TJ Spartak Vlasim
23
Zář

Vzhůru k tatranským vrcholům

Tomáš Vojta

Tříhvězdičkový hotel Trigan na Štrbském plese bude od soboty 24. 9. dějištěm již 62. ročníku turnaje o Tatranský pohár. Na tento svátek pro všechny „šachové turisty“ se z Vlašimi již v pátek vydáme společně s Danem Houdkem a Voříškovými (Kubou a Blankou).

Hraje se klasicky švýcarem na 9 kol, tempem 90 minut na 40 tahů + 15 minut do konce partie s bonifikací 30 sekund za každý provedený tah. Zatímco tempo je poměrně běžné, u rozlosování tomu již tak není. Oproti několika minulým ročníkům, kdy se startovní listina rozdělovala na 3 části, dochází letos ke změně:

(Popis losování jsem nechal ve slovenštině, starší ročníky tomu bez problémů rozumí a mladší si kdyžtak vezmou slovník.) :-)

V minulých letech bylo prvních 15 šachovnic přenášeno online na internet, předpokládám, že podobné to bude i letos. Většina kol začíná až v 18 hodin, čímž se vychází vstříc turistům, aby se daly během dne stihnout i náročné túry v okolní nádherné přírodě.

Devět let stará fotka z výstupu na Rysy

 

V předběžné startovní listině figuruje zatím 212 jmen, z nichž se hned 41 (!!!) může pyšnit mezinárodním titulem. Najdeme zde hráče nejen ze Slovenska a České republiky, ale i z dalších 11 zemí. K favoritům na vítězství bude patřit trojice velmistrů Pacher, Maník a Mrva či loňský vítěz Kanaďan Krnan. Já jsem nasazen jako 6., Dan 136. a Kuba 167.

Kompletní startovní listina

Veškeré informace k turnaji naleznete na stránkách Slovanu Bratislava.

Naši účast na Openu Tatry v minulých letech si můžete připomenout z celé řádky článků publikovaných na našem webu. Tady je třeba reportáž z předloňska 1.díl, 2.díl nebo z roku 2012 či 2010 – 1.díl, 2.díl.

A jestli máte chuť, můžete si na závěr prohlédnout několik mých fotek krásných slovenských velehor. Spustit prezentaci.

26 reakcí na “Vzhůru k tatranským vrcholům”

 1. 1
  Kamča píše:

  Tak ať se daří! :D

 2. 3
  Blanka píše:

  Dnes 2.5/3. Kuba remizoval. Dan zdolal vrchol 2404!

 3. 4
  Míla píše:

  Zdravím do Tater, tiše závidím a přeju úspěšný turnaj a pěkné počasí.

 4. 5
  Maťa píše:

  Po 3 kolech mají Tomáš a Dan 2 body, Kuba 1,5. Držím palce do dalšího průběhu turnaje a ať je tam hezky (jak už napsal Míla)!

 5. 6
  Maťa píše:

  Ve 4. kole bohužel Tomáš stojí na prohru: http://sach2.csprint.sk/ta16/r4/index.htm.

 6. 7
  Tom píše:

  Já jsem stál někdy na prohru? Mně přišlo, že stojím pořád dobře. :-)

 7. 8
  Vojta M. píše:

  taky v rychlosti nevidím, kdy jsi stál na prohru.. Maťo? tah? Nebo zas ukazoval přenos blbě partie? Jako se občas stává.

 8. 9
  Mata píše:

  Přenos ukazoval obráceně barvy. Docela jsem se divil, že hraje Tomáš dámský gambit :-) . Museli to opravit až dodatečně.

 9. 10
  Anonym píše:

  Aha:) Já se nejdřív radoval, že Tomáš hraje něco jiného než paskvil d4, S někam, c3, e3… :) A potom jsem smutnil, že prohrál… A ono je to naopak; to jsem rád!

 10. 11
  Maťa píše:

  Počítám, že předcházející příspěvek napsal Ivo – odpůrce paskvilů v zahájení a zároveň přívrženec BDG (docela oxymóron, řekl bych :-) ).

 11. 12
  Ivo píše:

  Omlouvám se, napsal jsem to opravdu já, psal jsem ze školy a neuvědomil si, že zde nemám automaticky nastaveno své jméno..

 12. 13
  Ivo píše:

  Mimochodem, BDG je ze všech paskvilů nejpaskvilovatější, tudíž to už vlastně ani není paskvil, tak jakýpak oxymóron?!

 13. 14
  Blanka píše:

  Kuba si dneska zahrál blicák. http://chess-results.com/tnr240507.aspx?lan=4&art=1&turdet=NO&wi=821&lansel=NO&css=2
  My jsme šli na Popradské pleso. Dan až na Rysy a já s Tomášem na Hincovo pleso.

 14. 15
  Maťa píše:

  Ad 6-13: Teď koukám, že včera ukazoval přenos jako Tomášovu partii souboj Volodin-Farkas. Dnešní onliny: http://sach2.csprint.sk/ta16/r5/index.htm.

 15. 16
  Maťa píše:

  Po 7. kole naši srovnáni po bodu: Tomáš 4,5, Kuba 3,5, Dan 2,5. Podle čísel by měl být spokojen jen Kuba, ale neznám podrobnosti, třeba hraje Dan krásný šachy a chybí jen body… :-) Držím palce do závěru turnaje!

 16. 17
  Blanka píše:

  Kuba v poslednim kole remizoval. Danovi nebylo včera dobře a nenechal se nalosovat. Tomáš bohužel prohrál.

 17. 18
  Tom píše:

  Kubův výsledek je výborný. To co ztratit na elu na ME mládeže, si teď vybojoval zpátky. Já jsem hrál mizerně, ale to nevadí. Přálo nám počasí a v horách bylo nádherně.

 18. 19
  Maťa píše:

  Gratuluji Kubovi k pěknému výsledku! Pro Tomáše to asi budou po šachové stránce nejhorší Tatry, jestli se nepletu, naštěstí na této akci nejde jen o šachy :-) . A lituji Danova onemocnění, snad byl po většinu týdne v pohodě.

 19. 20
  Tom píše:

  Stárneš a zapomínáš. :-) V roce 2005 si byl při tom, když jsem dopadl ještů hůře. Tehdy 5,5 bodu znamenalo 45. místo (ale alespoň jsem tehdy vyhrál docela silně obsazenou doprovodnou blicku :-) ).

 20. 21
  Maťa píše:

  Tak stárnu přesně od 9. prosince 1975 :-) . A zapomínám čím dál víc, to je smutná pravda…

 21. 22
  Blanka píše:

  Maťo, přijde mi že šachisti stárnou pomaleji a zůstávají do pozdního věku duševně svěží. Na turnaji jsem si chvíli povídala s jedním starším pánem, který říkal, že šachy jsou skvělou aktivitou jako prevence Alzheimera. :-). Dokládal to pak nějakou statistikou. Na podporu jeho tvrzení jsem našla tento článek: http://en.chessbase.com/post/checkmating-alzheimers-disease-210513

 22. 23
  Vojta M. píše:

  Těch článků či studií na tohle téma by se určitě našlo více. A zrovna open Tatry jsou v tomhle úplně super. Protože šachy na hlavu (mozek) a turistika na tělo (srdce) je nejlepší kombinace… Já si třeba na základě této dvojkombinace myslím, že tu budu otravovat lidi minimálně do stodvaceti let. :)

 23. 24
  Ivo píše:

  Vojto, k tvému pozitivnímu přístupu by spíš sedělo, že nás tu budeš svou přítomností těšit minimálně do stodvaceti let ;)

 24. 25
  Maťa píše:

  Vojta M. (23): Jestli jsou šachy a turistika nejlepší kombinací, tak jsem toho pro sebe letos udělal hodně :-) .

 25. 26
  Vojta M. píše:

  jo, jo, taky to u tebe vidím dobře :) a i holky vedeš správným směrem :)

Odpovědět

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
more...
 
 

© 2023 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist