TJ Spartak Vlasim
12
Čvn

Další významná akce před námi!

Ondřej Matějovský

Od pátku do neděle proběhne v jihomoravském Kyjově Mistrovství České republiky družstev mladších žáků. Mezi 28 zúčastněnými týmy nebude chybět ani družstvo Spartaku Vlašim, které si mezi nejlepšími zahraje potřetí za sebou. Na rozdíl od otevřeného MČR družstev starších žáků si start ve finálovém turnaji musí mladší žáci zajistit v krajských přeborech, což se nám letos povedlo s přehledem, jak si můžete připomenout v dubnovém článku Půl bodu skóre od zlata.

Na tomto místě bych rád udělal malé okénko do historie vlašimských účastí na této akci. Poprvé se naši mladší žáci do finále probojovali v roce 1998. Tehdy ještě nebyly krajské šachové svazy, a tak kvalifikačním turnajem bylo Mistrovství Čech v Týništi nad Orlicí 16.-17. května. Tam se našemu týmu mimořádně zadařilo a v sestavě Ondřej Mejzlík (8,5/9), Ondřej Staněk (8), Ondřej Vykouk (7,5), Jan Fojtů (7), Jan Kořínek (2,5), Kristýna Baštová (1) vybojovali naši borci bronzové medaile. Zajímavostí bylo, že všichni Ondřejové vyhráli své šachovnice, skvěle zahrál i tehdy ještě benešovský osmiletý Honza Fojtů. V Týništi také hned polovina týmu (Staněk, Vykouk, Baštová) oslavila své narozeniny, manželé Baštovi koupili dort … byla to prostě výborná akce! :-) Mistrovství ČR se konalo o měsíc později (12.-14.6.) v Ústí nad Labem. Udělali jsme plánovanou změnu v sestavě, když hostujícího Honzu Fojtů nahradil čerčanský Vašek Gergelits, který krátce po turnaji do našeho oddílu přestoupil a zůstal naším členem dodnes. V celém průběhu mistrovství podávali vlašimští hráči výborné výkony, a nebýt trochu nešťastné remízy s Rychnovem n/K v předposledním kole, mohli se v posledním dějství poprat dokonce o bronz! Takto z toho bylo nakonec 7. místo se stejným bodovým ziskem jako třetí Ostrava-Poruba, skóre jsme totiž vzhledem ke slabším zadním šachovnicím nijak skvělé neměli, jak se můžete přesvědčit při pohledu na bilanci jednotlivých členů našeho týmu: Ondřej Mejzlík 5,5/9, Václav Gergelits 6, Ondřej Staněk 5,5, Ondřej Vykouk 5,5, Jan Kořínek 3, Kristýna Baštová 1. Již tehdy nebylo o vládcích mládežnického šachu v ČR pochyb – žáci z Frýdku-Místku vyhráli všechny své zápasy a i při dvoubodovém systému zvítězili s náskokem 5 bodů před Šumperkem (ten Vlašim dokázala porazit).

Na další start na této prestižní akci jsme si počkali 8 let, ačkoliv právo účasti jsme měli ještě dvakrát. Díky 7. místu v Ústí jsme získali přímý postup na rok 1999, ale protože Ondrové Staněk s Vykoukem odrostli a Honza Kořínek ve svých 9 letech ukončil šachovou kariéru, nakonec jsme se tehdy práva účasti vzdali. To samé jsme udělali i v roce 2005, kdy jsme dostali po odhlášení některých týmů nabídku zahrát si z pozice náhradníků (3. místo v kraji). Ovšem šance přišla až na poslední chvíli a závaznou odpověď pořadatelé chtěli hodně rychle, takže jsme po rychlé poradě odmítli.

V roce 2006 už jsme z 2. místa v kraji postoupili řádně a v účasti ve Stráži pod Ralskem (16.-18.6.) nám tak nic nebránilo. Družstvo skončilo v sestavě David Zvára (4,5/9), Robin Hrdina (5/9), Lukáš Jelínek (2/8), Michaela Hatašová (3/9), Štěpán Vopěnka (3/5), Filip Zvára (3/5), Patrik Pýcha (5,5/9) s vyrovnanou bilancí 3-3-3 na 16. místě. Výsledek odpovídal papírovým předpokladům, ale mohlo to být i lepší, v důležitých posledních 2 kolech se nám podařilo uhrát jen jeden bod za remízu…

Výprava na Ralsku

Po skončení mistrovství jsme si udělali malý výlet na Ralsko. Na snímku zleva: Filip Zvára, David Zvára, zdravotnice výpravy Zdeňka Mejzlíková, Štěpán Vopěnka, Robin Hrdina, Josef Zvára, Lukáš Jelínek, Jiří Mejzlík a Patrik Pýcha. Na snímku chybí fotografující Ondřej Matějovský a také Radim a Míša Hatašovi, kteří chvátali domů.

O rok později (15.-17.6.2007) naši hráči zásluhou dalšího 2. místa v krajském přeboru opět v elitním turnaji nechyběli. Hrálo se znovu ve Stráži pod Ralskem a výsledek byl z pohledu našich barev téměř jako přes kopírák: 16. místo a zápasová bilance 4-1-4. Jen jeden bod ve skóre nám chyběl k 12. příčce, tak byl střed turnaje vyrovnaný… Stejně jako o rok dříve jsme střídali 7 hráčů a sestava byla téměř totožná, jen Davida Zváru (věk) nahradila Nela Pýchová: Robin Hrdina (5,5/9), Lukáš Jelínek (2/8), Michaela Hatašová (3,5/9), Filip Zvára (4/8), Štěpán Vopěnka (6,5/9), Patrik Pýcha (0/2), Nela Pýchová (5/9). Senzační výsledek uhráli naši regionální kolegové z Říčan: družstvo vedené trenérem Pospíšilem skončilo druhé hned za suverény z Frýdku-Místku! Pokud si loňský ročník chcete připomenout, prohlédněte si naši fotogalerii

A jaký výsledek nás čeká tentokrát? Necháme se překvapit, jak se tým vyrovnaná s odchodem Lukáše Jelínka a Štěpána Vopěnky mezi starší žáky. V krajském přeboru se s tím vyrovnal se ctí a k sesazení Říčan chybělo jen málo. A protože úspěšná sestava se zpravidla nemění, nastoupíme i v Kyjově ve složení Robin Hrdina, Míša Hatašová, Patrik Pýcha, Filip Zvára, Nela Pýchová a Vašek Voldán. Kdyby naši hráči skončili stejně jako v posledních dvou letech šestnáctí, asi bychom se nezlobili, záležet ale bude především na vývoji turnaje. Na rozdíl od Stráže, kde se v pátek začínalo jen úvodním kolem, se v Kyjově budou hrát dvě kola v pátek, pět v sobotu a dvě v neděli. Hrací tempo bude jako vždy 2×40 minut s povinným zápisem. Během akce se pokusím průběžně informovat čtenáře vlašimského webu o vývoji turnaje v diskuzním okénku pod tímto článkem. Držte nám palce!   

22 reakcí na “Další významná akce před námi!”

 1. 1
  Jirka píše:

  Doufám, že zabojujete a vylepšíte to šestnácté místo. Přeji všem, aby to byla stejná pohoda jako ve Stráži, hlavně pro trenéry a doprovod: terasa se slunečníky a vychlazená čtrnáctka hned vedle sálu. Nebo že by pod hrací místností byl sklípek s vínkem? Tož je to na Moravě, tak proč ne?! Těším se na samé dobré zprávy z průběhu turnaje.

 2. 2
  Maťa píše:

  Divácké prostředí je zde v Kyjově dobré – příjemná hospůdka s terasou přímo u hrací budovy. Tady by se ti, Jirko, líbilo! :-) První den si naše děti vedly dobře, v 1. kole vydřená výhra nad Smíchovem v poměru 3,5:2,5 (Robin, Patrik a Nela 1, Míša 1/2), ve druhém cenná remíza 3:3 s Ústím nad Labem (Filip, Nela a Vašek 1). Naši soupeři údajně přijeli potrápit Frýdek-Místek, tak jsme možná remizovali s pozdějšími vítězi! :-) Nalosování 3. kola pořadatelé úspěšně utajili…

 3. 3
  Jirka píše:

  Gratuluji, skvělý začátek. Důležité je, že hned v prvním dvoukole zabodovali úplně všichni členové družstva. Koukám, že máme výborný zadek, s Ústím vzadu 3:0 :-) . A taky máme perfektní předek, se Smíchovem vpředu 2,5:0,5 :-) . Prostě dokonale poskládané družstvo, od Maťi by se měl Brückner učit.

 4. 4
  Jirka píše:

  Pořadatelé zobrazují výsledek na chess-results se značným zpožděním – v době, kdy skončilo 5. kolo zveřejnili stav po kole 3. V tom jsme prohráli se Starým Městem 1,5-4,5 (Robin 1, Nela 1/2), ve čtvrtém kole jsme dostali Sokol Bedřichov bez jediného hráče s elem na soupisce – tak doufám, že to byla výhra. Po 3. kole jsme 13., Říčany s dvěma výhrami jsou 10., Kralupy jsou zatím bez bodového zisku.

 5. 5
  Maťa píše:

  S Bedřichovem jsme vyhráli 5:1 (prohrál Filip), pak přišla další cenná výhra nad Mostem 4:2 (prohry Filipa a Míši). V 6. kole jsme si tak zahráli na druhém stole proti družstvu Údlic – dramatické utkání skončilo nakonec těsnou prohrou 3,5:2,5 (vyhrála Nela, remizovali Patrik, Filip a Vašek – škoda Robinovy prstové chyby v lepší pozici…). Před chvílí bylo zahájeno poslední dnešní kolo, hrajeme s Jaroměří. Držte palce!

 6. 6
  Jirka píše:

  To jsou zatím výborné výsledky, koukám, že hlavně Nelince se daří (5,5/6). A jak je to s pomocným hodnocením – zůstal ten nesmysl zachován :-) ?

 7. 7
  Jirka píše:

  Tentokrát vyšly výsledky brzo a v sedmém kole jsme vyhráli 3,5-2,5 (1 Míša, Patrik a Nela, 1/2 Robin). Znamená to průběžné 7. místo, v dalším kole pak Frýdek-Místek A na prvním stole!!! V každém případě si vylepšíme pomocné hodnocení.

  Říčany jsou průběžně 17. (3-0-4), Kralupy pak předposlední – porazily pouze pořádající Kyjov.

 8. 8
  Maťa píše:

  Míša si v 7. kole zahrála s legendárním Ondřejem Mollerem, který svou první soutěžní výhru zaznamenal již ve svých 7 měsících života, byl z toho tehdy slušný skandál… Pomocným hodnocením je střední Buchholz, ale ze zápasových bodů, nová verze programu už to prý umí. Takže nám utkání s F-M pomůže…

 9. 9
  Hermelín píše:

  Držím vám palce. Zítra to Frýdku-Místku nandáte !!! A když ne, tak je lepší mít F-M v osmém kole než v devátém. :-)

 10. 10
  Maťa píše:

  Nechce se mi spát, a tak brouzdám po internetu a zjišťuju, že se mé tvrzení o pomocném hodnocení nezakládá na pravdě. Rozhoduje PLNÝ Buchholz ze zápasových bodů (viz článek Davida Cipryse na http://www.chess.cz/kraje/jmss/view_artefact.php?type=jmss_article&id=526 ). To je pro nás asi ještě lepší, Frýdek-Místek A se nebude škrtat. Ještě by to ale chtělo uhrát nějaké body… :-)

 11. 11
  Hermelín píše:

  Tak s F-M 1,5-4,5. Že by zase Nela bodovala :-)

 12. 12
  Jirka píše:

  Tak Patrik cenná remíza s elem 1850. Nela už 7,5/8, to má zaděláno na vítězství na 5. šachovnici, po 7. kole měl stejně bodů jen Štefaník ze Starého Města (s ním remizovala ve 3. kole). Jen ještě vyhrát na závěr :-) .

 13. 13
  Jirka píše:

  Dle kusých informací v posledním kole výhra nad Polabinami a konečné skvělé 6. MÍSTO ! :-) ! :-) !

 14. 14
  Hermelín píše:

  Na ChessResults už to je taky. Gratuluji !!!
  A i Říčany zafinišovaly na pěkné osmé místo.

 15. 15
  Jirka píše:

  Ano, dvě umístění do třináctého místa znamenají pro středočechy tři postupy pro příští ročník. Takže Vlašim a Říčany vzkazují ostatním: bude o co bojovat! :-)

  Jinak v posledním kole bodovali Robin, Filip a Nela, půlku k tak cennému vítězství dodal Patrik.

  Nela ziskem 8,5/9 byla nejlepší dívkou, dělila nejlepšího hráče na 5. šachovnici a v celkové úspěšnosti všech hráčů byla 2.-5. (lepší byl jen stoprocentní Jakub Půlpán, hostující za F-M „A“ na 2.desce).
  Zisk ostatních našich hráčů: Robin a Patrik 5,5 , Vašek 3,5 a Míša s Filipem 2,5.

 16. 16
  Maťa píše:

  Tak už jsme doma. Děkujeme za gratulace, byl to příjemný a úspěšný víkend! :-) Tentokrát jsme věděli, jak poskládat body v jednotlivých zápasech, což se na Seči vůbec nedařilo (v Kyjově 28 bodů do skóre, na Seči 29). A Nela byla opravdu skvělá! :-) Článek napíšu pravděpodobně během zítřka.

 17. 17
  Jirka píše:

  V turnajích je nejdůležitější závěr, a ten jsme měli na rozdíl od Brücknerových svěřenců dobrý. Prostě dneska můžu slavit výhru v tom důležitějším utkání :-) !!!

  Jinak co se týká rozdělení 28 bodů skóre do zápasů, šlo by to i 8x 3,5-2,5 a od FM dostat jednoho kanára, ale jak znám Nelu, tak by byla proti téhle variantě :-) .

 18. 18
  Jirka píše:

  Citace z článku: „Kdyby naši hráči skončili stejně jako v posledních dvou letech šestnáctí, asi bychom se nezlobili,…“ – to máme tedy skromného trenéra a kouče, viď Maťo :-) !

  Komentář Radima Hataše ke smolnému stříbru v KPDMŽ: „V Kyjově necháme Říčany daleko za sebou…“ – no jestli jsou dvě místa „daleko“ :-) ? Pravda, když jsme hráli v 8. kole na 1. stole a Říčany na 8., tak daleko byly.

  A Radim před 6 týdny podruhé: „My budeme na bedně a Říčany do desátého místa…“ – co chybělo? Pár bodíků na sudých šachovnicích :-) .

 19. 19
  Maťa píše:

  Právě jsem se vrátil z Chotýšan ze sledování fotbalu, proto přidám jeden nadpis z dnešního Sportu: „Petr Čech: „Osmifinále“ zvládneme!“
  Nestalo se, škoda, úspěšný víkend nám ale televizní přenos rozhodně pokazit nemůže.

 20. 20
  Maťa píše:

  Tak článek bude až dnes, omlouvám se případným netrpělivým návštěvníkům :-) . Zatím doporučuji jako vždy pěkný komentář Davida Cipryse ze stránek JMŠS, na jedné z fotek je i Nela: http://www.chess.cz/kraje/jmss/view_artefact.php?type=jmss_article&id=528 .

 21. 21
  Jirka Mejzlík píše:

  Šesté místo je nám zřejmě jako nejlepší na celorepublikové úrovni souzené. Vedle posledního úspěchu jsme byli dvakrát šestí v extralize dorostu, když to „ještě hráli Bašta s Mejzlíkem“ (myšleno Vojtěchem). Do elitní pětky se ne a ne dostat, medaile je pak velkým snem.

  Jinak letošní úspěch Nely v „družstvech do 12“ je v součtu ještě impozantnější, včetně KP v Říčanech má bilanci 15,5/16, a to nehrála se slabými soupeři.

 22. 22
  Maťa píše:

  Dobrý postřeh, ale jsou i oddíly, kterým se nedaří ani ta elitní šestka… :-)

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2022 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist