TJ Spartak Vlasim
22
Kvě

Smíchovský soudek 2018

Společně s Martinem Horákem, Vítkem Moravcem a Robinem Hrdinou jsme v sobotu 19. 5. vyrazili směr Praha, abychom se zúčastnili populární bleskovky 4členných družstev Smíchovský soudek. Hrálo se švýcarem na 13 kol, tempem 2 x 5 minut a bodovalo se starým olympijským systémem (tedy se počítaly všechny body uhrané na šachovnicích). Účast byla jako každý rok vynikající, v sestavách 35 družstev bylo možno najít hned 15 hráčů s mezinárodním titulem.

Začátek turnaje sice trochu váznul, přeci jen mít prezentaci do 8.45h,. a začít v deset, mi přijde trochu moc, ale za tak to nevadilo. Čas do zahájení prvního kola si hráči krátili popíjením svých dvou Staropramenů, které měli v ceně startovného, a hraním přátelským bleskovek (kdyby mi k tomu přinesli smažák, připadal bych si jak v Chotýšanech :-) ).

Naše družstvo nazvané kapitánem Vítkem Moravcem Synové královského gambitu začalo turnaj skvěle a po 5 odehraných kolech bylo v čele, a to jsme měli už dokonce za sebou i velmi silný a nakonec vítězný Unichess. Vím, že se bleskovky neanalyzují, ale nedá mi to, abych se nepochlubil pěkným skalpem. Kdy se taky člověku podaří porazit bronzového medailistu z mistrovství Evropy s blic elem 2656!

S Unichessem jsme nakonec prohráli 1,5:2,5 a mohlo to být i lepší. O nevšedním sporu, nechuti FM Vrbaty uznat svou chybu a prapodivném rozhodnutí rozhodčího Korečka si můžete přečíst v článku Vítka Moravce na stránkách Českého Brodu.

V dalších kolech už nám trochu došel dech (skoro bych řekl, že jsme přepálili začátek :-) ) a s celkovým ziskem 34,5 bodu jsme obsadili konečné 5. místo (je to i trochu smůla, protože třeba loni by tento bodový zisk stačil s přehledem na bronzovou příčku). Jak už bylo zmíněno, vítězem se stalo družstvo Unichessu s GM Michálíkem a IM Černouškem, druzí pak skončili Zoufalci, za které až na 4. desce hrál GM Petr, a třetí byly Kobylisy v sestavě např. s IM Hinks-Edvardsem.

V první větě jsme zapomněl ještě na jedno jméno, které se mnou vyrazilo z Vlašimi do Prahy. Je jím Ríša Mládek, který si společně s Kubou Voříškem zahrál za družstvo Rádia Svobodná Evropa (sestava týmu byla vskutku mezinárodní, spoluhráči kluků byli z Kosova, Ruska a Arménie).

Bohužel družstvu RFE nevyšla poslední kola a prohry je odsunuly až na místo 23. Jasně nejlepším hráčem týmu byl Ríša, který na první desce uhrál 8 bodů ze 13 při průměrném elu soupeřů 2203. A daleko nebyl ani od velmi cenného skalpu … (velmistr Michalík vyhrál turnaj, vyhrál i první šachovnici ziskem 11,5 ze 13 a já se mu omlouvám, že tady o něm furt píšu, že má něco prohraného :-) ).

Mládek R. (blic elo 2212) – GM Michalík P. (blic elo 2656) – bílý na tahu:

1.Jxd5!! Fantastická oběť dámy, obrovská škoda, že Ríša tuto skvělou myšlenku nedokázal přesně realizovat. 1…Jxb3 2.Jxe7+  Kh8 3.Jg5 Dc4 – jediná obrana před matem na f7.

Stalo se e6 a černý musel odevzdat dámu zpátky. 4.e6 Dxe6 5. Jxe6 Jxe6 6.Jxc8 ( 6.d5 dávalo bílému pořád velkou výhodu) a pozice přešla do mírně lepší koncovky pro bílého, kterou ale kvůli časovému deficitu ze střední hry prohrál. V pozici na diagramu vyhrávalo 4.d5!! Dxd5 5.Vcd1! Černý má opět jediný tah 5…Dc4 6.e6! Dxe6 7.Jxe6 Jxe6 8.Jxc8 a díky tomu, že nevisí věž na c1, bílému zbude kvalita víc.


Úžasná práce fotografky RFE Blanky Voříškové, která přesně zachytila moment před obětí dámy. :-)

Akci jsme zakončili na Náplavce u Vltavy likvidací cen a pozorováním největší vzducholodě na světě, která se zrovna nad Prahou proháněla. :-) Turnaje družstev mám rád, je u nich větší legrace než u jednotlivců. Věřím, že to vyjde i napřesrok a opět na Soudek vyrazíme.

Výsledky na chess-results

Stránky pořadatelů

Fotky

(autor článku: Tomáš Vojta)

4 reakcí na “Smíchovský soudek 2018”

 1. 1
  Blanka píše:

  Zajímalo by mě kolikrát jste zahráli královský gambit :-). Páté místo v té konkurenci je skvělý výkon. Gratuluju. Pivo na lavičce u náplavky chutnalo skvěle. Akorát jsme ještě měli zkusit výhled z druhého břehu na Pražský hrad :-).

 2. 2
  visvi píše:

  To bylo pro mě jako pro kapitána trochu zklamání – mně ho povolili soupeři dvakrát (obojí velká výhoda ze zahájení, ale vážně :-)), bohužel spoluhráči se lekli příležitosti a v kritických chvílích po 1.e4 e5 zazmatkovali a vesměs volili nějaký nesmysly, skákali tam koněm do L nebo něco, no hrůza… Zas ale oceňuju třeba Toma, že to tam rval i na sílu proti Sicilce, nicméně pocity jsou tak jako tak smíšené.

 3. 3
  Tom píše:

  Královský gambit jsem nehrál ani jednou, soupeři se zjevně báli našeho názvu a ani jeden na 1.e4 nezahrál e5. :-)

 4. 4
  Tom píše:

  Družstvo Vlašimi si včera zahrálo Smíchovský soudek:
  http://chess-results.com/tnr626417.aspx?lan=5

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2022 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist