TJ Spartak Vlasim
15
Srp

V Olympijském parku ožily šachy

Marie Filipová

Dvě zajímavé šachové partie měli možnost vidět diváci v Olympijském parku Rio-Lipno. Nejen že šachovnice byla velká 10×10 metrů, ale figurky představovalo 32 dětí. Jedny řídil velmistr Martin Petr a druhé mezinárodní mistr Pavel Šimáček. Ještě ke všemu naslepo. Oba měli zavázané oči. První partii vyhrál Petr, druhou Šimáček. Návštěvníci, kteří si našli cestu na obě šachová klání, rozhodně nelitovali. K vidění byly kvalitní partie se spoustou vtipných hlášek obou hlavních aktérů. Ti zasluhují hlavní obdiv, jelikož ani na malou chvilku neviděli. Oba tak museli mít promítnutou šachovnici ve své hlavě a pamatovat si všechny tahy. „Naslepo už jsem párkrát hrával. Někdy i více partií najednou. Ono je to divácky velmi atraktivní, ale pro nás velmi únavné,“ říkal s úsměvem Pavel Šimáček.  Ten v první partii sice neuspěl, ale celou akci si užil. „Nic jsem neviděl, ale přesto si myslím, že taková exhibice se musela líbit. Já si to užil, ale hlavně doufám, že si ji užili diváci,“ prozradil Šimáček, který v druhé partii zvítězil. „Byla to paráda. Doufám, že to bavilo lidi i figurky. Ty byly skvělé,“ byl nadšený Martin Petr. „Se šachem naslepo už nějaké zkušenosti mám. Je to o tom, představit si šachovnici a figurky přesně tak, jak jsou. Ale s živými šachy ne. I když se občas hrají, ale to je spíše výjimka,“ uzavřel Petr.  Toliko napsali autoři v oficiální zprávě.

Já dodávám:

Byli jsme osloveni našimi kolegy z Šachklubu Tábor, který dostal za úkol uspořádat nějakou prezentaci šachu v Olympijském parku na Lipně. Prezentuje se zde 48 sportů a akce probíhá po celou dobu olympiády v Riu. Táborští mají nově ušité šachové kostýmy, ale chyběly jim děti. V době prázdnin se 32 dětí dává dohromady opravdu těžko. Já sehnala tři Honzíka Veselého, Filipa Kůru a Štěpána Filipa. Do Tábora jsme brzy ráno (odjezd autobusu v 8.00 hodin) vyrazili auty. Řidičům Janě Veselé a Vojtovi Filipovi moc děkuji. Následovala dvouhodinová cesta na Lipno, které předcházelo „velké stěhování“, neboť pomůcek, které jsme sebou vezli bylo hodně. Hrály děti nejen z Tábora a z Pravonína, ale i Veselí nad Lužnicí a Českých Budějovic. Honzík měl funkci pěšáka, Štěpán věže a Filip dokonce plnil funkci bílého krále.

Vystoupení byla dvě, a to ve 12.30 hodin a pak v 15.30 hodin. Návštěvníkům se vystoupení opravdu moc líbilo, jeden potlesk střídal druhý a opravdu profesionální doprovod zajišťoval televizní moderátor Daniel Stach.

V době volna měli naši šachisté k dispozici nepřeberné množství nejen atrakcí, ale i možnost vyzkoušet si rozličné sporty a vše zdarma! Přálo počasí, všade čisto a sucho, občerstvení na každém kroku. Nic nám nechybělo. Všem účastníkům se takto činorodě strávená neděle líbila. Domů jsme se sice vrátili až kolem 21. hodiny, ale spokojení a šťastní a s myšlenkou uspořádání podobné akce u nás. Kostýmy máme také, ale musíme je trochu dozdobit „pro oko diváků“, doplnit o pomůcky (meče pro pěšáky, luky pro střelce, peleríny pro krále a dámu a hlavně nové koruny pro krále a královnu. Dále nám chybí ještě veliká šachovnice – plachta (10 x 10 m) , která by se nechala používat venku. Pevně věřím, že si poradíme a i my se předvedeme s hezkou veřejnou akcí.

Fotografie a videa

Stránky Olympijského parku

2 reakcí na “V Olympijském parku ožily šachy”

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2021 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist