TJ Spartak Vlasim
29
Čvn

MČR školních družstev pohledem ZŠ Načeradec

Marie Filipová, Lukáš Filip

Mistrovství České republiky škol se hrálo v krásném kongresovém sále Krajského úřadu Zlín, který projektovala významná architekta Eva Jiřičná, zlínská rodačka. Sál byl klimatizovaný, takže nikomu nevadilo velké venkovní horko. Záštitu nad mistrovstvím převzal hejtman Zlínského kraje MVDr. Stanislav Mišák, přítomen byl i zástupce University Tomáše Bati ve Zlíně, předseda Šachového svazu ČR Viktor Novotný a další hosté. Velice mě překvapil velký počet doprovodů a diváků a dále i přítomnost České televize po celou dobu turnaje. Na velké plátno bylo promítáno veškeré dění obou dnů a tento přenos byl i online. Zázemí pro diváky bylo vynikající. Stravovali jsme se ve studentské menze a byli jsme spokojení. Celý turnaj byl na vysoké úrovni a probíhal plynule a bez problémů. Spali jsme v Hotelu Garni. Pořadatelům moc děkujeme za bezvadně zvládnutý turnaj.

Šachisté ze Základní školy Načeradec byli v turnaji nasazeni jako druzí, což byla velká zodpovědnost, která je možná trochu svazovala? Toto nasazení a jakou spanilou jízdou (série výher) se dostalo družstvo až do Zlína, ve mně vzbuzovalo docela velikou naději na medaile. Tento rok byl také poslední, kdy si žáci základní školy zahráli turnaj 1. – 5. třída, protože čas nejde zastavit a hned 3 šachisté jdou na druhý stupeň, na prvním stupni zůstane už jen Štěpán Filip. Takže příští rok si i Štěpán zahraje se staršími žáky.

V kategorii mladších žáků, tedy 1.-5.třída, soutěžilo celkem 32 školních družstev, naši skončili na pěkném 5. místě. Nebyla to sice medaile, ale bojovali statečně a já jim děkuji za vzornou reprezentaci Základní školy Načeradec. Před nimi věhlasné líhně šachové mládeže jako Frýdek-Místek, Krnov, Kuřim, Hradec Králové. Věřte, že se nás i ptali, kde je ten Načeradec? Ano, je to velký úspěch malé vesnické školy, jejíž pedagogičtí pracovníci mají k dětem velice blízko.

HODNOCENÍ:

1. šachovnice – Petra Píšová – Petra první den uhrála (2/5), což není žádná sláva. Snad až na jednoho šachistu to byli slabší šachisté, než je Petra. Druhý den se ovšem Péťa rozehrála a svým finišem uhrála cenné 3,5/4, což se týmu velice hodilo.

2. šachovnice – František Jelínek – Franta si za celoroční práci vysloužil druhou desku. Na druhé šachovnici měl určitou kvalitu soupeřů. První den uhrál 3/5, mohl přidat ještě jen bod, kdy v jedné partii byl hodně přivyhraný, ale bohužel to pokazil. Druhý den byl pro Fandu slabší (1/4) a zase poslední kolo Fanda prohrál strašně rychle, soupeřka byla hratelná. Škoda.

3. šachovnice – Štěpán Filip – Štěpán sice uhrál nejvíce bodů z týmu, ale na jeho výkonnost – slabota. Na třetí desku je 6,5/9 je málo. Co Štěpána může těšit, je, že odremizoval šachistu s nejvíce body na turnaji. První den uhrál 4/5, ten jeden bod ztratil nešťastně, kde si špatným plánem nechal rozpadnout celou partii. Druhý den uhrál 2,5/4.

4. šachovnice – Filip Kůra – Filip uhrál 5/9, což na poslední šachovnici je také špatné. Filip určitě hraje lépe… První den uhrál 3/5, body ztratil po boji. V jedné z partií měl jistou remízu, ale zapomněl, co se na kroužku učil, a bohužel to prohrál. Druhý den Filda uhrál 2/4, asi nejšťastnější byl po posledním kole, kde vyhrál hodně přesvědčivě.

Nebudu vypisovat šachové chyby, každý ví, co udělal špatně, jestli si nechal sebrat jednotahově figuru nebo si nechal dát mat. Každý ví, kde má mezery a co má zlepšovat. V šachových kroužcích mají maximální podmínky k růstu a je jen na nich, jak je využijí.

Nejhoršími minutami turnaje byly druhé a třetí kolo, kde jsme jako velcí favorité dvakrát prohráli 3 ku 1 se slabšími soupeři.

Nejlepšími minutami turnaje byla skutečnost, že tým stál při sobě, přáli si jen ty nejlepší výsledky, podporovali se a fandili si. Je to skutečně dobrá parta!

Děkuji všem dětem za klidně a pohodově strávený turnaj a přátelské a hezké dny ve Zlíně. Odměnou jim byl zakoupený maskot MAX ŠKOLÁK, který prý je bude nadále provázet na školních soutěžích. Určitě získaly spoustu nových zkušeností. Děkuji sponzorům, díky nimž jsme mohli všichni turnaj absolvovat za poměrně nízké náklady.

Výsledky

Fotky

Článek na NŠS

Jak šel čas:

BENEŠOV 2012

BENEŠOV 2013

BENEŠOV 2014

BENEŠOV 2015

NERATOVICE 2015

ZLÍN 2016

…. děkujeme za hezké zážitky  … a nyní už jen jako starší žáci, tak hodně štěstí!!!

3 reakcí na “MČR školních družstev pohledem ZŠ Načeradec”

 1. 1
  Jarda P. píše:

  Myslím, že 5.místo je nádherný výsledek, stejně jako umístění Vorliny. Jen se mi nezdá poznámka, že 6,5/9 na třetí šach. na MČR je málo ? Možná, když se kouká na ty čísilka za jménem, ale ty určitě nejsou zdaleka tak vypovídající….

 2. 2
  Maťa píše:

  5. místo na MČR je krásné. Na případné medaile by to chtělo souhru příznivých okolností (skvělá forma, štěstí, los do posledního kola atd.), špice je hodně vyrovnaná. V minulých letech braly „naše“ školy na této akci dvakrát bronz (Načeradec a Dolní Kralovice), v obou případech to ale bylo velmi těsné a rozhodovala až poslední partie v zápase konkurentů. Načeradec teď bude mít ve stejné sestavě čtyři pokusy na druhém stupni, tak to třeba vyjde :-) .

  Štěpánův zisk 6,5 bodu je velmi pěkný výsledek. Podle ela bych se určitě moc neorientoval (zvlášť podle rapid ela, které našim dětem kvůli započítávání RŽL roste rychleji než jinde), ale možná je Lukáš tak přísný na základě toho, co viděl přímo v partiích, u svého týmu stál často. Já byl logicky nejvíc u gymplu, který jsem doprovázel, ale kdykoliv jsem se šel podívat na Načeradec, bylo vidět, že děti makaly, což platilo i pro Vorlinu. Tak ještě jednou gratulace!

 3. 3
  Patrik P. píše:

  Při procházení mobilem jsem si uvědomil, že jsem ve Zlíne vyfotil několik fotek. Dodatečně jsem je nahrál na internet: https://goo.gl/photos/KUJd1BCggg38Pgw17

  K vidění je tam několik zajímavostí – malinový dort, který si ve vlaku objednal Filip, aby poté zjistil, že vlastně nejí maliny, spící Ivo, skromné zlínské nádraží, hezký kruhový objezd, neuvěřitelný nepořádek, který dokázali kluci udělat na pokoji hned po příjezdu, a Maťa čtoucí časopis Sluníčko. :-) Vidět tam není sušené maso, které si Maťa oblíbil díky/kvůli Ríšovi .

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2022 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist