TJ Spartak Vlasim
09
Pro

Školy z Podblanicka zářily na krajském přeboru

V Neratovicích se 7. 12. 2017 uskutečnilo Krajské kolo přeboru školních týmů. V prostorném sále se sešel rekordní počet žákovských družstev, a to 10 družstev středoškoláků, 14 družstev starších žáků a stejný počet družstev mladších žáků. Pořadatelem byl Dům dětí a mládeže Neratovice a šachový oddíl Tělovýchovná jednota Neratovice v čele s Romanem Burdou.

Z Vlašimska a okolí jsme měli zástupce ve všech třech kategoriích. Středoškoláci a mladší žáci startovali z prvních pozic a starší žáci měli startovní číslo dvě.

Mladší žáky vedl Ivo Hradecký a reprezentovali Základní školu Vlašim Vorlina. Družstvo bylo složeno takto: Adam Slavík, Vojtěch Vopálka, Barbora Slavíková, Matěj Fiala a Petr Jíša (družstva hrála ve 4 hráčích). Družstvo roli favorita zvládlo, uhrálo 20 bodů z 28 možných a myslím, že se po celou dobu soutěže pohybovali na první příčce a nějaké výrazné přemožitele neměli. Prohráli jen jednou a dvakrát remizovali.

Starší žáky vedl Lukáš Filip a šachisté reprezentovali Základní školu a Mateřskou školu Načeradec. Kapitánkou byla Petra Píšová, dále hráli František Jelínek, Štěpán Filip a Filip Kůra. Z Regionální přeboru z Benešova jsme postoupili až ze třetího místa. Měli jsme respekt k našim regionálním kolegům z Chocerad a Krhanic, největší obavu jsme však měli z hráčů Gymnázia Mladá Boleslav. Potkali jsme se v pátém kole, a ač byli favority, podařilo se nám s nimi remizovat a obě naše družstva měla pak stejný bodový zisk a nám začala svítat jiskřička naděje na účast na MČR ve Zlíně. Ovšem v předposledním kole los přisoudil našim ZŠ Sadskou! Petra Píšová sice s Matějem Škrabánkem prohrála, ale ostatní tři hráči bodovali a Mladá Boleslav uhrála jen 2,5 bodu. Do posledního kola jsme postoupili tedy s nepatrným náskokem. V posledním kole pro nás Krhanice, které nás v Benešově „vystřihly!“, my jim to však dnes vrátili a uhráli plný počet bodů. I gymnazisté z MB uhráli rovněž 4 body, ale to my už jsme se radovali z 1. místa. Myslím, že to čekal málokdo. Pochvalu si zaslouží všichni, nejlepší výkon zaznamenal Štěpán Filip, který uhrál plný počet bodů, pochvalu zaslouží za dnešní výkon Filip Kůra (6 bodů), ovšem i výkony na prvních dvou deskách byly rovněž pěkné. A co víc, tento kolektiv hraje i srdcem, a to se počítá! Ani jednou toto družstvo neprohrálo a jen jednou remizovalo.

Střední školy reprezentovalo Gymnázium Vlašim, které vedl Jiří Vopálka, a družstvo hrálo ve složení: Nela Pýchová, Richard Mládek, Anežka Vlková a Filip Vopálka. První startovní pozice slibovala jistý postup. Družstvo neprohrálo ani jednou a zvítězilo před druhým s tříbodovým ziskem. Pilířem kolektivu byl Ríša Mládek, který uhrál plný počet bodů, a pak Anežka Vlková, která ztratila jen půl bodíku. Ale i Filip s Nelou odvedli hezký kus práce.

Hodnocení gymnázia i mladších žáků berte jen jako můj laický pohled, k jejich výkonům se jistě vyjádří vedoucí družstev kvalifikovaněji.

Myslím, že je to veliký úspěch a děti ze všech třech družstev si zaslouží velikou pochvalu za vzornou reprezentaci.

V Neratovicích nám nic nechybělo, občerstvení v budově, v průběhu byly promítány dětské filmy a pohádky v kině, čehož využívaly především malé děti, a tím byl zajištěn klid v hracích sále, neboť ti starší šachisté přece jen hráli delší dobu, než ti prckové. Losování probíhalo plynule. Pořadatelé měli pro první tři družstva v každé kategorii připraveny poháry a diplomy. Z každé kategorie postupují na MČR do Zlína první dvě družstva. Mladší žáci: ZŠ Vlašim Vorlina a ZŠ a MŠ Sázava. Starší žáci: ZŠ a MŠ Načeradec, Gymnázium Paleckého Mladá Boleslav. Střední školy: Gymnázium Vlašim a Gymnázium Beroun.

Zbývá už jen poděkovat vedoucím školních družstev a doprovodům za fandění a vytváření optimálního prostředí.

Výsledky

Fotky

(autorka článku: Marie Filipová)

 

O své dojmy z Krajského přeboru škol se podělil i člen vítězného družstva Gymnázia Vlašim Filip Vopálka (12 let):

– Dne 7. prosince jsme vyrazili na KPŠ.

– Jelikož jsme pro sebe chtěli co největší komfort, přemýšleli jsme o letadle, ale zvolili jsme vlak :-D .

– Při ranním nakupování lístků pan učitel matematiky na popud jednoho nejmenovaného žáka koupil místo 6 radši 7 lístků (jistota je jistota).

– Po nasednutí do vlaku nastala 11. otázka Báry Slavíkové: ”Pane učiteli PROČ…?” Ivo( učitel) odpovídá: “Máš 30 otázek na den, neplýtvej!”

– A pak jsme slyšeli na celý vlak výkřiky “Nein, nein, nein, nein!“. Adam Slavík je zdůvodnil slovy: ”Říkal to můj spolužák.”

– Ve Znosimi přisedl Richard a řekl: ”Ty máš tu knížku?!” Jediné, co jsme si z této cesty odnesli, je zjištění, že KOVY JE GAY, což bylo napsané v “té” knížce.

– Také jsme se dozvěděli, že Nela chce jít studovat kynologii a poté pracovat v zoo. Ríša jí na to řekl: ”To chceš utírat slonům prd_l?”

– Po dojetí na místo si “statný ošetřovatel” (Jirka Vopálka) došel k holiči a mohli jsme začít.

– Vedoucí Vorliny Ivo zvolil dobrou strategii a Vorlina vyhrála.

– Adam jako kapitán vytrvale vykřikoval “nein”. Roli kapitána plnil nejlépe, jak mohl (zapisoval výsledky a nosil je ke stolku).

– Vojta dokázal sníst Ivovi během partie jeho díl pizzy.

– Barča na třetí kosila jednoho soupeře za druhým (stejně jako svůj limit otázek).

– Kluci na 4. (Matěj a Péťa) byli dokonalým doplněním této výherní “party”.

-Jsme rádi, že Načeradec (Pravonín) také postoupil a dokonce vyhrál a jsem rád, že spolu s námi pojedou do Zlína.

– Tak a teď to nejdůležitější: GYMVLA pod kapitánským dohledem Medvídka, remízové královny nebo prostě Nely Pýchové “killil” jednoho soupeře za druhým, tudíž jednoznačně vyhrál (mimochodem, jak jinak?).

– Za to, že jsme se vůbec zúčastnili, můžeme (a taky toho využijeme) poděkovat pánům: Rudolfu Jánošíkovi, Ondřeji Matějovskému a Jiřímu Vopálkovi.

– No a teď hráči:

Nela Pýchová (Opět neporazila Frantu Helebranda.)

– Richard Mládek (7/7 – čekali jsme víc.)

– Anežka Vlková (Tento rok na 3. šachovnici, ale příští na 1.)

– Filip Vopálka (Nejlepší hráč z celého týmu. Jo a taky jsem to já.)

– No, a je tu konec, jestli vám tento článek přišel bulvární, tak je to tím, že moc šachům nerozumím, a tak mi nic jiného nezbylo.

(autor: Fufu Vopálka)

25 reakcí na “Školy z Podblanicka zářily na krajském přeboru”

 1. 1
  F Vopálka píše:

  Super, co?

 2. 2
  Maťa píše:

  Ještě jednou gratuluji – tři první místa, to není špatná produktivita :-) .

  Filip: Jestli se nepletu, tak „Medvídek“ je Anežka :-) .

 3. 3
  Robin píše:

  Vyborny! :-) :-D :-D

 4. 4
  Jarda P. píše:

  Pěkný! Jirka jezdí do Neratovic k holiči pravidelně :-) . Mně se zdá na fotce takovej upravenej :-) .

 5. 5
  Maťa píše:

  A taky je Jirka bez kšiltovky, to jsem zatím viděl jen v katedrále v Miláně :-) .

 6. 6
  F.Vopalka píše:

  odpověď na 2. komentář: Říkal to táta(Jirka)
  ;-)

 7. 7
  Maťa píše:

  Co říkal? :-)

 8. 8
  Patrik P. píše:

  To jsou věci… :-) Dobrý!

 9. 9
  AdolfR píše:

  krasne vysledky a krasne bulvarni cteni, blahoprani ke vsemu

 10. 10
  Maťa píše:

  Paní Filipová i Filip v článku píší o MČR ve Zlíně, ale já ani Jirka Kotzot jsme zatím nikde nenašli, že už by bylo rozhodnuto o pořadateli republikového finále 2018. Tak uvidíme :-) .

 11. 11
  Marie F. píše:

  Reagovali jsme na informaci pana Burdy v závěrečném slově, kde říkal, že na 90% bude MČR ve Zlíně?!? Nám všem se ve Zlíně loni moc líbilo, tak doufáme, že těch chybějících 10% v rozhodování svazu či vynikajících pořadatelů ze Zlína nepřeváží?

 12. 12
  Maťa píše:

  Asi Roman Burda počítá s tím, že se do konkurzu přihlásí jen Zlín. Pokud má být opět společné mistrovství pro všechny kategorie, tak je to i dost pravděpodobné, přece jen je to velká a organizačně náročná akce. A souhlasím, že v obou případech to ve Zlíně zvládli skvěle.

 13. 13
  Maťa píše:

  Krátký souhrn na internetových stránkách Benešovského deníku: https://benesovsky.denik.cz/ostatni_region/parada-ctyri-tymy-prosly-do-republikoveho-finale-20171213.html.

 14. 14
  Maťa píše:

  Článek vyšel i na internetových stránkách Jiskry (tištěná už nevychází): http://jiskra-benesov.cz/clanek/uspechy-sachistu-z-benesovska-v-krajskem-kole-9899.

 15. 15
  Tom píše:

  Účastní se vlašimský GYMPL MČR škol? Nějak ho nevidím ve startovní listině?
  http://chess-results.com/tnr361373.aspx?lan=5&art=0

 16. 16
  Mata píše:

  Pokud vím, tak nejedou.

 17. 17
  Tom píše:

  A proč? Měli docela solidní šanci na dobrý výsledek.

 18. 18
  Marie F. píše:

  Nejedou ani starší žáci z Načeradce, i když ve startovní listině ještě jsou. Náhle onemocněl jeden z členů družstva, je v nemocnici a my všichni mu přejeme brzké uzdravení. Adekvátní náhradu nemáme a navíc děti, které pohromadě hrají už pět let, bez něj jet nechtějí.

 19. 19
  Tom píše:

  Dnes se v Neratovicích hraje krajské kolo přeboru škol. Předběžná startovní listina (2 stupeň):
  http://chess-results.com/tnr399830.aspx?lan=5

 20. 20
  Ivo píše:

  Vorlina druhá, Načeradec třetí. Rozhodlo mezi námi čtvrté hodnocení..

 21. 21
  Tom píše:

  Skvělé, gratuluji! Vorlina se tak podívá na Mistrovství ČR škol (Načeradec bohužel nikoli, postupují pouze první 2 týmy).

 22. 22
  Tom píše:

  Výsledky už jsou na chess-results:
  http://chess-results.com/tnr399830.aspx?lan=5

 23. 23
  Blanka píše:

  Jaké je čtvrté pomocné hodnocení? V chess-results jsou jen tři a ani tam přesně nevím, co je co.

 24. 24
  Tom píše:

  První je skóre, pak zápasové body a třetí vzájemný zápas. Čtvrté prý bylo větší průměrné elo soupeřů.

 25. 25
  Ivo píše:

  Myslím, že Načeradec by mohli do Zlína také vzít.

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2021 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist