TJ Spartak Vlasim
06
Úno

Vlašim opět mezi nejlepšími

V sobotu 21. ledna vyvrcholila závěrečným dvojkolem základní část letošního ročníku Extraligy mládeže. Než se ale pustím do popisu posledních dvou našich zápasů, vrátím se na přání Tomáše Vojty o necelé dva měsíce zpátky :-) . První prosincová sobota totiž nabídla prestižní a důležité regionální derby Říčany-Vlašim, o kterém nikdo nenapsal článek. Proto připomeňme, že naši reprezentanti na půdě tradičního rivala zvítězili vysoko 5,5:0,5, když v závěru nebylo daleko ke kanáru – Nela totiž v koncovce s pěšcem navíc hrála rovněž na výhru. Na druhou stranu některé naše body se nerodily zdaleka hladce (například Franta stál po zahájení na hranici prohry), a tak jsme z Říčan odjížděli spokojeni :-) .

 Klub šachistů Říčany 1925 TJ Spartak Vlašim
Vystrčil Martin (Z) 2016F ½ ½ 2049F Pýchová Nela (ZD)
Bareš Jáchym (ZH) 1893F 0 1 2076F Horák Martin (Z)
Vrecion Jiří (Z) 1921F 0 1 2104F Mládek Richard (Zm)
Otruba Marek (Z) 1967F 0 1 2010F Šolc Filip (ZH)
Vilímová Julie (ZDm) 1746F 0 1 1842F Helebrand František (Z)
Otrubová Kristýna (ZDm) 1603F 0 1 1945F Voříšek Jakub (m)
½ :

A nyní už k avizovanému dvojkolu, v němž nás v Praze čekaly postupně Liberec a pořádající OAZA. K oběma zápasům jsem nominoval základní sestavu (Pýchová, Horák, Mládek, Šolc, Helebrand, Vlková) a cíl byl jasný: dopoledne si výhrou nad Libercem zajistit postup do finále A, odpoledne se pak s domácími poprat o finálové body. Malá komplikace nastala už na začátku cesty, kdy motoráček z Vlašimi nabral v Postupicích více než čtvrthodinové zpoždění a z Benešova nám ujely oba navazující vlaky. Naštěstí byl v záloze ještě jeden dálkový autobus, který jsme za pomoci taxíku s Ríšou a Františkem jen tak tak stihli (nezajížděl na nádraží a zastávku měl jen na hlavní silnici Budějovice-Praha) a do hrací místnosti dorazili přece jen včas.

Samotný zápas s Libercem byl pro nás bezproblémový, soupeři nám pomáhali hrubými chybami (například Franta i Anežka dali jednotahové vidličky) a body přicházely jeden za druhým. Kuriózní příhoda nastala v Anežčině partii – soupeřka po ztrátě kvality a několika dalších tazích usoudila, že nemá šanci na zvrat, a došla se zeptat kapitána, jestli partii může vzdát. Ten souhlasil, a tak liberecká hráčka podala Anežce ruku. Anežka si celou situaci mylně vyložila jako nabídku remízy a po krátké konzultaci se mnou prohlásila, že to ještě zkusí :-) . Nejspíš to řekla velmi kategoricky, soupeřka si totiž nedovolila odporovat a partie ještě několik tahů pokračovala. Druhou kapitulaci už ale Anežka přijala :-) . Za stavu 4:0 Liberečtí celkové skóre přece jen trochu zkorigovali. Na první šachovnici Nelu soupeř postupně přehrál a na čtvrté desce se hráči shodli na asi spravedlivé remíze, byť měl Filip krátce před koncem šance na celý bod…

Desko Liberec TJ Spartak Vlašim
Liška Jiří (ZH) 2149F 1 0 2049F Pýchová Nela (ZD)
Sýkora Marek (Zm) 1928F 0 1 2076F Horák Martin (Z)
Hejduk Miroslav (Z) 1890F 0 1 2104F Mládek Richard (Zm)
Viták Jiří (Z) 2055F ½ ½ 2010F Šolc Filip (ZH)
Hradecký Ondřej (Z) 1767F 0 1 1842F Helebrand František (Z)
Hušková Agáta (ZDsm) 1355F 0 1 1918F Vlková Anežka (ZD)
:

První část úkolu jsme tedy splnili, ale nečekaná výhra Říčan nad OAZOU nám jistotu postupu do áčka nedala. Ještě při našem odchodu na oběd to vypadalo jednoznačně – Říčany sice bojovaly, ale za stavu 2:2 už jejich šance zdánlivě zhasly, protože na 5. šachovnici stála naše někdejší hráčka Julča Vilímová na prohru. Ovšem člověk míní, a nervózní závěry dlouhých partií mění – Martin Vystrčil na první desce dotáhl nadějnou pozici se silným Hollanem do výhry a Julie zázračně přežila jednotažec, načež zremizovala koncovku s jezdcem proti dámě… Bylo jasné, že odpoledne půjde o hodně :-) .

Protože hotelová restaurace zvládala nával při obědě jen s velkými obtížemi (extraliga, 1. liga a turnaj ve stolním tenise), začali jsme druhý zápas až těsně před 16. hodinou, Bylo tak jasné, že nás v Praze čeká dlouhý den :-) . Bohužel zápas musíme označit za hodně nepovedený – první čtyři šachovnice zaznamenaly víceméně hladké prohry (šance měl možná Filip, ale doplatil na nedobré hospodaření s časem) a držet partu mohl i Franta :-) . Ten totiž s čistou kvalitou méně balancoval na hraně propasti, ovšem zabojoval a po soupeřových nepřesnostech získal slušnou kompenzaci a nakonec dokonce zvítězil! V partii se mohl blýsknout pěkným závěrem … najdete ho? :-)

Helebrand – Lhotský po 36. tahu černého:


Věřím, že většina našla lepší tah než František, který zahrál 37.Df6 s nejasnou pozicí, se níž si ale v dalším průběhu poradil dobře.   

Jedinou čistou výhru na naší straně si připsala stále se lepšící Anežka, která krátce po zahájení potrestala soupeřčinu hrubku…

Němcová – Vlková po 22. tahu bílé:


22…Ja4! a bílá si může vybrat, na které těžké figury dostane na c3 vidličky. Ve 32. tahu 0:1.  

Takže zasloužená prohra 4:2 a vzhledem k druhému zázračnému závěru utkání Říčan pocit, že nám stejně jako v sezoně 2009/2010 nebude ani 12 bodů stačit na postup…

Spartak Vlašim PROMAT OAZA Praha
Pýchová Nela (ZD) 2049F 0 1 2314F Hollan Petr (ZH)
Horák Martin (Z) 2076F 0 1 2158F Jelínek Michal (Z)
Mládek Richard (Zm) 2104F 0 1 2164F Nový Filip (Z)
Šolc Filip (ZH) 2010F 0 1 1994F Němcová Karin (ZDm)
Helebrand František (Z) 1842F 1 0 1780F Lhotský Zdeněk (Z)
Vlková Anežka (ZD) 1918F 1 0 1877F Němcová Kamila (ZD)
2 : 4

Kdyby Říčany neporazily Liberec, měli bychom postup jiný. Liberečtí měli sice v průběhu utkání šanci vyhrát, nakonec ale nezískali ani bod, o čemž rozhodl kuriózní závěr na poslední šachovnici.   

Hušková – Otrubová po 39. tahu černé. Bílá na tahu ihned prohraje: 


Těžký úkol, že? Vždyť podle pravidel má bílá jediný tah 40.Dxc3 a po vynuceném 40…Vxc3 41.Vxf1 s figurou navíc snadno vyhraje. A přece to dopadlo opačně – liberecká hráčka se totiž v pozici na diagramu vzdala! Říčanské Kristýně Otrubové tak paradoxně hrubá chyba (na c3 brala pěšce) pomohla k okamžité výhře v partii i v zápase (Říčany-Liberec 3,5:2,5) a její tým se mohl radovat z historického postupu.

To nám souhra výsledků přinesla zklamání, naštěstí ale jen dočasné. Někdy kolem deváté hodiny jsme se na cestě domů dozvěděli, že naši přemožitelé z Bohemky jen remizovali s Kobylisy a „nechali“ tak postoupit nás. Příště bychom asi měli vyslat zpravodaje, protože tento zápas se hrál už dopoledne, a tak bylo jisté, že i při odpolední prohře postoupíme, na OAZE to ale nikdo nevěděl :-) . Protože se do finále započítávají výsledky s družstvy, která postoupila, dopadlo to pro nás nejlépe, jak mohlo – prohra s Bohemians se nám nepočítá, zatímco výhra nad Říčany ano. Přenesené tři body samozřejmě nejsou žádným zázrakem, o medaile se ale v dubnu ve Vlachovicích pokusíme. Bude to naše sedmé finále A v řadě, to už je pěkné číslo :-) . Tak nám držte palce … a samozřejmě poděkování do Kobylis! :-)  

 

Stránky Extraligy dorostu

(autor článku: Ondřej Matějovský)

12 reakcí na “Vlašim opět mezi nejlepšími”

 1. 1
  Ivo píše:

  To je nějaký spřátelený oddíl, ty Kobylisy? :)

 2. 2
  Karel Jukl píše:

  Fajn si zase po delší době přečíst článek od Mati. Snad čas dovolí a Maťa bude psát častěji.

 3. 3
  Maťa píše:

  Ivo: Gens una sumus :-) .

  Karel: Sežeň mi prodavače a budou minimálně dva články týdně ;-) .

 4. 4
  Maťa píše:

  Článek na stránkách Říčan: http://sachyricany.cz/bravo-mladez-slavi-historicky-postup-do-a-finale/. Kdo první objeví, co má společného s tím mým, má u mě pivo nebo nealko nápoj dle výběru :-) .

 5. 5
  Patrik P. píše:

  Je tam stejný diagram z partie Hušková – Otrubová. ;-)

 6. 6
  Maťa píše:

  Je to tak :-) .

 7. 7
  Patrik P. píše:

  Výborně. :-D

 8. 8
  Maťa píše:

  Takže asi ten nealko nápoj… :-)

 9. 9
  Maťa píše:

  Celkem pozoruhodnou věc udělala Jiskra, která pravděpodobně bez konzultace s kýmkoliv kolem našeho webu vzala můj článek výše a kompletně ho překopírovala na své stránky: http://www.jiskra-benesov.cz/clanek/anezka-odmitla-kapitulaci-souperky-az-napodruhe-8994. Jediné, co redakce změnila, je nadpis a pak ještě vymazala smajlíky. Ten nadpis teď nedává smysl, což se Patrik (asi marně) pokoušel vysvětlit na FB stránkách Jiskry :-) . Podotýkám, že mi to celé nevadí (až na ten nadpis), jen se divím, že to v Jiskře takhle funguje. A pak si také myslím, že ten článek byl asi vhodný jen pro oddílový web – zprávu pro širší veřejnost bych určitě zkrátil, například o tom, jak nám ujely vlaky, bych tam nevyprávěl ;-) .

 10. 10
  Ivo píše:

  Maťo, zažalujeme je? :D

 11. 11
  Patrik P. píše:

  Benešovský deník ze mě pro změnu udělal pyšného šéfa šachových turnajů. :-O| To už Maťa myslím někam psal. :-)

 12. 12
  Maťa píše:

  Ivo: To ne … jak jsem psal, nevadí mi to, jen se nad tím pozastavuji, normální to určitě není :-) .

  Patrik: Jo, psal. Pro připomenutí: http://benesovsky.denik.cz/ostatni_region/v-simultance-vlasimske-reprezentantky-neprohraly-20170211.html.

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2022 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist