TJ Spartak Vlasim
10
Čvn

Maximovi mizí čas

7. června se v Rádiu Svobodná Evropa odehrála již čtvrtá simultánka. Už se to stalo tradicí a pořádáme je vždy s odstupem jednoho roku. Od začátku příprav mi přišlo, že všechno do sebe pěkně zapadá. Maxim Rodshtein, izraelský velmistr elo 2688, přijal pozvání, rádio na to dalo peníze, zaměstnanci se registrují. Tato idylka trvala přesně do jednoho dne před akcí. To jsem ráno nejdříve zjistila, že budu muset simultánku přesunout ze zasedačky s velkým oválným stolem do jídelny.  Když se mi po krátkém vyjednávání podařilo kolegy přesvědčit, aby si svou schůzku dali jinam, a zavládl klid, tak Maxim napsal, že je nemocný. Prý nic vážného, jen nějaká dětská nemoc, vyrážka, ale prý velmi nakažlivá. :-)  Simultánku jsme posunuli o dva týdny.

Za šachovnice usedlo 22 hráčů, z toho několik dětí, včetně tří od našich zaměstnanců. Na těchto akcích se mi líbí, že se účastní zaměstnanci napříč rádiem. Zastoupeny byly kromě ČR tyto země: Rusko, Ukrajina, Bělorusko, Uzbekistán, Kyrgyzstán, Tádžikistán, Bosna a Hercegovina, Azerbajdžán, Gruzie, Srbsko, Tatarstán a USA.

Hrací tempo bylo stejné jako v předešlých letech, a to 60 minut pro hráče i GM. Hra začala. Když jsem viděla Maxima, jak pomalu a rozvážně obchází partie, u některých se dokonce na chvíli zastavuje, tak mě okamžitě napadlo, že to nemůže stihnout. Maxim pak přiznal, že simultánku s hodinami ještě nehrál. Bez hodin by ale partie trvaly dlouho, a to by v našem případě, kdy se hraje po práci a lidi spěchají domů, nešlo.

Během simultánky jsem vykřikovala hesla: „Jestli se chcete učit česky, a přitom i šachy, tak si kupte šachovou knížku v češtině.“ Bohužel jsem ale nebyla dostatečně přesvědčivá a žádnou neprodala. Knížky jsem poslala Maťovi zpět.

Konečný výsledek byl 16:6 pro Maxima, z toho Vlašim/Sedlčany uhrály 4 body. Remizovali Robin a Pavel Sadil. Vyhráli Kuba Vojta, Tomáš a Ríša. Dva zaměstnanci zaslouženě remizovali a jedna dcera zaměstnance vyhrála na čas.

Maxim s výsledkem moc spokojený nebyl. Omlouval se, že to s tím časem a počtem lidí nešlo. Uznávám, že měl za ty čtyři roky nejtěžší soupeře. Zaměstnanci se už něco málo naučili, někteří od první simultánky pravidelně trénují, děti povyrostly a také se hodně zlepšily, a navíc hráli Tomáš s Robinem. Čas a počet hráčů měl ale stejný jako před ním GM Navara, GM Movsesian a FM Vojta. :-)

Čokoládou za nejlepší dětskou partii ocenil Maxim tu Ríšovu. Pohár za nejzajímavější partii získal kolega Alexander z ruské redakce. Psala jsem si pak s jeho nadřízeným a prý, že příště máme pozvat Kasparova. Dala jsem mu to tedy za úkol. :-) Uvidíme za rok, kdo v RFE bude hrát. Příští akce je na podzim interní šachový turnaj.

Fotky od Petra Havelky

(autorka článku: Blanka Voříšková)

7 reakcí na “Maximovi mizí čas”

 1. 1
  Vlada píše:

  Vykrikovat během partie hesla je naprosto zbytečné, šachista neslyší, má plnou hlavu variant a nějaký šum na pozadí potlačuje! :-D
  Pěkný článek, dík.

 2. 2
  Tom píše:

  Rád bych poděkoval Blance, že už potřetí umožnila dětem z našeho oddílu zahrát si s hráčem širší světové špičky. Je to pro ně hezký zážitek a dobrá zkušenost.

  K tomu času bych poznamenal, že hrát na hodinu proti 22 soupeřům je samozřejmě náročné, ale že to jde bez velkých potíží zvládnut (nutno přihlédnout k tomu, že většina soupeřů jsou jen rekreační hráči), jasně ukázal David Navara a Sergej Movsesian. Jestli si dobře pamatuji, tak ani jeden se v žádné partii nedostal s časem pod 20 minut. Problém u Maxima byl, že hrál zahájení příliš pomalu a hlavně že nedokázal, kromě dvou malých dětí zaměstnanců, nikoho porazit rychle. Myslím, že je v pořádku to v simultánkách dělat velmistrům co nejtěžší, nikde přeci není psáno, že musí vyhrávat (jak je obvyklé) 21:1 apd. Až příště přijede Kasparov, tak bych mu dal 45 minut, ať dokáže, že je dobrej. :-) :-)

 3. 3
  Blanka píše:

  Vláďo, je zajímavé, že informace ohledně připraveného občerstvení hráči během partie v tom šumu zaregistrovali a stejně tak zvládli připravené dobrůtky celou dobu konzumovat :-). Šachové knížky byly hned vedle.
  Děkuju moc Tomášovi a Petrovi za pomoc se simultánkou.

 4. 4
  Maťa píše:

  Tom 2: Nela hrála po historicky prvním turnaji ŠŠ STAMAT v Benešově v roce 2013, jestli se nepletu, se 35 minutami na hodinách. Jak je vidět na dobovém videu (https://www.youtube.com/watch?v=9aJ3KTfNvCs), tak se také občas zbytečně zasekla, ale nakonec to zvládla s lepším výsledkem než Maxim :-) (18,5:5,5). Když tak koukám, kdo tam tehdy proti ní hrál, tak dneska už by to měla těžší, mezi soupeři poznávám Davida Zvolenského, Vojtu Dudka, Kryštofa Křížka… Tak uvidíme, co ten Kasparov :-) .

 5. 5
  Tom píše:

  Startovní listina dnešního blicáku na střeše paláce Lucerna:
  http://chess-results.com/tnr360480.aspx?lan=5&turdet=YES

 6. 6
  Tom píše:

  Dnes proběhla v Rádiu Svobodná Evropa v pořadí již pátá simultánka a představil se na ní doposud nejsilnější hráč – 25 hráč světového žebříčku Pentala Harikrishna (elo 2734). Výbornou formu z posledních týdnů potvrdil Kuba Vojta a připsal si v hezké partii cenné vítězství. Remízu uhrál ještě Jarda Voříšek. Na frak jsem dostal třeba já, Robin Hrdina, Kuba Voříšek, Jáchym Němec, Petr Havelka a řada dalších. :-) Celkové skóre 15,5:1,5 pro indického borce. Děkujeme moc Blance za uspořádání této krásné akce a těšíme se na její článek o simultánce. :-)

 7. 7
  Blanka píše:

  Nevím, jak článek, ale hlavně budou určitě hezké fotky od pana Němce :-).

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2021 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist