TJ Spartak Vlasim
31
Pro

Rok 2015 – rok splněných přání

Jak jinak nazvat rok, ve kterém jsme získali 9 medailí na úrovni mistrovství republiky. Z toho jsme se hned čtyřikrát díky Nele Pýchové, Jakubu Voříškovi, Jakubu Vojtovi a družstvu dorostenců mohli radovat z titulů mistrů republiky. A jako třešnička na dortu je tu 10. velká medaile, kterou získal Jirka Rýdl jako člen reprezentačního týmu na Mistrovství Evropy dorosteneckých družstev. Dlouho se bude určitě vzpomínat i na senzační 4. místo dospělých v 1. lize. Kromě těchto velkých úspěchů jsme ale dosáhli i spousty „menších“, které si můžete připomenout v tradičním souhrnu.

Leden

V anketě Nejúspěšnější sportovec roku bylo družstvo dospělých vyhlášeno jako nejúspěšnější kolektiv okresu Benešov a oceněni byli i Jakub Voříšek a dorostenecké družstvo. Péťa Píšová byla vyhlášena hvězdou čtenářů Benešovského deníku. Fanda Helebrand připsal ke svému národnímu elu 188 bodů. S velkou vlašimskou účastí proběhl Open Praha. Oddílový turnájek u příležitosti 7. výročí založení Šachového klubu Pravonín vyhrála Péťa Píšová. Adam Slavík a Fanda Jelínek vybojovali stříbrnou a bronzovou medaili na dětském turnaji v Pelhřimově. Mezinárodní šachová federace udělila Jirkovi Rýdlovi titul mistr Fide. Dorostenecké družstvo se 100% bodovým ziskem vyhrálo základní část extraligy. Tomáš Vojta s Jirkou Rýdlem vyhráli turnaj dvojic v Bakově. Jakub Vojta obsadil 2. místo na turnaji ŠŠ Stamat v Čerčanech.


Vyhlášení sportovce roku

Únor

7. turnaj RŽL, který pořádal náš oddíl, vyhrál Ríša Mládek. Péťa Píšová skončila na výborném 3. místě v dětském turnaji O pohár města Světlá nad Sázavou. V Pravoníně si turnaj rodinných dvojic zahrálo 56 dvojiček (zvítězili bratři Mejzlíkovi). Jakub Vojta obsadil 3. místo na RŽL ve Stříbrné Skalici. Tomáš Vojta vyhrál bleskovku v Postupicích (druhý skončil jeho bratr Pavel).

Březen

Obrovským úspěchem skončilo pro Vlašim Mistrovství České republiky mládeže v Koutech nad Desnou – Jakub Voříšek (H12) a Nela Pýchová (D16) se stali mistry republiky, Péťa Píšová vybojovala stříbro (D12) a Ríša Mládek (H14) a Jirka Rýdl (H18) bronz. Tento úžasný výsledek přispěl k historicky nejvyšší měsíční sledovanosti našeho klubového webu (10 887 jedinečných přístupů). Poslední kolo Regionální žákovské ligy v Sázavě vyhrál Ríša Mládek a stal se i celkovým vítězem tohoto seriálu turnajů. Jakub Vojta (H10) a Jakub Voříšek (H14) se stali v Neratovicích krajskými přeborníky v rapid šachu. Družstvo Gymnázia Vlašim obsadilo v Ústí nad Labem 13. místo na MČR středních škol.


5 medailí z MČR mládeže nečekali ani největší optimisté.

Duben

Družstvo dorostenců vyhrálo Extraligu a obhájilo titul mistrů republiky! Béčko dorostu pak skončilo ve druhé nejvyšší soutěži na solidním 5. místě. Družstvo dospělých skončilo na fantastickém 4. místě v 1. lize. Jakub Vojta vyhrál 7. turnaj Šachové školy Stamat. Lukáš Zeman a Jakub Voříšek si zahráli Turnaj šachových nadějí ve Frýdku-Místku. Družstvo základní školy Vorlina obsadilo v Mostě 12. místo na MČR školních týmů (1. stupeň). Petr Havelka oslavil padesátku. Družstvo Dolních Kralovic skončilo ve 2. lize na 10. místě a sestoupilo do KP. Díky online reportáži Iva Hradeckého z posledního zápasu 2. ligy byl 19. duben dnem, kdy na náš web mrklo nejvíce lidí v roce 2015 (614 jedinečných přístupů, což je druhý nejvyšší počet v historii). Vlašim B se díky skvělému závěru sezony zachránila v krajském přeboru. Oblíbený sedlčanský rapid vyhrál Pavel Vojta před Robinem Hrdinou. V regionálním přeboru skončil Pravonín na 6. místě. Regionální soutěž ovládla družstva Vlašimi – vyhrál Pravonín B před Vlašimí C.


Dorostenecké družstvo s pohárem pro vítěze Extraligy

Květen

Družstvo starších žáků pod vedením Ondry Matějovského vybojovalo na Seči bronz na Mistrovství České republiky (oblíbené Zaječice). Tomáš Vojta popáté vyhrál v Janských Lázních otevřený přebor Královéhradeckého šachového svazu. Družstvo mladších žáků vyhrálo v Říčanech krajský přebor. Lukáš Zeman získal bronz v kategorii do 12 let na Pribináčku v Havlíčkově Brodě. Barunka Slavíková skončila třetí mezi dívkami na KP do 8 let v Poděbradech. Péťa Píšová připsala ke svému národnímu ratingu 224 bodů a Ríša Mládek 177. V Pravoníně byl zkouškami ukončen první rok šachové školičky. Vlašimské družstvo skončilo čtvrté na Smíchovském soudku. Hráči Vlašimi pomáhali s uspořádáním turnaje v Rádiu Svobodná Evropa.


Bronz pro družstvo starších žáků ze šachových Zaječic

Červen

Družstvo mladších žáků skončilo na Mistrovství České republiky v Hradci Králové na pěkném 8. místě. STAMAT ligu vyhrál Kryštof Křížek. Robin Hrdina si zahrál Open Teplice. V Miřeticích proběhl tradiční sportovní den našeho oddílu. Z krajského přeboru v Mladé Boleslavi jsme se po 12 letech vraceli bez medaile.

Červenec

Reprezentační dorostenecké družstvo, vedené na první šachovnici Jirkou Rýdlem, získalo bronz na Mistrovství Evropy! Výborně si na této akci vedla v dívčím turnaji i Nela Pýchová, jež byla druhou nejúspěšnější hráčkou na své šachovnici. S velkou vlašimskou účastí proběhl Přebor města Vsetína. Tomáš Vojta vyhrál v Praze rapid k uctění památky mistra Jana Husa. Proběhlo 3. a 4. soustředění pravonínských šachistů. Kuba Voříšek obsadil druhé místo v turnaji H11 na Mezinárodní šachové dovolené v Praze. Na MČR 4členných družstev v Pardubicích skončilo družstvo dospělých na 29. místě.


Jirka Rýdl na Mistrovství Evropy dorosteneckých družstev

Srpen

Nela Pýchová vyhrála mistrovství Německa mládeže. Do Vlašimi přestoupil ze Sedlčan Ondra Hlaváček. 65 dětí a vedoucích si užilo týden her a sportování na táboře v Růžené u Milevska. František Innemann bojoval na MČR seniorů v Rychnově nad Kněžnou. Jirka Rýdl si v Olomouci zahrál uzavřený velmistrovský turnaj. V Čerčanech proběhl sportovní den pro šachisty 35+. Tomáš Vojta skončil třetí na Openu Říčany (medaile v krajských přeborech v kategoriích H18 a H20 získali Martin Horák a Robin Hrdina).

Září

Fantastického výsledku dosáhla vlašimská výprava na MČR v rapid šachu mládeže v Doksech – Jakub Vojta se stal mistrem republiky v kategorii do 10 let, Péťa Píšová vybojovala stříbro v kategorii dívek do 12 let. Ríša Mládek, Péťa Píšová a Nela Pýchová se zúčastnili Mistrovství Evropy mládeže v Chorvatsku. Martin Horák obsadil v Českém Brodě 4. místo na krajském přeboru v rapid šachu. V Jizbici pod Blaníkem proběhlo soustředění talentů Středočeského kraje. V Sedlčanech odstartoval nový ročník RŽL (Ondra Hrabě vyhrál turnaj B). Nela Pýchová díky překonání ratingu 2100 získala titul WFM.


Zlato pro Kubu Vojtu a stříbro pro Péťu Píšovou z MČR v rapidu

Říjen

Kuba Vojta vybojoval v Harrachově stříbrnou medaili na Mistrovství Čech mládeže v kategorii do 12 let (Anežka Vlková skončila čtvrtá v D16 a Ríša Mládek sedmý v H16). V doprovodném openu zazářil druhým místem Ivo Hradecký. Dan Houdek, Jakub Voříšek a Tomáš Vojta si zahráli největší turnaj Slovenska Open Tatry (Tomáš obsadil výborné 4. místo). Kuba Vojta vyhrál druhý turnaj RŽL v Týnci, ve třetím pak v Pravoníně skončil stříbrný. Nela Pýchová a Jakub Voříšek se zúčastnili Mistrovství světa mládeže v Řecku (Nela obsadila výborné 15. místo).

Listopad

Jirka Rýdl se blýskl druhým místem na silném Pankrác cupu. Z okresního kola přeboru škol postoupily Vorlina, Načeradec, Kralovice i Gymnázium Vlašim. Jakub Vojta vyhrál turnaj RŽL v Jílovém, Říčanech i Stříbrné Skalici. V Doksech si polofinále juniorů zahrál Martin Horák a Mistrovství Čech do 8 a 10 let sourozenci Slavíkovi (Barunka skončila čtvrtá mezí dívkami do 8 let). Hráči Vlašimi pomáhali s uspořádáním 2. ročníku turnaje v Rádiu Svobodná Evropa. Patrik Pýcha, Ivo Hradecký a bratři Filipové se úspěšným složením zkoušek stali trenéry III. třídy.

Prosinec

Prestižního Mistrovství České republiky v bleskovce se zúčastnili Ríša Mládek, sourozenci Pýchovi, Martin Horák a Tomáš Vojta (Ríša obsadil 12. místo v kategorii mládež). Lukáš Zeman ve dvojici s dědečkem obsadili 5. místo na Čertovském turnaji v Táboře. Ondra Matějovský oslavil čtyřicítku. Jakub Voříšek si zahrál na Talent cupu v Malenovicích. Jakub Vojta skončil třetí na Smíchovském kaprovi, Tomáš Vojta pro změnu na Memoriálu Vojtěcha Boříka v Týnci. Štěpán Filip skončil druhý v B turnaji na RŽL v Čerčanech. ZŠ Načeradec a Gymnázium Vlašim vyhrály krajský přebor škol (stříbro získaly ZŠ Vorlina a Dolní Kralovice). Naši vánoční blicku vyhrál v Chotýšanech Tomáš Vojta. Na rapidu v Uhlířských Janovicích obsadil Jakub Vojta skvělé 3. místo, v Silvestrovském turnaji v Pravoníně pak přidal 2. místo (slabší skupinu vyhrál Filip Kůra před Filipem Vopálkou).

Rok 2015 navázal na úspěšné předchozí roky a směle lze říci, že pokračuje zlatý věk vlašimského šachu. Užívejme si a važme si těchto velikých úspěchů, nikde není psáno, že budou trvat věčně. Všem spoluhráčům, kamarádům, ale i soupeřům přejeme do nového roku 2016 mnoho úspěchů nejen za šachovnicí!

Přehled událostí roku:  2014 , 2013, 2012, 2011

6 reakcí na “Rok 2015 – rok splněných přání”

 1. 1
  Hakyvan píše:

  Gratuluji, opravdu famozni uspech na tak male mestecko

 2. 2
  Jarda P. píše:

  Šťastný a veselý nový rok a v něm co nejvíce splněných nejen šachových přání přejeme z Kralovic :-) !

 3. 3
  Míla píše:

  Pánové i dámy z Vlašimi a okolí,
  přeju vám všem dobré zdraví a pokračování v úspěšném tažení rozličnými šachovými kolbišti v Česku i za hranicemi. A tu vaši šachovou mládež vám mohu jen tiše závidět …

 4. 4
  Maťa píše:

  Tradičně chválím Tomáše za pěkný souhrn a zároveň všem přeji pohodový rok 2016!

  Připomínám, že díky některým výše zmíněným úspěchům je v nominaci na okresního sportovce roku hned několik našich členů. Ve čtenářské anketě Benešovského deníku lze hlasovat do 8. ledna (prostřednictvím kuponů z novin), a pokud by chtěl někdo kupony doručit do redakce, může mi je do pondělka nechat v trafice, v úterý půjdu v Benešově kolem… Souhrn našich nominovaných už jsem psal pod článkem o loňském vyhlášení, tak ho sem jen zkopíruji:

  jednotlivci mládež:

  Nela Pýchová (16 let) – 15. místo na MS mládeže v Řecku, 21. místo na ME mládeže v Chorvatsku, 2. místo na druhé šachovnici na ME dorosteneckých družstev v Polsku, 1. místo na mezinárodním mistrovství Německa v Apoldě – Jugendmasters 2015, 1. místo na MČR dívek do 16 let v Koutech na Desnou, zisk mezinárodního titulu Fide mistryně;

  Jakub Voříšek (12 let) – 1. místo na MČR chlapců do 12 let v Koutech nad Desnou, 69. místo na MS mládeže v Řecku;

  Petra Píšová (11 let) – 2. místo na MČR dívek do 12 let v Koutech nad Desnou, 2. místo na MČR dívek do 12 let v rapid šachu (zrychlené tempo) v Doksech, 58. místo na ME mládeže v Chorvatsku;

  Richard Mládek (13 let) – 3. místo na MČR chlapců do 14 let v Koutech nad Desnou, 42. místo na ME mládeže v Chorvatsku;

  Jiří Rýdl (17 let) – 3. místo na MČR dorostenců v Koutech nad Desnou, člen bronzového týmu ČR na ME dorosteneckých družstev v Polsku (1. šachovnice), zisk mezinárodního titulu Fide mistr;

  Jakub Vojta (9 let) – 1. místo na MČR chlapců do 10 let v rapid šachu v Doksech, 2. místo na Mistrovství Čech do 12 let v Harrachově.

  družstva mládež:

  1. místo a obhajoba mistrovského titulu v nejvyšší mládežnické soutěži družstev – Extralize mládeže;

  3. místo na MČR družstev starších žáků v Seči (tzv. „Šachových Zaječicích“)

  družstva dospělí:
  4. místo v 1. lize družstev

 5. 5
  Jarda P. píše:

  Přehled sportovních událostí roku 2015 v Benešovském deníku : http://benesovsky.denik.cz/ostatni_region/co-prinesl-rok-2015-ve-sportu-na-benesovsku-20160104.html

 6. 6
  Maťa píše:

  Do přehledu se dostalo hodně šachistů, to je dobře. Kromě našich známých úspěchů je tam ještě fotbalista roku Rostislav Hašek, který hrál v dětství také šachy, je to můj vrstevník a pamatuju si ho z našeho tábora v Jablonné :-) .

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2022 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist