TJ Spartak Vlasim
23
Zář

Nela si zahrála v Táboře

Jaroslav Pýcha

V sobotu 19. září jsem se rozhodl vynechat 1. kolo RŽL v Sedlčanech a vyrazil jsem s Nelou na 3. ročník dívčího turnaje „Chess Lady 2009″, pořádaného v Táboře místním Šachklubem v sále velmi útulného hotelu Relax. Zúčastnit se mohla děvčata od 0 do 25 let, vypsány byly 4 věkové kategorie (A: 1984 – 1988, B: 1989 – 1993, C: 1994 – 1998, D: 1999 a mladší) a zajímavý byl i cenový fond pro nejlepší. Přestože na poslední chvíli odřekla svou účast některá děvčata, sjelo se do Žižkova města poměřit své šachové dovednosti 17 šachistek z různých koutů naší vlasti (např. Klatov, Náměšti, Prahy, Bedřichova, Humpolce…) a 2 dívky z Rakouska.

Nela před hracím sálem

Nela před turnajem – hrálo se v pěkném sále… 

Po krátkém kulturním programu byl zahájen společný 7kolový turnaj, hraný tempem 2×25 minut na partii, při kterém bylo zajímavé sledovat, jak si vedou mladší děvčata v soubojích s těmi zkušenějšími. A nutno dodat, že to byla konfrontace opravdu zajímavá. Suverénní vítězkou se totiž stala ta jedna z nejmladších, Nelina velká soupeřka a teď asi i kamarádka, mistryně republiky z D10 z Koutů a druhá z MČR v rapidu Jitka Jánská (1457) ze Sokola Klatovy s plným počtem 7 bodů. Možná jí v některých partiích i trochu přálo štěstí, ale to přeje připraveným, a nezbývalo než zasloužené vítězce poblahopřát. Vítězka by se měla objevit i v extraligové sestavě Klatov první říjnový víkend na soustředění ve Vlašimi.

Jánská - Pýchová

Ani Nela nedokázala se suverénní Jitkou Jánskou bodovat.

Na druhém místě skončila Leona Odehnalová (1708 – 5 bodů) ze Sokola Tábor, na místě třetím pak Karolína Pokorná (1651 – 5 bodů) z ŠK Praha Smíchov. Neztratila se ani Nela, která odehrála své partie na předních šachovnicích, a jejími soupeřkami postupně byly: Katrincová – 1, Creweová – 1/2, Odehnalová A. (1599) – 1/2,  Žilavá – 1, Pokorná Alžběta (1332) – 1/2, v 6. kole na prvním stole Jánská – 0 a v posledním Odehnalová L. (1708) – 1/2. Bylo z toho nakonec celkově 6. místo (4 body) a druhé v nejmladší kategorii. Nela neodehrála špatný turnaj, škoda jen dobře rozehraných partií se sestrami Odehnalovými, které skončily smírem.

Pýchová - L. Odehnalová

V posledním kole uhrála naše hráčka cennou remízu s domácí Leonou Odehnalovou. A prý to mohlo být ještě lepší…

Na Nele je však vidět, že v poslední době nehraje příliš uvolněně a u partií je až příliš nervózní, jako by jí svazovala myšlenka, že teď přeci jen usedá ke stolu častěji jako papírový favorit. Uvidíme, jak se s tím v budoucnu popere.

I tak jsme z Tábora odjížděli spokojeni, Nela si dobře zahrála a ještě byla o 200 Kč bohatší, což byla cena za její 2. místo v kategorii D 10. Za rok se na tento povedený turnaj určitě znovu vypravíme.

Závěrem bych ještě poděkoval pořadatelům, pánům Odehnalovi a Doležalovi, za výborně připravený turnaj v pěkném prostředí a přeji jim, aby počet účastnic byl příště opět vyšší. Já to můžu všem děvčatům jen doporučit.

Výsledky turnaje

Fotky z turnaje

Stránky pořadatelů

14 reakcí na “Nela si zahrála v Táboře”

 1. 1
  Jirka píše:

  Slušný výsledek, nicméně 4 plichty ze 7 kol, a ještě navíc v rapidu, to je trochu hodně. Nela hraje nějak málo odvážně :-( , ale je otázkou, jestli s tím půjde něco udělat.

  Jinak je zvláštní, že výsledky nejsou na chess-results, je to jenom jedno kliknutí ve swiss-manageru :-D !!! Jinak myšlenka dívčího turnaje je zajímavá, škoda, že kvůli kolizi termínu s RŽL nejela i Anežka.

 2. 2
  hona píše:

  uz s tim nic udelat nepujde,nela uz na vic proste nema.toto je jeji vykonostni hranice.

 3. 3
  Maťa píše:

  Jirka: Kromě toho, že Nela občas remizuje zbytečně brzy, hraje zatím málo agresivně a většinou jen čeká na chybu. Ona sama moc chyb nedělá (hlavně teda ve vážných), takže na její úrovni je těžké nad ní vyhrát, zato remizovat s ní jde docela snadno… Něco s tím dělat snad půjde, Patrik hrával stejným stylem a dnes už hraje aktivně a soupeřovy chyby si umí „vynutit“.

  Hona: V 10 letech výkonnostní hranice? To možná tak v pexesu :-) .

 4. 4
  Honza S. píše:

  Hlavní je aby Nelu šachy bavily, elo body a tituly už časem přijdou samy. Navíc u mladých hráčů je běžné že se zlepšují skokově, mají období kdy jejich elo a výsledky zůstavají na jedné hladině a pak vyhrajou turnaj a najednou jsou o třídu výš.

 5. 5
  Pavel Vojta píše:

  Honza S.:Někdy i o dvě třídy.Já bych mohl vyprávět…

 6. 6
  Jirka píše:

  O výkonnost Nely až tak nejde, ta je myslím na její věk vynikající. Diskutoval jsem styl hry, kdy i při relativně klidné pozici spíš brání a většinou nevymýšlí žádné útoky. Bohužel se jí většinou pozice v průběhu partie zhoršuje, protože aktivitu přenechá soupeři. Pokud soupeř neudělá chybu, pak je hlavní cíl pozici zabetonovat.
  Pokud něco obětuje, tak jen s jasně propočítaným výsledkem (za mat, za následný zisk jiného materiálu,…). Že by zvolala „Míííšááá“ a bětla něco intuitivně, to tedy nehrozí ani náhodou :-) .

  Jinak si myslím, že šachy Nelu baví, a možná ještě víc ji baví to dění okolo (cesty na turnaje, houf kluků kolem sebe, spousta zážitků z akcí,…).

 7. 7
  Patrik píše:

  Jo jo, Nele je teprve deset a když ona sama i s Maťou bude trénovat hrát aktivněji, tak se zlepší ještě hodně.

  A támhle ňáká(ej) „hona“, která(ý) šachům nerozumí do toho nemá co mluvit(ještě líp,nemá do toho co „kecat“).

 8. 8
  Patrik píše:

  Maťa:Tak jestli je pořád to místo, tak bych do toho Brodu jel a popřípadě kam mě má taťka hodit, na Veselku?

 9. 9
  Tomáš Hašek píše:

  Pro všechny, kteří se mnou odjíždí v sobotu na turnaj do Českého Brodu: sraz ve Vlašimi u Benziny, odjezd v 7.45 hod.( Pavel+Patrik?+Pravonín?) na Veselce v 7.55 hod.(Patrik?), Davida naberu doma 7.40hod.

 10. 10
  Marie píše:

  Kluci z Pravonína (Lukáš a Vojta) tentokrát, bohužel, ač by určitě rádi jeli, nepojedou, protože máme v rodině svatbu a oni musí jít s rodiči také. Patrik má fotbal. Tak někdy příště a děkuji, že na ně pamatujete.

 11. 11
  Patrik píše:

  Děkuju za informace.

 12. 12
  Pavel Vojta píše:

  OK, beru na vědomí v sobotu v 7:45 u Benziny.

 13. 13
  David píše:

  Díky. Budu čekat na chodníku před barákem.

 14. 14
  Tomáš Hašek píše:

  Robina vezmeme též na Benzině a bude nás pět.

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2021 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist