TJ Spartak Vlasim
18
Říj

Spolkový dům v Pravoníně praskal ve švech …

Marie Filipová

… to proto, že se sem v sobotu 17. 10. 2015 sjelo 92 šachistů, kteří si odehráli 3. kolo Regionální žákovské ligy v šachu. Tradičně hezky vyzdobená budova, hodnotný cenový fond, široký sortiment v kiosku, dával tušit, že tady dnes nebude nikomu nic chybět.

Rázem deváté bylo zahájeno. V šachové klubovně hráli ti nejlepší z nejlepších. Bylo jich 16. Vlašim zde měla čtyři zástupce, vysoko nasazené, tak se nechalo čekat, že to zacinká! Tak se i stalo. Jakub Vojta byl sice první nasazený, ale z Pravonína si odvezl stříbro. První Honza Heger ze Stříbrné Skalice měl lepší pomocné hodnocení. Jakub si do výsledkové listiny připsal 3,5, resp. 12 bodů. Třetí příčku obsadil Michal Pastrnek z Říčan. Zlaté jsme se přece jen dočkali, a to od Petry Píšové, která byla pátá nasazená a stejně tak i soutěž končila, ovšem z dívek byla první. Uhrála 2,5, resp. 10 bodů, druhou dívkou byla Klárka Kocourková ze Sedlčan. Svoji premiéru si v TOP skupině odehrál Lukáš Zeman (vítěz béčka v minulém kole), uhrál 1, resp. 7 bodů, polepšil si o 2 příčky v nasazení, reg. elo mu zůstalo nezměněno. Hrál zde i 13. nasazený Štěpán Filip, který se dnes trápil, jeden bodík přece jen „urval“, takže stejně jako Lukáš 7 bodů, oproti nasazení – 2 příčky a ztratil na elu 23 bodíků.

Hezký závěr z partie druhého kola mezi Klárkou Kocourkovou a Kubíkem Vojtou. Pozice po 29. tahu bílé:

29…Dd1+!! 30.Vxd1 Vxd1+ 31.Jg1 Vxg1+ 32.Kxg1 Ve1 mat

Druhá, „B“ skupina šachistů hrála ve stejném sále jako „C“ skupina. Zde hrálo vlašimských zástupců více. Nejlépe se dařilo Kryštofu Křížkovi, který byl druhý za Šimonem Jirouškem z Říčan (ten neztratil nic, uhrál plných 7, resp. 9 bodů). Třetí z chlapců skončil Václav Zvolenský z Brodců s 5 body. Dívky: první Hana Bartošová 5,5 bodu, druhá Katka Pastrnková 4,5 bodu a třetí Andrea Staněčková 2 body. Devátou příčku obsadil Ondra Hrabě se 4,5 body (resp. 6,5). Osmnáctý skončil Lukáš Smetana se 4, resp. 6 body. Nasazenou jedenáctkou byl Filip Kůra, který měl docela slibný rozjezd, ale pak to nějak nešlo. Musel se spokojit s 3,5 body (resp. 5,5) a 19. místem, přesto si na elu o 4 bodíky polepšil. Dvacátý čtvrtý skončil s 3, resp. 5 body Adam Slavík. Nasazen byl o pět příček výše a na elu ztratil 5 bodíků. Dnes se nedařilo Filipu Vopálkovi, který zaznamenal 2, resp. 4 body. Skončil 32., ač jeho startovním číslem byla 22. Posledním nasazeným, tedy 38. byl Honzík Veselý. Ze hry v béčku měl velkou obavu, ze začátku se mu nedařilo, ale pak přece jen uhrál 2, resp. 4 body a byl celkem spokojený. Neskončil poslední, o dvě příčky si polepšil.

V „céčku“ jsme měli hned dvě „horká želízka“ a podařilo se je u Fandy Jelínka přetavit ve stříbro. Ač porazil celkového vítěze Martina Kudrnu, skončil na 2. místě se 6 body a na elu si polepšil o 58 bodů, doufáme, že se z „C“ skupiny odlepil a bude nadále hrát v béčku. Třetí příčku mezi hochy obsadil Vojta Vopálka, který mile překvapil a ze startovního 17. místa se s 5,5 body vyšvihl hned na bronzovou příčku. Vojtík se upřímně radoval z pěkného výsledku. Stříbro získala v dívčí kategorii Barča Slavíková, která byla nasazenou jedničkou, jejích 4,5 bodu stačilo jen na celkové 9. místo. a polepšila si o 14 bodíků na elu. První z dívek skončila Tereza Pravdová z Říčan, 5,5 bodu. Za Barunkou třetí byla Anežka Havelková ze Sázavy. Poprvé v letošní RŽL nastoupily sestry Anežka a Johanka Vašíčkovy. Anežka uhrála 4 body, několikrát prohru oplakala. Johanka si připsala 2,5 bodu.

Na vyhodnocení se dostavila starostka obce paní Mgr. Jana Lapáčková, která ocenila výkony šachistů a poděkovala i realizačnímu týmu za uspořádání turnaje a vůbec všem vedoucím a trenérům za vedení dětí k této hře králů. Následovalo ocenění nejmladších šachistů a pak už předávání pohárů, medailí a diplomů všem úspěšným. Každý si odvezl nějakou cenu a zajisté i hezké zážitky z Pravonína. O přestávkách jsme dětem umožnili „provětrání“ na zahradě, kde pro ně byly připraveny různé hry.


Nejmladší účastníci – Eliška Helebrandová a Jakub Mlýnek

Od mnoha rodičů a prarodičů jsem vyslechla slova chvály, která potěšila. Většina pochvalných slov byla směrována na příjemnou obsluhu v kiosku, ale i na naše trenéry a na naši práci s šachovou mládeží, což si přečetli na  nástěnkách, nahlédli do kronik a chválili i naše didaktické pomůcky, které využíváme ke své práci. I já musím touto cestou srdečně poděkovat za pomoc při organizaci. Významně se přičinili Lukáš a Vojta Filipovi při přípravě před soutěží, ale i pak při vlastním turnaji v roli rozhodčích. Děvčatům v kiosku, především Heleně Kůrové, Janě Veselé, Markétě Brzkové a Monice Kopecké. Vlaďce Filipové pak za pomoc administrativní a při předávání cen. Velký dík patří Lence Slavíkové, na jejíž koláčcích jste si pochutnávali po celou dobu turnaje. Děkuji i panu Ondřeji Slavíkovi, který nám pomohl spolu s našimi trenéry a děvčaty uklidit sály. Děkuji i našim malým šachistům, kteří dle svých možností pomáhali s uváděním šachové klubovny do původního stavu, neboť se zde zítra bude hrát 1. kolo Regionální soutěže. V neposlední řadě dík panu Jiřímu Kotzotovi a Jiřímu Kocourkovi ze Sázavy za plnění funkce rozhodčích a veliký, veliký dík Petru Havelkovi za losování, usměrňování dětí, napsání diplomů a vytištění podkladů k vyhlášení. Bez jeho pružné a precizní práce bychom nemohli napsat, že už v 17.00 jsme i my byli všichni doma. Sice znavení, ale spokojení, že se turnaj vydařil a vše dobře dopadlo.

Dovoluji si pozvat všechny dětí a dorostence na Silvestrovský turnaj, který se bude v Pravoníně konat o vánočních prázdninách 29. 12. 2015.

Kompletní výsledky

Průběžné pořadí RŽL po třech odehraných turnajích (podle kategorií)

Fotky

Stránky ŠK Pravonín

1 reakce na “Spolkový dům v Pravoníně praskal ve švech …”

  1. 1
    kuba píše:

    Hezké! :-D

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2021 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist