TJ Spartak Vlasim
03
Čvn

Nela a Fanda čtvrtí na MČR dvojic

Jirka Mejzlík

Během uplynulého víkendu proběhl na Seči u Chrudimi 46. ročník šachových Zaječic, jehož součástí bylo i Mistrovství ČR dvojic do deseti let. Ze Spartaku jsme turnaj obsadili třemi dvojicemi (jako jediní ze všech oddílů!), celkem se pak prezentovalo 32 dvoučlenných týmů včetně jednoho zahraničního (sestry Dwilewitz z Polska). Z celkového počtu bylo pět dvojic sourozeneckých, vedle již zmíněných Polek startovali dále sourozenci Ciprysovi a Šilhavých, bratři Holáskovi a naše dvojčata Petr a Pavel Laňkovi. Byli jsme zvědavi, zda některá dvojice naváže na úspěch sourozenců Půlpánových, kteří loňský i předloňský ročník vyhráli s velkým náskokem.

Dle startovní listiny patřilo k největším favoritům šest dvojic, mezi nimi i naše elitní Nela Pýchová + Fanda Helebrand, nasazení jako 2.-6. Do turnaje vkročil lépe Fanda, Nela v prvním kole hrála příliš pomalu a zákonitě prohrála. Další dvě kola proti soupeřům ze středu startovní listiny zahráli oba naši borci spolehlivě (Nelinka 2/2, Fanda 1,5). Tím jsme se do čtvrtého kola propracovali na druhý stůl proti největšímu favoritovi ze Starého Města s jediným elistou v turnaji F.Mrkusem  na první šachovnici. Zápas měl celkem jednoznačný průběh a odešli jsme s porážkou 0:2. V dalším kole proti sourozencům Ciprysovým jsme celkem snadno vyhráli 2:0 a vrátili se opět na přední stoly, tentokrát proti humpolecké dvojici s výborným Alešem Krčilem na první šachovnici. Na druhé desce byla celkem rychlá remíza, a tak o výsledku rozhodovaly jedničky obou týmů. Dámskou koncovku Nela nesehrála zrovna dobře a téměř bezchybnému soupeři postupně přenechala iniciativu i nějakého pěšáka. Po výměně dam zůstala Nelinka nakonec i bez jediného pěšce, zato protivníkovi zbyli dva (g a h). Že by Aleš výhodu dokázal zrealizovat už si naše hráčka ani nenechala ukázat a raději položila krále. Po prvním dnu jsme získali 7 bodů (Nela 3/6, Fanda 4/6) a útok na přední příčky stále nebyl nereálný.

Nedělní tři zápasy jsme zahájili krajským derby s dvojící Babouček-Civín ze Zdic. Zápas nám vyšel dle papírových předpokladů a výhra 2:0 nás opět posunula na přední stoly, tentokrát proti polským sestrám Dwilewitz. Fanda po boji remizoval, Nela v dlouhé a vyrovnané partii nakonec odešla poražena. Výsledek 0,5-1,5 byl z hlediska losu do posledního kola nakonec dobrý, vyhnuli jsme se tím průběžně vedoucí mostecké dvojici Kadlec, Kastl. Na závěr jsme se utkali s ŠK Duras Brno v přímém souboji o 4. místo. Brňáci byli o půl bodu před námi, a tak jim stačila remíza. Bohužel ji měli jistou po pár minutách, Fanda partii odfláknul a za 4 minuty prohrál se soupeřem o třídu horším. Škoda. Nela pak bojovala o udržení páté příčky až do koncovky a její snaha byla odměněna úspěchem. Výsledkem naší dvojice je 10,5 bodu a nádherné 5. místo (4. na MČR), o které se oba zasloužili téměř stejným dílem: Nela 5/9, Fanda 5,5/9. Je to naše nejlepší umístění družstva na Zaječicích v historii oddílu. Počínaje 4. místem rozhodoval doslova každý půlbod, při prohře Nely v posledním kole bychom skončili s 9,5 body až 14.!!!

Nela Pýchová a Fanda Helebrand

Úspěšná dvojice Nela Pýchová a Fanda Helebrand dosáhla nejlepšího umístění v historii vlašimských účastí!

Složení dalších dvou našich dvojic bylo do poslední chvíle nejasné. Anežka Vlková hodinu před odjezdem onemocněla (píchání ucha), ale stále jsme částečně kalkulovali s její účastí. Nakonec jsme složili dvojice Marek Filip + Matěj David  a Petr + Pavel Laňkovi s tím, že prvně jmenovaná dvojice by měla hrát o něco výš. Ve vyrovnaném startovním poli sehráli všichni čtyři partie s rozdílným průběhem: od silnějších soupeřů dostali nařezáno, každý narazil i na nějakého slabšího, kde zase posbíral nastavené figurky a následně dal mat. Nejvíc partií bylo ale jako na houpačce. Materiální převaha se střídala, slabší strana dala mnohdy nečekaný mat, plno očekávaných jednotahových matů naopak děti neviděly. Navíc hlavně první kola hráli všichni hodně rychle až zbrkle, poslední partie už začali trochu přemýšlet. Tady musím nejvíc pochválit Marka, který hrál několikrát téměř do vyčerpání času.

V konečném součtu uhrál nejlepší výsledek Matěj David, a to skvělých  6/9. Pravda, hrál na druhé šachovnici a proti relativně slabším soupeřům, ale zase je ročník 2001 (limit byl 1999). Jeho „dětské“ šachy stylu všechno proti soupeřovu králi slavily úspěch. Dal několik matů dámou na g7 (g2), a to buď za podpory věže po g-sloupci nebo střelce po diagonále, jednou pomohl i jezdec. Pokud však partie přešla do koncovky, tak i s tou si věděl rady.
Matějův parťák Marek Filip neměl zrovna snadné soupeře, přesto vydoloval 3 body. Až přestane nastavovat jednotahově figurky a naučí se základy zahájení, bude hrát rázem o třídu líp. Dřímá v něm ohromný potenciál. V součtu pak dvojice uhrála 9 bodů, což v konečném pořadí znamená slušné 21. místo. Nechali za sebou např. favorizovanou dvojici Tábora A Doležalová-Troják.

Sourozenci Laňkovi hráli jak spojeni pupeční šňůrou: buď oba vyhráli (3x 2:0), nebo oba prohráli. V konečném součtu tak získali 6 bodů a 28. místo, ty Petrovy na 1. šachovnici proti silnějším soupeřům mají o něco větší hodnotu. Ve stejném složení mohou hrát Laňkovi i za rok, tak jsem zvědav, kam se po ročním tréninku posunou. Zatím by to chtělo hlavně zpomalit a víc přemýšlet.

Celkové pořadí:

1. ŠK Most (Kadlec 7,5, Kastl 8)                                                         15,5
2. ŠK SŠŠ Staré Město (Mrkus 6,5, Stuchlý 9)                               15,5
3. Jelenia Gora (Dwilewitz A. 6,5, Dwilewitz  K. 6,5)                 13
4. ŠK Duras Brno (Zeman 5, Koukal 6)                                            11
5. TJ Spartak Vlašim A (Pýchová 5, Helebrand 5,5)  10,5
6. Šachklub Tábor B (Vlach 4,5, Rybín 6)                                      10,5
…..
20. TJ Spartak Vlašim B (Filip 3, David 6)                         9
28. TJ Spartak Vlašim C (Laňkové Petr 3, Pavel 3)      6

celkem startovalo 32 dvojic

Kompletní výsledky dvojiček i dalších turnajů

Vlašimské dvojice

Zde máme všechny vlašimské účastníky turnaje dvojic pěkně pohromadě. Druhá řada zleva: František Helebrand, Nela Pýchová, Matěj David, Marek Filip, první řada zleva: Pavel a Petr Laňkovi.

13 reakcí na “Nela a Fanda čtvrtí na MČR dvojic”

 1. 1
  Jirka píše:

  Soupeřům dělalo problém naše béčko při zápisu do partiáře a zápisu utkání. Ze jmen Matěj David a Marek Filip není jasné, co je jméno a co příjmení. Skoro ta sestava vypadá jako čtveřice, ale ty se hrály na Zaječících naposled v roce 1998. Nás tehdy reprezentovali Jan (H), Jan, Kristýna a Aleš – hádejte kteří!

 2. 2
  Tom píše:

  Matějovi jeho šachy schvaluji, já nehraji jinak :-) Důležité je dát mat králi, vše ostatní je vedlejší!
  A u Laňků se nezapře, že jsou dvojčata – jak vzhledově, tak výsledkově. :-) Jinak Jirko díky za pěkné shrnutí účinkování dvojiček.

 3. 3
  Maťa píše:

  Pěkný článek a výborné výsledky! Výsledek ještě ani ne 7letého Matěje Davida dává naději, že by i skvělé 5. místo Nely a Fandy mohlo být brzy překonáno, nechme se překvapit.
  K nadpisu článku: statut MČR mají v Zaječicích jen šestičlenná družstva, u dvojic tomu tak bohužel není, ale neoficiálně to tak je určitě bráno. Možná by stálo za úvahu udělat z neoficiálního oficiální … čte nás Jarda Říha? :-)
  Článek o hlavním turnaji napíšu dnes pozdě večer. Už 3 hodiny mám konečně internet, takže budu zas o něco aktivnější… :-)

 4. 4
  Jirka píše:

  Tak jsme na kroužku hodinu a půl rozebírali Nelinu dámskou koncovku s Krčilem, a pořád v ní máme co hledat. Příště si dle ní zahrajeme tématický turnaj :-) .

 5. 5
  Maťa píše:

  Ještě k Jirkově otázce v prvním komentáři: nikdo nehádá, tak to napíšu já, ačkoliv netipuji, ale pamatuju si to :-) : Jan Fojtů (host – tehdy ještě z Benešova), Jan Kořínek, Kristýna Baštová, Aleš Doubek, vedoucí týmu Jan Kořínek starší. Škoda, že už dneska hraje jen Honza Fojtů…

 6. 6
  Jirka píše:

  Jedna poznámka: Na společné fotce „vlašimských“ účastníků turnaje dvojic není z 6 dětí z Vlašimi ve skutečnosti nikdo. Děti jsou z Dolních Kralovic, Čerčan, Pravonína, Ježova a dva z Kačerova. A z 18 startujících za šestičlenná družstva jsou z Vlašimi jen David, Vašek a Kačka. Není někde nějaká chyba?

 7. 7
  Maťa píše:

  A to ještě David a Katka nebydlí ve Vlašimi tak dlouho :-) . Ale já v tom žádnou chybu nevidím, naopak je dobře, že má náš oddíl takový rozsah a že jsme schopni zajistit šachový výcvik pro tolik dětí z tolika míst. Nadané dítě z Ježova má pro oddíl stejný význam jako dítě z Vlašimi, je-li podpora rodičů, kteří svou ratolest vždy ochotně přivezou. Jinak Fanda není z Čerčan, ale z Poříčí nad Sázavou.

 8. 8
  Maťa píše:

  Tak jsem se zas rozepsal podrobněji, než jsem původně plánoval. Slibovaný článek o šestičlenných družstvech dokončím v nejbližších hodinách … až vstanu :-) .

 9. 9
  Tom píše:

  I já už jsem sesmolil článeček o doprovodném turnaji, někdy ve čtvrtek se objeví na webu.

 10. 10
  Jirka píše:

  Jinak nám Zaječice opět zvedly sledovanost stránek, v pondělí i ve středu padla stovka přístupů, což se za celý květen nestalo ani jednou :-) .

 11. 11
  Tom píše:

  No, já myslím, že to nebylo Zaječicema, ale reportáží z Kopečku! :-) :-)

 12. 12
  Jirka píše:

  Tak jasně že Kopeček byl hlavním tahounem :-) , ale ta reportáž mohla vyjít v posoutěžní sezóně kdykoliv, zato o Zaječicích bylo vhodné psát právě teď.

 13. 13
  Maťa píše:

  Ono je to tak, že každý si najde to své, a je dobře, že některé příspěvky jsou zajímavé i pro šachisty z jiných oddílů. Třeba Tomášovy „diagramové články“, Jirkův o historii Zaječic nebo komentovaná partie Babula-Stoklasa (na tu nyní odkazuje server 63+1). A kamarádi nešachisté si pro změnu rádi prostudují kopii „konzumačního lístku“ z Kopečku… :-)

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2022 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist