TJ Spartak Vlasim
29
Pro

Kam ta Anka šla?

Je neuvěřitelné, jak se ten čas vleče. Je to teprve 10 let, kdy jsme Františku Innemannovi přáli k šedesátinám, a mně to připadá jak celá věčnost… Samozřejmě kecám, jen jsem nechtěl začínat jako vždycky – ve skutečnosti to opravdu letí, což jsem původně vůbec nechtěl psát :-) . Každopádně dnes se jedna z nejvýraznějších ikon vlašimského šachu František Innemann dožívá 70 let, což by mu asi tipoval málokdo!

V úvodu gratulačního článku si pomůžu okopírováním části textu, který jsem psal před 10 lety: Již na začátku 70. let patřil František Innemann ke špičce vlašimského i celého okresního šachu, ve Vlašimi byl dokonce dlouhá léta hráčem číslo 1. Během své již téměř 40leté šachové kariéry si kromě Vlašimi, kde samozřejmě strávil nejvíce času, zahrál také v týmech Zdislavic, Benešova a Postupic. Po celou dobu si udržuje vysokou výkonnost a dodnes pravidelně nastupuje v našem áčku. O Františkovi se dá říct, že je šachovým univerzálem, kromě vážných partií hraje výborně bleskovky a několik cenných úspěchů zaznamenal i v korespondenčním šachu.

Na původním textu bych toho moc neopravoval, snad jen, že od té doby přibyl na seznamu týmů, za které náš oslavenec hrál, Rychnov nad Kněžnou a za áčko v současné době nenastupuje – vzhledem k dorůstání úspěšné generace mladíků (a mladic) přenechal své místo mladším. No, a ta „téměř 40letá šachová kariéra“ už je samozřejmě také o trochu delší :-) . Jinak ale vše platí, a tak původní text nebudu doplňovat a uvedu jen dvě věci, se kterými si (asi nejen já) pana Innemanna spojuji.

O skvělých jubilantových vypravěčských schopnostech už jsem psal ve zmiňovaném článku, historek jsem od něj slyšel opravdu hodně (aby ne, když se známe 30 let). K Františku Innemannovi ale také patří originální průpovídky, kterými prokládá (nejen) volné bleskovky. Asi tou nejznámější je ta, již používá ve chvíli, kdy soupeř zahraje figurkou (nejčastěji dámou) na sporné políčko. V takovém případě slýcháváme oslavencovo ironické: „Kam ta Anka šla? Tma byla a kalhotky neměla…“ Populární také jeden čas bylo posměšné „kokokokoko“, které si pan Innemann neodpustil ve chvíli, kdy doslova vyzobával soupeřovy pěšce. Jestli si dobře vzpomínám, tak oním nešťastníkem jsem byl tenkrát já :-) . Průpovídek je samozřejmě mnohem víc, já jsem pro ilustraci uvedl jen dvě, a to mimo jiné proto, že ne všechny jsou publikovatelné… :-)


František Innemann vypráví jednu ze svých historek …

„Ten mě bude bránit!“ Toto říkává František Innemann ve chvíli, kdy svým králem nesebere nepřátelského pěšce, ale schová se pod něj. Na podzim 2012 začal do mého kroužku chodit talentovaný mladíček Ríša Mládek. Když jsem s ním přibližně po půlroce rozebíral jakousi partii, v jednu chvíli prohlásil: „To znám, to je ten Inemacův pěšec!“ „Innemannův pěšec“, opravil jsem ho, načež mě okamžitě doplnil Patrik Pýcha s vysvětlením, že to není nějaký zavedený odborný termín :-) . Odborný asi ne, ale zavedený – minimálně u nás ve Vlašimi – rozhodně je, málokdo z nás řekne takovému pěšci jinak. Přál bych dnešnímu oslavenci, aby se uvedený termín rozšířil i za hranice našeho oddílu, návštěvnost webu máme vysokou, tak tomu třeba tento článek pomůže.

Ten mě bude bránit! (ilustrační snímek z partie Moravec-Kaplan, 2015, po 7.Kh1!)

V závěru přeju Františku Innemannovi všechno nejlepší a hodně vydařených partií, historek a průpovídek … ať mám za 10 let o čem psát! :-)

11 reakcí na “Kam ta Anka šla?”

 1. 1
  Jarda P. píše:

  Všechno nejlepší a stále plno elánu :-) !!!

 2. 2
  Patrik P. píše:

  Všechno nejlepší! :-)

 3. 3
  Milan H. píše:

  Vše nejlepší vinšuju ;-)

 4. 4
  Anonym píše:

  Moc děkuji za blahopřání,ale mám to tady domluveno s „pánbíčkem“ do devadesátky,tak se mne jen tak lehce nezbavíte…. :-D :-D :-D

 5. 5
  Anonym píše:

  Nevím proč anonym,když jsem Franta Innemann narozen v první polovině minulého století!!!

 6. 6
  Pavel Vojta píše:

  Všechno nejlepší mistře :-)

 7. 7
  Arnold píše:

  Každé kulaté narozeniny mají svůj skvost.Frantu jsem znal coby žák ZDŠ(dnes jen základní škola) od 2.poloviny 70.let.A když jsem poprvé si chodil zahrát mezi dospělé šachisty,Franta byl naší jedničkou.Nechce se mi věřit,že už přestupuje přes hranici 70 let.Napsat bych mohl toho hodně.Inu Franto,všechno nejlepší k tvojim 70.narozeninám hodně zdraví a spokojenosti do dalších let.

 8. 8
  Maťa píše:

  Tak ještě čistě za sebe – všechno nejlepší! :-)

 9. 9
  Tomáš H. píše:

  Ahoj Franto!

  Všechno nejlepší!!!

 10. 10
  Radek píše:

  Frantisku vse nejlepsi nejen k sedmdesatinam ale i do sachu a …. to nebudu rozvadet

 11. 11
  Maťa píše:

  Já zítra bohužel nemůžu, ale kdo je ve Vlašimi a má čas, tak doporučuji setkání s Františkem Innemannem: http://www.muzeumpodblanicka.cz/akce/listopadove-setkani-po-30-letech/.

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2021 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist