TJ Spartak Vlasim
17
Zář

Bronz pro Nelu Pýchovou

Ondřej Matějovský

Největší východočeské město Hradec Králové hostilo ve dnech 11. – 13. září účastníky Mistrovství České republiky mládeže v rapid šachu. V šesti kategoriích startovalo dohromady 177 dětí ze všech koutů naší země. Vlašimský oddíl reprezentovalo 8 mladých šachistů a již tento počet můžeme považovat za úspěch, účast ve finálovém turnaji totiž není zadarmo a hráči musí projít sítem krajských kvalifikací. Dokonce se jedná o jedinou mládežnickou soutěž u nás, kde není účast otevřená ani pro dívky. Hrálo se švýcarským systémem na 9 kol, letos poprvé s přidávaným časem: 20 minut na partii + 5 sekund za každý tah.

D 10

V nejmladší dívčí kategorii do 10 let jsme se dočkali historicky třetí medaile z této akce. Po Vojtovi Mejzlíkovi (1999) a Robinu Hrdinovi (2008) nám tentokrát udělala radost Nela Pýchová (elo 1595), která v Hradci potvrdila příslušnost k republikové špičce a vybojovala pěkné třetí místo. Nela si na východ Čech nepřivezla nijak oslnivou formu a po sobotě jsme s jejím výkonem příliš spokojeni nebyli. Po hrubých chybách hladce podlehla největším konkurentkám Jánské z Klatov i Kaňákové z Frýdku-Místku, navíc ztratila i půl bodu se stále se lepšící Hofmanovou z Polabin, a to mohla být vzhledem k průběhu partie hodně ráda… 3,5/6 a průběžné 6. místo dávaly reálné šance na bronzovou medaili pouze v případě nedělního stoprocentního zisku. To se nakonec celkem bez problémů podařilo, přece jen už měla Nela obehranou špičku a soupeřky udělaly hodně chyb. A protože nám i ostatní výsledky nahrály, získala naše hráčka po letošním stříbru z MČR v praktickém šachu svou druhou „velkou“ medaili! Hodnotu má o to větší, že rapid není zrovna Nelinčino tempo.

Nela Pýchová

Nela při slavnostním vyhlášení. Foto: Jaroslav Pýcha

Naše druhá reprezentantka Anežka Vlková uhrála solidních 50% s vyrovnanou bilancí 3-3-3 a obsadila 14. místo, což lze hodnotit jako úspěšný výsledek, zvlášť když může ve stejné skupině startovat i za rok. Někdy by to chtělo více bojovnosti, všiml jsem si, že Anežka docela ráda remizuje. Asi nejcennější byla výhra v 1. kole v derby s Majdou Kořenovou z Říčan, kterou naše šachistka potrestala za sebevědomou hlášku před partií: „Tak tu porazím!“ Neporazila… :-)

H 10

Mezi nejmladšími chlapci hájil barvy Vlašimi František Helebrand. Fanda překvapil výhrou v 1. kole nad silným Kastlem (1546) z Mostu, pak ale následovala série tří porážek a propad na zadní stoly. Poté však znovu zabojoval a nakonec uhrál 4 body a obsadil celkem odpovídající 26. příčku. Pokud se Fandovi v budoucnu podaří zpomalit, mohl by se hodně zlepšit, to je ale obehraná písnička… Každopádně v Hradci svým výkonem rozhodně nezklamal. 

H 12

Ve dvanáctkách jsme měli hned tři zástupce. Patrik Pýcha (1539) se do startovní listiny dostal na poslední chvíli, v turnaji nicméně dokázal, že na mistrovství patří. S trochou nadsázky můžeme říct, že již v úvodních dvou kolech rozhodl o mistrovském titulu: po výhře nad silným Petrem (1843) z Bohemians totiž podlehl po zbytečné chybě v remízové koncovce rychnovskému Macháňovi (1805) a vzhledem ke konečnému pořadí (1. Macháň 7,5, 2. Petr 7,5,) může hráč Rychnova našemu borci poděkovat :-) . I v dalším průběhu turnaje podával Patrik výborné výkony a výsledkem bylo 18. místo se ziskem 4,5 bodu, přičemž na šachovnici měl těch bodů ještě víc, čas nebyl vždy jeho největším kamarádem…

Stejně bodů jako Patrik uhrál i 22. Jiří Rýdl (1642). Tomu výborně vyšel start: 2,5/3 a vyhraná koncovka s Tomanem (1845) z Údlic. Bohužel v časové tísni Jirka jen remizoval a vzápětí prošel nepříjemnou pasáží – tři porážky a ztráta nadějí na přední umístění… Nedá se nic dělat, snad to vyjde příště, on ani Jirka není žádný „rapiďák“, vážné partie mu sedí víc.

To Vojta Filip (1367) „rapiďák“ je, v Hradci se mu to ale potvrdit nepodařilo. Od začátku dělal více chyb, než je u něj obvyklé, což se pak podepsalo na jeho sebevědomí. Druhý den už se docela chytil a nakonec se dotáhl na 4 body a 28. místo. Protože si polepšil podle nasazení i performance, nemůžeme mluvit o neúspěchu, nicméně jsem přesvědčen, že má Vojta na víc.

H 14

V nejstarší chlapecké kategorii jsme měli jednoho z kandidátů na přední příčky, loňského stříbrného medailistu Robina Hrdinu (2048). Bohužel si Robin na východě Čech prošel tím, co občas každého šachistu potká – nevycházelo mu téměř nic. 4 body a 30. místo jsou samozřejmě daleko za možnostmi našeho talentovaného hráče a hlavně daleko za jeho očekáváním … chce to rychle hodit za hlavu a netrápit se tím – byl to jen jeden rapid…  

To Lukáš Jelínek (1527) měl o dost menší ambice, byl nasazen jako pátý od konce a rapid není vůbec jeho disciplína, především vinou tradičně špatného hospodaření s časem. Po třech nulách na úvod Lukáš dokonce vyslovil obavu, aby v silné konkurenci neskončil poslední, tuto hrozbu ale v dalším průběhu bojů odvrátil a skončil se 3 body na 39. příčce.

Především zásluhou sourozenců Pýchových můžeme vystoupení vlašimské výpravy označit za celkově úspěšné. Možnost vylepšit svou pozici budou mít všichni až na Lukáše Jelínka, který nám zestárl, zase za rok. 

Skupinové foto

Fotografie téměř kompletní výpravy. Chybí jen otec a syn Helebrandovi, kteří odjeli ihned po skončení Františkovy poslední partie. Foto: Adéla Shejbalová

Na závěr něco málo k organizaci mistrovství. Nechci kritizovat práci pořadatelů ze Sokola Hradec Králové, od roku 2005 vím, jak náročná pro ně tato akce je, proto se omezím jen na dvě zásadní připomínky: 1)informovanost doprovodu o průběžném pořadí a nalosování byla katastrofální, například po 6. kole bylo na nástěnce teprve 4. kolo, což mi přijde docela nefér k lidem, kteří tráví s dětmi čas…; 2)v hracím sále byl především v závěru kol velký hluk, rozhodčím se nedařilo udržet pořádek a občas mi přišlo, že se o to ani moc nesnažili… Naproti tomu chválím pěkné ubytování i turnajový bufet, v tomto směru bylo zázemí pro doprovod na úrovni.

V poslední větě bych rád poděkoval manželům Hrdinovým za to, že mi v sobotu večer ukázali Hradec Králové a dokázali své tvrzení, že východočeská metropole je moc hezké město.    

Konečné výsledky

Fotky od Marie Filipové

Fotky od Jaroslava Pýchy

Článek Marie Filipové

11 reakcí na “Bronz pro Nelu Pýchovou”

 1. 1
  Jirka píše:

  Ještě jednou gratulace Nele, tentokrát to celkem vyšlo. On rozdíl mezi bronzem a „bramborou“ je asi ze všech největší, takže super :-D !!!

  Od Mati tradičně pěkný článek, ve spojení s fotogaleriemi si člověk udělá přehled, jako kdyby tam byl :-) . Co si zatím neumím představit, je hra ve zcela novém tempu 20min + 5s/tah. V koncovce je to asi spíš pomalejší blicka než rapid. Dotaz: stalo se při tomhle tempu, že by někdo z našich spadl?

 2. 2
  Tom píše:

  Robine, nic si z výsledku nedělej, nedá se pořád jen vyhrávat. Makej na sobě a příští rok jim to zas ukážeš! :-D

 3. 3
  Jirka píše:

  Ještě jsem koukal, že snad všichni medailisté dostali jednotnou cenu … dřevěnou žirafu. Bylo to opravdu tak?

 4. 4
  Jarda P. píše:

  Ano,všichni medailisté dostali dřevěnou žirafu,rozdíl byl jen ve velikosti,ta za první místo byla opravdu dost velká. Za 4 a 5 místo byla myslím nějaká dřevěná kočka.

 5. 5
  Jarda P. píše:

  Jinak co se toho tempa týče ,tak Nela přidávaný čas dost často využívala,někdy hrála i na 5 vteřinách. A vlastně i Patrik byl často v časovkách.

 6. 6
  Jirka píše:

  Ad žirafa: no ještě že nebylo sponzorem turnaje nedaleké safari ZOO ve Dvoře Králové a nevěnovalo do cen žirafu živou :-D . Jak znám Nelu, tak by si ji určitě vybrala. I když ty dřevěné žirafy mohly být ze stejného zdroje jako neprodané suvenýry :-) .

 7. 7
  Maťa píše:

  Ona by se žirafa k Pýchovým na zahradu vešla, ale do auta asi ne…

  Pokud vím, tak spadla jen Nela s Jánskou, ale už v jasně prohrané pozici. Nicméně několikrát si o pád pomyslného praporku koledovala, v časovkách byla skoro pořád a často zbytečně. Třeba v posledním kole s Kořenovou měla s čistou věží navíc 6 minut a po cca 5 tazích už jen 19 sekund – pak teda začala hrát a lehce to dotáhla :-) .

 8. 8
  Jirka píše:

  Asi má ráda adrenalin :-D !!! Ale ty ostatní kolem sebe (trenéry, rodiče,…) teda takovým přístupem moc nešetří … :-)

 9. 9
  JarŠmíd píše:

  Bude nějaká fotečka z nočního HK? Mrzí mě, že jsem měl víkend šíleně nadupaný a páteční ani sobotní večer nemohl trávit s účastníky MČR – vzhledem k tomu, že v HK bude mistrovství zase za 13 let (poslední bylo v 1996) … tak je mi to lito dvojnásob.

 10. 10
  Maťa píše:

  Malé upřesnění mého dopoledního komentáře č.7: Nela hrála v posledním kole s Karinkou Němcovou (sestrou české dvojky Katky Němcové), takže to zbytečné lelkování s věží navíc proběhlo s ní.

  JarŠmíd: Vlašimští vedoucí noční Hradec nedobývali, přece jen jsme měli na starost smečku dětí. To noční Jánky si asi za týden prohlédnu :-) . – V roce 1996? To bylo to mistrovství, které pořádal Kamil Möller? :-)

 11. 11
  Jirka píše:

  KM zveřejnila předpokládaný termín MČR v rapidu žáků – 11.-12. září. Takže už rodiče dětí vědí, jak si plánovat termíny posezónní dovolené k moři :-) .

  Přímý postup žádný nemáme, nicméně postupových míst pro kraj máme tradičně nejvíc ze všech (kluci po čtyřech, starší holky po 3, jen D10 má dvě místa). Navíc v H14 má PP Haman a Čáp, takže tam může psotoupit i 6 z dubnového KP.

  Z loňských 7 našich účastníků (rekordní počet) už kvůli věku nebude hrát Lukáš Jelínek, ostatních 6 má opět velké postupové šance. K nim by se mohl přidat Patrik Studnička, Dan Ždych a případně někdo další. I když vyrovnat loňský počet asi snadné nebude, kraj má ve všech kategoriích 20 postupujících a urvat z toho počtu opět 7 do Vlašimi by byl super úspěch :-) .

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2021 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist