TJ Spartak Vlasim
25
Dub

Šáfa už mi nestačí :-)

Středa:

Všechno to začíná tak v poklidu. Ranní procházka do parku, oběd. Ale osmihodinová cesta mě znepokojuje. Nejprve jedeme do Prahy, kde máme sraz s ŘŠ (Říčanští šachisté). Pak vyjíždíme okolo 16. hodiny Leo Expresem do Ostravy. Cesta v pohodě utekla. Pak už jen kousek autobusem do Frýdku-Místku a byli jsme na pokoji. „No konečně“, povzdechl jsem si. Po dlouhé cestě jsem zalehl do postele, a aniž bych stihnul říct „dobrou noc“, spal jsem.

Čtvrtek:

Je to tu! Těšení na silného soupeře bylo veliké. Partie byla od 9 hodin. A jelikož ŘŠ bylo asi 20, museli nějak zjistit, že mají všechny. Tato metoda u nás ve Vlašimi není. No, ještě aby jo, když oni mají asi o 100 dětí více. No zkrátka jejich metoda byla, že každý má své číslo (1-20). To křičí za sebou, než vyjde 20. Jelikož v tom hluku občas neslyší ani Skalda ani Tadeáš, jestli nebylo nějaké číslo vynecháno, pro zlepšení nálady jsem vždy na konci zařval 21! Jejich odpovědi byly většinou „Typický Vlašimák“. No, jdeme radši na šachy.

První kolo na 2. šachovnici? Proč ne! Soupeř měl 2250+. „To se ještě docela dá zvládnout“, říkal jsem si. Partie po zahájení stála lépe pro mě. A to jsem měl černé figury. Ponaučení: Nehrajte „kulaťák“! Bohužel jsem se potom přepočítal a prohrál jsem. Po partii jsem byl smutný a zároveň i naštvaný, že mám přidané ty 2 prokleté body. Jelikož jsem tím pádem chytil dalšího silného soupeře – Péťu Gnojka. S Péťou jsem hrál vysloveně na houby. Není divu, že mě přehrál a vznikla prohraná věžovka pro mě.

Vojta J. – Gnojek P. – pozice po 23. tahu černého:

 

Ale Péťa zahrál pár nepřesných tahů a já to zremizoval.

Na večeru jsme šli hrát fotbal. Abych řekl pravdu, fotbal mi šel lépe než šachy. (Mimochodem, určitě jsem ty šachy hrál blbě proto, protože den před tím vypadl můj oblíbený tým v Lize mistrů, ehm, ehm… :-) )

Pátek:

Pobeskydí open jsem hrál proto, protože jsem si chtěl zahrát s dospělými a vyhnout se těm mladým, se kterými hraji na MČR mládeže (Stalmach, Gnojek, Vantuch, Mach, atd…). Ale stejně mě mé štěstí nemine. Ze tří kol hraju už s druhým z mé věkové kategorie z Koutů…

Partii jsem vyhrál a doufal, že chytím někoho koho neznám. Nééé, já musím chytit dalšího soupeře z mládežnických turnajů. Tentokrát mě čekal David Barák. Partii jsem krásným závěrem vyhrál a měl jsem 2,5 ze 4. Byl jsem spokojený.

Vojta J. – Barák D. – pozice po 48. tahu černého:

 

49.c7!! Jxc3 50.Kc6 a černý dostane i přes převahu 2 figur mat pěšcem. 1-0

Večer se stala zajímavá věc. Jelikož mě taťka strašil před turnajem, že ve Frýdku je hodně feťáků, měl jsem pak nakaděno v gatích, když jsem šel na záchod. A když se ještě stalo to, že z jednoho pokoje vyběhl divný týpek (poté co mu ŘŠ mlátili na dveře, ať vypne rádio, které v 10h. večer měl puštěné na max) a začal řvát, jestli mu ***** chtěl někdo něco říct? A jestli ne, tak ať jdeme do ****. Měl jsem v gatích i načůráno. :-)

Sobota:

Konečně taky někdo jiný než mládež. Hrál jsem s Polákem, kterého jsem nikdy neviděl, takže jsem netušil, jak hraje. Připravil jsem si typickou Vojtovu Čigorinku a šel jsem na partii sebevědomě. Partii jsem docela v poklidu vyhrál a měl jsem 3,5 bodů + jsem byl ve formě. Není divu, že jsem měl náladu kecat do cizích rozborů. ŘŠ se líbily moje průpovídky u rozborů. Takže jsem nakonec rozebíral úplně všechno. Nejvíce se jim líbila asi hláška „Milý pane, tohle už ve Vlašimi umíme“. Z toho byli úplně všichni k prasknutí smíchy. Nebo se jim hodně líbilo „f5 tam prostě patří, jestli to nedáš, tak je konec, prostě konec“. Tak z toho se nemohli ani nadechnout. Ale co je dostalo nejvíce: „Na mě si 1.a3 v téhle republice nebude dovolovat nikdo“. Aspoň víme, jak je rozesmát.

Odpoledne mě čekal Ríša Stalmach, který dopoledne porazil nejvýše nasazeného Kirila Burdaleva. Mně se ale partie s Ríšou mega povedla, a proto si zaslouží být v tomto článku.

Měl jsem 4,5 bodu a už jsem začal docela pomýšlet na nejvyšší příčky. Večer jsme hráli Dixit. Šel jsem spát už ve 21.30, abych na IM Petera Petrána byl pořádně vyspalý.

Neděle:

Jedna, dva, tři, ……… , kdo je 13? Péťa Pravda. No to snad není pravda, řekl jsem si. Mé číslo 21 jsem si zaplať pánbůh pamatoval. Na partii jsem šel s velikým odhodláním a chutí. Soupeř postavil svou oblíbenou výstavbu a hrálo se. Obětoval jsem figuru za 3 pěšce. Ale s 1 min. proti 45 min. bez figury za 3 piky v drsné pozici se hraje docela nic moc, musím říct. Ale velice překvapivě i podle počítače jsem se bránil přesnými tahy a remizoval jsem. Taťka prohlásil: „Kdybys to hrál 10x, tak to 9x prohraješ a 1x remizuješ, byla to klika, že jsi zrovna teď remizoval“. Řekl jsem „Tak dík, tati“. :-)

No, každopádně mě odpoledne čekal silný soupeř Ondra Havelka. Já jsem se docela bál. Protože vím, že hraje dobré šachy + remizoval s Burdalevem. Ale po zahájení jsem stál v pohodě. Získal jsem pěšce. Bohužel jsem si začal říkat „2200 se blíží, klucí“. To byla osudová chyba. Nechal jsem si chytit věž a prohrál jsem. A najednou jsem se propadl ze 3. místa na desáté. A černé figury se silným Pilchem … No, musím přiznat, že situace v tabulce se vymkla kontrole.

Pondělí

Poslední den + nervozita, že prohraju. Přípravička na Anglii. Ale realita je jiná. Soupeř zvolil zajímavý tážik a3 … Chtělo se mi smát. Ne, naštval jsem se a se slovy v duchu „Na mě si 1.a3 dovolovat nebudeš!“ jsem partii nekompromisním způsobem vyhrál. A měl radost. Věděl jsem, že budu nejhůř 6. (výsledky ostatních mi naprosto vyhovovaly). Není divu, že jsem zase zašel na již zmiňované rozbory. :-) Moje řeči poslední den byly hlavně jako „Šáfa už mi nestačí…“ :-) ŘŠ na mě budou vzpomínat jako na vtipálka.

Vyhlášení proběhlo rychle a já jsem si vyzvednul 1700 Kč za 5. místo a 800 Kč za 1. místo do 18 let. Takže turnaj pro mě absolutně skvělý. 9 kvalitních soupeřů, z toho 6 bodů, 5. místo + na 70 procent v květnu elo 2200 …

Z ŘŠ splnil výborně předpoklady mladý nadějný Jáchym Němec, který  celkem v pohodě vyhrál. Poslední kolo si to teda velice zkomplikoval prohrou s Jáchymem Šmolíkem. Ale Jáša Němec říkal „Mám to pod kontrolou“ a asi měl pravdu. :-) Jáchym Šmolík skončil 5.

V Openu se dařilo hodně Míšovi Strnadovi (4,5 bodů, 35. místo), je vidět že se chce zlepšovat a baví ho to. Myslím, že 2300 může ještě v pohodě dát. :-) Držím mu palce. Dále vyšel začátek turnaje Pavlu Kurkovi, měl 3/3! Ale potom uhrál jen 1,5 ze 6 a obsadil 33. místo. V kategorii do 9 let hráli z Vlašimi ještě Tomáš a Dan Zemanovi, ale moc se jim nevedlo.

Na cestů domu jsem měl ve vlaku číslo sedadla 99. Taťka hned na to zareagoval „To je jasný důkaz, že ti vyjde elo 2199“. Na to jsem radši neříkal nic. :-)  Cesta domů utekla rychle. Domů jsme přijeli ve 22:30.

Chtěl bych moc poděkovat ŘŠ, že mě vzali mezi sebe. A že nová přátelství budou pokračovat i na příštích turnajích. Nejvíce bych ale chtěl moc poděkovat paní Jirouškové, která všechno zařídila. S tolika dětmi se rozčilovat v jejím věku? To je naprosto skvělé, že ji to baví stále dál. Není divu, že mají Říčany tolik mladých nadějí… :-)

Výsledky

Stránky pořadatelů (partie, videa, fotky …)

Výborné reportáže Tadeáše Baláčka na stránkách Říčan

(Autor článku: Jakub Vojta, 13let)

16 reakcí na “Šáfa už mi nestačí :-)”

 1. 1
  Robin píše:

  Pěkný článek, Kubo! A gratuluju ke skvělýmu výkonu. :-) Co se týče F-M, tak jsem se tam jednou taky málem do potyčky s místním. :-D A co se tvého oblíbeného týmu týče… Nechci vidět, jak budeš hrát, až ztratí vedení v PL a skončí na druhém místě. Doporučuji aspoň půlroční pauzu! ;-) :-P

 2. 2
  Kuba píše:

  To naštěstí nehrozí ;-) PL vyhraje :-D

 3. 3
  Blanka píše:

  Kubo moc gratuluju k super výkonu na turnaji i k hezkému článku :-)

 4. 4
  Jáchym Nemec píše:

  Pěkný článek Kubo :-)

 5. 5
  Rene píše:

  Gratuluju, Kubo, ke skvělému výkonu i k článku, který je psán autentickým stylem připomínajícím kulometnou dávku kosící čtenáře živelně chrlenými náboji s ostře nabitými prožitky. :)

 6. 6
  Tom píše:

  Uvidíme za týden v Jánkách, jestli na tebe Šáfa nestačí. ;-)

 7. 7
  Maťa píše:

  Taky si myslím, že v souboji s Kubou Vojtou Kuba Šafařík ještě neřekl poslední slovo – na tom nic nemění ani to, že Šáfa asi ani neví, že spolu ti dva soutěží :-) .

 8. 8
  Tom píše:

  K těm feťákům bych dodal, že jsem nikoho nestrašil, naopak jsme tuto informaci usměrňoval ve smyslu, že jich ve Frýdku-Místku není o mnoho více než kdekoli jinde. :-) A co se týče toho divného pána, tak myslím, že toho vydržel víc jak dost. Kdyby mi nějaké děti 10 minut mlátily na dveře, tak bych na ně vyletěl daleko dřív. :-)

 9. 9
  Marie píše:

  Kubo hezký článek, smekám pokud jsi ho psal dobrovolně a sám. Tomáši děkuji, že jste reagoval na týpka, také jsem to chtěla uvést na správnou míru, ale byla jsem trochu konkrétnější. Od Vás je to napsané šikovněji, ostatní jsem si vyřídila s dětmi na místě. Děkuji.

 10. 10
  Dana Z. píše:

  Velká gratulace k výsledku i k pěkně a vtipně napsanému článku. Jen nesouhlasím s tím, že by se klukům na turnaji nedařilo. Danielův výkon považuji za zcela přiměřený vzhledem k faktu, že vážné partie hrál poprvé ve svém životě včetně jejich zapisování do partiáře. V turnaji potkal soupeře jako Delgerdalai, který skončil v turnaji celkově 2, Karpenkovou, která skončila celkově na 3 místě, ty porazit ani nemohl a naopak sehrál úžasnou partii s úřadující mistryní Veronikou Vančákovou. Tomášek uměl jen zahájení čtyři jezdce a neznal žádnou obranu na jiná zahájení, což vedlo pochopitelně i k úšklebkům od soupeřů. Na rozdíl od ostatních jsme byli bez zázemí a podpory svého domovského šachového oddílu. Všude kolem nás probíhaly rozbory odehraných partií, ihned po rozlosování se účastníci scházeli na porady a řešili přípravu se svými trenéry. My jsme místo příprav jeli do aquaparku, na pouť, na zmrzlinu a každý den jsme si zahráli badminton. Šachový turnaj se tak rázem proměnil ve skvělou dovolenou. :-D

 11. 11
  Kuba píše:

  Já si nemyslím, že by neměli šanci proti silným soupeřům. Šance je vždycky … :-)

 12. 12
  Tom píše:

  Pro kluky Zemanovy to byla první zkušenost s vážnými partiemi. Je dobře, že takovéto turnaje hrají, příště určitě uhrají bodíků více.

 13. 13
  Tom píše:

  Hezké fotky od p. Zemana (3 jsou použity i v článku):
  https://sachypravonin.rajce.idnes.cz/Turnaj_sachovych_nadeji_18.-22.4.2019_Frydek-Mistek

 14. 14
  Jáchym Šmolík píše:

  Ahoj Kubo super článek lépe bych to nenapsal

 15. 15
  Tom píše:

  Tak Kubovi to se Šáfou vyšlo: Kuba 2200, Šáfa 2191. :-)

 16. 16
  Maťa píše:

  Dneska večer se ukáže, jestli je titulek pravdivý… :-)

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2021 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist