TJ Spartak Vlasim
07
Zář

Pohár města Říčany

Tomáš Vojta

Po týdenních bojích byl v sobotu dohrán 14. ročník Poháru města Říčany. Zejména kvůli termínové kolizi s pražským Mistrovstvím Evropy mládeže se ho zúčastnilo o něco méně hráčů než obvykle, ale i 118 účastníků rozdělených rovným dílem do turnaje A i B je, myslím, velmi dobrý počet. Turnaj se hrál tempem 1,5h. na partii s přídavkem 30s. za tah a kromě hlavních cen (1. cena 13 000 Kč!) se bojovalo i o tituly krajských přeborníků v kategoriích muži, ženy a HD18 a 20.

V silnějším Openu A byl jasným favoritem velmistr Krejčí a svou roli zvládl bez větších komplikací. Uhrál 7,5 bodu, a ač se na něj bodově dobrým závěrem dotáhl mezinárodní mistr Bureš, pomocné hodnocení hovořilo jasně pro něj. Třetí pak skončil překvapivě devátý nasazený Vojtěch Rut. Vlašimský oddíl společně se mnou reprezentovali Robin Hrdina a Ivo Hradecký. Robin si vedl velmi dobře, prohrál jen s druhým a třetím v celkovém pořadí a ziskem 5,5 bodů obsadil 11. místo. Na elo připisuje 12 bodů.

Rut V.Hrdina R. – pozice po 27. tahu černého:

Jako ukázku jsem chtěl dát nějakou Robinovu výhru, ale když on v sedmém kole tak krásně prohrál … :-)   28.Vxg6+! a bílý dává mat nejpozději 6 tahem.  28…Vxg6 29.Vxg6+ fxg6 30.Je8+ Kg8 31.Dh6 Kf7 32.Sxg6+! 1-0


Robin Hrdina (všechny fotky: Patrik Pýcha)

Bojovný výkon bez jediné remízy předvedl v turnaji Ivo Hradecký. Slabší hráče porážel, se silnějšími prohrával, bohužel se toto ale pokazilo v kole posledním. Ivo po veliké chybě prohrál s panem Grečným a místo umístění v první desítce to znamenalo propad až na místo 21.

Hradecký I. – Steiner J. – pozice po 16. tahu černého:

Pěkná miniaturka se s přispěním soupeře povedla Ivovi v šestém kole. 17.Jh7! Černý se tímto provokativním tahem nechal úplně rozhodit a zahrál nepochopitelné 17…e5??. Po 17…Vfe8 by stál jen mírně hůře. 18.Jxf6+ a černý kvůli hrozbě matu na h7 přichází o figuru 18…Jxf6 19.dxe5. 1-0


Ivo Hradecký

Já jsem díky dobrému pomocnému hodnocení skončil těsně pod stupni vítězů. První dvě třetiny turnaje byly z mé strany dobré, ke 3 výhrám jsem přidal 3 remízy se silnými soupeři (Krejčí, Bureš, Baláček), ale závěr mi nevyšel bodově ani herně. Za 1,5 bodu z posledních 3 kol můžu být ještě rád.

Rut V. – Vojta T. – pozice po 12. tahu černého:

I mně se s přispěním soupeře povedla jedna miniaturka. 13.fxg4?? To je notně otrávená figura. Po 13.g3 stojí bílý o trochu hůře, ale hraje se. 13…Dxh2+ 14.Kf2 Sg3+ 15.Ke3 Dh6+ Tento šach bílý v propočtu přehlédl, a tak mu nezbývá než se před matem vzdát. 0-1

V turnaji B pak zvítězilo mládí nad zkušenostmi. 7,5 bodu stačilo na prvenství 17leté Martině Tajovské. Další medaile brali 64letý Jiří Feierfeil a 79letý Janis Pataridis. Jediný vlašimský zástupce 12letý Kryštof Křížek obsadil ziskem 4 bodů 38. místo. Až se Kryštof zbaví zbrklosti, ze které pramení některé veliké chyby, dokáže uhrát mnohem lepší výsledek, protože šachově mu to pálí. :-)


Kryštof Křížek

Turnaj proběhl v příjemném prostředí kulturního centra Labuť. Snad jediné, co bych pořadatelům doporučil ke zlepšení na příští ročník, by bylo osvětlení na pódiu, to opravdu dobré nebylo. Jinak to ale byl pohodový turnaj, na který se vždy rád budu vracet.

Výsledky na chess-results

Stránky turnaje

Odpovědět

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
more...
 
 

© 2023 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist