TJ Spartak Vlasim
22
Bře

Vlašim C – Stříbrná Skalice B 4:1

Ondřej Vykouk

Před zápasem jsme ztráceli pouze bod na vedoucí Pravonín. Rozhodně jsme tedy chtěli vyhrát, abychom měli šanci ho přeskočit v případě, že klopýtne. Ovšem dát dohromady tým byl tentokrát opravdu oříšek. Lukáš Vonderka na horách, Ríša Mládek, Kuba Vojta a Peter s Fandou Helebrandovi na MČR mládeže. Ostatní také psali, že nemohou. Tedy to vypadalo, že budeme hrát ostudně ve třech, pouze s nejaktivnějšími hráči (Míra odehrál 6/8, Jarda 5/8, Ondřej 6/8). Nakonec nás zachránili Martina s Kubou, kteří dali v sobotu vědět, že mohou nastoupit, a jsem jim za to velice vděčný. Zároveň to zcela změnilo naše šance v zápase ze „zkusíme vyhrát, ale budem rádi za remízu a ani prohra nebude ostudou“ na „tohle bychom měli vyhrát“.

V sestavě soupeřů se nekonalo žádné velké překvapení, vzhledem k tomu, že jeden hráč má odehráno 8/8 (Heger Zdeněk) a další 3 mají odehráno 7/8 (Konopka Aleš, Studzinski Boleslav a Heger Jan). Na páté šachovnici je doplnil Šimon Remeš.

Již v 6. tahu (resp. v 7. tahu) vyrobil můj soupeř hrubku a ztratil figuru.

Vykouk O. – Heger Z. – pozice po 6. tahu černého

7. Sb5+ Sd7 8.Dxg4.
Šanci dávalo pokračování 7. … Jc6 8. Jxc6 bxc6 9. Sxc6+ Sd7 pouze se ztrátou pěšce (10. Sxd7+ Dxd7) nebo kvality (10. Sxa8 Jxe3 11. fxe3 Dxa8), ale bílý by měl izolovaného dvojpěšce a černý dvojici střelců.

Vyhrát s figurou navíc byla už jen otázka času. Soupeř se sice ještě snažil, ale nakonec ve 33. tahu kapituloval.

Mezitím Kubův soupeř v lepší pozici (s pěšcem víc) přistoupil na opakování tahů a remízu. V pozápasové analýze to odůvodnil tím, že neviděl plán, jak partii vyhrát.

A ještě než jsem stačil přidat bod já, přidala ho Martina. Její partii jsem bohužel nesledoval, takže ani nevím jak. Za stavu 2,5:0,5 nám tedy na prvních dvou šachovnicích stačilo udělat půl bodu k výhře.

Ten přidal Jarda, když se v zablokované konečné pozici shodli se soupeřem na remíze. Jarda černými tentokrát mohl a dokonce skoro musel hrát svůj oblíbený tah Df6. Ovšem nakonec z toho byla jen výměna dam. Jarda se nedokázal dostat k útoku, jak mu to vyhovuje, a byla z toho tedy jen remíza. Zajímavé je, že se s Bolkem utkal v této sezoně již potřetí a vzájemná bilance je nerozhodná 1,5:1,5.

I Míra na první se již v této sezoně se svým soupeřem jednou potkal a vyhrál, když soupeř nestihl 40. tah před časovou kontrolou. Opravdu neuvěřitelné bylo pak sledovat oboustrannou časovku. Po 38. tahu soupeř nabízí remízu a Míra odmítá se slovy: „Ještě máme čas“. Oba hráči, přestože nemuseli (měli pod 5 minut), zapisovali své tahy.

 

Výsledkem pak nebylo nic jiného než stejná situace jako v předchozím utkání, tedy pád praporku Aleše Konopky těsně před 40. tahem. Ten byl prohrou tak rozladěn, že prý Mírovi ani nepodal ruku. Přitom dle mého soudu i pozičně by černý partii prohrál, jen by to trvalo mnohem déle.

Posuďte sami. Konečná pozice Lalouček M. – Konopka A. po 40 tazích.

Spartak Vlašim C Stříbrná Skalice B
Lalouček Miroslav (Z) 1793 1 0 1615 Konopka Aleš (Z,V)
Pazdera Jaroslav (Z) 1701 ½ ½ 1556 Studzinski Boleslav (Z)
Vykouk Ondřej 1675 1 0 1341 Heger Zdeněk (Z)
Krejčiříková Martina 1625 1 0 1223 Heger Jan
Vojta Jakub 1500 ½ ½ 1451 Remeš Šimon
4 : 1

Nakonec tedy výhra 4:1. Pravonín jsme nepřeskočili, jelikož vyhrál nejtěsnějším rozdílem 2:3 v Sázavě. Nicméně ještě máme šanci v příštích dvou kolech, kdy nás čekají Říčany H a právě Sázava B. Tedy jeden lehký a jeden těžký soupeř. Pravonínu zbývá jeden tým z prostředka tabulky a jeden z konce, tedy mají dobrou šanci si první místo udržet, ale to bych předbíhal. Každopádně je příjemné, že nám k udržení 2. místa stačí jedna výhra, a to věřím, že zvládneme.

Z tohoto zápasu si také odnáším jedno ponaučení jako rozhodčí a sice, že ve chvíli, kdy spadne praporek, mám zastavit hodiny a provést kontrolu tahů. Je mi jasné, že bych tohle měl vědět, ale když je člověk rozhodčím jaksi nedobrovolně, prostě protože ho tam někdo napsal a přitom na to nemá žádnou kvalifikaci, tak se většinou učí tak nějak za běhu. Píšu to sem, protože si myslím, že možná i některý z našich čtenářů to neví a bude to v budoucnu potřebovat. ;)

Výňatek z pravidel (článek 8.5):
„Nemusí-li zapisovat podle článku 8.4 ani jeden z hráčů, musí se rozhodčí nebo jeho zástupce snažit být přítomen a průběh partie zaznamenávat. V tomto případě rozhodčí okamžitě po pádu jednoho z praporků zastaví hodiny. Oba hráči pak musí doplnit zápis za pomoci partiáře rozhodčího nebo soupeře“

Web soutěže družstev

Aktuální pořadí po 9. kole:

Poř. Družstvo V R P Body Skóre Partie
1. ŠK Pravonín B 6 3 0 21 28.0 17
2. Spartak Vlašim C 6 2 1 20 28.5 23
3. Kavalier Sázava B 5 1 3 16 28.0 23
4. Jiskra Zruč n. Sáz. 5 1 3 16 25.0 21
5. ŠK KDJS Sedlčany B 5 1 3 16 24.5 18
6. Klub šachistů Říčany 1925 J 4 2 3 14 24.0 16
7. Jawa Brodce C 4 0 5 12 18.5 15
8. Stříbrná Skalice B 3 2 4 11 20.0 13
9. Sokol Postupice 3 1 5 10 21.5 12
10. Klub šachistů Říčany 1925 H 2 1 6 7 21.0 16
11. Uhlířské Janovice 2 1 6 7 17.0 11
12. Sokol Struhařov B 1 1 7 4 14.0 11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Partie ze zápasu:

18 reakcí na “Vlašim C – Stříbrná Skalice B 4:1”

 1. 1
  Maťa píše:

  Ondro, myslím, že ani tebou navrhovaná varianta Zdeňku Hegerovi moc šancí nedávala – máš navíc kvalitu a lepší pozici (náskok ve vývinu). Zajímalo by mě, kolikrát už se to 6…Jg4?? stalo, možná je to druhá nejčastější chyba v zahájení – hned po šustráku :-) .

  Jinak bych si dovolil zapochybovat o tvrzení, že hrál Jarda s Bolkem v probíhající sezoně už třikrát. Vzhledem k tomu, že je náš hráč jen na dvou soupiskách a žádný turnaj nehrál, se mi to zdá nepravděpodobné ;-) .

 2. 2
  Ondřej Vykouk píše:

  Obojí je špatný, ale možná lepší mít kvalitu míň než figuru míň(tak jsem to myslel).

  Jinak, že Jarda s Bolkem hráli už dvakrát mi tvrdili oni. Jako bulvární novinář jsem to samozřejmě nijak neověřoval :D
  Možná počítali i nějaký rapid?

 3. 3
  Maťa píše:

  Jasný, ale vyhrál bys to. To u sebe mám po včerejšku pochybnosti, možná ještě Ivo Hradecký by mohl mít s realizací potíže :-) .

 4. 4
  Patrik P. píše:

  To já bych měl taky potíže. :-D

 5. 5
  Ivo píše:

  Já bych to určitě nevyhrál:) Ale remízu bych, myslím, udržel. (Počítám s tím, že by soupeř ještě pomohl.)

 6. 6
  Anonym píše:

  Nešlo o letošní sezónu, šlo o to, že kdykoliv jsme oba na soupisce, tak se potkáme, zbylá dvě utkání byla loni.

 7. 7
  bolek píše:

  anonym jsem samozřejmě já

 8. 8
  Maťa píše:

  Dnes od 9 hodin hraje céčko v Říčanech (H). Protože jsem před 8. hodinou cestou do práce potkal Martinu, jak šla na sraz, znám naši sestavu:

  1. Lukáš Vonderka
  2. Franta Helebrand
  3. Jarda Pazdera
  4. Martina Krejčiříková
  5. Peter Helebrand

  Myslím, že by to mohla být sestava tříbodová, přestože ze základu nejsou k dispozici Ríša s Mírou a chybět bude i kapitán. Ale tým je silný i tak, navíc ta hvězda na první desce… ;-)

  Pravonín B hraje doma s Uhlířskými Janovicemi. Tam sestavu našich zatím neznám, ale v souboji prvního s předposledním věřím ve 3 body, je však třeba opatrnosti – naše céčko dostalo v Janovicích 4:1 a vlastně kvůli tomu nevede tabulku… U Janovic také záleží na tom, zda hrají manželé Závůrkovi. Zatím nastoupili třikrát a bylo z toho všech 7 bodů, bez nich v sestavě naopak Janovičtí vše prohráli.

 9. 9
  Petr H. píše:

  Luki ? LUKY ! :-)
  Do Sedlčan přijely Postupice bez předsedy Stamatu a tak se jejich šance na úspěch dost zmenšila …

 10. 10
  Jirka M. píše:

  V Pravoníně měla nastoupit pětka Vávra, Vlková, Filip L., Pikal, Snížek. Složení soupeřů neznám.

 11. 11
  Marie F. píše:

  Za Uhlířské Janovice: Plechata Pavel, Houda Stanislav, Plechatová Jarmila, Houda Ondřej, Trnka Vlastimil. Jestli se nepletu, tak všichni naši vyhráli, jen Anežka remizovala.

 12. 13
  Jirka M. píše:

  Takže veliká gratulace :) „mému“ týmu.

 13. 14
  Maťa píše:

  Také gratuluji týmu, který už neskončí hůř než druhý! Kdyby dnes céčko zaváhalo v Říčanech, mohla by už družina Jiřího Mejzlíka oslavit první místo … já ale věřím, že nic takového Luky nedopustí a céčko vyhraje taky! :-)

 14. 15
  Tom píše:

  Céčko vyhrálo v Říčanech 5:0. Domácí nastoupili ostudně ve třech.

 15. 16
  Patrik P. píše:

  Gratulace oběma týmům! :-)

 16. 17
  Standa píše:

  Koukám, že ani céčko už nebude hůře než druhé.

 17. 18
  Maťa píše:

  Je to tak – zřejmě slušnej oddíl! :-) http://db.chess.cz/soutez.php?sid=1402

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2022 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist