TJ Spartak Vlasim
28
Lis

Ve znamení jedniček a sedmiček

Tomáš Vojta

Minulý týden vyjela velká vlašimská výprava na zajímavý rapid do Neratovic. Turnaj se hraje u příležitosti svátku 17. listopadu a tomuto datu jsou přizpůsobeny i podmínky turnaje. Hraje se na 17 minut švýcarem na 11 kol (což je docela zabíračka), 1. cena je 1711 Kč, ukončení turnaje je plánováno na 17:11 (což organizátoři přesně splnili), startovné je 71 Kč atd. A jako by i štěstěna byla nakloněna těmto hrátkám s jedničkami a sedmičkami, prezentovalo se 71 hráčů.

Z Vlašimi se nás zúčastnilo hned 10 (když tedy do toho počítám i sebe :-)  ) a nevedli jsme si vůbec špatně. Asi nejhodnotnější výkon předvedl David Zvára. Na své konto si připsal hned několik cenných skalpů (mimo jiné třeba Zdeňka Háby – elo 2183) a ještě po 9. kole útočil na medailové příčky. Pak sice přišly 2 prohry se silnými soupeři, ale i tak 8. místo je vynikající.

 Zvára - Gregor
David Zvára se v 10. kole utkal na 1. šachovnici s Gregorem.

Ještě o tři příčky lépe dopadl Pavel Vojta. Tomu bohužel nevyšel střed turnaje, kdy 2x za sebou prohrál a pak ho dorazil jeho kat, nestárnoucí 81letý Vlastimil Bouček. Ikdyž pak Pavel dělal, co mohl, 3 prohry po sobě se jednoduše už dohnat nedají. Za zmínku určitě stojí i výborný výkon Standy Vávry, který jako 53. nasazený obsadil 18. příčku!

Neztratili se ani další, zejména Dan Houdek zahájil turnaj ve velkém stylu, když porazil Kopera (elo 2042) a Feierfeila (1924). Závěr mu ale nevyšel, když některé partie doslova zahodil. Například se vzdal v remízové pěšcovce s panem Bouček a nebo se vzdal v této pozici (už si opravdu ale nepamatuji, s kým to bylo). Pozice je z pohledu bílého.

 Houdek Neratovice

Černý se vzdal …. Samozřejmě nelze postavil dámu pro mat na h8, ale kdyby si Dan postavil jezdce, tak je to remis. Což se lze snadno přesvědčit v Nalimově databázi koncovek (tento odkaz si doporučuji uložit, mimořádně užitečná věc). 

Mně se v turnaji podařilo potvrdit roli favorita a ziskem 9,5 bodu jsem o půl bodu pomocného hodnocení předběhl Jirku Gregora (pomocné hodnocení ale v tomto turnaji není důležité, poněvadž cena pro vítěze se dělí mezi hráče se stejným počtem bodů). O bod zpět pak skončil domácí Vojtěch Drábek.

Pořadí nejlepších deseti:

Por.
Jméno Rtg FED Klub Body
1 FM Vojta Tomáš 2378 CZE Zikuda Turnov
2

Gregor Jiří 2281 CZE Tj Praga Praha
3
Drábek Vojtěch 2152 CZE Tj Neratovice
4
Kamlach Miroslav 2097 CZE Sk Loko Praha
5

Vojta Pavel 2140 CZE Tj Spartak Vlašim
6

Koper Štefan 2042 CZE Kostelec N.Č.Lesy
7

Hložek Jan 1838 CZE  Mladá Boleslav
8
Zvára David 1967 CZE Tj Spartak Vlašim 7
9

Hába Zdeněk 2183 CZE Sk Gordic Jihlava 7
10

Michálek Frant. 2138 CZE Sokol Kolín 7

Kompletní výsledky

10 reakcí na “Ve znamení jedniček a sedmiček”

 1. 1
  Maťa píše:

  Dane, pravidlo č. 1 zní: „Na vzdání je času vždycky dost!“ Už mi to pár bodů vyneslo… :-)

  V podstatě do stejné pozice, kterou vidíme na diagramu, jsem se dostal jednou na Memoriálu S. Vojty s Bohdanem Trčkou. Bohdan byl v tu chvíli důvtipnější než Dan v Neratovicích a toho jezdce si k velkému pobavení přihlížejících postavil. Po pár tazích jsem pak vyhrál na čas, ale nezasloužil jsem si to…

 2. 2
  Dan píše:

  Maťa: Že jsem si nepostavil koně (diagram) mě nemrzelo zdaleka tak jako fakt, že o pár tahů dříve byla remíza ložená. Pan Bouček nechápal, proč mu podávám ruku a vzdávám se :-) S potutelným úsměvem mi ukázal jednoduché pokračování, které bych tak jako tak musel hrát…

 3. 3
  Jirka píše:

  Dan: Určitě tě musí těšit, že jsi sehrál s V.Boučkem vyrovnanou partii. Takového Pavla Vojtu Bouček seřeže, kdy ho jen napadne :-) .

 4. 4
  František Kopecký píše:

  Já se jen přiznávám, že tím bílým na diagramu jsem v Neratovicích byl já. O možnosti, že si soupeř postaví jezdce jsem věděl, ale věřil jsem, že to i pak vyhraji. Jednak totiž neznám teorii a jednak soupeři skoro padal prapor. Takhle to ovšem bylo snadnější.

 5. 5
  Tom píše:

  Opět po roce se chystáme ve středu 17.11. /státní svátek/ do Neratovic.

  Propozice najdete zde:
  http://www.stcsach.cz/Souteze2010-2011/Nemistr/Tisice20101117prop.pdf

  Kdyby se chtěl někdo přidat, tak se mi ozvěte. Máme ještě 2 volná místa v autě.

 6. 6
  Tom píše:

  Dnešního rapidu v Neratovicích se zúčastnilo 50 hráčů a vlašimákům se docela dařilo. Pavel Vojta skončil 6., Jirka Rýdl 11. oba 7 bodů z 11 kol. Tomáš Hašek uhrál 4,5 bodu a skončil na 42.místě. Franta Innemann pak získal 6 bodů a patří mu 22.místo. Turnaj se vydařil i mně a s dvoubodovým náskokem jsem zvítězil před Gregorem.

 7. 7
  Maťa píše:

  Gratuluju všem úspěšným, zejména pak Tomášovi k 1. místu! První cena tradičních 1711 Kč? :-)

 8. 8
  Tom píše:

  Jojo, první cena je v Neratovicích podle datumu 17.11. :-)

 9. 9
  Jiří Mejzlík píše:

  To je super, letos ses ani s nikým nedělil. Pamatuju, když první cenu dělil náš Ondra s Mrňou (oba po 856,-), tak Mrňův parťák Zdeněk prohlásil, že je to přesně 54 piv. Jako kdyby měl v hlavě kalkulačku :D ! Jestli ke směně za chmelový mok došlo ještě v Neratovicích netuším :) …

 10. 10
  Tom píše:

  Letos tam byla kapánek lepší konkurence – Mrňa až na 23.místě :-) Je ale pravda, že se jako obvykle věnoval spíš svým chmelovým kamarádům než figurkám :-)

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2021 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist