TJ Spartak Vlasim
24
Dub

Turnaj šachovým nadějí

Věren svému zvyku, že když to nejde, je potřeba si zahrát turnaj a ztratit tak těžce vydobyté pozice, jsem se odebral zahrát si šachy do Místku. Trochu to připomíná velikonoční sebemrskačství některých Filipínců, jejichž pohnutky jsou ovšem poněkud vznešenější. I když… Na turnaj do Tábora, což byla alternativa k Místku, jsem nejel mimo jiné proto, že jsem si chtěl zahrát se silnějšími soupeři a ukázat, co ve mně ještě není. Do turnaje šachových nadějí, který si zahráli i Jakub Voříšek a Lukáš Zeman, mě nevzali. Vstup do něj byl omezen věkem shora číslem dělitelným jedničkou, samo sebou, trojkou a pětkou; nejspíše pravidla pomáhal tvořit Vojta. Já jsem hrál Pobeskydí open.

Byl jsem požádán o krátký článek. Budiž tedy článeček obrázkovo-obrazový, ve kterém nechť si na své přijdou Anežka, Ríša i Vojta. Cíle pro turnaj jsem měl SMARTované i jiné. Z těch obecných zmíním hlavně si zahrát, užít si to a uhrát dobrý výsledek.

Bydlel jsem na dvoulůžkovém pokoji se sociálním zařízením. Po prvotní prohlídce pokoje hned večer po příjezdu jsem obešel celé patro, abych zjistil, kde tedy najdu sprchu, když se spletli a dali mi špatný pokoj. Vše mi došlo až po návratu na pokoj a chvilce soustředěného zkoumání. Všechny ostatní večery jsme pak trávili s Petrem a Lukášem Zemanovými v kavárně při rozboru partií, vínu, kávě, dortíčcích a zmrzlinových pohárech. Samozřejmě jsme stihli probrat všechno a všechny…


Lukáš sehrál dobrý turnaj; 4 body (50 %) jsou slušný výsledek. Hlavně ale Lukáš konečně prolomil prokletí Bartošovi; s Hanou sice prohrál, ale porazil jejího bratra Václava:

Václav Bartoš – Lukáš Zeman, TŠN 2017, 6. kolo: 1.d4 d5 2.c4 e6 3.Jc3 Jf6 4.Sg5 Se7 5.Jf3 h6 6.Sd2 h6 Jbd7 7.e3 O-O 8.Sd3 b6 9.Dc2 Sb7 10.cxd5 Jxd5 11.Jxd5 Sxd5 12.Se4 Sxe4 13.Dxe4 Jf6 14.Dc2 c5 Po zahájení vznikla normální poměrně vyrovnaná pozice.15.Je5? Tento pseudoaktivní výpad je chyba, kterou Lukáš hezky potrestá. cxd4! 16.Jc6 Dd7 (Jiná dobrá možnost byla 16. … Vc8) 17.Da4? Bílý bez rošády hraje na materiál. 17. … dxe3 (Po 17. … Sd6! by stál černý na výhru.) 18.Jxe7+ Dxe7 19.Sb4 Následující tahy jsou ukázkovým potrestáním bezstarostné hry bílého. 19. … exf2+ 20.Kf1 Dc7 21.Sxf8 Vxf8 22.Dd1 Df4 Jde se na mat. 23.Vc1 Jg4 24.g3 De4 0-1:


Tuto partii hrál Lukáš výborně i takticky. Bohužel v jiných partiích v taktice několik bodů zbytečně poztrácel, například:Lukáš Zeman – David Slivka, TŠN 2017, 1.kolo, ČNT. Jakou hrozbu Lukáš nepokryl?


Lukášova hlavní šachová síla je ve strategii a klidné hře nejlépe v koncovce, kde je schopný přehrávat i silnější soupeře.


Jakuba jsem při partiích nesledoval. Několikrát jsem se divil, že ho v hracím sále nemůžu najít. Až před posledním kolem jsem se dozvěděl, že první šachovnice TŠN se hrají na pódiu, o jehož existenci jsem neměl ani ponětí. Jakubovu hezkou poslední partii jsem si už ale vychutnal naživo. Čtenáři si ji zajisté přehráli v článku od Tomáše. Kuba skončil na výborném třetím místě!

Já jsem v turnaji nehrál dobře. Pár ukázek následuje.


Kdo myslíte, že si partii více vychutnává?

Jozef Federic – Ivo Hradecký, pozice po 23.Je5. Černý se vzdal. Vychutnal si mě hezky.Vítek tvrdí, že stačí vejít do místnosti, kde hraju, a zdálky pozná, jak stojím. Ve třetím kole jsem si ještě myslel, že by můj turnajový výsledek nemusel být špatný. Partii hrál soupeř pasivně a na konci se mně a jemu podařilo postavit pěkný zugzwang:Ivo Hradecký – Rudolf Hampel, 3.kolo. Stalo se: 53. … Kg7 54. Dd6 Kf7 55. Se8+! Kg7 56.Vxc8 1-0.

Kdo z koho?

Alexander M Chudinovskikh (trollové z nss.cz prominou) – Ivo Hradecký, 8.kolo, ČNT

Partie předposledního kola probíhala až do momentu zachyceného diagramem pro mě příznivě. 37. … Jxb2???? Soupeř nemohl 3 minuty věřit svým očím. (Je5=) 38.Sc5 +-  Df4+ 39.g3 Dxf3 40.Dxf8+ Kh7 41.Sd4. Varianta 41. … Dd1 + s dalším 42. … Dxd4 je nemožná. Bohužel on ze mě. (To je samozřejmě velmi subjektivně zabarvený pohled.) 1-0

Co je víc? Kousek vánočky, nebo dvě jablka?

Štěpán Hrbek – Ivo Hradecký, 2.kolo.

Víc je vánočka, ale protože i vegani mají svou pravdu, nabídl mi bílý v pozici na diagramu remízu, kterou jsem po ujištění, že dobře slyším, přijal. B stojí jasně na výhru.

Turnaj šachových nadějí ve Frýdku-Místku má mnohaletou tradici; letošní ročník byl už 38. a v minulosti zde hráli Tejmur Radžabov (Co na to říká puštak nebo pogous se asi nedozvíme.), Sergej Movsesjan, David Navara a další. Z turnaje primárně určeného pro děti tedy nevynechám ani jiné poučné momenty pro začínající šachisty.

Ivo Hradecký – Jan Horák, 7.kolo

Kdysi jsem v nějaké knize od Ladislava Alstera nebo v jiné knize od Jiřího Veselého četl, že i převaha jednoho pěšce stačí k výhře šachové partie. Jak říká RC a jak i já učím své svěřence, hlavní je, jak mi hrají figury. V pozici na diagramu jsou bílé figury mnohem lepší než ty černé, které nemají ani souhru ani do čeho píchnout. Bílý má tedy jasnou výhodu. Má po 19.Jxd6 vzít pěšce, nebo pokračovat například 19.Ja5 s tím, že soupeřovy figury si ještě nějaký čas nezahrají? Možná to znáte. Původně jsem zamýšlel hrát 19.Ja5. Přemýšlel jsem dlouho a nakonec se rozhodl. Vezmu pěšce, vyměním své aktivní figury za soupeřovy pasivní, ale zbude mi volný d5 pěšec, který partii rozhodne v můj prospěch. A Roberte, sorry jako, ale co je psáno, to je dáno. Pěšec je pěšec a Alster s Veselým věděli, co píší! Navíc, co je doma, se počítá. Stalo se tedy 19.Jxd6?? Jxd6 20.exd6 Dxd6 21. Vxa6 (MŇAM!) Vxa6 22.Dxa6 Sd4+. A je to v pr… 23. Kh1 Va8 čicích.Vnímáte ten rozdíl v aktivitě figur na posledních dvou diagramech?

Zde soupeř nabídl remízu, kterou jsem radši vzal. Poučení nechť si každý odnese nebo neodnese sám.

Všechny kvalitní fotografie fotil Petr Zeman, ta jediná nekvalitní je pořízená mým mobilním chytrým telefonem. Petrovi moc děkuji za jejich poskytnutí a svolení použít je v článku. Jen díky jemu je kvalita článku přibližně o 100 000% vyšší než bez nich.

Výsledky

Stránky pořadatelů

(autor článku: Ivo Hradecký)

3 reakcí na “Turnaj šachovým nadějí”

 1. 1
  Patrik P. píše:

  Máš to hezké, Ivo. Na Facebooku jsem tě označil za vycházející vlašimskou hvězdu. ;-)

 2. 2
  Ivo píše:

  Tak jo, Patriku, díky :)

 3. 3
  Tom píše:

  Měl si jet Ivo s námi do Tábora. Tam kdybys porážel slabší hráče, tak si hrál o 4000 za první místo a navíc bys měl pořádnou sprchu. :-)

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2022 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist