TJ Spartak Vlasim
07
Srp

Táborový deník 2016

Patrik Pýcha

K politování je každý homo sapiens, který nepoznal v životě hudbu či šachy.“

Siegbert Tarrasch

Dokončeno

Den Pokémonů – 5. 8.

Možná vás hned napadlo, že Pokémoni jsou tématem letošní celotáborové hry. Nebojte se. Nebudeme chodit po táboře, vyzbrojeni mobilními telefony, a hledat roztomilé příšerky, které jsem mimochodem jako malý zbožňoval. Vrátíme se mnohem víc do minulosti. Přesto bych se rád zmínil o mánii, jež zachvátila spoustu lidí po celém světě, jakmile vyšla hra Pokémon Go. Postihla totiž i některé členy táborového vedení, včetně Petra Havelky, seriózního padesátiletého účetního, držitele vysokého IQ, vtípkaře, hledače kešek, remízového krále, nejlepšího ředitele šachových turnajů na světě a absolventa oboru matematického inženýrství na jaderné fyzice. Petr nám například na úvodní poradě v Sedlčanech ukazoval fotku Eeveeho, jak sedí na pokladně v pekárně, kam si chodí kupovat pečivo. Chtěl bych upozornit čtenáře na to, že chod tábora by jeho nový koníček ohrozit neměl, neboť si prý na táboře dá od Pokémonů pauzu.

Hlavní vedoucí Maťa se svým přísným obličejovým výrazem

Páteční porada byla uvedena už pár dní předtím Ondrou Matějovským, který všem rozeslal emailem tzv. pravidlo č. 1: „O Kočičácích se nediskutuje!“ Proto vůbec nedošlo na hlasování o protinávrhu, jenž počítal se znělkou k seriálu Pokémon, a děti budou tradičně svolávány vysoce návykovou hymnou Či a či a čičičí. Na poradě se kromě plánů pro nadcházející týden řešila také táborová trička. Rozhodnutí o barvě pro tento rok předcházely vzrušené debaty nejvyšších struktur Šachové školy STAMAT – černá, fialová, žlutá… Situaci vyřešil velmi jednoduše Petr Havelka. Beze slova objednal světle zelená trička. Nyní mohu říci, že barva se setkala spíše s úspěchem. „Jsou boží!“ svěřil se například Karel Jukl. Já s Honzou Sadilem jsme dostali trička růžová. Pán, který je zodpovědný za jejich výrobu, bohužel podlehl genderovému stereotypu a domníval se, že jsou pro dívky. Mají tedy jiný střih a navíc jsou mnohem menší. Jirka Vopálka celou záležitost okomentoval těmito slovy: „Nemáš vybočovat z řady!“

Den Indiánů – 6. 8.

Dostáváme se k oficiálnímu zahájení tábora. Přijímání rekordních 71 frekventantů mělo probíhat od 10 hodin, ale někteří byli na místě jako vždy dříve, ještě před táborovým vedením. Děti se ubytovaly, rodiče nám je nechali napospas a po obědě se tábor mohl rozběhnout naplno.

Růžená 2016 odstartovala!

Kromě běžných formalit, jako jsou čas budíčku a večerky a jména jednotlivých členů vedení, se předvedla také nová hudební aparatura Karla Jukla (video), obsahující dokonce dva mikrofony. Ty si vyzkoušely i děti. Zatímco Ondra Hrabě pronesl pomocí dysfemismu větu, v níž ovečka kamsi šla a pak odešla na věčnost, Petr Pravda si získal náš obdiv, když zahřímal: „Šachy jsou nejinteligentnější hra!“ Mikrofonu se chopil i Jirka Vopálka: „Já vám taky řeknu vtip. Slavia vyhraje titul!“ Následovaly rozporuplné reakce. Zkoušku uzavřel Maťa, jenž připomněl dávný Karlův koníček: „Kdo si myslí, že by měl Karel obnovit svou taneční kariéru?“ Ohlas byl bouřlivý, avšak náš technik odmítl.

Zkouška mikrofonu

Jakmile byly děti rozděleny do oddílů a vylosovaly si své praktikanty a vedoucí, přišlo na řadu hádání tématu celotáborové hry. Po spuštění hudby byl nejrychlejší Kuba Vojta, který správně uhádl, že půjde o Indiány. Bledé tváře, zabírající stále víc a víc území, se chtějí zmocnit i dávného indiánského pokladu. Cílem hry bude poklad najít a přenést na bezpečné místo. Jednotlivé týmy budou za soutěže vyhrávat peníze, za něž si poté budou moci kupovat slova z legendy. V ní jsou zašifrované instrukce k nalezení dalších indicií a možná i pokladu. Nakonec se všichni dozvěděli název svého kmene. Celkem jich máme sedm – Hunkpapové, Bruleové, Mnikonžuové, Itazipčové, Sihasapové, Oohenhunpové a Oglalové.

 
Jirka Žádník v roli Indiána

V úvodní hře měly děti za úkol vyzdobit svůj totem a svého náčelníka a také vymyslet bojový pokřik (video). Podle komise složené z vedení jednotlivých kmenů a z nezávislého (přesto jsem byl osočován ze zaujatosti) novináře si nejlépe vedli Hunkpapové, vedení Terkou Šímovou.


Pokřik Oglalů

Následovala hra Dobrý den, pojďte ven, jež byla poprvé vyzkoušena loni. Všichni během ní sedí v kruhu. Jeden člověk si někoho vybere a řekne mu: „Dobrý den, pojďte ven.“ Oba si potřesou pravicí a vyběhnou každý opačným směrem kolem kruhu. Jakmile se setkají, musí si znovu podat ruce a pozdravit se. Poté běží dál. Ve hře zůstává ten, kdo se stihne vrátit na uprázdněné místo dřív. Letos byla pravidla o něco náročnější, jelikož oba aktéři po podání rukou museli říci své jméno a název svého kmenu. Vzhledem k výše zmíněným jazykolamům to nebylo zrovna nejjednodušší, a tak se našla řada dětí, jež vypadly, protože si nemohly vzpomenout na onen název. Opět jsme byli svědky napínavých soubojů, například srážky Anči Zlámané s Romanem Šimákem. (video) Nejlépe svou úlohu zvládli Hunkpapové Terky Šímové a Itazipčové Martina Staněčka.

 
Fanda Jelínek během napínavého souboje (video)

Večer proběhla první tři kola turnaje v rapid šachu, jenž předurčí do jisté míry další šachový osud frekventantů. Krušné chvíle si prožil Ondra Máslo, když prohrál s Radkem Šímou a s Terezkou Lískovou, kteří se tak mohou pyšnit velmi cenným skalpem.


O atraktivní partie nebyla nouze

Den bílých nemocí – 7. 8.

Stejně jako před dvěma roky u podobného nadpisu předesílám, že v Růžené nevypukla žádná epidemie, nedošlo k žádné otravě jídlem, v blízkosti nevyletěla do povětří žádná chemička nebo jaderná elektrárna, a dokonce jsme se nestali ani obětí vosí invaze, rozsahem podobné deseti ranám egyptským. Název dne souvisí s jednou z her. Na druhou stranu ne každý už je bez šrámu. Nedělní program byl náročnější, nicméně naše zdravotnice Sandra nemusela řešit nic víc než pár škrábanců. Den odstartovala rozcvička, jejíž náplní byl nejen běh, ale i oblíbená zumba se Sandrou jako předcvičující.

Paniku vyvolalo hodnocení úklidu v chatkách. Kromě chatky č. 11, jež si vysloužila prasátko, téměř všechny děti uklidily tak dobře, že se tabulka zaplnila hlavně žlutými sluníčky. Bonbóny se hrnuly. Pokud nechceme, aby nám došly už v polovině týdne, hodnocení se bude muset hodně zpřísnit.

Dopoledne byl dohrán turnaj v rapid šachu. Trápení Ondry Másla pokračovalo, tentokrát si cenný skalp připsala Hana Bartošová. Vítězem prvního z šachových klání se stal Kuba Vojta, který během 7 kol ztratil pouze polovinu bodu jistící remízou v posledním kole. Stříbro vybojovala s 6 body Anežka Vlková a bronz připadl se stejným bodovým ziskem, avšak horším pomocným hodnocením, Romanu Šimákovi. 

Rapidoví vítězové

Odpoledne se uskutečnila nejoblíbenější hra v historii tábora – Nemoci. Kontext s letošním tématem celotáborové hry je očividný. Evropané zavlekli do Nového světa spoustu nemocí, neznámých pro domorodé obyvatelstvo. Tyto choroby byly podobně smrtonosné jako pušky dobyvatelů, což si naši malí Indiáni vyzkoušeli na vlastní kůži (video). V lese se pokoušeli ukořistit kartičky a odnést je do bezpečí skladiště. Čelit přitom museli například zácpě, ukopnutému palci, celulitidě, rakovině tlustého střeva nebo šachovému moru. Mnoho bojovníků nepřežilo (video). Nejvíce kartiček zachránili ze spáru nemocí Bruleové s náčelnicí Ančou Zlámanou.

 
Ondra Hrabě ve spárech Celulitidy

Následovala další vděčná hra – Židlovaná (video). V ní měli nejlepší postřeh a největší štěstí Hunkpapové Terky Šímové. Nejatraktivnější byla exhibice vedoucích. Do finále se probojovali účetní Petr a zdravotnice Sandra a nakonec rozhodla lepší fyzická kondice. Vyčerpaný Petr klesl na židli, aniž by přestala hrát hudba, a byl tudíž diskvalifikován (video).

 
Stella Vavříková zasedává místo Vojtovi Dudkovi

Nedělní program byl završen hrou, kterou bych nazval Chyť a přežij. Děti byly rozesazeny do kruhu a očíslovány podle věku. Při vyvolání příslušného čísla vybíhaly do středu pro míč a snažily se ho dostat na kraj. Většina soubojů skončila patem. Jakmile vzal někdo míč do ruky, ihned se na něj sesypali ostatní a většinou neměl šanci uniknout. Přesto se našli tací, již byli úspěšní, například David Zvolenský za únik z kruhu obětoval své tričko (video).


Souboj o míč

Den vodních radovánek – 8. 8.

Dnes v noci se hlavní vedoucí Maťa vzbudil hlady a podnikl výpravu za sýrem. Nasadil si na hlavu čelovku a v nepořádku na stole se snažil objevit zbylé trojúhelníčky od odpolední svačiny. Jeho úsilí nakonec slavilo úspěch, přesto se rozhodl onen sýr nesníst. Důvodem bylo zjištění, že je plnotučný. Nevím, kolik v něm bylo kalorií, ale vím, že ještě včera si Maťa pochutnával na hranolkách, a tudíž je jeho tuková dieta dost nevyvážená.

Den byl opět odstartován rozcvičkou, tentokrát bez zumby. Hodnocení úklidu chatek jsem se dnes osobně zúčastnil. Rozdali jsme o tři prasátka víc než včera a pouze tři sluníčka. Laťka byla holt nastavena velmi vysoko.

Po snídani odstartovaly hlavní táborové turnaje.Áčko a béčko mají na programu sedm vážných partií, zatímco céčko a déčko hrají systémem každý s každým a kratším časovým tempem. Při pohledu na výsledky silnějších turnajů by se mohlo zdát, že v Růžené nastává remízová smrt, před níž varoval před mnoha lety třetí mistr světa José Raúl Capablanca. Ovšem neděje se tak kvůli dlouhým vyrovnaným partiím, nýbrž kvůli rychlým remízám. Letos tento nešvar dorůstá obřích rozměrů, a proto byli hříšníci potrestáni. Před všemi museli zazpívat písničku. Přesto se několik hezkých partií urodilo a z obdržených partiářů jsem vybral tři ukázky.

V céčku vede po 6. kole s plným počtem bodů Josef Vajdík, v déčku je na tom po 7. kole obdobně Matyáš Pořízka. Áčko a béčko za sebou mají první dvě kola.

Vojtěch Štochl (1446) – Martin Staněček (1213)

1. e4 e5 2. Jf3 Jc6 3. Sc4 Jf6 4. Jg5. Tah je namířen proti zranitelnému pěšci na f7. Černý bude muset překrýt diagonálu a2-g8, aby o něj nepřišel. 4. … d5 5. exd5

Jxd5?!  Tento tah je, jak dále uvidíme, pozvánkou na královskou procházku. Bod f7 musí černý dobře střežit. Správná je oběť pěšce: 5. … Ja5 6. Sb5+ c6 7. dxc6 bxc6 8. Se2 h6 9. Jf3 e4, kde má černý díky zisku několika temp za pěšce kompenzaci v podobě aktivních figur. 6. Jxf7! Bílý obětovává figuru za vyhnání černého monarchy do středu šachovnice se současným vytvořením nepříjemné vazby na diagonále a2-g8. Král bude muset vlastním tělem bránit jezdce na d5 Kxf7 7. Df3+ Ke8? Vrácení figury je okamžitá rezignace. Černý měl jít králem na e6 a zkusit bránit jezdce na d5. 8. Sxd5 Dd7 9. 0-0 Jd4 10. 0-0 Jd4 11. De4 Jxc2 12. Dxc2 Dxd5 13. Jc3 Dd6? Černý vystavuje své figury hrozbě vidlí jezdcem z pole b5, čímž už je jeho osud zpečetěn. 14. d4 Dxd4 15. Jb5 Db6 16. Jxc7+. 1-0


Vojta Štochl

Jan Heger (1410) – František Jelínek (1192)

pozice po 22. tahu bílého


Černý je na tom se střelcem za tři pěšce lépe, ale musí zůstat hodně ostražitý. Pozice není jednoduchá. 22. … Vd2?!. Proniknutí věže na druhou řadu je logické, nicméně zde s ním bylo lepší počkat. 23. Sc5?? Nyní dostane bílý třetím tahem mat. Přehlédl přitom zajímavou možnost, díky níž by se s největší pravděpodobností zachránil: 23. Vxe7+ Kxe7 24. Sc5+ Vd6 25. Vd1 Vfd8 26. Vxd6 Vxd6 27. Kf2 Ke6 28. Sxd6 Kxd6. 23. … Vg2+ 24. Kh1 Vxg3+ 25. Ve4 Sxe4#. 0-1


Fanda Jelínek

Vojtěch Dudek (1543) – Hana Bartošová (1401)

pozice po 20. tahu černé

 

V pozici na diagramu přišlo 21. Dxe4 Vxe4 22. Sxf7+! Kxf7? Nadějnější bylo střelce nedobírat a uhnout králem na g7. 23. Jg5+ Kg7 24. Jxe4 Sxd1 25. Vxd1. Bílý sice jednoduchou kombinací získal pouze pěšce, ale černá pozice je beznadějná. Bílá věž hrozí vpádem na sedmou řadu a černý jezdec je mimo hru. 25. … Kh6. Černá si přibíjí poslední hřebík do rakve. 26. g4. Vojtova soupeřka si mezi ztrátou koně a matem raději vybrala rychlý konec. 26. … Jg7 27. g5+ Kh5 28. Kh3! Černá nemůže pokrýt mat jezdcem současně z polí f6 a g3. 28. … Jf5 29. Jf6#. 1-0


Vojta Dudek

Po obědě se první tři týmy rozhodly zkusit své štěstí a najít na základě postupně odhalované legendy další klíč potřebný k získání pokladu. Úspěšní byli pouze Bruleové Anči Zlámané. Tento historický okamžik bohužel nebyl zdokumentován. Bruleové objevili polovinu mapy a kartu indiánských dovedností – myšlení, paměť, chuť, šplh, tanec a další. Čím víc jich do pátku zvládnou úspěšně splnit, tím lepší budou mít výchozí pozici v závěrečné honbě za indiánským pokladem. Celotáborová hra dostala oficiální název O dědictví Siouxů.

 
Nástěnka

Dnešní program probíhal především u vody. Nejprve si děti zahrály Ostrovy, během nichž se snaží co nejrychleji utvořit skupinky podle čísla hozeného na kostce. Nejúspěšnější byli Itazipčové Martina Staněčka. Poté už přišel na řadu rybník. První hra spočívala v objíždění bójky v loďkách (video) a nejlepšího času v ní dosáhli Hunkpapové Terky Šímové. V druhé hře děti běhaly se lžičkami na břeh a poté se vracely ke skleničkám, které plnily (video). Nejvíce svou skleničku dokázali za omezený čas naplnit Itazipčové Martina Staněčka.

 
Oohenunpům řízení lodi dělalo velké potíže

Během večerního nástupu jsme kromě vyhlášení výsledků různých soutěží popřáli Vojtovi Štěpánovi ke třináctým narozeninám a rozdali první dopisy z domovů. Poté se děti rozdělily do čtyř skupin. Nejmenší frekventanti si zahráli hru Stref se šiškou do Karla (video). Nejvíce bodů získali Matyáš Pořízka, Eva Panušková a Jirka Vopálka. Zbylé tři skupiny si vyslechly šachové přednášky (nekorespondují s turnajovými skupinami). Áčku povídal Ondra Matějovský o Bobbym Fischerovi. V béčku si premiéru v roli přednášejícího odbyl Ondra Hlaváček, který probral s dětmi pojem centrum. Já jsem si pro céčko připravil přednášku s názvem Moje slavné prohry, kam jsem zařadil mimo jiné mou dávnou porážku s Karlem Juklem. Atmosféra byla vynikající a přilákala skrz prosklené dveře i pohledy paintballistů. Vedoucí jim prý řekl, že šachy jsou hra pro slabé. Když je vidím pochodovat táborem, nejsem si jistý jejich kvalitami. Navíc jak správně poznamenal Filip Vopálka, my bychom je stejně vždycky přelstili. Duch zvítězí nad hmotou!


Čtení na dobrou noc

 Den omrzlin – 9. 8.

Přibližně od půlnoci do půl třetí probíhala noční hra pro starší část frekventantů. Na trase potkali kromě tzv. hovad (strašících praktikantů) dva duchy Indiánů. Každý měl pro přežití různé metody – někdo si zpíval, někdo utíkal, s někým nic nehnulo, někdo počkal na ostatní, aby šel ve skupince. Všem se nakonec podařilo různými způsoby vrátit do tábora (video).

 
Duchové Indiánů

Ráno jsme výjimečně vynechali rozcvičku s ohledem na náročnou noc. Ze zajímavých průpovídek bych chtěl zmínit dotaz jednoho z frekventantů: „Jak se jmenuje Máslo příjmením?“ Ondráškovi holt většina lidí říká příjmením, a tudíž se možná některé děti domnívají, že jde o jeho křestní jméno. Odkazuji na moje povídání o loňském Mistrovství Čech mládeže, kde jsem danou problematiku rozebíral. Během nástupu se děti dozvěděly smutnou zprávu – Jirka Žádník je nucen kvůli zdravotním problémům odjet z Růžené. Malé holky z chatky č. 6 prokázaly velkou schopnost empatie a napsaly mu krásný dopis na rozloučenou. Pokud se týká hodnocení chatek, úklidoví recidivisté nám vyrostli na číslech 7 a 16 (video). Blíž pokladu se ocitl kmen Hunkpapů Terky Šímové, jenž rozluštil legendu a našel půl mapy i kartu indiánských dovedností.

Dopoledne pokračovaly táborové turnaje (video). V áčku vede po čtyřech kolech Kuba Vojta s 3,5 body, v béčku se stejným bodovým ziskem Vojta Štochl. V céčku se po třináctém kole dělí o 1. místo Terezka Pravdová s Vojtou Vopálkou s 11 body a ještě vyrovnanější je déčko, kde mají 11 bodů Matyáš Pořízka, Anežka Rousková a Filip Bláha. 

Dobrá nálada panuje i na posledních šachovnicích

Během šachového dopoledne jsme si ani neuvědomili, jaká zima dorazila v noci do tábora. Teploty klesly pod 15 stupňů Celsia, začal vát mrazivý vichr a nakonec začalo i pršet. Po obědě našli na základě legendy další indicie Itazipčové Martina Staněčka, přestože den předtím se spletli natolik, že si udělali hodinový výlet.


Je zima…

Odpolední program musel být uzpůsoben nepříjemnému počasí. Než se spustil déšť, stihli jsme si ještě zahrát Čísla (video). Děti dostávaly krátké matematické úkoly a musely přinášet čísla, jež odpovídala zadaným podmínkám – číslo dělitelné dvěma a čtyřmi zároveň, trojciferné číslo dělitelné třemi, liché číslo, číslo větší než trojnásobný počet hran krychle a u praktikantů došlo například na číslo větší než faktoriál čtyř. Nejbystřejšími a nejrychlejšími matematiky se stali Itazipčové Martina Staněčka.

 
Děti běží pro čísla

Na další hru už se všichni přesunuli do jídelny, kde je čekala projížďka kočárem (video). Jednotliví členové kmene představovali čtyři koně, čtyři kola, kočího, krále a královnu. Jakmile při čtení příběhu zaslechli jméno osoby, koně nebo kola, které představovali, museli se zvednout ze židle. Kola se navíc musela otáčet, koně řehtat a kočí říkat: „Co mám dělat, kdy mám jenom čtyři koně?“ Nejméně chyb se dopustili Oohenunpové Radka Šímy a Oglalové Martina Bláhy. Došlo také na exhibici vedoucích.

 
Při vyřčení slova kočár se museli zvednout všichni

 Vrchol dne představovala poznávačka fotek frekventantů, praktikantů a vedoucích z dob minulých. Moje zpodobnění například v poznávačce vůbec nebylo, přesto mé jméno děti napsaly pod fotografie Honzy Hegera, Davida Studzinského i Kryštofa Trojana. Legrační bylo také čtyřminutové zírání Davida Studzinského na sebe sama: „Nejsem tohle já?“ Nakonec poznal, že je to skutečně on. Někteří prokázali, že umí logicky uvažovat, například Vašek Zvolenský o jednom snímku prohlásil: „To přece nemůže bejt Patrik, ten byl tenkrát kulička.“ Neuvěřitelný byl omyl jednoho z týmů, jenž se o fotce Franty Helebranda domníval, že je na ní o více než 30 let starší Petr Havelka. Anežku Vlkovou si pro změnu někdo spletl s klukem. V soutěži jasně kralovali Bruleové Anči Zlámané, již se dopustili jediné chyby.

 
Po řadách zleva doprava: Terezka Lísková, Ondrášek Máslo, Nela Pýchová, Sáďa Sadil, Radek Šíma, Terka Šímová, Kamila Steinová, David Studzinski, Kryštof Trojan, Anežka Vlková, Honza Heger a Franta Helebrand

Během večerního nástupu opět proběhlo odměňování a trestání a také jsme popřáli k svátku Romanu Šimákovi. Oglalové Martina Bláhy se stali čtvrtým kmenem, který správně rozluštil postupně odhalovanou legendu.

Na závěr dne proběhly další šachové přednášky. Áčko si vyslechlo přednášku Nely Pýchové na téma Mistrovství Evropy juniorských týmů ve Slovinsku, jehož se sama zúčastnila. Nakonec ukázala jeden z mnoha legračních matů, které Maťa v posledních letech dostal. Nikoho z posluchačů už to prý nijak nepřekvapilo. Béčku Maťa přednášel o Bobbym Fischerovi. Já jsem podruhé zavítal do céčka, kde jsem pověděl něco o Napoleonovi (video). Kromě jeho partií jsme si na šachovnici názorně ukázali jeho útěk z Moskvy do Paříže a poslechli si Marseillaisu. Nejmenší účastníci šli do lesa, kde stavěli domečky z přírodnin.

 
Kromě Napoleona jsme na šachovnici měli také cara Alexandra, generála Kutuzova, jízdu Platova, políčka představující Moskvu a Paříž a diagonálu znázorňující řeku Berezinu

 

Den Creeků – 10. 8.

Středu odstartovala klasická rozcvička. Co se týče hodnocení úklidu, chatka č. 16 obdržela třetí prasátko v řadě. Dopoledne pokračovaly turnaje A a B. V áčku před posledním kolem vede s půlbodovým náskokem Anežka Vlková, v béčku je na tom stejně Kuba Moulík. Z dnešních kol jsem vybral jednu ukázku.

David Zvolenský (1819) – Václav Bartoš (1386)

pozice po 13. tahu černého

Poslední tah černého byla hrubá chyba, protože odvádí dámu z nedostatečně chráněného královského křídla. David soupeřovu chybu energicky využil. 14. Jg5 g6. Jediný tah, kterým lze pokrýt mat bez okamžité ztráty materiálu, současně však také tah, jenž kriticky oslabuje pozici černého krále. 15. Vxe6! Oběť kvality dále narušuje obranný kryt černého monarchy a vytváří další taktické slabiny. 15. … fxe6 16. Dh3 Vf7? Usnadňuje bílému výhru. Černý měl určitě zkusit 16. … h5, jakkoliv je po 17. Dxe6+ jeho pozice stejně zoufalá. 17. Jxf7 Kxf7 18. Dxh7+ Ke8 19. Dg8+ Sf8 20. Dxe6+ Je7 21. Ve1 Db6 22. Dxb6 axb6 23. Ve6. Černý se vzdal.

 
David Zvolenský

Svého konce se dočkaly turnaje C a D, kde každé dopoledne vládla velmi pohodlná atmosféra. Jak mě upozornila Martina Mlýnková, děti stíhaly během partií probírat například své oblíbené seriály. V céčku kralovala s 16 body Terezka Pravdová, následovaná Vojtou Vopálkou s 15 body a Pepi Dudkovou s 14 body. V déčku vybojovali tři hráči 16 bodů a rozsoudit je muselo pomocné hodnocení. Vítězkou se stala Anežka Rousková před Davidem Irrou a Matyášem Pořízkou. Vyhlášení výsledků proběhne společně s áčkem a béčkem v pátek.

 
Medailisté turnaje C

 
Medailisté turnaje D

Během poledních Happy Hours se podařilo najít půl mapy a kartu indiánských dovedností zbývajícím týmům. Táborem kolovaly zvěsti, že Sihasapové Ondry Hlaváčka podplatili Martina Staněčka zmrzlinou, aby jim prozradil, kde potřebné indicie najít. Později se ukázalo, že nebyly úplně pravdivé.

 
Mnikonžuové jsou na stopě pokladu

Náplní odpoledne pak byla Hra Creeků, stará indiánská hra, během níž se dva týmy snaží strefit míčem do dvou bodů označených na stromě – vyšší je za tři body, nižší za jeden (video). Souboje sice na chvíli přerušil neobyčejně silný vichr z hor, který způsobil panický útěk celého tábora z lesa do bezpečí chatek, avšak nakonec se hru podařilo dokončit. Nejúspěšnější byli Mnikonžuové Romana Šimáka, a tak Jirka Vopálka, který nás včera opustil kvůli zimě na chatce a nepříjemnému počasí, po návratu zjistil, že promeškal první vítězství svého kmene.

 
Fascinující momentka ze Hry Creeků

Klidný podvečer narušila pouze invaze agresivních holčiček na jednu z chatek vedoucích, jež vyvrcholila náletem Fandy Jelínka (video). Část vedení, především Filip a David Zvárovi, byla zlechtána, a zdravotnice Sandra přišla dokonce o pramen vlasů. Nebezpečnou situaci vyřešilo až puštění Kočičáků, načež se děti odebraly na nástup. Naši táborovou hymnu si mimochodem dnes nechali poslat vedoucí z vedlejšího tábora.

Den uzavřely znovu přednášky. Na základě podnětu od Davida Zvolenského Nela Pýchová povídala áčku o vylepšování figur a já jsem se přesunul do béčka, kde jsem přednášel na téma Vlašimský drak. Problém nastal v céčku, kam se nikdo neodvažoval vkročit, ač jsem tuto skupinu nazval slovem úžasná. Hlavní vedoucí Maťa tam nakonec přiřadil Davida Zváru, který nikdy proti ničemu neprotestuje. Céčko probralo několik základních pěšcových koncovek. Zbytek tábora se vydal na procházku a opět stavil v lese domečky.

 
Nela Pýchová při přednášce

Den na umření – 11. 8.

Název vymyslela Pepi Dudková, kterou naprosto vyčerpal dnešní program – celodenní výlet. Po ranní zumbě (video) jsme se rozdělili na mladší a starší skupinu. Zatímco menší děti se kousek svezly auty, ostřílení táborníci museli šlapat po celou dobu. Za cíl letošního výletu byl vybrán Vysoký Chlumec. Počasí nám naštěstí přálo a díky sluníčku bylo teplo. Nálada mezi špunty byla vynikající a zase jsme si zazpívali oblíbenou písničku, kterou nás před dvěma roky naučil Bolek Studzinski (video). Petr Havelka pro změnu učil děti lovit Pokémony. Ve skupině vedené Maťou, dobyvatelem Krkonoššské stovky, jsem sice nepochodoval, nicméně jsem si jist, že i tam převažovaly úsměvy, tedy alespoň na cestě tam.


Svačina

Ve Vysokém Chlumci si děti snědly předem objednaný oběd – hranolky s kečupem, anebo nudle s mákem. Poté následovala návštěva tamního skanzenu. Malým dětem se v něm moc líbilo a slečna průvodkyně byla z jejich dotazů a průpovídek nadšená a často se neubránila smíchu. Osmiletý Matyáš Trojan neustále opakoval: „Tady je to tak hezký. Já chci do starý doby.“

 
Skanzen ve Vysokém Chlumci

Matyáš Trojan nás dnes obšťastnil řadou zajímavých sdělení. Například protestoval proti zpívání písničky My Heart Will Go On z Titaniku: „Nezpívej tu písničku. Titanik byl smutnej. Umřelo tam hodně lidí. I kapitán. Oni narazili do ledovce, protože nestihli zatočit.“ Následně se rozhořela debata o filmu a Pepi Dudková prohlásila, že Rose byla hloupá, protože mohla Jacka zachránit. Matyáš pak na cestě do tábora rozebral snad všechny filmy, které doposud viděl.

 
Matyáš Trojan

Mladá skupina se na cestě do tábora opět popovezla auty, stará skupina postupně dobíhala, docházela a dobelhávala se během večera. První dosprintovali před velitelskou chatku Ondra Hlaváček a za ním v závěsu Vojta Štěpán a Ondrášek Máslo. Ryze pěší skupina ušla asi 34 kilometrů. Mnoho dětí si ze skanzenu přineslo dárky pro své rodiče. Zajímavý nápad dostal Dan Matějček, jenž koupil Ondrovi Máslovi poklop na máslo. Na cestě nás doprovázel Jiří Kotzot, který přijel na návštěvu, a do tábora večer také po několika letech zavítal někdejší dlouholetý účastník a velmistr na chůdách, Mirek Vyterna (video).

 
Unavení výletníci si dopřávají zaslouženou večeři

Během celodenního výletu jsem se rozhodl udělat krátké rozhovory s několika malými dětmi o tom, jak se jim líbí na táboře.

Rozhovor s Jakubem Vojtou:

Jak se ti líbí na táboře?

Jo, jde to.

Jaká hra se ti nejvíc líbila?

Ten včerejší basket nebo co to bylo (Hra Creeků). A čísla byly dobrý.

Jak hodnotíš šachové přednášky?

U Nely první katastrofa, druhá senzační, Maťova ušla.

Jaká barva trička by se ti líbila pro příští rok?

RŮŽOVÁ!!!

Rozzlobil tě tady někdo?

Filip Zvára. Dával mi furt kliky.

Koho sis nejvíc oblíbil?

Tebe, Patriku, a Kačku Žádníkovou.

Přijedeš i příští rok?

No tak to je jasný.


Kuba Vojta

Rozhovor s Josefínou Dudkovou

Jak se ti líbí na táboře?

Hodně.

Jaká hra se ti nejvíc líbila?

Nemoce.

Jak se ti dařilo v turnaji?

Já nevim.

Jaká barva trička by se ti líbila pro příští rok?

Růžová.

Rozzlobil tě tady někdo?

Zvára a Zvára, protože mě provokujou.

Koho sis nejvíc oblíbila?

Kačku.

Přijedeš i příští rok?

Jo.


Pepi Dudková

Rozhovor s Františkem Jelínkem

Jak se ti líbí na táboře?

Pěkné. Je to pěkný, až na to, že je ráno zima.

Jaká hra se ti nejvíc líbila?

Ta poslední. Jak jsme házeli (Hra Creeků).

Jak hodnotíš šachové přednášky?

S tebou byla sranda.

Jaká barva trička by se ti líbila pro příští rok?

Růžová.

Rozzlobil tě tady někdo?

Jo, Filip. Dává mi furt kliky. A kačáci byli hrozný.

Koho sis nejvíc oblíbil?

Sandru.

Přijedeš i příští rok?

Snad.

 

Rozhovor s          Jakubem Zemanem

Jak se ti líbí na táboře?

Skvělej tábor!

Jaká hra se ti nejvíc líbila?

Ten volejbal nebo co to je (Hra Creeků).

Jak hodnotíš šachové přednášky?

Strašlivě pěkný.

Jaká barva trička by se ti líbila pro příští rok?

Oranžová.

Rozzlobil tě tady někdo?

Ani nevim. Všichni jsou super.

Koho sis nejvíc oblíbil?

Asi Kačku.

Přijedeš i příští rok?

Asi jo.


Kuba Zeman

Rozhovor s          Terezou Lískovou

Jak se ti líbí na táboře?

Líbí.

Jaká hra se ti nejvíc líbila?

Všechny.

Jak se ti dařilo v turnaji?

Šlo to. Porazila jsem Másla.

Jaká barva trička by se ti líbila pro příští rok?

Žlutá.

Rozzlobil tě tady někdo?

Ani ne.

Koho sis nejvíc oblíbila?

Tebe a Sandru.

Přijedeš i příští rok?

Nejspíš jo.

 
Terezka Lísková

Rozhovor se Stellou Vavříkovou

Jak se ti líbí na táboře?

Dobrý.

Jaká hra se ti nejvíc líbila?

Nemoci.

Jak se ti dařilo v turnaji?

Moc dobře ne.

Jaká barva trička by se ti líbila pro příští rok?

Oranžovou.

Rozzlobil tě tady někdo?

Hmm… Ne.

Koho sis nejvíc oblíbila?

Já nevim. Asi Sandru.

Přijedeš i příští rok?

Asi jo.

 
Stella Vavříková

Rozhovor s          Ondrou Hrabětem

Jak se ti líbí na táboře?

Líbí. Dost.

Jaká hra se ti nejvíc líbila?

Ta poslední (Hra Creeků). A Nemoce.

Jak hodnotíš šachové přednášky?

No… Dobré, ale rád bych, aby byly trochu interaktivnější.

Jaká barva trička by se ti líbila pro příští rok?

Oranžová.

Rozzlobil tě tady někdo?

Jo, Kuba Vojta.

Koho sis nejvíc oblíbil?

Tak to ani nevim. Všichni jsou super.

Přijedeš i příští rok?

Přijedu.

 
Ondra Hrabě

Rozhovor s          Matyášem Křivánkem

Jak se ti líbí na táboře?

Dobře.

Jaká hra se ti nejvíc líbila?

Házení na ty ty… do hájíčka… na ty body (Hra Creeků).

Jak se ti dařilo v turnaji?

Špatně. Mám 3 body.

Jaká barva trička by se ti líbila pro příští rok?

Růžová (napovídají Kuba Vojta a Fanda Jelínek).

Rozzlobil tě tady někdo?

Antonín Kastner, protože dal ponožky na stůl a dostali jsme prase.

Koho sis nejvíc oblíbil?

Mášu (Anežka Vlková). A Myšku! (Nela Pýchová)

Přijedeš i příští rok?

Jo, přijedu.

 
Matyáš Křivánek

Rozhovor s          Daliborem Křivánkem

Jak se ti líbí na táboře?

Hodně dobře.

Jaká hra se ti nejvíc líbila?

Házení míčem do těch bodů (Hra Creeků).

Jak se ti dařilo v turnaji?

Hmm… Dobře. Mám 9,5 bodu.

Jaká barva trička by se ti líbila pro příští rok?

Růžová (napovídají Kuba Vojta a Fanda Jelínek).

Rozzlobil tě tady někdo?

Jo. Antonín Kastner. Kvůli těm ponožkám (viz rozhovor výše) a dalším věcem.

Koho sis nejvíc oblíbil?

Mášu a Myšku (Anežku a Nelu).

Přijedeš i příští rok?

Stoprocentně!

 
Dalibor Křivánek

Rozhovor s          Filipem Bláhou

Jak se ti líbí na táboře?

Je to hezký.

Jaká hra se ti nejvíc líbila?

Nemoci.

Jak se ti dařilo v turnaji?

Výborně. 14 bodů.

Jaká barva trička by se ti líbila pro příští rok?

Samozřejmě růžová (napovídají Kuba Vojta, Fanda Jelínek a bratři Křivánkovi).

Rozzlobil tě tady někdo?

Ne, nikdo.

Koho sis nejvíc oblíbil?

Anežku a Nelu.

Přijedeš i příští rok?

Jo.

 
Filip Bláha

Rozhovor s          Antonínem Kastnerem

Jak se ti líbí na táboře?

Dobře.

Jaká hra se ti nejvíc líbila?

Ta v tom lese. S tím míčem (Hra Creeků).

Jak se ti dařilo v turnaji?

Hodně. Jsem desátý.

Jaká barva trička by se ti líbila pro příští rok?

Modrý.

Rozzlobil tě tady někdo?

Ne.

Koho sis nejvíc oblíbil?

Adama Handla.

Přijedeš i příští rok?

Jo.

 
Antonín Kastner na zádech Honzy Dočkala

Rozhovor s          Josefem Vajdíkem

Jak se ti líbí na táboře?

Krásně. Nádherný.

Jaká hra se ti nejvíc líbila?

Nemoci a včera s tím míčem (Hra Creeků). Ale ty nemoci jsou lepší.

Jak hodnotíš šachové přednášky?

Všechny jsou dobrý.

Jaká barva trička by se ti líbila pro příští rok?

Možná oranžová.

Rozzlobil tě tady někdo?

Jenom kluci, že prudce otevírali dveře a málem mě strefila klika do obličeje.

Koho sis nejvíc oblíbil?

Filipa Bláhu a ještě taky Petra Pravdu.

Přijedeš i příští rok?

Určitě… pokud přemluvím mámu.

 
Josef Vajdík

Rozhovor s          Anežkou Rouskovou

Jak se ti líbí na táboře?

Je to tu hrozně hezký, akorát ráno je tu strašná zima. Spím v ponožkách a v mikině.

Jaká hra se ti nejvíc líbila?

Šachy.

Jak se ti dařilo v turnaji?

Byla jsem první v déčku.

Jaká barva trička by se ti líbila pro příští rok?

Oranžovou.

Rozzlobil tě tady někdo?

Takovej ten s brejličkama od nás z týmu. Ale nevim, jak se jmenuje.

Koho sis nejvíc oblíbila?

Kačku.

Přijedeš i příští rok?

Jo, pokud nebudu nemocná.

 
Anežka Rousková

Rozhovor s          Jáchymem Hrbkem

Jak se ti líbí na táboře?

Hodně.

Jaká hra se ti nejvíc líbila?

Šachy.

Jak se ti dařilo v turnaji?

Hodně.

Jaká barva trička by se ti líbila pro příští rok?

Červený.

Rozzlobil tě tady někdo?

Nevim. Vosy mě rozzlobily.

Koho sis nejvíc oblíbil?

Vosy (směje se). Nevim. Mojí postel (směje se).

Přijedeš i příští rok?

Jo.

 
Jáchym Hrbek

Rozhovor s          Vendulou Mrázovou

Jak se ti líbí na táboře?

Strašně moc.

Jaká hra se ti nejvíc líbila?

Nemoci.

Jak se ti dařilo v turnaji?

Docela dobře.

Jaká barva trička by se ti líbila pro příští rok?

Fialová.

Rozzlobil tě tady někdo?

Kluci z vedlejší chatky. Házeli nám do chatky šišky.

Koho sis nejvíc oblíbila?

Svojí kamarádku Evičku.

Přijedeš i příští rok?

Když se mi do toho nic nezaplete, tak jo. Třeba kdyby byla povodeň…

 
Vendulka Mrázová

Rozhovor s          Evou Panuškovou

Jak se ti líbí na táboře?

Hrozně moc.

Jaká hra se ti nejvíc líbila?

Mně se líbila hra Nemoce a ještě ty čísla, jak jsme se spojovali (Ostrovy).

Jak se ti dařilo v turnaji?

Docela to šlo.

Jaká barva trička by se ti líbila pro příští rok?

Fialovou.

Rozzlobil tě tady někdo?

Kluci z vedlejší chatky.

Koho sis nejvíc oblíbila?

Anežku Havelkovou.

Přijedeš i příští rok?

Když se nic nestane, tak určitě přijedu.

 
Eva Panušková

 

Rozhovor s          Anežkou Havelkovou

Jak se ti líbí na táboře?

Dobrý.

Jaká hra se ti nejvíc líbila?

Nemoci a ta hra s tím míčem (Hra Creeků). Ta vichřice na tom byla nejlepší.

Jak se ti dařilo v turnaji?

Moc ne (směje se).

Jaká barva trička by se ti líbila pro příští rok?

Asi růžová (Kuba Vojta s Fandou Jelínkem souhlasně tleskají).

Rozzlobil tě tady někdo?

Kromě zimy asi Terka Lísková. Stříkala na chatce repelentem.

Koho sis nejvíc oblíbila?

Filipa Zváru (Kuba Vojta s Fandou Jelínkem pobouřeně bučí).

Přijedeš i příští rok?

Jo.

 
Anežka Havelková

Rozhovor s Danem Matějčkem

Jak se ti líbí na táboře?

Úplně strašně moc. Je tady úplně libově (Štěpán Adam kritizuje, že se Dan vůbec nedělí o brambůrky)

Jaká hra se ti nejvíc líbila?

Nemoci. Sice jsem se čtyřikrát málem vyflákal, ale byly to Nemoci.

Jak se ti dařilo v turnaji?

Špatně. Skoro všechno jsem projel (směje se).

Jaká barva trička by se ti líbila pro příští rok?

Růžová, nebo fialová. To je fuk.

Rozzlobil tě tady někdo?

Nikdo (Štěpán Adam se ironicky směje).

Koho sis nejvíc oblíbil?

Tebe. Jsi na nás hodnej.

Přijedeš i příští rok?

Určitě, určitě, určitě! Nechci ale tak dlouhý celodenní výlety.

 
Dan Matějček

Rozhovor se mnou

Jak se ti líbí na táboře?

Senzační. Myslím si, že i přes špatné počasí se tábor opravdu povedl.

Jaká hra se ti nejvíc líbila?

Nemoci. Je to klasika, která neomrzí.

Jak hodnotíš šachové přednášky?

Domnívám se, že zde máme velmi kvalitní trenéry (směje se). Přednášky měly určitě vysokou úroveň.

Jaká barva trička by se ti líbila pro příští rok?

Růžová, nebo fialová, ale obávám se, že tyto barvy u vedení neprojdou.

Rozzlobil tě tady někdo?

Nekonečné hlody Honzy Starce a Jirky Vopálky (směje se ještě víc).

Koho sis nejvíc oblíbil?

Tréninkovou skupinu C. Děti jsou úžasné. Překvapuje mě, že se tam ostatní báli přednášet (směje se).

Přijedeš i příští rok?

Samozřejmě bych chtěl přijet, ale netuším, kam mě osud zanese.


To jsem já.

Večer jsme si na jedné z velitelských chatek jako každý rok střihli karaoke (video), které bylo letos díky mikrofonům posunuto na vyšší úroveň. Písně Karla Gotta (video) si zazpívali i někteří frekventanti (video). Hodinu před večerkou se ještě uskutečnila jedna fyzicky nenáročná hra – indiánské hádanky. Nejvíc jich správně zodpověděli Bruleové.

Čtvrteční program děti velmi vyčerpal, a tak byl tentokrát obrovský zájem o dokrm rohlíky a pomazánkou u Karla Jukla. Přitom den ještě nebyl u konce. Na mladší táborníky čekala noční hra. Děti se vydaly nad tábor, kde jim v lese, nasvícen svíčkami, udělal Bolek Studzinski indiánské představení (video). Poté následovala klasická bojovka, když se děti jednotlivě, nebo po dvojicích vracely lesem zpátky. Když se všichni vrátili, v táboře velmi brzy zavládl klid. Únava rychle skolila i ty nejvzdorovitější.

 
Bolek Studzinski, bubnující a zpívající

Den D – 12. 8.

Finále šachového tábora v Růžené se přiblížilo. Hlavní vedoucí po náročném čtvrtku zrušil rozcvičku, a dokonce posunul o čtvrt hodiny budíček! Při hodnocení úklidu jsme se vrátili do starých časů, kdy ještě děti neuklízely a kdy byla v rámci jejich kolektivu čest dostat prase. Dnes ho obdrželo sedm chatek, a čísla 12 a 16 dokonce super prase. Sluníčka byla pouze dvě – čísla 5 a 15 uklízí nejlépe.

Poslední kolo měly na programu turnaje A a B. Napínavé rozuzlení nastalo v áčku, kde vedoucí Anežka Vlková prohrála s Honzou Sadilem, a tak se před ní díky výhrám vyhoupli Ondrášek Máslo a Kuba Vojta. Na Anežku nakonec zbyl pouze bronz.

Ondřej Máslo (1846) – David Zvolenský (1816)

1. e4 d6 2. d4 Jf6 3. Jc3 c6 4. Sc4 b5 5. Sb3 b4 6. e5!? Začátek pozoruhodných výměn. 6. … bxc3 7. exf6 cxb2 8. fxg7 bxa1D? Druhá černá dáma bude na rozdíl od druhé bílé dámy stát špatně, uzamčena na poli a1. Po 8. … Sxg7 9. Sxb2 by byla pozice přibližně vyrovnaná. 9. gxh8D

Fascinující pozice. Pěšci se v devátém tahu prožrali až na pole proměny a oba hráči mají dvě dámy. 9. … Da5+ 10. Kf1 Sf5?? David přehlíží jednoduchý taktický obrat, jehož výsledkem je pro něj ztráta figury. Nutné bylo zahrát 10. … Dg5 se současným pokrytím hrozby braní na f8 a vytvořením hrozby braní na c1. 11. Dxf8+! Kxf8 12. Sh6+ Ke8 13. Dxa1 Db5+ 14. Je2 Sg4 15. f3 Sxf3 16. gxf3 Dh5 17. Jg3 Dxh6 18. De1 Jd7 19. Dxe7+! Ondrášek přechází pomocí jednoduché kombinace do snadno vyhrané koncovky s figurou víc – 19. … Kxe7 20. Jf5+ Kf6 21. Jxh6. Černý se vzdal. Ondráška toto vítězství katapultovalo k zlaté medaili. 1-0

 
Ondrášek a Pepi


Medailisté turnaje A

Ani v béčku nedokázal uhájit průběžně vedoucí Kuba Moulík zlatou medaili. S Filipem Vopálkou v posledním kole pouze remizoval a díky lepšímu pomocnému hodnocení se před něj nakonec dostal Vojta Štochl. Bronz bere Fanda Jelínek.

 
Medailisté turnaje B

Jelikož se dnes v turnajích A a B hrálo pouze jedno kolo, dostala se na program ještě bleskovka. Vítězkou se stala po devíti kolech se 7,5 body Nela Pýchová, následovaná Kubou Voříškem se 7 body a Davidem Zvolenským s 6,5 body. V tomto turnaji nebyli vyhodnocováni praktikanti, a tudíž bral medaili ještě Roman Šimák.  Svou účastí všechny překvapil Jirka Vopálka, jenž sice skončil na chvostu, ale přece dokázal jeden bod uhrát. Několik partií prohrál kvůli nemožnému tahu.


Medailoví frekventanti bleskového turnaje

Céčkaři a déčkaři, již zakončili šachové souboje už ve středu, si zahráli sedmikolový Karlův rapid. Prvenství vybojoval s 6,5 body Josef Vajdík před Terezkou Lískovou s 6 body a Filipem Hrubým se stejným bodovým ziskem, avšak horším pomocným hodnocením.

 
Medailisté Karlova rapidu

Odpoledne vyvrcholila orientačním během celotáborová hra. Kmeny dostaly druhou polovinu mapy s vyznačením místa pokladu a startovaly jednotlivě podle toho, kolik stihly získat indiánských dovedností, případně kolik jim zbylo měny, kterou vyhrály v soutěžích. Nejlepší výchozí pozici měli Bruleové Anči Zlámané a po splnění pěti úkolů na trase se jim podařilo náskok přetavit v celkové vítězství (video). Kubům Vojtovi a Moulíkovi, kteří byli od posledního stanoviště vysláni ke strážci pokladu, sice dlouho trvalo poklad nalézt, nicméně se jim to nakonec podařilo, aniž je stihl kdokoli jiný dohnat.

 
Kuba Vojta a Kuba Moulík se strážcem pokladu

 
Vítězní Bruleové

Raz, dva, tři, Buldóóók! Tato slavná hra, kterou tábor neviděl už několik let, ohlásila velký návrat (video). Úkolem buldoka je chytit ovce, vyzvednout je do vzduchu a zařvat: „Raz, dva, tři, buldok! Najdeme u ní podobnost s hrou Rybičky, rybáři, ve svém provedení je však trochu nebezpečnější. Nejdříve si zahráli všichni, poté následovala exhibice náčelníku, praktikantů a vedoucích. Největší odolnost proti buldokům prokázal Filip Zvára.

 
Buldoci lapili Terku Šímovou

Večer byl v táboře pořádán koncert vycházející pěvecké hvězdy Evy Matějovské. Možnost jej navštívit využila řada dětí. Vendulka Mrázová udělala velmi hezké gesto, když Karlovi Juklovi přinesla na památku nakresleného koně. Tradičním vyvrcholením týdenního programu bylo opékání buřtů a zpívání písniček u táborového ohně. Na celou Růženou se brzy snesla tma a po uspání nejodolnějších táborníků i ticho.

 
U táboráku

Den duševních masochistů – 13. 8.

Závěrečná zumba, poslední úklid, poděkování praktikantům a vedoucím. Dlouhé čekání na odjezd domů. Uslzené oči. Záchvaty pláče, rodící se v objetích na rozloučenou. Dojemné písničky dokreslující pochmurnou atmosféru sobotního dne. Citové sebemučení, sem tam odlehčené nějakým vtipem. Krásné vzpomínky vryté to paměti. Příjemný týden je u konce.

Poděkování za přípravu a realizaci nádherného tábora v Růžené patří Ondrovi Matějovskému, Petrovi Havelkovi, Sandře Jiruškové, Honzovi Starcovi, Karlu Juklovi, Davidu Zvárovi, Filipu Zvárovi, Jirkovi Vopálkovi, Jirkovi Žádníkovi, Kačce Žádníkové, Honzovi Sadilovi, Ondrovi Máslovi, Nele Pýchové, Honzovi Černému, Anežce Vlkové a Martině Mlýnkové. Děkujeme 71 úžasným dětem, které se za námi rozhodly přijet. Doufejme, že se v příštích letech opět shledáme.

 
Společná táborová fotka

Největší naděje národa je ve správné výchově jeho dětí.“ – Erasmus Rotterdamský

Stránky Šachové školy STAMAT

Táborová videa.

Táborový facebook.

Fotogalerie na rajčeti.

Šachové turnaje – Rapid – Turnaj A – Turnaj B – Turnaj C – Turnaj D

55 reakcí na “Táborový deník 2016”

1 2
 1. 31
  Patrik P. píše:

  V anketě můžete hlasovat o tom, jakou barvu táborového trička byste chtěli příští rok. ;-) http://www.sachystamat.cz K této volbě ale pravděpodobně nakonec opět moc přihlíženo nebude. :-D

 2. 32
  Patrik P. píše:

  Jinak moc děkuji všem za pochvaly. :-) Letos jsem u deníku strávil času opravdu hodně. Pokud ho budu psát i příští rok, zvážím, jestli jsem mu znovu ochoten tolik táborového času obětovat.

 3. 33
  Maťa píše:

  Ad 31: Už jsem tam hodil dva hlasy pro černou. Tu ale Petr neobjedná, ani kdyby tam těch hlasů bylo tisíc ;-) .

  Ad 29+30: Nevím, jestli Dan Vasilev čte tyto komentáře, nicméně tímto bych mu rád připomněl, že mi dluží lízátko :-) .

 4. 34
  Patrik P. píše:

  Černá stejně anketu nevyhraje, ať hlasuje třeba milion lidí. ;-)

 5. 35
  Maťa píše:

  Zatím vede ;-) .

 6. 36
  Patrik P. píše:

  Je pravda, že například letos by černá barva nebyla tak špatná, když byla tak hrozná zima. :-)

 7. 37
  Petra píše:

  Cernou barvu tricka, prosim, ne. Pristi rok chce jet na tabor i Misa a cernou barvu nema rad:-)

 8. 38
  Patrik P. píše:

  Nebojte se, černá určitě nebude. ;-) Sice vede, ale více než třetinu hlasů dostala od jednoho člověka. :-D Bohužel anketa ztrácí smysl. Ve skutečnosti chce být většina lidí barevná! :-)

 9. 39
  Petra píše:

  Super, diky:-)

 10. 40
  Maťa píše:

  Já bych černou rozhodně neodepisoval – ještě nebyla a má hodně příznivců. Její šance ale snižuje skutečnost, že se nelíbí P. Havelkovi, který trička objednává. To samé platí pro růžovou… :-)

  Článek Patrika Pýchy v internetové verzi Benešovského deníku: http://benesovsky.denik.cz/ostatni_region/sachovy-tabor-prilakal-rekordni-pocet-deti-20160819.html.

 11. 41
  Anonym píše:

  Růžová barva si na rozdíl od černé barvy vybojovala hlasy spravedlivě a nikdo si v jejím případě z ankety nedělá holubník…

 12. 42
  Patrik P. píše:

  To jsem psal já.

 13. 43
  Mata píše:

  O tom pochybuju, ze by 15 hlasu pro ruzovou bylo od 15 ruznych lidi :-) . Kazdopadne svym komentarem jsem chtel rict neco jineho. Ze pokud bude tricka objednavat Petr, nebude cerna ani ruzova :-).

 14. 44
  Petra píše:

  Tak hlavne at tricka neobjednava Mata:-)

 15. 45
  Maťa píše:

  To se asi nestane. Ale odpor k černé nechápu, je to normální barva :-) .

 16. 46
  Patrik P. píše:

  Já mám velmi rád černou barvu. Hodně ji nosím přes zimu. V létě by měl člověk nosit jiné barvy a když se podívám na společnou táborovou fotku, nerad bych viděl, jak se všechny děti ponořily v černočernou čerň. Vůbec by to nebylo hezké.

  Je dost možné, že 15 hlasů růžové barvě nedalo 15 různých lidí, ale rozhodně jich bylo víc než v případě černé barvy. Já jsem jí například nedal ani jeden hlas, přestože jsem jejím největším zastáncem. Rozhodl jsem se pro přijatelný fialový kompromis.

 17. 47
  Petra píše:

  Presne tak, barva letu slusi a fialova je dobra:-)

 18. 48
  Anonym píše:

  Duchové indiánů jsou boží :-D

 19. 50
  Petr H. píše:

  Počet přihlášených účastníků se velmi rychle blíží kapacitě tábora. Kontrolovat to můžete na http://www.sachystamat.cz/?p=1089

 20. 51
  Patrik P. píše:

  :-O| :-O :-O| :-O

 21. 52
  Maťa píše:

  Zájem o tábor je rok od roku větší – to těší i zavazuje :-) .

 22. 53
  Vojta M. píše:

  pokud budete mít plno, klidně to posílejte k nám. :P My jsme zatím na 101 kouscích, ale kapacita furt ještě je :)

  https://www.palucinska-skola.cz/xxxvii-letni-sachovy-tabor/

  škoda že se termínově překrýváme.

 23. 54
  Anonym píše:

  Už se moc těším na táborový deník 2017! Už vím, jaké bude tričko, nebudu to ale prozrazovat. ;-) A já sama se ale těším na tu příjenou atmosféru, která panuje každý rok, na úžasné hry a na nejlepší hru na světě… ŠACHY! Budou zase hry nemoce a čísla? Děkuji a těším se!!! :-D

 24. 55
  Maťa píše:

  Při porovnávání loňských a letošních počtů táborníků jsem zabrousil i do deníku z roku 2016. V něm mě zaujaly dva historické omyly :-) :

  1)Můj komentář č. 33 pod deníkem: „Už jsem tam hodil dva hlasy pro černou. Tu ale Petr neobjedná, ani kdyby tam těch hlasů bylo tisíc ;-) .“
  Případně Patrik (38): „Nebojte se, černá určitě nebude. ;-)

  2)Dokonalého ztrapnění se dopustil na loňském úvodním nástupu Jiří Vopálka, cituji z deníku: „Mikrofonu se chopil i Jirka Vopálka: „Já vám taky řeknu vtip. Slavia vyhraje titul!“ Následovaly rozporuplné reakce.“
  Jak to dopadlo, asi všichni víte: https://cs.wikipedia.org/wiki/EPojisteni.cz_liga_2016/17.

1 2

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2022 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist