TJ Spartak Vlasim
22
Zář

1. kolo Regionální žákovské ligy v Sedlčanech

Petr Havelka

V sobotu začal v Sedlčanech prvním turnajem nový ročník žákovské ligy. Jako vždy v září ještě většinou nezačaly šachové kroužky, venku je ještě pěkně, a proto se sjelo „jen“ 54 mladých šachistů. Nejsilnější trojka (Hrdina, Pospíšil a Skalický) přijela celá. Bohatá účast dětí na letních týdenních turnajích přinesla mnoha dětem jejich první ELO. Proto byla pro některé z nich účast v turnaji A překvapením – Vašek Voldán, Michal Sibal, Katka Müllerová i Martin Jungman by určitě raději bojovali o vítězství v béčku.

V turnaji A brzy odpadl jeden z favoritů Tomáš Skalický po prohře s Vojtou Filipem. Dlouho favority trápil také Vojta Jandl z Tábora, který se k nám přijel rozehrát – jejich turnaje začínají později. Když mi Evžen Pospíšil přinesl výsledky druhého kola, vyděšeně říkal: „Ten Táborák nám to tu snad vyhraje!“.

 Rozhodčí Evžen Pospíšil
Evžen Pospíšil bez problémů pohlídat turnaj „A“ 

V dalších kolech ale narazil na naši špičku a trofeje zůstaly doma. Vítězové turnaje prošli čtyřmi koly bez prohry, a tak o konečném pořadí rozhodly remízy. Martin Pospíšil (1.) měl jen jednu, Robin Hrdina (2.) a Patrik Pýcha (3.) svým soupeřům povolili remízy dvě. Pěkného výsledku dosáhli i Vojta Filip (4.) a domácí Mirek Vyterna (6.). Ten se ale „šikovně“ vyhnul silnějším soupeřům. Naopak Michal Sibal se určitě těší na příští turnaj B.

 Vítězové turnaje A
Vítězové turnaje „A“ – Hrdina, Pospíšil, Pýcha a Müllerová 

I v turnaji B mnoho dětí poznalo poprvé novou pozici favorita turnaje. Diky odchodu ročníku 1994 se do této role dostali zejména Fanda Helebrand (1.), Honza Sadil (2.), Martin Vystrčil (4) nebo Mirek Řepa (3).

Vítězové turnaje B 
Vítězové turnaje „B“ – Roháč (nejmladší účastník), Sadil, Řepa, Vlková, Petrášková, Řeřábková a Helebrand

Celý turnaj byli ve vedoucí skupině a pouze jejich vzájemné partie rozhodly o konečném pořadí. O velké bojovnosti svědčí i to, že první sedmička konečného pořadí nemá na kontě žádnou remízu. Trochu za očekáváním zůstal např. úspěšný hráč z turnajů na letním táboře Tomáš Filip.

Zajímavý souboj se odehrával i na konci průběžného pořadí. Na turnaj totiž přijeli pouze dva úplní nováčci – Adam Houdek z Vlašimi a Pepa Kučera ze Sedlčan. Nevím, jak Dan, ale já svému svěřenci, který měl za sebou pouze dva kroužky, sliboval větší skupinu hráčů – začátečníků. Naštěstí (pro jejich trenéry bohužel) i někteří hráči se zkušenostmi z loňských turnajů stále dělají hrubé chyby. A proto souboj Adama a Pepy v posledním kole už nebyl o tom, kdo zůstane na nule (oba už měli bod), ale hoši se předháněli v nastavování vlastních figur a v nebraní těch nastavených. Já se díky pořadatelským povinnostem dlouho koukat nemusel, ale Dan to vydržel celé.

Napadá mě dávný podobný případ, kdy na turnaji v Týnci nad Sázavou na posledních deskách probíhala partie v obdobném stylu. Dva devítiletí borci odvážně posunovali své figurky a vítězem se nakonec stal sedlčanský Ondra Procházka. Věřte nebo nevěřte, jeho poraženým soupeřem byl dnešní vítěz turnaje A Martin Pospíšil.

Závěr turnaje v Sedlčanech byl trochu neobvyklý. Díky „rychlosti“ béčka jsme se rozhodli vyhlásit nejprve výsledky tohoto turnaje. I tak se na dohrání turnaje A čekalo dalších dvacet minut. Děti si v sobotu nasadily laťku poslušnosti hodně vysoko, jsem zvědavý, jaké to bude na dalším turnaji 10.10.2009 v Dolních Kralovicích.

Bufet Jirky Mejzlíka 
Poslední útočiště mnoha hráčů – bufet Jirky Mejzlíka

Kompletní výsledky turnaje“A“

Kompletní výsledky turnaje „B“

Fotky od Marie Filipové

Fotky od Petra Havelky

Hodnocení hráčů Pravonína

17 reakcí na “1. kolo Regionální žákovské ligy v Sedlčanech”

 1. 1
  Maťa píše:

  Petrovi díky za článek, úspěšným Vlašimákům gratulace k úspěchům! Jinak Michal Sibal určitě překvapen svou účastí v turnaji A nebyl, říkali jsme mu, že při neúčasti trojice Pýchová, Studnička, F.Zvára tam už v podstatě je. A nevím, nevím, jestli se béčka dočká v příštím turnaji, jak mu je v článku „slibováno“ :-) . Nicméně příště určitě i v áčku něco uhraje…

 2. 2
  Evzen píše:

  Petre diky za hezky clanek a usporadani prvniho turnaje. Jako vzdy (pokud jsi v organizacnim teamu) vse perfektne fungovalo, stacili jsme i doladit terminy a zmenit tempo v Acku. Pocita se nekde i s turnajem pro juniory? Mam v krouzku aktivni borce a ZL jim schazi….Moje gratulace tentokrat predevsim do Pravonina, ziram jak jde jejich vykonost nahoru! Dava jim Ondra nejake bobule anebo fakt jen trenuji 5x tolik co my??

 3. 3
  Dan píše:

  Petře, díky za turnaj i článek. Trpěl jsem jak zvíře a domů přijel unavený tak, jako kdybych ten turnaj odehrál sám. Ve zmiňované partii stál Adam asi sedm tahů pod jednotažcem,který soupeř naštěstí neviděl a pak jednotažec mohl dát sám. Dal. Naštěstí ho uviděl již na třetí pokus. Málem mě vezli….. :-) Podotýkám, že druhý bod získal Adam D V O U T A H O V Ý M matem!

 4. 4
  Jirka píše:

  Dan: Nejlepší prevence trenéra šachové mládeže proti infarktu je mít na turnaji svěřenců co nejvíc. V každém kole se pak partie někomu povede :-D , resp. pravděpodobnost dosažení nějakého úspěchu se blíží jedné. Jinak Adam uhrál 2 body ze hry, což je při jeho druhém turnaji celkem úspěch. To jeden z mých žáčků uhrál tentokrát jen jeden bod, a to absolvoval turnajů už aspoň 20, a ani tentokrát nehrál nějak špatně :-( . Pokaždé to prostě nevyjde.

 5. 5
  Maťa píše:

  Evžen: Nějaký seriál dorosteneckých turnajů se nechystá, ve zkušebním ročníku 2007/2008 bývala bídná účast, třeba ve Vraném jen 4 lidi… Určitě ale nikdo nebude bránit pořadatelům turnajů RŽL přidat i kategorii dorostu, je jen otázka, jestli to má cenu. – Tvá gratulace do Pravonína asi tentokrát míří hlavně na Vojtu Filipa, protože Michalu Sibalovi ani Tomáši Filipovi se v Sedlčanech nedařilo a solidní umístění Dana Ždycha v béčku jsi těžko zaregistroval :-) . Za Vojtovým vzestupem nejsou žádné bobule, ale šachové nadšení a chuť hrát všude, kde může. Všichni věříme, že Pravonín (Filipové + Studnička) bude mít lví podíl na záchraně Vlašimi B v 1. lize dorostu … nejlepší by bylo vyhrát už v 1. kole :-) .

  Dan: A líbil se Adamovi turnaj? To je totiž to nejdůležitější…

 6. 6
  Adam píše:

  Maťo:Turnaj se mi moc libil.Těším se na další.

 7. 7
  Jan Fiala píše:

  Evžen: Nám juniorská ŽL taky schází, tak co ji udělat? U nás je hodně juniorů, turnaj také uspořádáme.

  Maťa: Cenu to určitě má, o účast obavy nemám. Ostatně předpokládám, že Vlašim by se do vysoce kvalitní soutěže také zapojila…

 8. 8
  Maťa píše:

  Autor článku opět nezklamal a zvítězil v neoficiální soutěži o nejrychlejší zpracování úvodních zpráv ze středočeských soutěží. Na svazovém webu jsou z 11 skupin (KP, RP, RS) vyplněné 2 – a obě řídí Petr Havelka! Soupisky a rozlosování RPD, kde hraje naše béčko, najdete na http://db.chess.cz/soutez.php?sid=699 , případně i na chess-results. Ve svazové databázi jsou už také mládežnické soutěže, časem dám i úvodní zpravodaje do sekce „ke stažení“.

 9. 9
  Maťa píše:

  Jan Fiala: Samozřejmě máš možnost dorostenecký turnaj (či seriál turnajů) uspořádat, já se v tom ale angažovat nebudu.

 10. 10
  Tom píše:

  Koukám na sopisky RPD a na 3 postupová místa tam bude docela dost kandidátů. Kromě našeho béčka určitě i Sendražice, Kostelec B, Kolín C, Brodce B, Říčany E … Přijde mi, že soupisky jsou o dost kvalitnější než v minulé sezoně. Tak se béčkaři snažte! :-D

 11. 11
  Maťa píše:

  Nechce se mi to nějak zkoumat, ale myslím, že kromě Sendražic tam byly jmenované týmy v podobné síle i vloni. Uvidíme, jak moc nám bude chybět Herminátor.

 12. 12
  Jirka píše:

  Já vám věřím, že bez problémů postoupíte :-) , nic jiného se od týmu naplněného hvězdami ani nečeká. Vždyť je soupiska plná medailistů z MČ, MČR, KP, OP, … :-D .

 13. 13
  Jirka píše:

  Zpět k tétatu článku: Další kolo RŽL bude na ZŠ v Dolních Kralovicích, dnes jsem byl dnes domluvit obecný rámec s p. ředitelem Kosprdem. Bude se hrát v jídelně, VIP nahoře, kde bude též bufet – takže vše jako obvykle. Jen bude vstup bočním vchodem. Jinak chci poprosit všechny členy a příznivce, aby mi pomohli se zajištěním cenového fondu :-) .

 14. 14
  Maťa píše:

  Výsledky dnešního 2. kola RŽL v Dolních Kralovicích najdete v aktuálních odkazech. Turnaj A měl překvapivého vítěze, vlastně překvapivou vítězku – Nelu Pýchovou, která za sebou nechala celou regionální špičku na čele s Robinem Hrdinou a Martinem Pospíšilem! Článek od Jirky Mejzlíka nebo Jardy Pýchy zveřejníme v nejbližších dnech.

 15. 15
  Marie píše:

  V Dolních Kralovicích se 2. kolo RŽL konalo ve velmi pěkném prostředí, všechno bylo fajn, jen mi nebylo jasné, proč se v áčku hrálo jiným tempem, než bylo na pozvánce?

 16. 16
  Tom píše:

  Koukám, že forma Nelinky před nadcházejícím mistrovství světa v Turecka se zdá být ideálně načasována! Pěkně to klukům naflákala! :-D

 17. 17
  Maťa píše:

  Marie: Nové tempo oznámil Petr Havelka emailem, když rozesílal výsledky ze Sedlčan, cituji: „Na poradě vedoucích jsme se dohodli na změně tempa v turnaji A. Budeme používat tempo s přidáváním času za každý provedený tah (např.30minut + 5s na tah), bude to upřesněno při zahájení dalšího turnaje.“ V propozicích ale zůstalo 40 minut na partii. Nakonec se hrálo 25 minut + 10s/tah, což je při standardně dlouhé partii cca stejně času jako v tom návrhu. Nicméně kdyby bylo po mém, hrály by se ty 40minutovky (na poradě v Sedlčanech jsem nebyl). Definitivní rozhodnutí jsem ale alibisticky nechal na Petrovi coby šéfovi RŽL… :-)

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2021 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist