TJ Spartak Vlasim
22
Srp

Open Říčany je tady

Ondřej Matějovský

Dnes odpoledne začíná 7. ročník oblíbeného turnaje O pohár města Říčany. Úvodní kolo by mělo být v sále říčanského Městského kulturního střediska zahájeno v 16 hodin, coby pravidelný účastník ale odhaduji, že se začne o něco později. Další časový harmonogram už bude určitě dodržen: v neděli čeká účastníky obávané dvoukolo (od 9.30 a 16.00), od pondělka do pátku se bude hrát vždy od 16.00 a závěrečné deváté kolo je na pořadu v sobotu 29. 8. od 9.30.

Stejně jako v posledních 4 letech pořadatelé připravili dva samostatné turnaje – Open A (elo nad 1750 – otevřený krajský přebor mužů, žen, H 20 a H 18) a Open B (elo do 1900 – otevřený krajský přebor D 20 a D 18). Hrát se bude švýcarským systémem (jak jinak :-) ), tempem 90 minut na partii + 30 sekund za tah. Předběžná startovní listina zatím čítá 156 jmen, což svědčí o stoupající oblibě říčanského podniku. Přestože v seznamu najdeme i některé odhlášené hráče (od nás třeba Tomáše Haška, Matěje Davida a Lukáše Jelínka), bude se nejspíš loňský rekord (146) otřásat v základech. Odhadovat počet účastníků v jednotlivých openech není jednoduché, protože pořadatelé zatím zveřejnili jen společnou startovní listinu a na tři desítky hráčů mohou hrát oba turnaje…

A kolik šachistů dorazí dnes do Říčan z našeho oddílu? Pokud se nic zvláštního nestane, bude nás 12, což je stejný počet jako před rokem. Překvapivá je ale především skutečnost, že všechna jména z naší výpravy jsou shodná s těmi loňskými! Aspoň poznáme, o kolik jsme se za ten rok zlepšili… :-)

V turnaji A bude mít z nás největší ambice Tomáš Vojta (2365), předběžně nasazený jako číslo 2 za IM Kulhánkem (2444). Tomáš se také určitě pokusí těsně před plánovaným přestupem do extraligového Turnova obhájit titul krajského přeborníka. O přední místa a krajské ceny by se měli prát i Ondra Mejzlík (2206) a Pavel Vojta (2173), zatímco u sebe (2085) nic takového nepředpokládám, i když se vloni docela zadařilo… :-) Talentovaní žáci Robin Hrdina (1859) a David Zvára (1830) se pokusí navázat na skvělé výsledky z posledních turnajů a oba by měli být ve hře o ceny pro nejlepší dorostence.

V béčku nikdo z vlašimských hráčů k papírovým favoritům nepatří, to ale neznamená, že někdo nepřekvapí! Mladíci Patrik Pýcha (1505), Lukáš Filip (1324), Nela Pýchová (1294), Vojta Filip a Patrik Studnička v poslední době prokazují rostoucí výkonnost, tak snad se to potvrdí i v Říčanech. A pokud si přiveze dobrou formu Jirka Mejzlík (1494), určitě také není bez šancí na solidní umístění. Sourozenci Pýchovi se se souhlasem ředitele turnaje zúčastní jen prvních 7 kol, v pátek totiž odjíždějí s babičkou k moři.

V závěru příspěvku se sluší dodat, že kromě 12 hráčů bude mít Spartak Vlašim zastoupení i na pozici hlavního rozhodčího. Na klid tribun a pořádek na šachovnicích totiž v Říčanech dohlédne Vladimír Horák! Tak držte palce nám i Vláďovi!  :-)

Vlak do Říčan

Vlak do Říčan je připraven… :-)

Turnajové stránky – včetně odkazu na online přenos

Článek s historií vlašimských účastí v Říčanech

Reportáž z loňského turnaje

Článek Tomáše Vavřince

43 reakcí na “Open Říčany je tady”

1 2
 1. 31
  Jirka píše:

  V Ondrově partii byla šachovnice plná figurek a oba soupeři na minutě, Filip udělal hrubku a pustil Ondru do prudkého útoku. Pak už to bylo dost rychlé, a to Ondra přehlédl variantu se ziskem dámy. Filip ještě zkusil nabídku remízy, ale neuspěl :-) . Takže naše auto nakonec fantastických 6/7 :-D .

  A zítra derby Lukáš Filip – Jiří Mejzlík. A na onlinu do třetice vlašimský hráč, snad to tak bude až do konce turnaje :-) .

 2. 32
  Maťa píše:

  V 6. kole jsme zahráli jako oficiální fanklub Petra Havelky – kromě remízy v derby L.Filip – J.Mejzlík si půl bodu připsalo hned 7 dalších Vlašimáků! Byly to ale vesměs remízy bojovné, nejcennější je asi ta Patrika Pýchy s nasazenou dvojkou Kalvachem. Z 12 našich hráčů si rezultativní výsledek připsali jen tři – Vojta Filip vyhrál a David s Ondrou Mejzlíkem bohužel prohráli…

 3. 33
  Maťa píše:

  Jinak poslední věta v Jirkově příspěvku (25. 8. ve 23.03) bohužel neplatí – zítra na onlinu Vokáč – Kulhánek. Nicméně první je zatím Tomáš Vojta! :-)

 4. 34
  Jirka píše:

  A v 7. kole mám další derby, tentokrát s Patrikem Studničkou. Z Pravonína mně tak chybí už jen Vojta. Derby z největších má Český Brod, utká se dvojice Moravec-Fiala. A pro Nelu s Patrikem je zítřek posledním kolem, odjíždějí pak k moři.

  V áčku doufám Tomáš pomstí Ondru a Vaška Růžičku zítra přejede :-) . Maťa se pokusí zastavit nečekaný domácí meteor Tomáše Skalického, Pavla rovněž čeká dorostenec Schmalz, takže tři partie, kde se utká zkušenost našich hráčů s mládím z jiných oddílů kraje. V partiích Robina a Davida tomu bude přesně naopak.

 5. 35
  Maťa píše:

  Tomáš se určitě pokusí vrátit Vaškovi porážku z prosince: http://www.sachyvlasim.cz/?p=1584 . Mě asi nečeká nic jednoduchého, 13letý Tomáš Skalický zahrál výborně už v Táboře: http://www.chess-results.com/tnr24141.aspx?art=9&lan=5&fed=CZE&m=-1&wi=1000&snr=82 . No, uvidíme… A aby těch odkazů nebylo málo, tak v článku na http://www.63plus1.cz/?num=1322 najdete fotky od Petra Havelky; kromě vlašimské výpravy po výstupu z auta vybral Martin Vacek například začátek partie Vojty Filipa se sedlčanským Davidem Červenkou.

 6. 36
  Maťa píše:

  7. kolo přineslo v áčku Tomášovu porážku, Pavel, Ondra a Robin remizovali (Robin bohužel pokazil vyhranou koncovku), vyhrál jsem já a kontumačně i David, kterému nedorazil soupeř. V béčku zas bylo plno remíz: v derby Mejzlík-Studnička Jirka neviděl jednoduchou cestu k výhře, Patrik P. udržel horší pozici a partie Nely nevybočila z rovnováhy. Naprosto zbytečnou remízu dal Vojta Filip – s Michalem Černým z Kladna měl v koncovce čistého pěšce navíc a prohrát to snad ani nešlo… Lukáš se silným Kalvachem prohrál. Jak už bylo řečeno, sourozenci Pýchovi dnes ukončili své účinkování v turnaji: Patrik 4,5 (perf. 1635) a Nela 4 (1540). To jsou pěkné výsledky, jen Nela by měla víc bojovat, často dává remízy příliš brzy.

 7. 37
  Tom píše:

  V rychlosti jsem si přehrál včerejší partii s Vaškem Růžičkou a musím potvrdit dojem, který už jsem měl u partie. Soupeř hrál výborně a dal mi pěkně na frak :-( Nedá se nic dělat, dojem zkusím napravit v dnešní partii, snad to bude lepší než včera :-D

 8. 38
  Jirka píše:

  Ad Maťa, č.36:
  Ano, Pýchovi turnaj opouštějí a je to celkem škoda, že ho nemohou dohrát až do konce. Patrik odstupuje z průběžného 10. místa s bilancí 3-3-1, když prohrál smolně pouze s Brhlíkem. I když finanční cenu nezíská, tak nějaké elo-bodíky určitě ano :-) .

  Nela končí se zápisem 1-6-0 a tak potvrzuje, že přezdívky „malá Havelková“ nebo „Havelka v sukni“ jsou zcela oprávněné. Možná bude remízovým králem celého turnaje i bez dvou posledních kol :-D . Tento trend je již dlouhodobý, např. v Jánkách měla podobnou bilanci 1-6-1, pouze Klatovy pojala bojovněji, když v devíti kolech podepsala smír pouze 4x. Remízy většinou dosahuje zablokováním pozice a v podstatě „prešovským betonem“, někdy bohužel ale také předčasnou nabídkou. Když jsme se o tom bavili v autě, tak potvrdila svůj názor, že dvě plichty jsou daleko lepší než výhra a prohra … kde to asi slyšela?

 9. 39
  Tom píše:

  Dneska na onlinu Ondra Mejzlík s velmistrem Vokáčem, začátek již v 9,30h., tak Ondrovi pořádně fanděte :-D

  Na serveru 63+1 zveřejnil Martin Vacek závěr mé partie s Vaškem Růžičkou, tak se pro pobavení můžete mrknout. V podání soupeře efektní závěr:
  http://www.63plus1.cz/?num=1326

 10. 40
  Tom píše:

  Malý článek o „Openu A“ mám takřka hotový, zveřejním někdy večer. O „Openu B“ slíbil v průběhu týdne napsat něco Jirka. Já se ještě v týdnu pokusím udělat nějaký článeček s diagramy, pár tipů už mám.

 11. 41
  Marie píše:

  Zápasy z Openu B z Říčan nebudou započítávány na ELO?
  Viz: http://elo.miramal.com/download/seznam_31_8_2009.xls

 12. 42
  Jirka píše:

  Marie: Taky jsem si toho všiml, prověřil jsem i seznam započtených turnajů u jednotlivých hráčů a tam říčanské béčko taky chybí. Soubory odesílal Jarda Říha, ví o tom a zjedná nápravu.

 13. 43
  Tom píše:

  Open B z Říčan už je započten: http://elo.miramal.com/download/seznam_2_9_2009.xls

1 2

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2022 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist