TJ Spartak Vlasim
01
Pro

Líně – Vlašim 4:4

Říká se, že vítězná sestava se nemění, a něco na tom bude. My jsme po úspěšném utkání proti Táboru vyměnili hned 5 hráčů a příliš dobře to nedopadlo. V Líních jsme ve třetím kole 2. ligy tahali spíše za kratší konec a s výslednou remízou musíme být určitě spokojeni.

Utkání na půdě pro nás nejvzdálenějšího účastníka přitom začalo velmi dobře. Jirka Rýdl odehrál se soupeřem dlouhou teorii, poté v ostré variantě ale bylo již po pár tazích jasné, kdo pozici rozumí lépe.

Houška J. – Rýdl J. – pozice po 22. tahu bílého:

22…Vdg8 Po tomto přirozeném tahu je s bílým amen. 23.Df4 e5 24.Df3 Sc8 Vyhrávalo i prosté Vh7 se zdvojením věží na h sloupci. 25.Ja4 To je čiré zoufalství, bílý ale žádnou obranu již neměl. 25…bxa4 26.Sxc4 Vg7 27.Sh2 Vgh7 28.Dg3 Jg4 0-1 Pěkný výkon Jirky!

O tom, jak byl zápas dlouhý a bojovný, vypovídá, že další dohrané partie skončily až v hlubokých koncovkách. Nejprve remízu vybojoval Standa Vávra, který dokázal udržet hodně podezřelou pozici, kdy měl soupeř chráněného volného pěšce dva tahy od dámy. Za kratší konec tahal celou partii i Kuba Vojta, ale i on zvládl koncovku s pěšcem méně udržet (v konečné pozici měl dokonce už pěšce navíc :-) ). Škoda byla prohry Anežky Vlkové. Ta nás přijela posílit hned po skončeném MČR do 20 let a nesehrála vůbec špatnou partii.

Janočko P. – Vlková A. – pozice po 28. tahu bílého:

Anežka soupeře přehrála a v pozici na diagramu má pěšce více a po nabízejícím se 28…f5 by měla všechny předpoklady partii vyhrát. Místo toho přišla ale pořádná hrubka … 28…Vxa2?? 29.Ve8+! Dxe8 30.Jxf6+ Jednoduchou kombinací získal bílý dámu za věž a jezdce. Anežka ale i nadále bojovala jako vlčice a ještě jednu šanci dostala …

Janočko P. – Vlková A. – pozice po 51. tahu bílého:

Škoda, že Anežka nenašla 51…Je4+ 52.Kh3 Jd2! (k okamžité remíze vedlo i Jf2), kde bílému nezbývá nic jiného, než nechat stát věž na f1 a začít hledat, jak by dal nějaký věčný šach. V partii se ale stalo 51…Vb2 52.Db7+ Jd7? Boj by pokračoval po správném 52…Kf8, po tahu v partii utíká h pěšec. 53.h6 V3e2 54.Vh1 Ke6 55.h7 Vg2+ 56.Kh3 1-0

Stav utkání byl tedy 2:2 a při pohledu na ostatní šachovnice to vůbec nevypadalo dobře. Nejprve prohrál Robin Hrdina, který se přesvědčil, že ne vždy je posvícení. Minule porazil hráče s elem 2400, tentokrát v opravdu mizerné partii prohrál bílými se soupeřem s elem 2150. Naopak hezkou partii sehrála Nela Pýchová. Černými soupeře přehrála, získala pěšce, a ikdyž ten ve věžovce dokázal vybojovat remízu, se svým výkonem může být Nela určitě spokojena.

 
V Líních připravili bohaté občerstvení, což ocenil zejména Kuba. :-)

Za stavu 3,5:2,5 pro soupeře se zápas přehoupl do své 6. hodiny hry a dohrávali jsme já a Ondra Mejzlík. Má partie mě mrzí, tu jsem prostě měl vyhrát. Snadno jsem dosáhl výrazně lepší koncovky, navíc jsem měl skoro o hodinu lepší čas. Místo toho ale, abych soupeře dorazil, jsem si z několika možností, jak si vzít pěšce, vybral tu, kde jsem si tak zamotal figurky, že jsem musel doslova čarovat, abych ještě neprohrál. :-)   Nakonec se mi povedlo vykouzlit tuto netradiční koncovku.

Bujak M. – Vojta T. – pozice po 64. tahu bílého:

64…Sg2 Tím partie končí vynuceně remízou, protože bílý stačí obětovat věž i jezdce za všechny pěšce a se samotným střelcem už nevyhraju. :-) Nějaké šance hrát na výhru snad dávalo 64…Sa2 (nebo Sb3), ale těžko říct. 65.Vf7 h4 66.Vxf6 h3 Stejně to dopadne i po 66…Kg7 67.Vf5 e4+ 68.Kxd4 Kg6 69.Va5 h3 70.Je6 a padnou všichni pěšci. 67.Vg6+ Kf8 68.Vxg5 h2 69.Vh5 h1D 70.Vxh1 Sxh1 71.Je6+ To je ten klíčový tah, kterým se bílý zachrání – hrozbě Jxd4 nelze zabránit. 0,5-0,5

Ondra měl v průběhu partie pěšce méně a určitě byl rád, že se dostal alespoň do poměrně tupé vyrovnané koncovky. Tu ale nezbývalo než vyhrát a Ondra ukázal, že je bojovník. Doslova vydřel koncovku věž a střelec proti věži …

Mejzlík O. – Ježek J. – pozice po 99. tahu černého:

V+S proti V je teoretická remis, po 6 hodinách únavného boje to ale není lehké bránit a černý to nezvládl. Pozice na diagramu je už prohraná a je poučné sledovat, jak náš hráč partii zakončí. 100.Se2! Brání šachu na d1 a z matové sítě už se soupeř nedostane. 100…Ke8 Po 100…Kc8 vyhrává 101.Sf3! Kd8 102.Va2 Vc1 103.Sg4 Ke8 104.Vf2! +-. 101.Vf2! Hrozbám Sb5 a Sh5 nelze zabránit 101…Vh1 102.Sb5+ 1-0

Byl to mimořádně dlouhý, pěkný a napínavý zápas, kde se všechny partie hrály až do vyčerpání všech možností. A ikdyž jsme ho vyhrát nedokázali, tak všichni zaslouží pochvalu za výborný přístup a bojovnost. Čtvrté kolo odehrajeme opět venku, a to již tuto neděli na půdě silné Bohemky. Držte palce!

Stránky 2. ligy

(autor článku: Tomáš Vojta) 

22 komentářů na “Líně – Vlašim 4:4”

 1. 1
  Jiří Kotzot píše:

  Že by si Vlašim na základě poslední fotky vzala příklad z Líně a Pravonína? :-) (Nebo trochu i ze Sázavy?) :-D ). Pokud si dobře pamatuju, jahodové donuty „zlikvidoval“ právě Kuba :-D :-D. (Ale je možné, že šlo o jinou příchuť – „závislost“ byla ovšem jasná…)
  Jiří Kotzot

 2. 2
  Maťa píše:

  Tak to se v Sázavě změnily poměry k lepšímu – cituji z 10 let starého článku Patrika Pýchy z tohoto webu :-) : „Hrálo se nám tam dobře, ale členům našeho družstva chyběla káva, případně čaj, který by Sázavští ve Stříteži jistě dostali.“ Celý článek si můžeme připomenout tady, dodnes se mi líbí ten mat, co tam Patrik tenkrát dostal :-) : http://www.sachyvlasim.cz/?p=808. Jinak už teda vím, proč dal vloni Kuba tak rychle v Sázavě remízu … jahodové donuty… :-) A ve Vlašimi máme sortiment o dost pestřejší, akorát si to musí hráči na recepci koupit ;-) .

 3. 3
  Jiří Kotzot píše:

  Remízu nabízel Kuba, okolnosti jsou v článku https://sachovy-oddil-tj-kavalier-sazava.webnode.cz/news/a2-kolo-tj-kavalier-sazava-b-tj-spartak-vlasim-c/ . Pokud jde o občerstvení v citovaném zápasu, k placenému kafi to bylo ze sokolovny do hospody stejně daleko, jako z vaší klubovny na recepci, takže nevidím vůbec žádný rozdíl, tím spíše důvod k nářkům…
  Ostatně v roce 2010 jsem fungoval v Rusku, takže souvislost nevidím už vůbec žádnou…
  Navíc to, o čem jsem psal v předchozím příspěvku, jsem sponzoroval jako kapitán družstva sám – ale asi to už dělat nebudu, vzhledem k reakcím… Ostatně, troufám si říci, že sortiment, který jsem hostům tehdy předložil, byl několikanásobně bohatší, než celá recepce Sporthotelu! (Ale ono se asi lehko mluví o něčem, kde jsem nebyl – že?!)

 4. 4
  Maťa píše:

  Myslel jsem samozřejmě pestřejší sortiment než na té fotce z Líní, v Sázavě jsem družstva nehrál nikdy.

 5. 5
  Tom píše:

  Myslím, že občerstvení v recepci Sporthotelu je pro naše potřeby zcela dostačující. Ale samozřejmě oceníme, když některé jiné kluby připraví něco bohatšího. :-) Nevidím ale důvod se v tomto ohledu nějak srovnávat nebo předhánět. Nedělní zápasy chodíme hrát přeci kvůli šachům a ne kvůli jídlu (nebo by to alespoň tak být mělo). :-)

 6. 6
  Jarda P. píše:

  To je zase diskuse :-) .

 7. 7
  Blanka píše:

  Dnes hraje áčko proti Bohemce. Naši by měli hrát v sestave:

  1.Mejzlík O.
  2.Hrdina R.
  3.Pýchová N.
  4.Horák M.
  5.Moravec V.
  6.Zvára D.
  7.Hradecký I.
  8.Voříšek J.

  Plánuju se tam dojet kolem poledne podívat.

 8. 8
  Blanka píše:

  Tomáš a Jirka hrají extraligu. Tomáš v Brně a Jirka v Praze, kousek od RFE :-)

  https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/czech-extraliga-2018-2019/4/3/5

 9. 9
  Blanka píše:

  Sestava Bohemka

  Zvára
  Tričkov
  Dubanský
  Voříšek
  Znamenáček
  Petr Jakub
  Mičánek
  Vevera

 10. 10
  Blanka píše:

  David remizoval a Ivo prohrál. To byly dvě partie co mi přišly hodně nadejne…

 11. 11
  Blanka píše:

  Vítek vyhrál. :-)

 12. 12
  Maťa píše:

  V extralize Tomáš prohrál, Jirka snad vyhraje. Dost ohrožen je Nový Bor s Lysou.

 13. 13
  Blanka píše:

  Ondra vyhrál. Martin prohrál.

 14. 14
  Maťa píše:

  Tak počítám zatím 2,5:2,5. Před hodinou mi psala Blanka, že má Robin pěšce víc, Nela naopak míň – jestli je to ještě platné, nevím. Třeba nakonec na půdě svého bývalého klubu rozhodne Kuba :-) .

 15. 15
  Blanka píše:

  Kuba remizoval 3-3

 16. 16
  Blanka píše:

  Robin prý stojí lip Nela hůř.

 17. 17
  Blanka píše:

  Robin vyhrál. Nela prohrála. 4-4

 18. 18
  AdolfR píše:

  bojovně, dobře vy

 19. 19
  Maťa píše:

  Zápasová remíza 4:4 o dvě hodiny dřív než posledně :-) .

 20. 20
  Maťa píše:

  Výsledky už jsou na http://chess-results.com/tnr397228.aspx?lan=5&art=3&rd=4. Bohemka byla papírově mírným favoritem, tak je 4:4 asi v pohodě.

 21. 21
  Jiří Kotzot píše:

  Ad 5) – OK :-)- nebudeme se předhánět, ale přece jen se s naším Béčkem (kapitánem Áčka je p. Brhlík, takže o tom nemohu mluvit) s dovolením dorovnáme na úroveň ligové Vlašimi, takže budeme hosty z Vlašimi posílat do nedaleké bohatě zásobené provozovny :-D , jejíž sortiment je pro naše potřeby ještě více než dostačující :-) (a můžete si nechat i boty na nohách…)
  Ale hladem či žízní nikoho umřít nenechám (např. kvůli časové tísni) – jako kapitán budu mít pro Vlašim vždy připravenou (mnou sponzorovanou) „železnou zásobu“ :-)
  Jiří Kotzot

 22. 22
  Tom píše:

  Docela mě pobavilo derby Říčan, kde si hráči áčka špatně sedli a díky tomu prohráli na posledních dvou deskách kontumačně (zápas kvůli tomu skončil 4:4). :-)

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2019 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist