TJ Spartak Vlasim
28
Dub

Příhody z extraligy aneb Cesta k 7. místu

„Je tohle už Vlašim, že jo?“ ptám se postarší paní, co sedí ve vlaku naproti mně. „Ano,“ odpoví mi mile, „tohle už je Vlašim. Za chvíli přijedeme na nádraží a poté na předměstí.“ „Ono je ještě nějaký předměstí?“ vykulím oči. „Stalo se něco? Kam potřebujete?“ „No k trafice.“ „Tak to vystupte tady“, poradí mi paní a já poděkuji. Vlak v tu chvíli zastaví. Vystupuji a modlím se, aby vystoupil i Kryštof, který jel z Benešova také. Ve vlaku jsme si spolu nesedli, protože jsem nastoupila dřív než Kryštof a do té doby, než přišel, si vedle mě a té paní sedli další lidé. Na nádraží jsem naštěstí Kryštofa zahlédla. Jak mi řekl později, rovněž jako já nevěděl, kde má vystoupit, takže jen doufal, že vystoupíme společně. I kdyby to nebylo ve správné stanici. :-)

Vystoupili jsme společně. Malý krok pro vítězství v extralize, ale velký krok pro nás. :-) Po chvíli jsem se Kryštofa zeptala: „A ty teda víš, kde je ta trafika?“ „Jojo, hned támhle“, ukázal mi rukou na 20 kroků vzdálenou budovu s gargantuovským nápisem *T*R*A*F*I*K*A*. Podívala jsem se směrem, kterým ukazoval, a požádala svůj vnitřní orientační smysl, aby mě nezklamal a nastavila pomyslnou ručičku kompasu k nápisu přímo přede mnou. :-) V trafice na nás čekala Nela, která nás pustila dovnitř, abychom počkali na ostatní účastníky výpravy –  konkrétně na Kubu Vojtu, Tomáše a Maťu. Jak nám řekla Nela, Maťa se prý ještě před odjezdem sprchuje. Asi nějaký obřad prováděný Maťou pro lepší výsledky v extralize. :-) Zanedlouho přišel Kuba s důležitým členem výpravy – tradičním vlašimským maskotem medvědem Spartakem. Když za chvíli dorazil i vypulírovaný Maťa, rozloučili jsme se s Nelou a nastoupili do Tomášova auta. A kam jsme vlastně jeli? Na finálová čtyři kola extraligy mládeže, která se konala od 12. do 14. 4. 2019 ve Vlachovicích. Zbývající členové vlašimské výpravy – Kuba Voříšek, Vojta Dudek a Blanka Voříšková – cestovali vlakem a Filip autobusem.

Ve Žďáru jsme si dali asi dvouhodinovou pauzu, během níž jsme stihli procházku, kde si Kuba s Kryštofem kopali s míčem, a Kuba každý výkop doprovázel bojovým pokřikem: „Praženicááá!“ :-) Maťa říkal, že to není kvůli oblíbenému pokrmu z hub, jak jsem si myslela, ale že jde o hlasitou poctu slovenskému obránci Karolu Praženicovi. Kromě čutání do míče jsme se vyfotili u Mamlase. Mamlas je socha, která vypadá podle Mati jako Ondra Hlaváček. :-) O Ondrovi Maťa mluvil skoro pořád a také nám předvedl, jak se špičkují i ve virtuálním světě na Messengeru. :-)


Která ze soch vypadá jak Ondra Hlaváček? :-)

Při cestě nazpátek jsme se rozhodli, že zajdeme na oběd do restaurace. Kuba se vsadil se svým taťkou Tomášem, že když zvládne sprint z naší současné pozice zpátky k Mamlasovi do dvou minut, platí oběd Tomáš. Tom souhlasil a zapnul stopky. Nedá se napsat, že by se Kuba nesnažil. Vystartoval, dosáhl strhujícího zrychlení a zmizel v dáli. Přesto i přes tento sportovní výkon k Mamlasovi „doběhl“ za pět minut.

 Maťa nám pak vyprávěl o filmu „Hastrman,“ na který si zašel s některými Vlašimáky do kina. Všichni říkali, že se jim film nelíbil, jen Maťa byl nadšený. Po cestě do restaurace pustil Maťa mně a Kryštofovi na svém mobilu trailer k tomuto filmu. Oba jsme se shodli na tom, že surrealistický trailer nás spíš odradil, než navnadil. :-)  

V nedaleké restauraci jsme si dali oběd, na který jsme čekali asi 20 minut. Maťa byl ještě pod vlivem kulturního zážitku z Hastrmana a celou dobu obdivoval vkusnou figuru vodníka s pořádným šosem, která byla připevněna ke zdi. Zeptal se mě: „Že je ten vodník pěknej?“ Zakřenila jsem se a opáčila: „Hmm, vypadá jak ty.“ :-) Poté mi Maťa položil další kvízovou otázku. Jestli prý vím, co je to Keks? Tento nápis měl totiž Tomáš na tričku. Já nepřemýšlela ani minutu a vyhrkla jsem: „Vím. Sušenky.“ Všichni dostali záchvat smíchu. Nechápala jsem, čemu se smějí, a tak jsem se zeptala: „Co je?“ Propadla jsem z hodnocení Hastrmana ve filmu i z hastrmana na zdi a neobstála jsem ani v další otázce z kultury, protože mi Tom vysvětlil, že Keks je hudební skupina. Jak jsem pak zjistila, docela stará skupina. Mladší než dinosauři, ale ne o tolik. :-) Když už jsme sháněli vrchního, abychom zaplatili oběd, Maťovi se roztáhlo chřípí, mrkl na zátiší s vodníkem a labužnicky pronesl: „Já si dám ještě kafe.“ To by nebyl on, kdyby porušil zvyk, že po dobrém obědě je nutné stihnout ještě přídavek. Navíc když vybranou odpolední společnost tvoří elitní vlašimští šachisté s hastrmanem. :-) Před nástupem do auta Maťa ještě vytáhl eso zdravé výživy z rukávu – tradiční Fidorku. Po úspěšném dokončení všech Maťových rituálů spjatých s jídlem jsme mohli pokračovat v cestě do Vlachovic.


Ráno ve Vlachovicích …

Ze Žďáru do Vlachovic jsme dojeli za necelých 15 minut. Po příjezdu jsme si z auta vyndali zavazadla a následně vstoupili do hotelu „Pavla“. Na recepci nám paní dala klíče od pokojů. Jen Tomáš se vrátil do Žďáru, aby nabral do svého auta zbytek výpravy. Měla jsem původně bydlet s Blankou Voříškovou, ale nás bylo ve výpravě 9 a pokoje byly pro 4 osoby, takže jsem nakonec skončila na pokoji s Pavlou Dudovou a Kristýnou Laurincovou. Maťa se pokoušel vymyslet, jak bych mohla být ubytovaná s Vlašimáky, ale já řekla, že mi nevadí bydlet s holkama –soupeřkama.

ŠACHY

V pátek 12. 4. jsme hráli první kolo s Šachklubem Sokol Klatovy. Naše družstvo prohrálo 5:1. Remizovat se podařilo Vojtovi Dudkovi a Kubovi Vojtovi. Kuba mohl partii i vyhrát, ale to by ji musel hrát přesně.  Však i remíza s hráčem 2200 je pěkná. :-) Ostatní z našeho týmu svým soupeřům podlehli. Já hrála poměrně vyrovnanou partii, jenže okolo 25. tahu si to ke mně přispěchala moje známá kámoška jménem Časovka. Pozici na šachovnici jsem pokazila a prohrála. Kryštof nevydržel soupeřův tlak na královském křídle a také musel sklonit svého krále. Kuba Voříšek dosáhl s Janem Miesbauerem (2402) rovné pozice, ale poté ji pokazil a prohrál. O Filipovi vím jen to, že v koncovce stál už opravdu špatně, a proto se vzdal. Zápas jsme asi zaslouženě prohráli.


Medvěd Spartakus sleduje ze skříně bojovný zápas s Jičínem

V sobotu nás čekala dvě kola. V prvním jsme nastoupili proti ŠK AD Jičín, se kterým jsme remizovali 3:3. Oba Kubové dokázali hezky remizovat s papírově silnějšími soupeři, Filip a Kryštof vyhráli a já s Vojtou jsme prohráli. Co bych napsala ke své partii? Raději bez komentáře. :-)  

 

V druhém sobotním utkání jsme válčili s ŠK PORG Praha. Remizovali jsme 3:3. Kuba Voříšek a já jsme prohráli. Kdybych se OPĚT nedostala do časové tísně, možná bych i partii dokázala remizovat. Kuba Vojta s Vojtou Dudkem soupeře smetli a Kryštof s Filipem remizovali.

Dudek V. – Martirosyan A. – pozice po 20. tahu černého:

Vojta soupeře úplně rozebral a v pozici na diagramu už vyhrává skoro všechno. Například i taková parádička jako 21.Dxf8+! Kxf8 22.Vd7 Sxc4 23.Vh8+ Sg8 24. Jh7 mat. Náš hráč si vybral jiné řešení: 21.Jd5+! cxd5 22.Dxe5+ Kd7 23.Jxf7 To je vraždění neviňátek, zbytek nepotřebuje komentář. 23…Jac7 24.Sxd5 Da1+ 25.Kd2 Da5+ 26.Ke2 Da6+ 27.Sc4+ 1-0

V neděli jsme potřebovali poslední kolo vyhrát, abychom se vyšplhali alespoň na 4. místo. Bohužel se to nepovedlo a v prestižním derby proti KŠ Říčanům 1925 jsme těsně prohráli 3,5:2,5. Kuba Voříšek remizoval s figurou méně, zatímco Kuba Vojta krásně útočil těžkými figurami na soupeřova krále a vyhrál.

Otruba M. – Vojta J. – pozice po 35. tahu bílého:

35…Jd3! 36.Sxd3,exd3 37.Je6 Prohrané je již všechno, např. 37.Dxd3 Ve1+ -+. 37…Vxe6! a Sc6 mat 0-1

Filip se vzdal, protože by si jeho protihráč buď postavil dámu, nebo by získal kvalitu. Kryštof udržel remízu, když správně postavil Philidorovu obranu. Já jsem dostala pořádnou nakládačku. Udělala jsem hrubku, po které mi soupeř nedal sebemenší šanci. Vojtovi zbyl v koncovce střelec a jezdec, soupeřka měla jen krále. Vojta nevěděl, jak má dát mat, a tak nabídl remízu, kterou soupeřka přijala.

Vilímová J. – Dudek V. – pozice po 69. tahu bílé:

Vojta si nemohl vzpomenout, do kterého rohu má zahnat krále, to se pak mat dává těžko. Nicméně v pozici na diagramu to určitě šlo i vymyslet, počítač hlásí mat nejpozději 9. tahem. Pro Vojtu, Sergeje Movsesjana :-) a další, kdo by se chtěli mat střelcem a koněm naučit nebo zopakovat, doporučuji článek Marka Vokáče na stránkách NŠS

MIMOŠACHOVÉ AKTIVITY

V sobotu šli Kuba Voříšek, Vojta a Maťa na krátkou procházku, ze které si Maťa odnesl suvenýr. Bláto na botách. :-) Ostatním se na vycházku nechtělo. Třeba já si raději ještě jednou zopakovala, co můj soupeř, na kterého mě Maťa připravoval, hraje. Pokud si ještě vzpomínáte na to, jak jsem psala v  článku o extralize, že si k mé šachovnici sednul místo šachistky, na kterou mě Maťa nachystal, šachista, tak se mi stalo něco podobného teď. Maťa mě připravoval na Matěje Škrabánka, který měl nastoupit ve třetím kole. Na poslední desce se totiž v družstvu PORG Praha střídali Škrabánek a nějaký Šuráň. S Maťou jsme se tedy pečlivě přichystali a pak, jak jsem výše psala, jsem si zopakovala celou naši přípravu sama. Odešla jsem na kolo a sedla si k šachovnici. Doufala jsem, že opravdu přijde Škrabánek. Ani já, ani Maťa jsme do zahájení tohoto kola nevěděli, zdali nastoupí on nebo ten druhý. Najednou, kde se vzal, tu se vzal Šuráň. Podívala jsem se nenápadně na Maťu. Ten se jen potutelně usmál, pokýval hlavou a jako mudrc, který tuhle zradu tušil, odešel vykonávat rituály za mou výhru jinam. Asi vycítil, že to bude potřeba – myslím, že by mi nepomohlo, ani kdyby se obětoval a vysprchoval se 3x po sobě s hastrmanem. A výsledek zápasu byl zřejmý, aniž by ho bylo třeba věštit z odpolední kávové sedliny. :-)

Většinu volného času jsme trávili na pokojích. Jen v sobotu večer jsme si já, Kuba Voříšek, Blanka a Tomáš zahráli hru „Časová osa,“ kdy se každému rozdá 5 kartiček a doprostřed se položí jedna libovolná karta z dobíracího balíčku. Jestliže na kartičce uprostřed je např. napsáno „Objevení Ameriky“ a vy na jedné ze svých pěti karet máte „Velký třesk,“ tak buď dáte tuto kartičku za, nebo před objevení Ameriky. A takhle pokračujete dále, až z toho sestavíte dokonalou časovou osu. Na druhé straně karty se nachází přibližný letopočet objevu a jméno objevitele. Před otočením své karty musíte říci, jestli položíte svoji kartu před nebo za jinou kartu. Pokud jste kartu umístili chronologicky správně, nic si nedobíráte a na tahu je druhý hráč. Pokud jste kartu zařadili špatně, vezmete si jinou z dobíracího balíčku a tu starou kartu, u jejíhož časového určení jste se sekli, zlostí roztrháte a vyhodíte. :-) Ne, dělám si legraci, ale někdy vám vážně ujedou nervy. Na obalu hry by měl být varovný nápis „Ministerstvo kultury varuje a hru nedoporučuje pro choleriky a jiné vzteklouny. Hra může způsobit bolestivá zranění všem okolo“. :-) Starou kartičku šoupnete vedle balíčku. Kdo jako první se zbaví všech svých karet, vyhrává. Tato hra mě o tomto (pro mě) smolném víkendu upozornila, že nejen v šachách bych se měla zlepšit. :-)

ZHODNOCENÍ CELÉ EXTRALIGY

Moje zhodnocení berte prosím s velkou rezervou. Dostala jsem se k němu doslova jak slepý k houslím. Jen proto, že píšu tento článek. Hraju na poslední šachovnici a ze své pozice mírného outsidera obdivuju, co mí spoluhráči dokázali v mnohem těžších pozicích, než ve kterých jsem byla já, a kolik bodů nahráli.

JAKUB VOŘÍŠEK- 5,5/11

Uhrát 5,5 bodu na 1. desce je skvělý. Kuba hraje velice dobré a přemýšlivé šachy. O víkendu neustále říkal, že je „dohasínající hvězda,“ což samozřejmě není. Každý z nás má někdy období, kdy se mu nedaří podle vlastních představ. Co je možná důležitější než samotné výsledky, je radost z královské hry, kterou u Kuby vidím.

JAKUB VOJTA- 8/11

Zdá se mi, že Kuba na sobě od minulého roku tvrdě pracoval a nyní podává stabilní výsledky. Z našeho družstva se mu povedlo v extralize získat nejvíce bodů. Jeho partie jsou útočné a vždy s nějakou hlubokou myšlenkou.

FILIP ŠOLC- 5,5/11

Filip se tento rok rozloučil s extraligou a myslím, že hodně úspěšně. Za všechny spoluhráče mu děkuji, že u nás hostoval a pomohl Vlašimi k několika medailím v extralize mládeže. :-)

VOJTĚCH DUDEK- 5,5/11

Vojta hraje zajímavé šachy a v extralize střídal světlé chvilky s těmi temnějšími. Za 5,5 bodu se nemusí stydět.

KRYŠTOF KŘÍŽEK- 6,5/11

Kryštof má dobře vyvinutou taktiku i strategii. Od minulého roku se hodně zlepšil a je to na jeho výsledcích znát. V extralize podal výborný výkon.

KAMILA STEINOVÁ- 2/11

Laskavý čtenář tohoto článku promine, :-) raději sama sebe hodnotit nebudu. Snad jen dodám, že jsem po předchozích dvou kolech extraligy doufala v lepší výsledek.

Snad mohu mluvit za všechny členy výpravy. Víkend se opět vydařil. V extralize jsme skončili na 7. místě, což je pěkný výsledek. Mistrem České republiky se stal tým Šachklub Sokol Klatovy, druhé místo obsadily 2222 ŠK Polabiny a třetí příčku si vybojovalo družstvo BŠŠ Frýdek-Místek A.

Děkuji Tomášovi za to, že nás v pořádku dopravil do Vlachovic a zpět. Maťovi děkuji za přípravu na zápasy. Chtěla bych také poděkovat celému mému družstvu za hezké extraligové chvilky při zápasech i mimo ně. Bylo to s vámi se všemi super! :-)  

Stránky Extraligy mládeže

(Autorka článku: Kamča Steinová, komentář k diagramům a fotkám Tomáš Vojta)

13 reakcí na “Příhody z extraligy aneb Cesta k 7. místu”

 1. 1
  Petra píše:

  Hezké :-)

 2. 2
  Anonym píše:

  Pěkný kamco

 3. 3
  Kuba Vojta píše:

  Moc pěkný článek Kamčo. ;-)

 4. 4
  Petr H. píše:

  Ondra Hlaváček s Kubou na hlavě, to je tedy pěkné :-)
  Vlašimi roste další spisovatel zajímavých článků …

 5. 5
  Maťa píše:

  Nemyslím si, že bych říkal, že ten Mamlas vypadá jako Ondra Hlaváček. Určitě jsem to ale říkal o tom čertovi, když navíc hraje šachy… :-) Jinak také chválím pěkný Kamčin článek.

 6. 6
  Kamča píše:

  Děkuji všem za pozitivní komentáře!☺ Jinak chci také poděkovat Tomášovi za přidání fotek a diagramů do mého článku.

  Maťa: Říkal si i o Mamlasovi, že vypadá jako Ondra Hlaváček.☺

 7. 7
  Kuba Vojta píše:

  Kamča: ne opravdu to neříkal. Mamlas je ta druhá socha. Říkal že jak Hlavy vypadá ta socha na které sedím sám a hraje šachy…

 8. 8
  Kamča píše:

  Kuba Vojta: Aha, tak to se omlouvám. Zaslechla jsem totiž, že Maťa říkal, že Mamlas vypadá jako Hlavy…

 9. 9
  Kamča píše:

  Příště budu poslouchat lépe. Jak je vidět, o extralize jsem měla problémy nejen s očima, ale i s ušima.

 10. 10
  Maťa píše:

  To máš jedno. Jak koukám na fotky v článku, tak si jsou ty sochy docela podobné – akorát Mamlas nemá rohy a šachy před sebou :-) .

 11. 11
  Kuba Vojta píše:

  Taťka dneska na turnaji v Týně nad Vltavou: http://chess-results.com/tnr430965.aspx?lan=5&art=2&rd=4

 12. 12
  Tom píše:

  Konečné výsledky jsou tady:
  http://chess-results.com/tnr430965.aspx?lan=5&art=1

  Zahráli jsme si pěkně a dopadli (Ivo, já, pan Innemann) tak nějak průměrně. :-)

 13. 13
  Tom píše:

  Sestavy Extraligy mládeže 19/20:
  http://chess-results.com/tnr467462.aspx?lan=5&art=8

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2021 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist