TJ Spartak Vlasim
20
Dub

Plněný víkend

Patrik Pýcha

V předráno zápasu

V neděli 12. dubna čekal naše béčko v Kralupech nad Vltavou poslední zápas letošní sezony. Pro aktéry na obou stranách bylo toto utkání velice důležité, protože jeho výsledek mohl rozhodnout o setrvání toho či onoho v Krajském přeboru. Než se však dostaneme k tomu, jak to probíhalo a dopadlo, je třeba se vrátit o den zpět. Pro více jak polovinu družstva totiž začal pobyt v šachovém světě už v sobotu.

To ráno jsme se já, Nela i Maťa vyhrabali z postelí poněkud brzy a zamířili na vlašimské nádraží. Čekal nás skutečně bohatý program.

Benešov

Naší první zastávkou se stal Benešov, kde jsme si na náměstí prohlédli tablo Robina Hrdiny. Na rozdíl od jeho spolužáků, kteří u sebe mají na fotkách plyšové zvířátko, skví se Robinovi u obličeje skleněná láhev.  Následovala návštěva cukrárny, kam brzy dorazil i Karel Jukl, který nás následně odvezl do dalšího bodu naší Grand Tour, Říčan.

Říčany

V Kulturním centru Labuť se chystaly tři týmy svést za šachovnicemi boj o postup do 1. ligy mládeže. Vedle Mladé Boleslavi a říčanského céčka byl na místě se svou družinou také Petr Havelka. Bylo domluveno, že Nela za Sedlčany odehraje jednu partii. Tu vyhrála, pomohla tak družstvu k vítězství, avšak sedlčanským hráčům se posléze nedařilo podle představ a z postupu se opět neradovali.

 
Přestože Sedlčany nad domácími vybojovaly vítězství, z postupu se nakonec stejně radovali Říčanští.

 
Petr Havelka se bohužel svého snu opět nedočkal.

Sadská poprvé

Hlavním cílem sobotního programu byly Klicperovy divadelní hry v Sadské, tj. festival ochotnických divadelních souborů. Obšírný název odpolední hry v nás vyvolal pocit, že půjde o nějakou šílenost, a tak se například Vítek Moravec rozhodl tuto komedii nezhlédnout a dělat něco užitečnějšího. Přišel o hodně. Nepamatuji si, kdy jsem se naposledy tolik smál. Ve stejném stavu se nacházeli i ostatní a komickou atmosféru znásobovalo Karlovo nepotlačitelné hýkání, vyluzované euforickou křečí. V programu jsme navíc zjistili, že se vlastně jedná o velmi úspěšnou hru, jež byla zinscenována ve více jak padesáti zemích.

 
Během našeho poznávacího zájezdu jsme při průjezdu Českým Brodem viděli i sídliště Vítka Moravce.

 
Tak co to bude za hru?

 
Všichni v tom jedou!

Pátek

Při přejezdu na fotbalový zápas ve vesnici jménem Pátek se k nám už připojil i Vítek Moravec.  Fotbal čtenáři příliš nepřiblížím, jelikož jsem ho jaksi nevnímal. Mohu jen říci, že vyhráli domácí a že rozhodčí byl po celou dobu sprchován sprostými slovy.

 
Maťa si dopřává špičkovou klobásu.

 
Pokud vím, byl jsem jediným, kdo během fotbalového utkání otevřel nějakou knihu.

Sadská podruhé

Večerní představení v Sadské měl na svědomí ochotnický soubor z Načeradce, v němž má své místo také Zuzka Píšová a účinkuje v něm její maminka. Divadelní hra Kurz efektivního rodičovství byla taktéž skvěle zinscenována a vyvolala v nás vlny smíchu. Třebaže jsme se smáli o něco méně než u předchozího kusu, inscenace dopadla velice úspěšně u odborné poroty.

Praha

V pozdních večerních hodinách jsme dorazili do Prahy, kde nám ve svém bytě Karel poskytl azyl. Oproti lednovému Open Praha se žádné herní orgie nekonaly, přece jen bylo potřeba se na nedělní zápas dobře vyspat.

 
Jukelníkova pražská čtvrť je zárukou klidu a míru.

Kralupy nad Vltavou

S příjezdem do Kralup se konečně dostáváme k tomu nejdůležitějšímu. Na tomto místě bych chtěl poděkovat Karlovi Juklovi za to, jak se o nás zase pěkně staral. Na místě nám navíc ještě v prvních dvou hodinách hry věrně fandil. Jeho úlohu poté na chvíli převzali ještě Čenda Čermák a Honza Fiala.

Samotné utkání skončilo sice naší nejtěsnější výhrou, nicméně bych rozhodně neřekl, že šlo o něco dramatického. Vítězství bylo vzhledem k průběhu docela jasné a myslím si, že mohlo skončit i vyšším rozdílem, protože jak Martin, tak Nela, kteří remizovali, byli v průběhu svých partií vyhraní. Dále uvádím pár krátkých ukázek.

Patrik Pýcha (2035) – František Hánl (1924) pozice po 6. tahu bílého

Černý v této pozici úplně zapomněl na zranitelný bod f7 a zahrál 6. … Jgf6?? Po 7. Jg5 pak následovala rychlá poprava: 7. … Sd6? (lepší bylo 7. … Jb6 ±, což nutí bílého vzít na f7 střelcem) 8. Jxf7 De7 9. Jxh8 Jb6 10. Sf7+ Kf8 11. 0-0 exd4 12. Sg5 Sg4 13. Sxf6 Dxe4 14. Dxd4 +-. Zde se černý vzdal. 1-0

Pavel Rynt (1956) – Vojtěch Filip (1950) pozice po 31. tahu černého

Soupeř se zde tahem 32. V1f2 dopustil hrubého omylu (nutné bylo 32. Dh3 =+), kterého Vojta ihned využil. 32. … Dc1+! (šach je nutné dát z c1, jak se ukazuje hned v dalším tahu) 33. Vf1 Vxg2+! 34. Kh1 (34. Jxg2 Dxh6 -+) Vg1+ s matem v příštím tahu. 0-1

Jan Skřivánek (2160) – Vít Moravec (2184) pozice po 44. tahu bílého

 

Aktéři této partie vytvořili v předchozím průběhu velice komplikovanou pozici, z níž nakonec vyšel lépe náš hráč. Vítkovi se podařilo uplést matovou síť, ze které se dalo utéct jen za cenu obrovských materiálních ztrát. Soupeř si proto asi raději nechal dát mat. Jb6#. 0-1

Jiří Kopecký (1929) – Nela Pýchová (1932) pozice po 45. tahu bílého

 

Nele se podařilo svého protivníka ve střelcové koncovce přehrát. Kvalitní hru mohla korunovat právě v této pozici po aktivním 45. … Kg3, například 46. Sxa7 Sxa7 47. c7 f3+ 48. Kf1 e3 49. c8D e2+ 50. Ke1 Sf2+ 51. Kd2 e1D+ -+. Pokračovalo se ale variantou 45. … a6 46. Sb6 Kg4 47. c7 Sxc7 48. Sxc7, načež se Nela se svým krále přesunula na pole a8 a partie zaplula do remízového přístavu. 0,5:0,5

 
V Kralupech jsme měli od začátku psychickou výhodu, vyhrál jsem totiž po necelé hodině hry.

Zajímavostí je, že za stavu 2,5:2,5 soupeři nabídli zabezpečení obou týmů výsledkem 4:4. I kdybychom však byli nakloněni těmto, z hlediska morality činu, pochybným dohodám, těžko by chtěli naši tři hráči, již v té době stáli všichni mnohem lépe, dát své partie za remis.

ŠK Kralupy nad Vltavou Spartak Vlašim B
Skřivánek Jan (H) 2160F 0 1 2184F Moravec Vít (H)
Hánl František (H) 1924F 0 1 2035F Pýcha Patrik (V)
Kopecký Jiří 1929F ½ ½ 1932F Pýchová Nela
Štursa Jan 2085F ½ ½ 2103F Zvára David (V)
Slapnička Karel 2009F ½ ½ 2066F Horák Martin
Jarrah Kamal 2044F 1 0 2016F Matějovský Ondřej
Rynt Pavel 1956F 0 1 1950F Filip Vojtěch
Žamboch Roman 2011F 1 0 1852F Houdek Daniel
:

V Krajském přeboru se nám tedy nakonec podařilo udržet, ba dokonce s velmi pěkným konečným výsledkem. Během sezony nás mnohdy provázely potíže se skládáním sestavy, v posledních kolech se ale naštěstí dařilo scházet v silném složení, což se určitě projevilo. Statečně jsme se však drželi i v oslabení, například hned v prvním kole jsme o mnoho silnějším Neratovicím podlehli pouze 3,5:4,5. Jako kapitán děkuji všem hráčům za bojovné výkony. Stoprocentní účastí za šachovnicí se může pyšnit Vítek Moravec.

Vlašim

Do Kralup pro část z nás přijel autem Honza Starec, kterému tímto také moc děkuji. Ve Vlašimi jsme se na Kuželníku připojili k oslavujícím členům áčka, kteří vystoupali v 1. lize na úžasné 4. místo! Někteří vydrželi oslavovat až do pozdních hodin. Tím můžeme tento přeplněný víkend uzavřít.

 
Pohoda na Kuželníku

Stránky věnované KP

11 reakcí na “Plněný víkend”

 1. 1
  Maťa píše:

  Patrik celý víkend popsal hezky, akorát mu nejspíš uniklo, že v Říčanech se hrálo také o patro níž, a tím pádem tam o postup do 1. ligy mládeže bojovala 4 družstva :-) . Kromě vyjmenovaných ještě Buštěhrad C, který tentokrát nedoprovázel Pavel Buk, a nejspíš proto byli reprezentanti Kladenska tak nenápadní ;-) . Ale byli to právě oni, kdo vlastně Sedlčany o 1. místo připravil… http://chess-results.com/tnr158784.aspx?lan=5&art=1&wi=821

 2. 2
  Patrik P. píše:

  Hm, za takové opomenutí mě Pavel jistě nepochválí. :-)

 3. 3
  Maťa píše:

  Mohl jsem to v textu opravit, ale pak jsem si říkal, že bude pro čtenáře zajímavější, když tě tady pak Pavel sejme :-) .

 4. 4
  Tom píše:

  Ten matový obrazec u Vítka je moc pěkný. Jestli si dobře pamatuji, tak i minule dal Vítek hezkého maťáká. Si tak říkám, jestli neuzrál čas k vyzkoušení tohoto mladého talentovaného chlapce i v áčku. :-D

 5. 5
  visvi píše:

  Děkuju i za Martina, že jsme si mohli za Vlašim v KP zahrát. Atmosféra v družstvu byla příjemná a moc mě to bavilo. Většina zápasů byla těsná, všichni bojovali, často v zájmu družstva i za hranou remízového bezpečí :-) Na konci jsme parádně zabrali, neodpustím si transparent našich fanoušků po posledním zápase sezóny: http://i2.mirror.co.uk/incoming/article4547216.ece/ALTERNATES/s615/Newcastle-United-fans.jpg

  Tom: Moc to nevidím, já potřebuju první desku, musím se cítit jako lídr a mít na sobě ten tlak :-)

 6. 6
  Robin píše:

  Visvi: :D :-D :-D

 7. 7
  Petr H. píše:

  Tak to můžeš hrát za Sedlčany … :-)

 8. 8
  visvi píše:

  Uvidíme, jak dopadne ta Bundesliga a hostovačka v Torpedu Moskva. Do té doby nic slíbit nemůžu.

 9. 10
  Maťa píše:

  Pokud by chtěl někdo tento víkend vidět divadelní hry, které jsme zhlédli před měsícem v Sadské, má možnost. Ochotníci z Načeradce hrají dnes v KD Blaník (http://www.divadlo.naceradec.cz/index.php?page=page/aktuality.php#47) a Ochotnický spolek Matouš se představí zítra ve Stříbrné Skalici (http://www.matous.estranky.cz/). Ve Skalici je hodně šachistů, tak si třeba někdo z nich tuto reklamu přečte. Obě představení doporučuji! :-)

 10. 11
  Maťa píše:

  Dnes proběhla v Praze losovací schůze středočeských soutěží. Na internetu už je los nejvyššího KP: http://www.chess-results.com/tnr185098.aspx?lan=5&art=2&wi=821.

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2021 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist