TJ Spartak Vlasim
22
Říj

#lukyteam vyrazil do boje

Se začátkem Krajského přeboru vstoupilo do nové sezony i vlašimské béčko. V úvodním utkání přivítal #lukyteam ve Vlašimi soupeře z Dobrovice, kterým uštědřil vysokou porážku 6:2. Družstvu se podařilo vykročit pravou nohou k naplnění každoročního cíle – zvítězit a nepostoupit. Pojďme se na první zápas sezony 2018/2019 podívat podrobněji.

Na první výsledky fanoušci museli čekat tři hodiny, kdy jsme si první body do tabulky připsali já a Kuba Vojta. Kuba se po originálně sehraném zahájení, odporujícímu zásadě o vývinu figur, právem obával o svůj život, avšak díky nedůrazné hře soupeře velmi rychle partii otočil. Naopak u mě byl průběh souboje jednoznačný.

Patrik Pýcha (2032) – Jakub Šulc (1658) pozice po 18. Vh3

 

18… f5?! Tento výpad zbytečně oslabuje pěšcovou strukturu černého, přičemž neslibuje příliš světlé vyhlídky na rozehrání pasivního střelce. Lepší bylo soustředit se na postup pěšců na dámském křídle. 19. exf6 e5??Nepovedený pokus o zisk materiálu se okamžitě obrátí proti svému pachateli. 20. Sxg6+ Střelce nelze vzít kvůli visící věži na h8. Je třeba poznamenat, že bílý by měl výhodu, i kdyby přistoupil na protivníkovu hru. Dva spojení volní pěšci by kvalitu po 20. fxe5 Sxh3 21. gxh3 plně kompenzovali. 20… Kf8 21. Jf5! To je klíčový tah, po kterém jsou rázem všechny napadené figury chráněny. 21… Vg8 22. Sxh7 Vxg2 23. fxe5. Bílý posbíral tři pěšce a pozice černého je v troskách. Partie skončila v 33. tahu. 1-0

Po dalších 45 minutách zavěsil Vojta, jehož soupeř promeškal šanci na výhru v původně remízové pěšcové koncovce, načež se naším hráčem sám nechal přepočítat a prohrál.

František Skokan (1963) – Vojtěch Dudek (2002) pozice po 32. Kxd3

 

32… h5?? Vojtův tah mohl rychle zvrátit dosavadní vyrovnaný průběh partie ve prospěch soupeře: 33. f5+ Kh6 34. e5! Bílý provede buď průlom po 34… dxe5 35. f6! exf6 36. d6, anebo černého zažene do úzkých po obchvatu přes dámské křídlo v případě varianty 34… f6 35. exf6 exf6 36. Ke4 hxg4. Vojtův soupeř naštěstí rafinovanou možnost přehlédl a sám se záhy dopustil prohrávající chyby: 33. gxh5+ Kxh5 34. e5?? gxf4 35. gxf4 Kg4 36. Ke4 f5+ 37. exf6 exf6 38. f5 Kg5. 0-1

Současně s Vojtovým vítězstvím zaplul do remízového přístavu Martin. Křivka hodnocení v průběhu jeho partie připomínala jízdu na horské dráze a nakonec spravedlivě skončila opakováním tahů. Brzy nato přidal další remízu Stanice. Pod tlakem časové tísně úspěšně ubránil horší pozici a nakonec se ocitl v ploché věžové koncovce. Vítězný gól zaskóroval Standa, který sice před časovou kontrolou ztratil těžce vydobytou výhodu, záhy však dostal od soupeře dáreček v podobě kvality a později celého bodu.


Klubovna ve Sporthotelu po letní pauze opět ožila

Přidaný čas po 40. tahu pořádně využili jen Tomáš a Kuba Voříšek. Kuba dokázal ve své partii obratně využít výhody izolovaného pěšce a díky prostorové převaze a aktivním figurám pomalu a trpělivě svého protivníka přehrál. Jediným poraženým hráčem Vlašimi se stal překvapivě Tomáš, kterému se po nešťastné ztrátě pěšce nepodařilo s papírově slabším soupeřem vybojovat ani půl bodu. Na celkovém vítězství už každopádně výsledek na první šachovnici nic nezměnil.


Luky na svůj tým dohlížel alespoň z fotografie

Díky vysoké výhře se dostal #lukyteam hned po 1. kole do čela tabulky. Ač byl průběh některých partií vrtkavý, jsem přesvědčen, že jsme celkově podali kvalitní výkon. Na úspěch z 1. kola se pokusíme navázat 11. listopadu, kdy vyrazíme do Zásmuk za soupeři z Kostelce. Nabízí se jen otázka: Nastoupí někdy za vlašimské béčko Lukáš Vonderka?

Stránky věnované KP

Výsledky na chess-results

(autor článku : Patrik Pýcha)

39 reakcí na “#lukyteam vyrazil do boje”

1 2
 1. 1
  Maťa píše:

  Patrik prý remizoval :-) .

 2. 2
  Blanka píše:

  Takže těsně vyhráli?

 3. 3
  Patrik P. píše:

  Zápas před několika minutami skončil. Trpěl jsem dlouho, ale nakonec se mi remízu podařilo udržet! :-) Vyhráli jsme tedy 4,5:3,5 při sedmi remízách a Standově výhře. Dnes jsme měli neskutečné štěstí, například Kubovi dal soupeř remízu v totálně vyhrané pozici.

 4. 4
  Tom píše:

  Tak super, blahopřeji! Někdy je potřeba mít štěstí.

 5. 5
  Maťa píše:

  Taky gratuluju – nemusí pršet, jen když kape :-) .

 6. 6
  Patrik P. píše:

  Ukázalo se, že můj soupeř ke konci přestřelil a v závěrečné pozici jsem ještě mohl vyhrát.

 7. 7
  Maťa píše:

  V utkání Kostelec nad Černými lesy – Vlašim B byl obrovský věkový rozdíl v sestavách. Zatímco průměrný věk domácí osmičky byl dnes 64 let, u nás jen 22 let. Rozdíl mezi naším nejstarším hráčem (Staněk) a soupeřovým nejmladším (Janáček) pak činil 22 let :-) .

 8. 8
  Tom píše:

  Výsledky 2. kola na chess-results:
  http://chess-results.com/tnr378937.aspx?lan=5&art=0

  Vedení o půl bodu skóre držíme. :-)

 9. 9
  Patrik P. píše:

  Na internet jsem nahrál několik fotek z dnešního utkání, které vyfotila Nela: https://patrickpride.rajce.idnes.cz/Kostelec_n._C._l._versus_lukyteam/

  Článek o dnešním dramatickém utkání už jsem napsal a poslal Tomášovi. ;-)

1 2

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2021 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist