TJ Spartak Vlasim
18
Pro

Připomínka k termínu konání MČR školních týmů

Patrik Pýcha

Po skončení krajského kola Přeboru škol v šachu se objevila v komentáři na vlašimském webu otázka, kdy by mělo proběhnout republikové kolo. Jsem si jistý, že zdaleka nejen mě velmi zarazilo, když jsem zjistil, že by se mělo podle obecných propozic konat dva dny v termínu 20. – 22. června 2016. Mé rozčarování plyne z následujících skutečností.

Zaprvé tento termín nepochybně představuje problém pro družstva středních škol, protože maturanti už v červnu dávno do školy nechodí. V květnu ukončují své studium maturitní zkouškou a v červnu často odjíždějí na dovolenou, nastupují na brigády, řeší přijímací řízení na vysoké školy apod.

Zadruhé se může červnový termín ukázat problematickým i pro ostatní ročníky a kategorie. Na konci školního roku se totiž uskutečňují školní výlety. Existuje zde nebezpečí, že děti budou muset vybírat mezi šachovým turnajem a školními akcemi se svými spolužáky. Navíc může nastat organizační problém, protože se u některých družstev nemusí najít nikdo, kdo by děti na turnaj doprovázel.

Pokud se týká Přeboru škol, v zářijovém zápisu ze schůze rozšířené KM ŠSČR je napsáno, že není zájem ho nijak omezovat, naopak se podporuje účast co nejvíce týmů… Obávám se však, že kvůli výše uvedeným důvodům hrozí přesný opak. Současně se domnívám, že termíny z předešlých let, na rozdíl od toho předpokládaného v roce 2016, byly vyhovující.

Na druhou stranu velmi oceňuji myšlenku uspořádat jednu velkou akci, kde budou společně hrát všechny tři kategorie. Souhlasím s tím, že díky tomu může dojít ke zvýšení atraktivity jak pro šachovou, tak nešachovou veřejnost, a k zlepšení povědomí o šachu jako takovém.

Na závěr by mě zajímalo, jak se k předpokládanému termínu konání republikového kola Přeboru škol staví další hráči, trenéři, doprovody dětí atd. Osobně ho považuji za dost problematický a rád si nechám od členů Komise mládeže vysvětlit, jakým způsobem se k němu dopracovali.

21 reakcí na “Připomínka k termínu konání MČR školních týmů”

 1. 1
  Hnilda píše:

  Moje řeč, hned jak vyšel termínový kalendář, hlásila jsem při debatě v oddílu, že je to pěkná jezdcovina (v řeči nás nešachistů konina), hlavně v kategorii SŠ.

 2. 2
  Pavel Chrz (Ústí n.L.) píše:

  Naprosto souhlasím s myšlenkami :icon_idea: Patrika Pýchy, i u mne otazníky.
  1. Psal jsem již v létě na svaz, aby nezapomněli dát do propozic k účasti: …“nebo studenti školy do května 2016, jedná-li se o maturanty“.
  2. Samozřejmě je může i tak vyloučit jiná než administrativní skutečnost, jak píše Patrik. Pro ně pak škoda, když se chtěli naposledy „vytáhnout“ a zaznamenat tím ve škole trvalou stopu.
  3. Vloni Lub. Šilar, Mir. Korschner a já jsme propagovali šachy při MČR škol na třech místech (vých Čechy, Most, Ústí) a věřím, že všichni velmi úspěšně. Nyní má být údajná super propagační akce na jednom místě, prý kvůli ubytování možno až po vyklizení kolejí.
  4. Vloni za dotaci 3 x 6.000 Kč, nyní naštěstí si sám VV shodil původně vystřelený návrh člena na 300tisíc, bude za max. 70 tisíc, snad rozumné. Jsem zvědav, zda k poměru k 18 tisícům bude 4x lepší. Ba ne, tak přísný na VV nebudu, postačí, když bude „fakt dobré“, dotaci nezávidím.
  5. Již se to nezmění, nechme se překvapit. Pak řekneme, „Paráda jedeme dál stejně další rok“. Nebo, stala se chybka, která se stane max. jednou za 10 let“ :-) , vracíme se z kolejí do vyjetých kolejí. A nebo také řekne VV, „proběhlo supr, ale zase dva/tři roky necháme, jako bylo dříve“.

 3. 3
  Maťa píše:

  Souhlasím s Patrikem i oběma diskutujícími. Myšlenka odehrát vše na jednom místě je určitě hezká, ale ne za cenu termínu, který bude pravděpodobně komplikovat účast většině postupujících škol.

 4. 4
  Jiří Havlíček píše:

  KM ŠSČR dostala od VV ŠSČR úkol zviditelnit Přebor škol před veřejností a zjednat mu větší prestiž u škol. Uspořádání velké akce v důstojném prostředí, které si více všimnou média i veřejnost se jeví jako dobrá varianta. Nese ale problém zajistit ubytování pro cca 700 osob a to je možné za rozumných podmínek jen na VŠ kolejích. Z toho vyplývá zvolený termín. Sama akce ukáže, zda převládla pozitiva či negativa.

 5. 5
  Vladimír hadraba píše:

  Patrik Pýcha má plnou pravdu.
  Jakmile jsem se v komisi dověděl o plánu uskutečnit akci v červnovém termínu, okamžitě jsem argumentoval stejným způsobem. Kromě důvodů Patrikem uvedených může ještě hrozit, že někteří jednotliví hráči už odjedou s rodiči na zahraniční dovolenou a škola pak bude řešit, jestli na MČR má jet nebo nemá jet bez prvního hráče …. Bylo mi odpovězeno, že zájmem výkonného výboru ŠSČR je udělat velkou propagační akci, přitáhnout k tomu média a tenhle termín je jediný, kdy je ve Zlíně k dispozici dostatečně velký sál a současně bude už k dispozici i ubytování na kolejích. Ostatně odpověď předsedy komise p. Havlíčka už na webu v diskusi je.

  Pravdou je, že pokud se udělají všechny tři kategorie najednou, je potřeba zabezpečit akci pro více než 600 účastníků – sály i ubytování. To skutečně asi nemůže každý. Pokud by se ale řádně a včas vypsal konkurz a vědělo se jinde než v úzkém kruhu, že svaz na to uvolní 70 000 Kč, možná by se přihlásil někdo jiný s vhodnějším termínem. Ani různá horská střediska nebývají v dubnu obsazená.

  Ing. Vladimír Hadraba
  člen KM ŠSČR

 6. 6
  Hnilda píše:

  Ještě mírně doplním svůj komentář č. 1 – cca kolem 20.6. se na většině VŠ konají přijímací zkoušky, takže velké procento čerstvých maturantů bude mít jiné starosti, než šachy. Taky už jsou často uzavřené známky, dost rodičů uvolňuje žáky ze škol, zahraniční dovolené v té době vyjdou o pár tisíc levněji, než v červenci a srpnu. Pořádají se i školní výlety apod. Třeba se to nakonec nepozná na počtu účastníků republikového kola, někde místo maturanta vezmou mladšího náhradníka, jinde nesestaví družstvo a pojede nakonec další tým z nižších příček krajského kola….

 7. 7
  Jarda P. píše:

  Akce to můžu být pěkná, ale myslím, že to bude na úkor kvality, bohužel.

 8. 8
  Jan Fiala píše:

  Může na MČR hrát hráč, který není žákem dané školy?

 9. 9
  Pavel Chrz píše:

  Re Jan Fiala: Ne, naštěstí zde „hostování“ není možné. Jen pro letošní rok spojený s nestandartním termínem bude (snad) v propozicích možnost pro maturanty co byli studenty školy 4 či 8 let a ještě „včera“, jak píši výše, že jsem již dávno psal na svaz.

 10. 10
  Maťa píše:

  Ad kom. 5: Takže KM argumenty proti konci června slyšela, a přesto své rozhodnutí nezměnila. Pan Havlíček píše, že se mimo jiné jedná o pokus pro akci „zjednat větší prestiž u škol“. To se v termínu vícedenních výletů a škol v přírodě těžko povede. A v případě středních škol je to samozřejmě ještě horší, když budou školu reprezentovat studenti, kteří už tam měsíc nebudou…

 11. 11
  Vladimír Doležal píše:

  1) Maturanti, úspěšní, nebudou v daný termín již žáky dané školy.
  2) Termín školních výletů je víceméně poslední léta striktně v druhé polovině června.
  3) ad přijímací termíny na VŠ – již bylo zmíněno
  4) Cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly.
  Dále nekomentuji, zažil jsem osobně mnoho přeborů škol(od místních, krajských i republikových finále. A poslední dobou i režii pana H. v krajských finále škol- ohlasy hráčů učitelů, ředitelů škol a rodičů raději nechtějte slyšet. God bless you.
  V. Doležal ŠACHklub Tábor

 12. 12
  Jiří Havlíček píše:

  Zde je vidět, kam vedou podobné diskuze. QCC měla na starost pouze krajské finále v roce 2013, takže nerozumím tomu zobecnění (či pomluvě). Je pravda, že došlo k opožděnému zahájení turnaje (díky režimu v budově kde se hrál turnaj jsme mohli jeho přípravu dokončit až v den turnaje, což nám nebylo dopředu oznámeno), ale poslední účastníci odjížděli z nádraží v 18 hodin. Vše jsme korektně na webu vysvětlili a i tak jsme obdrželi řadu děkovných e-mailů od účastníků (mimo jiné z Prachatic a od 4 týmů z Táborska). Nicméně lidská závist a hloupost jsou bezbřehé a dodnes je nám to při každé příležitosti připomínáno. To, co jsme za ta leta pro jihočeský šach udělali se nepočítá (naopak dotyčným je to trnem v oku). Naše činnost je ale dostatečně známá, takže si každý může udělat závěry sám.
  Každá změna je samozřejmě risk a přináší sebou rizika. Na druhou stranu kdybychom se o změny nepokoušeli, tak ještě dnes lezeme po čtyřech v pralese.

 13. 13
  Jan Fiala píše:

  Pane Havlíčku, jak to prosím bude s úspěšnými maturanty?

 14. 14
  Jiří Havlíček píše:

  Vážený pane Fialo, šachisté bývají považováni za inteligentní lidi a proto by měli dbát na zdravý selský rozum. Nedokáži si představit jinou alternativu, než že žáci kteří odmaturovali budou moci hrát za školu, kterou navštěvovali. Musíme to ale mít ošetřeno legislativně a proto počítám s vyvoláním hlasování v KM ŠSČR o změně rozpisu Přeboru škol, který by tyto případy řešil. Pokusím se to vyřešit rychle, ať je co nejdříve jasno a zbytečně se nediskutuje.

 15. 15
  Jan Fiala píše:

  Škoda, že se na zdravý selský rozum pozapomnělo při stanovení červnového termínu.

 16. 16
  Maťa píše:

  Jan Fiala (15): Podepisuji! :-)

 17. 17
  gm spatnota píše:

  „Na druhou stranu kdybychom se o změny nepokoušeli, tak ještě dnes lezeme po čtyřech v pralese.“ – no to me pokakej.

 18. 18
  Pavel Chrz (Ústí n.L.) píše:

  .. lezeme po stromech a neumíme se ani podepsat :)

 19. 19
  Josef Bednařík píše:

  Dobrý den. Chtěl bych připojit po zprávě pana Matějovského svůj názor na letošní MČR škol. Již předem je jasné, že to bude obrovská akce, která svoji kvalitu určitě bude mít. Mínění, které zde mají někteří, že díky pozdnímu termínu se nezúčastní MČR dost hráčů (následkem je snížení úrovně turnaje…) je podle mě nesmyslné. Přeci kdo si chce šachy zahrát a chce se takového turnaje zúčastnit, tak si ten čas udělá. Já sám jsem studentem 4. ročníku na SŠ a chci dělat přijímačky na VŠ. Je zde možný korigující termín, ale přijímačky mají přeci více termínů. Naprosto nesmyslným důvodem je také brigáda nebo dovolená. Vždyť já vím už čtyři měsíce přesný termín konání turnaje, tak se podle toho taky zařídím. Nechci se vracet moc do historie, ale někdo tu navrhoval, že dřívější termíny vyhovují lépe. Není tomu však tak, v březnu se jezdí na lyže (např. Alpy – je to to samé, co dovolená v červnu)nebo například na začátku dubna, to připomenu např, ročník MČR škol 2009-2010, to se konaly SŠ 20. – 21.4., zde si mohli zase stěžovat třeba Ti maturanti na odborných školách, protože tyto termíny se kryjí s praktickými maturami. Takže, co je vlastně lepší? Já si myslím, že je to naprosto jedno, vždy se najde někdo, kdo se zúčastnit nemůže… Jiné závěry bych nechal až po skončení turnaje, tam nejlépe uvidíme, jak dobré, čí špatné rozhodnutí bylo uspořádat MČR v červnu. Takto bych tedy vyjádřil svůj názor na letošní MČR škol.

 20. 20
  Jarda P. píše:

  Startovní listiny letošního MČR škol : http://www.chess-results.com/tnr227179.aspx?lan=5&art=0&wi=821

 21. 21
  Tom píše:

  Načeradec by v mladších mohl mít šanci na dobré umístění. Ale tipuji, že to bude „jen“ boj o 3. místo (první dvě místa obsadí školy z Frýdku). :-)

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2022 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist