TJ Spartak Vlasim
28
Pro

Žák lepší svého učitele …

Marie Filipová

… tak nějak začíná nejčerstvější zpráva z Vánočního turnaje, který se odehrál v sále Hasičské zbrojnice v Uhlířských Janovicích tradičně dne 27. 12. 2015, a byl to již 16. ročník. O turnaji víme už od loňského roku, ale až letos jsme uznali za vhodné jej dětem z našich kroužků doporučit. Přihlásili se Štěpán Filip a Filip Kůra, kteří doplnili otce a syna Vojtovy z Vlašimi. Celkem turnaj odehrálo 54 šachistů, průměrné elo turnaje bylo 1633, hrálo se tempem 2 x 20 minut na 7 kol. Po turnaji se vyhlašovalo celkové pořadí, dále byli zvlášť oceňováni žáci a pak ještě rodinné dvojice.

Přítomné přivítal ředitel turnaje Stanislav Houda, hlavní rozhodčí Monika Závůrková shrnula pravidla turnaje, přiblížila některé organizační záležitosti a společně s Vladimírem Závůrkou, druhým rozhodčím, řídili losování a zaznamenávání výsledků. Všichni tři se s organizací vypořádali na jedničku.


Společná fotka všech účastníků

Nádherným výsledkem se může pochlubit Jakub Vojta (1918) se startovním číslem 12, který se (asi poprvé ve svém životě) v turnaji umístil před svým tatínkem – trenérem, který má na svědomí první Kubíkovy tahy po šachovnici! Kuba sice začal první kolo s nulou, ale pak už nedal svým soupeřům šanci. Uhrál 5,5 bodu, výkon 1869 a „skalp“ Radoslava Doležala st. (1949) v předposledním kole, kdy tahal za kratší konec a partii zvrátil ve svůj prospěch, a remíza v kole posledním s Jaroslavem Kalivodou (2109) jsou zajisté chvályhodné. Kubovi paradoxně k medaili dopomohl taťka Tomáš, který v posledním kole prohrál. Celkově skončil Jakub na třetí příčce a byl i nejlepším žákem a spolu s taťkou byli i nejlepší rodinnou dvojicí.


Trojice nejlepších: Jakub Vojta, Radek Doležal, Jaroslav Kalivoda

Na Tomáše Vojtu (2324) tentokrát zbyla „bramborová“ příčka, uhrál 5 bodů, výkon 2052. Prohrál jen s pány Radky Doležalovými, se starším ve třetím kole a s mladším v kole sedmém. Netroufám si vůbec hodnotit složitosti partií, k tomu se určitě Tomáš vyjádří v dovětku.

Štěpán Filip (1314) uhrál 2,5 bodu, polepšil si oproti nasazení o 4 příčky, hrál výkonem 1596. Přehrál Bohdana Trčku (1574), remizoval s Milošem Netolickým (1735) a porazil Stanislava Houdu (1480). Nehrál ani s jedním šachistou, který by měl elo nižší jak 1450. Litoval, že si v jedné z partií nechal dát mat na poslední řadu. Mohlo to být ještě lepší.

Filip Kůra (1209) uhrál také 2,5 bodu, oproti nasazení si polepšil o 6 příček, hrál výkonem 1547. Ani on nehrál  ani s jedním soupeřem s elem nižším jak 1450. Porazil Jana Tesku (1468), Václava Výborného (1525) a v posledním kole remizoval s ředitelem turnaje Stanislavem Houdou (1480). Hrál pozorně, ve dvou partiích bojoval i s časem.

Oba kluci bojovali statečně, turnaj se staršími šachisty se jim moc líbil, museli více přemýšlet, přece jen se hrálo trošku jinak, než je tomu na žákovských ligách. Těšilo je, když je starší a zkušenější šachisté za jejich výkony pochválili. Štěpán skončil jako 4. nejlepší žák, Filip na 6. příčce.

Po vyhlášení umístění, předání putovního poháru a cen všem hráčům se hrál ještě Bleskový turnaj, ale ten nikdo z našich nehrál.

Po celou dobu turnaje byl otevřen kiosek s pitím a klobásami a paní Monika Závůrková donesla velikou krabici vánočního cukroví, které ocenili hlavně ti nejmladší. Velice si pochvalovali medové perníčky!

Turnaj se vyvedl a byl smysluplným zpestřením vánočních svátků. Více vypovídají fotky, ze kterých příjemná atmosféra jen čiší. Zcela určitě se příští rok zúčastníme zase.

Výsledky

Pořadí rodinných dvojic

Pořadí žáků

Fotky

Fotky od paní Závůrkové

3 reakcí na “Žák lepší svého učitele …”

 1. 1
  Tom píše:

  Ke složitosti partií s pánama Radkama Doležalama bych jen dodal, že byly pro mě velmi složité, takže jsem se v nich vůbec nevyznal a podle toho to taky dopadlo. :-)

  Jinak pro Kubu je to výborný výsledek a měl velkou radost (hlavně z toho, že je přede mnou). :-) Velmi pěkné skalpy si připsali i Filip a Štěpán.

 2. 2
  Maťa píše:

  Kuba Vojta dnes V Uhlířských Janovicích zopakoval loňské 3. místo, navíc přidal půl bodu! 2. místo obsadil Tomáš, 35. skončil (s pěknými výsledky) Lukáš Zeman. Všem gratuluji! http://www.chess-results.com/tnr248906.aspx?lan=5&art=1&wi=821

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2022 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist