TJ Spartak Vlasim
07
Bře

#lukyteam postupuje

Vlašimské béčko si dokázalo už dvě kola před koncem Krajského přeboru zajistit právo postupu do 2. ligy, když 3. března udolalo ve vyrovnaném utkání soupeře z Kralup nad Vltavou. Zda bude #lukyteam příští sezonu ve vyšší soutěži opravdu startovat, záleží nyní na vlašimském áčku, jež se pokusí v příštím zápase zpečetit svůj postup do 1. ligy.

Při skládání sestavy pro nedělní utkání si o nominaci řekl aktivně a hlasitě Maťa, motivován snahou zvrátit svou špatnou bilanci ze zápasů proti kralupským šachistům. Než se o ní sám podrobně rozepsal, neměl však kapitán nejmenší potuchy o tom, jak moc se zakládá na skutečnosti.

„Statistika nuda je, má však cenné údaje… Proti Kralupům A to mám od sezony 2007/2008 s bilancí 0-0-6, přitom mí soupeři byli vždy papírově plus minus vyrovnaní, mírným favoritem jsem byl většinou spíš já (mé průměrné elo při těch partiích 2016, soupeřů pak 1992). (…) Je skoro drzost, že jsem Patrikovi napsal, že bych si zahrál.“


Hodně štěstí (FOTO: já)

Většina soubojů skončila překvapivě rychle, ať už z hlediska spotřebovaného času nebo počtu tahů. Jen tři partie byly dlouhé více než 40 tahů, ve všech ostatních byl výsledek podepsán nejpozději v 25. tahu. Pouze dva duely trvaly déle než 4 hodiny, většina z nich se dočkala konce mnohem dříve.

Po dvou hodinách dohrál Ivo, jehož soupeř nedokázal zužitkovat výhodu bílých figur a brzy po zahájení se s naším borcem dohodl na remíze ve vyrovnané pozici. V danou chvíli už stál před branami vítězství Tomáš, jehož protivník si nedokázal poradit s útokem na královském křídle a prohrál v miniaturce.


Na prvních dvou šachovnicích bylo rychle hotovo (FOTO: Blanka Voříšková)

Po krátké odmlce následovala v přibližně čtvrthodinových intervalech smršť dalších výsledků. Maťa uzavřel se svým soupeřem smír ve chvíli, kdy se právem začínal obávat, že by jeho partie mohla nabrat špatný směr. Šňůra proher se konečně přetrhla. Následně navýšil rozdíl ve skóre Kuba Vojta, který si bílými v pozici s Maroczyho výstavbou počínal lépe než jeho protivník, postupně si vybudoval rozhodující výhodu a zaslouženě zvítězil. Se značnou výhodou se podařilo přejít ze střední hry do koncovky také Vojtovi, nakonec se však raději rozhodl zaplout do remízového přístavu. Prohrál jsem pouze já poté, co mě soupeř potrestal za nekorektní oběť figury.

Za stavu 3,5:2,5 se naše oči upíraly k soubojům na 4. a 8. šachovnici. Kubovi Voříškovi se po dlouhotrvající obraně podařilo udržet věžovou koncovku s pěšcem méně a posunout nás blíže k celkovému vítězství. Rozhodující partii sehrála Anežka, jež černými ve výměnné variantě francouzské obrany svého soupeře jasně přehrála, avšak poté jako by ztratila nit. Její figury si vzájemně přestaly rozumět, propásla několik šancí přetavit výhodu v celý bod a v několika okamžicích dala svému soupeři šanci partii otočit. Rozhodující moment tak přišel až v 50. tahu.

Pavel Popelka (1886) – Anežka Vlková (1951) pozice po 50. Da5

Kvůli Anežčině nejisté hře získaly hrozby bílého pevné obrysy, a tak naše hráčka vynucuje remízu. 50…Vxg2+ 51. Kxg2 De2+ 52. Kh1?? Soupeř zmatkuje. Po 52. Kg1 by měla černá jen dvě možnosti – dát věčný šach nebo si nechat dát věčný šach. 52…Dxf3+ 53. Kh2 De2+ 54. Kh1 Dxd1+. Anežka bere obě bílé figury se šachem, což jí zajistí dostatek času na pokrytí hrozícího věčného šachu.  55. Kh2 De2+ 56. Kh1 Df3+ 57. Kh2 Dg3+ 58. Kh1 Dxh3+ 59. Kg1 Dxg4+ 60. Kf1 Je4 61. Dd8+ Dc8 62. De7 Dh3+ 63. Ke1 De3+.Tah před matem bílý pokládá svého krále.0-1


Anežka upravila skóre zápasu na konečných 5:3 (FOTO: Blanka Voříšková)

Zápas proběhl v příjemné atmosféře, k čemuž přispěla i přítomnost dobrot ze sobotního turnaje v Pravoníně. Dort a šunka se posléze staly hlavními podezřelými v případu akutní nevolnosti, jež postihla většinu členů týmu. Záhadnou událostí už se slíbil zabývat světoznámý lékař Gregory House. Ať už je však pravda jakákoliv, moc jsme si pochutnali.


Ó, my se máme (FOTO: já)

Kromě dobrého jídla je také potřeba se zmínit o nových šachových pytlících, za jejichž zhotovení patří veliké poděkování Věře Pokorné (maminka Blanky Voříškové). Díky ní už nebudeme muset nadále přechovávat šachové figurky v ošklivých igelitových taškách.


Šachovnicové pytlíky (FOTO: já)

Vlašimské béčko už si sice zajistilo postup, ale vítězství v soutěži ještě jisté nemá. Protože určitě nechceme výsluní nejvyšší příčky opustit, rozhodně nepolevíme ani v posledních dvou kolech. Příště nás čeká béčko Bakova nad Jizerou, závěrečný mač pak sehrajeme proti průběžně druhým Kolešovicím. Snad se nám podaří dotáhnout tažení za vítězstvím do konce!

Stránky KP

Fotky ze zápasu

(autor: Patrik Pýcha)

18 reakcí na “#lukyteam postupuje”

 1. 1
  Kuba píše:

  Hurá!!! ;-) :-D

 2. 2
  Tom píše:

  Bylo by fajn, kdyby béčko hrálo příští sezonu 2. ligu. Za poslední 2 roky jsme jasně ukázali, že v KP nemá toto družstvo (bilance 17-3-0), co dělat. Hlavně pro mladé by bylo dobré, kdyby hráli s kvalitnějšími soupeři v 1. a 2. lize. Tak snad to vyjde.

 3. 3
  doktor a prilezitostny sachista sova píše:

  za nevolnost mohl otraveny pesec, kteremu hladova anezka pri prechodu ze zahajeni do stredni hry nedokazala odolat. priste si snad da vetsi pozor!

 4. 4
  Blanka píše:

  Hoste z Bakova nad Jizerou přijeli jen v 6. Anežka se Standou si nezahraji.

 5. 5
  Blanka píše:

  Vojta – Mudra
  Vojta- Hulin
  Voříšek- Záhorbensky
  Pýcha- Richter
  Dudek- Garšic
  Matějovský- Paldus

 6. 6
  Jarda P. píše:

  To je teda mančaft……..

 7. 7
  Blanka píše:

  A Kubovi Vojtovi zatím nepřišel soupeř.

 8. 8
  Blanka píše:

  Vojta remizoval.

 9. 9
  Blanka píše:

  Kuba Vojta prohrál 2.5-1.5

 10. 10
  Blanka píše:

  Patrik vyhrál 3.5-1.5

 11. 11
  Blanka píše:

  Kuba Voříšek remizoval 4-2.

 12. 12
  Blanka píše:

  Maťa vyhrál 5-3

 13. 13
  Blanka píše:

  5-2

 14. 14
  Blanka píše:

  Tomáš remizoval 5.5-2.5

 15. 15
  Maťa píše:

  Tabulka po dnešním 10. kole: https://www.chess.cz/soutez/2326/. V přímém souboji o 1. místo proti Kolešovicím máme o něco lépe rozdané karty my – stačí nám i prohra 6,5:1,5… :-)

 16. 16
  Tom píše:

  Přesnější odkaz je tady (u toho Mati je to stále po 9. kole, je to ale úplně stejné :-) ):
  http://chess-results.com/tnr378937.aspx?lan=5&art=0

 17. 18
  Tom píše:

  Los béčka pro 2. ligu (6x doma, ale čekají nás výlety do Domažlic a Strakonic):
  https://www.chess.cz/ligove-souteze-jsou-rozlosovany/

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 
 

© 2023 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist