TJ Spartak Vlasim
03
Dub

Jakub Voříšek krajským přeborníkem v H14

Marie Filipová

Letos jsme se, my z pravonínských šachových kroužků, rozhodli k účasti na Středočeském krajském přeboru v rapid šachu, který se konal v Neratovicích 2. 4. 2016. Cílem bylo otestovat kvalitu našich dětí (Lukáš Zeman, Štěpán Filip, Filip Kůra a Jan Veselý) v krajské konkurenci. Ve všech kategoriích naši šachisté soutěžili jako mladší a nepočítali jsme s žádnými postupy. Úkolem bylo, aby se naše děti umístily v horních polovinách startovních polí. A to se podařilo! Za Vlašim dále soutěžili Jakub Voříšek a Kryštof Křížek.

Dříve než začnu psát o dětech, musím se zamyslet nad průběhem turnaje. Nevím, kde se stala chyba, ani jsem ji nezkoumala, pořadatelů mi bylo chvílemi líto, chvílemi se mi chtělo nadávat, chvílemi se mi chtělo skočit po mikrofonu a udělat pořádek, chvílemi jsem nevěřila tomu, že se může něco podobného stát? V našem regionu pořádáme spoustu turnajů, a ať jsou kdekoliv, vždycky to klape! Dostatek pořadatelů, dostatek rozhodčích, udržování klidu a pořádku, včasná a bezchybná prezentace a losování, zahájení na čas (v Neratovicích se začalo o 1,5 hodiny déle)! To všechno tomuto turnaji chybělo. Je mi jasné, že není zase tak jednoduché zúřadovat 171 šachistů, kteří soutěžili ve 4 kategoriích, ale pokud se přihlásím do konkurzu na pořádání takovéto akce, tak mi musí být jasné, co mě čeká! Zamýšlím se i nad tím, zda Středočeský svaz měl ověřeno, zda je pořadatel schopen takovouto akci uspořádat? Víte, nakonec cítím smutek nad tím jak byla i tak trochu degradována práce nás na těch nejnižších stupních, kdy vypravíme naše děti s nadšením na „Kraj“, je to pro ně tak trochu svátek, a ony zažijí takovýto chaos!? Uvědomili si pořadatelé, jak to hodnotí nejen trenéři, ale také rodiče a doprovody dětí? Jak asi budou mluvit o šachu a šachových soutěžích?

Vrátím se k výsledkům a začnu u HD14. Zde hrál jako třetí nasazený, celkem s přehledem, Jakub Voříšek, který skončil na druhém místě za Kristýnou Otrubovou, ale to nemění nic na tom, že se stal krajským přeborníkem H14 s 5,5 body. Hrál výkonem 1690. Neprohrál ani jednou, remízy s Matějem Mezerou z Buštěhradu, vítězkou turnaje a pak s Davidem Zvolenským z Brodců. Dále v této kategorii hrál Lukáš Zeman (28. nasazený), hrál výkonem 1490, uhrál 3,5 bodu, skončil na 20. místě. Prohrál dvakrát v prvním a posledním kole, ale určitě ho budou mrzet dvě zbytečné remízy, kdy mohl hrát trpělivě dál a dosáhnout celého bodu a mohlo to být ještě lepší. V této kategorii hrálo 43 šachistů. Celkové výsledky: hoši: 1. Jakub Voříšek, 2. Matěj Mezera – Buštěhrad a 3. Jakub Kubíče Lysá nad Labem. Dívky: 1. Kristýna Otrubová – Říčany, 2. Rosenbaumová Lea – Zdice a 3. Hana Bartošová – Říčany.

V kategorii HD12 jsme měli hned tři účastníky. Nejlépe si vedl Štěpán Filip (11. nasazený), uhrál 5 bodů, hrál výkonem 1301. Zbytečná prohra s Adamem Feixem, ale zase velice pěkná partie (časovka i na vteřině) a výhra nad Katkou Pastrnkovou (oba z Říčan). Celkově 9. příčka. Kryštof Křížek byl 19. nasazený a končil na 12. místě se 4,5 body, výkonem 1343. Dále Filip Kůra, který byl 17. nasazený a také na 17. příčce končil se 4,5 body a výkonem 1217. Škoda jeho úvodní opatrné remízy a pak zbytečné prohry ve druhém kole. Celkem v této kategorii hrálo 58 dětí. Celkové výsledky: hoši: 1. Vojtěch Dudek – Brodce, 2. Ondřej Skýpala – Odolena Voda a 3. Martin Švejk – Mladá Boleslav. Dívky: 1. Monika Strnadová – Říčany, 2. Kateřina Pastrnková – Říčany a 3. Stella Vavříková – Sázava.

V kategorii nejmladších HD10 si odehrál svůj „krajský“ křest Honzík Veselý. Ze startovního čísla 20 se probojoval na 10. příčku a uhrál 5 bodů, výkon 1330. Prohrál dvakrát se silnějšími soupeři. V předposledním kole porazil také silného Tomáše Dejmka (1250) z Kolína a velice pěknou partii odehrál v posledním kole s Maruškou Karpeckou s Řevnic, se kterou v jednu chvíli prohrával o figuru, ale partii velice pěkně zvrátil a vyhrál. Soutěžilo 58 dětí. Celkové výsledky: hoši: 1. Pecka Jan – Brandýs n.L., 2. Švejdar Petr – Bakov n.J. a 3. Tutr Tomáš – Velvary. Dívky: 1. Slavíková Nikol – Úvaly, 2. Lísková Tereza – Jince a 3. Pravdová Tereza – Říčany.

V doprovodném turnaji juniorů odehrálo své partie 12 šachistů a my tam měli Romana Šimáka a Ondru Hlaváčka. Roman byl 6. nasazený a obsadil pěkné 2. místo, uhrál 5,5 bodu, výkon 1674. Před ním byl se 6 body Dominik Civín z Řevnic, třetí příčku obsadil Tomáš Zmátlík z Mladé Boleslavi. Ondra Hlaváček byl 7. nasazený, obsadil příčku osmou, uhrál 3 body, výkon 1391, ten asi se svým výkonem moc spokojený nebyl.

Pro vítěze měli pořadatelé připraveny krásné poháry, pro medailisty pěkné medaile, diplomy. Pro prvních deset i hodnotné věcné ceny a pro všechny soutěžící tašky s drobnými cenami. Z Neratovic jsme odjížděli kolem 18. hodiny.

S výkony dětí jsem byla spokojena a příští rok se budeme snažit o postupy na MČR. Z Vlašimi si v roce 2016 MČR v rapidu tedy zahrají: Richard Mládek, Jakub Voříšek – H 14, Petra Píšová – D 12 a Jakub Vojta – H 12. Všem čtyřem budeme držet palce a budeme si přát, aby to „cinkalo“.

Výsledky H14, H12, H10

Fotky

9 reakcí na “Jakub Voříšek krajským přeborníkem v H14”

 1. 1
  Tom píše:

  Gratulace Kubovi. Na zářijové MČR v rapidu tak pojede stejná čtyrka jako loni. :-) Pěkné jsou i umístění kolem desátého místa Štěpána, Kryštofa a Honzíka.

 2. 2
  AdolfR píše:

  dobre vy, a dobre von, ten Jakub

 3. 3
  Maťa píše:

  Gratuluji Jakubovi ke zlatu i k postupu! Ostatní si snad dobře zahráli, výsledky jsou určitě slušné. Také děkuji všem, kteří děti doprovázeli, Pravonínským navíc za ochotu nabrat v Benešově Kryštofa. Mám také radost ze zlaté medaile Vojty Dudka, který u nás hostuje v 1. lize dorostu. Jak mi říkal Karel Jukl, je to pro Brodce historicky první zlatá medaile z KP!

 4. 4
  Jarda P. píše:

  Také gratuluji k pěkným výsledkům. Jakub může být rád, že svou zlatou medaili dostal. Vzpomínám, že když před lety Nela vyhrála celkově KP v rapidu, dostala medaile 2 a to jako přebornice v dívčí i chlapecké kategorii a na třetího hocha v pořadí už tak žádná medaili nezbyla. Taková trochu klučičí diskriminace :-) .

 5. 5
  Maťa píše:

  Na ty Neliny dvě zlaté medaile z jednoho turnaje jsme si v sobotu taky vzpomněli, když Karel někdy u Petoupimi lovil výsledky :-) . Když jsem u Voříšků viděl Jakubovu „poličku slávy“, tak myslím, že by stříbrnou medaili místo zlaté přežil, horší to v takovém případě bývá pro toho celkově čtvrtého, kterým byl v roce 2009 Zbyněk Jarý: http://www.chess-results.com/tnr20660.aspx?art=1&lan=5&m=-1&wi=1000. Překvapilo mě, že se tehdy v Neratovicích nasazovalo podle abecedy…

 6. 6
  Tom píše:

  Zítra se v Neratovicích hraje KP mládeže v rapidu. Z našeho oddílu se ho zúčastní v H12 Štěpán Filip, Fanda Jelínek a Filip Kůra. V H14 pak Lukáš Zeman.

  Startovní listiny:
  H12: http://chess-results.com/tnr271984.aspx?lan=5
  H14: http://chess-results.com/tnr271983.aspx?lan=5

  V H12 šanci na postup na MČR určitě kluci mají (postupuje 5 nejlepších).

 7. 7
  Maťa píše:

  Ještě by měl hrát v H14 Kryštof Křížek – ve startovní listině zatím není, ale přihlašoval jsem ho.

 8. 8
  Blanka píše:

  Tak ať je zítra těch postupů na MČR v rapidu co nejvíc, nejlíp všichni :-). Budu držet palce.

 9. 9
  Tom píše:

  Tak bohužel nikomu z pravonínských se postoupit nepodařilo. Po šestém kole měli v H12 šanci ještě všichni, ale poslední kolo se nepovedlo:
  http://www.chess-results.com/tnr271984.aspx?lan=5&art=4&wi=821

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2022 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist