Liberci i v Náměšti …

 9. 9
  Maťa píše:

  Nepřichází v úvahu, Spartakus je a bude jen jeden!

 10. 10
  Marie F. píše:

  I ode mne pochvala všem, kdož se přičinili za tak pěkný výsledek, to znamená, že dík patří i manažerům!
  A co se týká Spartakuse, vypadá to, že se budeme muset složit a zakoupit dětem „dvojče“! Bude-li tento nápad „vedením“ odsouhlasen, tak bych si to vzala za své. A jak se bude jmenovat, to necháme na dětech, ať něco vymyslí.

 11. 11
  Marie F. píše:

  Než jsem se dostala k odeslání příspěvku, tak to „vedení“ zamítlo! No, nedá se nic dělat? Poslouchat se musí!

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2021 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist