TJ Spartak Vlasim
17
Pro

Šachisté ZŠ Načeradec krajskými přeborníky!

Marie Filipová, Lukáš Filip

Tradičně do Neratovic se sjela školní šachová družstva, aby zde odehrála Krajský přebor ZŠ a SŠ družstev v šachu. Bojovalo se o postupy na Mistrovství České republiky. Hrálo se ve Společenském domě 15. 12. 2015. Letos zasáhl do losování „náš“ Petr Havelka, a tak měl turnaj plynulý průběh a na počáteční rozpačitý rozjezd, neukázněnost některých hráčů a i čekání na jedno družstvo z Kladenska bylo zapomenuto a všichni se plně věnovali sbírání bodíků.

Naše školní družstvo bylo nasazeno jako druhé v pořadí, ovšem odhodlání všech bylo veliké, trenérem Lukášem Filipem hodně motivované a naši šachisté chtěli podat ten nejlepší výkon a do školy dovézt některý z pěkných pohárů, které pořadatelé připravili. Další motivační pobídka přišla i od paní Kůrové, která při úvodní  poradě prohlásila: „Když postoupíte, tak zaplatím v „Mekáči“ všechno, co sníte a vypijete!“ To byla výzva, o které si od pátého kola štěbetali už docela nahlas.

A nyní jak to šlo za sebou. V prvním kole Sedlčany, vyhráli jsme 4:0. Nezaznamenala jsem, že by měl někdo z našich nějaké problémy. Výsledek odpovídal papírovým předpokladům.

Ve druhém kole derby se ZŠ Vlašim Vorlina. Soupeř nejobávanější, nejvyrovnanější a děti se běžně potkávají na regionálních soutěžích, znají se, mnohé buď chodí, nebo chodily k nám do šachových kroužků. Družstvo Vlašimi mělo dost dlouho lepší pozice, které museli zvrátit jak Štěpán Filip, tak i Filip Kůra a i Fanda Jelínek. O bod přišla jen Péťa s favorizovaným Jakubem Vojtou. Podařilo se! A my zvítězili 3:1.

Se Starou Boleslaví naši vyhráli rovněž 3:1. Jeden bod ztratil Štěpán Filip. V tomto kole překvapivě brzy, snad na 8 tahů vyhrál s papírově silnějším soupeřem Filip Kůra.

Čtvrté kolo se hrálo s Berounem, kde na prvních dvou šachovnicích hráli nám dobře známí Maruška a Jirka Karpečtí. Naši neměli s tímto družstvem moc práce a připsali na své konto všechny 4 body.

Buštěhrad, se kterým jsme hráli v pátém kole, měl silného hráče jen na první šachovnici, ovšem na naši Péťu nestačil. Partie se nepodařila Štěpánu Filipovi, který zbrklou hrou a možná leností počítat bod daroval soupeři. Takže výhra 3:1.

V předposledním kole jsme hráli s Čelákovicemi a lehce jsme zvítězili 4:0. V této době už jsme věděli, že by se musel stát nějaký zázrak, abychom na postup nedosáhli!

Do posledního kola s Odolenou Vodou, na první desce nám dobře známý a obávaný Ondra Skýpala! Péťa se s ním držela dobře, i když to byl právě její bod, který si z tohoto zápasu odnesli naši soupeři. Ostatní vyhráli s přehledem, i když Fanda se pokoušel o nějaké parádičky a hrál tím trenérovi na nervy. Vyhráli jsme 3:1.

Celkem naše družstvo uhrálo 24 bodů, obsadilo 1. místo a zajistilo si tak účast na Mistrovství České republiky. Myslím si, že je to pro tak malou venkovskou základní školu veliký úspěch, který těší nejen nás, ale určitě i pedagogy.

Neuvěřitelná radost, kterou děti měly, je pro mě největší odměnou. Vůbec jsem nelitovala toho, že jsem si ráno přivstala a běžela do klubovny pro talisman „Simbuse“, kterého včera zapomněli vzít domů. Před každým zápasem se ho všichni přišli dotknout a tento rituál jim dodával odhodlání k vítězství. Přáli si vzájemně štěstí i před partiemi a jejich: „Vyhraj!“ znělo velice často. Je to šikovná parta dětí!

Naši kamarádi z Vlašimi (Jakub Vojta, Lukáš Smetana, Filip Vopálka, Adam Slavík, Vojtík Vopálka) skončili druzí s 22 body, také postupují na MČR, takže se společně vypravíme někdy v jarních měsících na celorepublikové klání. Zatím se neví kdy a kde se bude konat. Víme však, že bude dvoudenní, a na to se školáci těší nejvíce!

Hned po odehrání posledního sedmého kola následovalo vyhodnocení, předávání diplomů a pohárů. Nezbytné focení. No a pak ten „Mekáč“! Opravdu splnila paní Kůrová slovo a děti si objednaly vše, na co měly chuť. Takovéto sponzory vítáme a moc děkujeme. Děkuji za dopravu panu Davidu Kůrovi a Lukáši Filipovi, který řídil druhé auto a pak vedl družstvo po celou dobu turnaje.        

Hodnocení jednotlivců pohledem Lukáše Filipa:

Petra Píšová – Naše nejsilnější šachistka v týmu byla Petra, která plnila funkci kapitána. Petra se utkala s nejsilnějšími šachisty na první desce a uhrála 5/7. Pět partií vyhrála s přehledem. Měla dvě prohry, a to s Jakubem Vojtou a s Ondrou Skýpalou. S Jakubem Petra ztratila kvalitu a pak ji Kuba přehrál. S Ondrou se hrála výměnná francouzská a dlouho to vypadalo na remízu, ale bohužel v koncovce Ondra Petru nachytal a Petra měla ztrácet jezdce za pěšce, ovšem Petra se rozhodla ztratit věž a pohrozit jednotahovým matem, ale soupeř všechno postřehl….

Štěpán Filip – Štěpán hájil naši druhou desku. Podle mého názoru měl všech 7 soupeřů hratelných. Štěpán ale uhrál pouze 5/7. Výhry byly poctivé snad jen s Lukášem Smetanou to bylo rozpačité, v zahájení získal střelce za pěšce, ale v koncovce si moc nevěděl rady, a kdyby Lukáš zareagoval lépe, tak by Štěpán prohrál. První prohra přišla ve 3. kole, kde ve svém útoku na krále nepřesně spočítal variantu. A soupeř mu sebral kvalitu a poté vyšachoval věž. A druhá porážka přišla v pátém kole, kde si nechal dát jednotahové vidličky. Štěpána prohry mrzely, ale nakonec 5 bodů na druhé desce není tak špatný výsledek…

Filip Kůra – Filip byl na třetí desce, kde uhrál 7/7. Filip měl krizi snad jen s Filipem Vopálkou, kde v zahájení popletl pár tahů a stál trochu hůře. Potom ztratil figuru a mysleli jsme si, že už prohraje, ale štěstí se obrátilo a soupeř ztratil také figuru a poté mu dal náš Filip mat uprostřed šachovnice pěšcem. V dalších  partiích podal výkony odpovídající jeho současné výkonnosti.  Nicméně  7 bodů je výborný výsledek a podržel družstvo…

František Jelínek – Fanda bojoval na 4. desce, kde porazil také všechny soupeře a tím pádem uhrál 7/7. Jedna krize ho však potkala v partii  s Adamem Slavíkem, kde v zahájení ztratil figuru a byl prohraný, ale vše se obrátilo v koncovce, kde se lépe zorientoval Fanda a vyhrál. S Fandovými body se tak trochu počítalo, neboť většina družstev měla na poslední desce nešachisty…

Výsledky

Fotky

Fotky od Jardy Pýchy

Velmi hezkého výsledku dosáhly i další 2 školy složené ze současných a bývalých hráčů Vlašimi. Turnaj středních škol ovládl vlašimský gympl. Tým ve složení 1. Nela Pýchová 2. Ríša Mládek 3. Patrik Pýcha 4. Lukáš Zeman přehrál i favorizované Kladno a zaslouženě zvítězil.

V turnaji dětí z 2. stupně obsadila stříbrnou pozici základní škola Dolní Kralovice hrající v sestavě 1. Anežka Vlková 2. Petr Laňka 3. Pavel Laňka 4. Matěj David.

Na Mistrovství České republiky si tedy vybojovaly postup všechny 4 školy složené z hráčů Vlašimi! MČR by se mělo konat v termínu 20. – 22. 6. ve Zlíně.

13 reakcí na “Šachisté ZŠ Načeradec krajskými přeborníky!”

 1. 1
  AdolfR píše:

  Dobre vy, moc hezky. Proc ja vlastne nejsem v Neratovicich, ale v nejake tramtarii, odkud se nemuzu prijit podivat na sachy

 2. 2
  Tom píše:

  Je zajímavé, že pro naše družstva z 1. stupně je těžší postoupit z okresního kola než pak z krajského. Věřím, že i na MČR budou atakovat první desítku.

 3. 3
  Maťa píše:

  Ještě jednou gratuluji Načeradci, Vorlině, Kralovicím i vlašimskému gymplu! A Adolfa už bych rád viděl natrvalo v Čechách! ;-)

 4. 4
  Blanka píše:

  Dnes se hraje Přebor Prahy družstev středních škol. Kuba hraje na 3. šachovnici za své Gymnázium Voděradská a koukám, že Jirka Rýdl hraje na 1. za Arcibiskupské Gymnázium. Konkurence je vysoká, hraje 21 škol. Výsledky sleduju jen na webu.
  http://www.chess-results.com/tnr203931.aspx?lan=1&art=1&wi=821

 5. 5
  Tom píše:

  Tak to by měl Jirka a Kuba máknout, aby se všechny děti, které hrají za Vlašim, sešly v červnu ve Zlíně. :-) Kolik družstev postupuje? Dvě nebo tři?

 6. 6
  Blanka píše:

  Postupuji dve druzstva.

 7. 7
  Tom píše:

  Koukám, že po pěti kolech to na postupy nevypadá. :-(

 8. 8
  Blanka píše:

  Gymnázium Voděradská nakonec 3. Kuba uhrál na 3. šachovnici 6.5 ze 7. V posledním kole prohráli s Gymnázium Keplera 1,5-2,5

 9. 9
  AdolfR píše:

  koukam, ze Jirka dostal semo-tamo na frak, a ani Vojta Parizek to nezachranil (6/7), ani dva Jirkovo spoluzaci-nesachiste: )

 10. 10
  Blanka píše:

  Jirkovo AG bylo 9. K Jirkovi a Vojtovi Pařízkovi by to chtělo ještě jednoho dobrého šachistu.

 11. 11
  Blanka píše:

  Škoda, že na AG loni Kubu nevzali :-). Je ale prima, že Jirka dal s Vojtou dohromady tým, našli na škole další dva kluky a zahráli si.

 12. 12
  AdolfR píše:

  jo, to je poprvne (za 7 let), co byl s to neco takoveho zorganizovat -to znamena, ze se lepsi, dobre von: ) A dobre taky jeho spoluhraci

 13. 13
  Tom píše:

  Koukám, že Jirka porazil nejsilnějšího hráče s elem 1558. To se tedy moc nevyznamenal. ;-) Zdá se, že Přebor škol byl kvalitnější soutěž než Gibraltar. :-D Jakub dělal co mohl a 3.místo družstva je pěkné.

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2022 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist