TJ Spartak Vlasim
22
Úno

Dolní Kralovice – Sokol Vyšehrad 1,5:6,5

Ivo Hradecký

Partiáře z nepovedeného zápasu 2.ligy C mezi Dolními Kralovicemi a ŠK Sokolem Vyšehrad B už zanesl prach, výsledek jsme vytěsnili z našich hlav a hráči s očekáváním vyhlíží blížící se neděli a zápas s Bohemkou. Mým úkolem je prach z partiářů sfouknout, vzpomínky oprášit a 7. kolo vám připomenout.

Cíl zápasu s Vyšehradem, který Vojta vyhlásil, byl jasný – rozehrát se na další kolo. Splněno. :-) Plán má i druhou část; ta se týká nadcházejícího zápasu, a proto ji zatím neodtajníme.

Po zahájení a v brzké střední hře nic tak vysoké porážce nenasvědčovalo. Všude, kde se nehrála francouzská obrana, stály přibližně vyrovnané pozice. Tam, kde se hrála francouzská obrana, jsme měli dokonce slušnou výhodu. Zajímavé je, že v obou případech soupeři našich borců zahráli v devatenáctém tahu h4. Pozice jsou zachycené na následujících diagramech.

Patrik si může vybrat, jestli vezme Dxa4 nebo Jxc2. V obou případech by za materiál měl jeho soupeř určitou kompenzaci, ale myslím, že slušná výhoda by byla na naší straně. Patrik si vybral jinou cestu (19.Jd5 20.Sxd5 Dxd5 21.Jb5 Vxc2), tady ale kompenzace bílého byla přeci jen větší. David má v pozici na diagramu příjemnou pozici, soupeřův tah 19. …h4? je navíc chyba, která umožnila Davidovi získat zdravého pěšce (20.Jxd5).  Partie se pak nesla v duchu hesla „S pěšcem víc vítězství vstříc“… Bohužel jen do doby, kdy Davidovi došel čas ve stále lepší pozici. Tahle ztráta jakoby předznamenala vývoj událostí i na dalších šachovnicích.

Ondra Staněk, který ve vyrovnané pozici s iniciativou bílého, ale protihrou černého…

… zahrál chybně 15. …Jxe5? (lépe Sg7 nebo Sh8 a hraje se dál). Přišlo 16. Jxe5 Sxe5 17.Vxe5 a věž nelze brát. A protože jsem bílými nehrál já, bylo jen otázkou času, kdy bílý figuru navíc uplatní. Ondra prohrál ve 27. tahu.

V tu dobu už stál špatně i Robin, který předtím v pozici na diagramu…

přemýšlel, jestli přejde do koncovky po Dxd8 (v popartiové analýze jsme preferovali tento tah, zejména ve spojení se Sxf6 a Sxe4, černý má asi nějakou výhodu – Vd2, dva střelci…), zahraje fxe5, nebo obětuje zajímavě figuru. Robin věren svému stylu si vybral třetí možnost (17.De1 exf4 18.Jxf4 g5 19.Jh5 (možná lepší by bylo 19. Dg3) Jxh5 20.De4 f5:

Pozice je zajímavá, leč pro bílého prohraná. Po 21.Vxf5 Vxf5 22.Dxf5 Df6 visí věž na a1 a bílý nemá čas pozici zesilovat. Byla-li by věž kupříkladu na d1, věřím, že by si Robin připsal jedničkuJ Takhle se černý ubránil a nakonec vyhrál v 82 tazích koncovku V + S + p x V.

Někdy v té době, kdy jsem neměl čas sledovat ostatní partie, vyhrál Ondra Mejzlík. Partii moc nerozumím, to nejspíš znamená, že nějaká ta mezinárodní norma (nejlépe velmistrovská) pro Ondru na sebe nenechá dlouho čekat. Ondrův soupeř získal dobrou pozici (asi výhodu), následně hru vyrovnal a obětoval kvalitu, po čemž výhodu získal Ondra a dotáhl ji zkušeně do vítězného konce.

A bohužel se otočila i Patrikova partie. V pozici na diagramu zahrál Patrik nenápadnou chybu 21. …Vc6, po které přišel vynuceně o kvalitu, ovšem vidět dopředu jediný vyhrávající 24.tah bílého není vůbec jednoduché! (21.Dxd5 exd5 22.d7 Vd6 23.Je5 f6 24. Vc1!) Mimochodem Štěpán Filipi má po této výhře ve druhé lize skóre 7/7…

Další partií, která měla pro nás nešťastný průběh, byla ta Maťova. Celá až do 49. tahu probíhala očekávaně, Ondra trpělivě měnil figury, až vznikla vyrovnaná koncovka…

V této pozici má iniciativu černý, bílý by ji ale měl udržet. Ondra ovšem zahrál neopatrně 49.Sb5? a soupeř vyhrál po 49. …g4 50.fxg4 fxg4. Podle svých slov Ondra o průlomu věděl, ale přehlédl nějaké vidle po různých tazích králem, hrálo se ještě 51. Kd2 Jf4 52.Ke3 g3 53. hxg3 h3 54.Sa6 h2 55.Sb7 Jd5+ 0-1.

V posledních dvou partiích k žádným výrazným zvratům nedošlo, Vojta se dostal do nepříjemné pozice, ve které byl bez protihry a iniciativu měl jeho soupeř; výhody bílého nebyla nijak velká, ale pozici postupně trpělivě zesiloval a nakonec i vyhrál. V mé partii se také nestalo nic zajímavého, pozitivní ale je, že jsem snad konečně definitivně zvrátil své mizerné výsledky v této sezóně, navíc jsem poprvé v životě neprohrál černými kulaťák. :-) A vzal si k srdci Mílovu radu ohledně hospodaření s časem. :-)

Dolní Kralovice ŠK Sokol Vyšehrad B
Mejzlík Ondřej (V) 2326F 1 0 2299F Dočekal Jan (H)
Mejzlík Vojtěch (V) 2210F 0 1 2333F Vávra Pavel (H)
Hrdina Robin 2106F 0 1 2263F Vichnar David (V)
Hradecký Ivo 2102F ½ ½ 2216F Pilař Miloslav
Zvára David 2103F 0 1 2212F Boukal Petr
Pýcha Patrik 2035F 0 1 2122F Filipi Štěpán
Matějovský Ondřej 2016F 0 1 2080F Vodička Vlastimil
Staněk Ondřej 1888F 0 1 2045F Lacina Filip
:

Končit se má pozitivně. Tak tedy: Cíl zápasu splněn (viz výše) :-) . Druhý cíl, který kapitán vytýčil, splníme. :-) Bude líp. :-)

Tabulka po 7.kole:

Poř. Družstvo V R P Body Skóre Partie
1. ŠK Gordic 6 1 0 19 36.5 26
2. ŠK GROP Praha 6 0 1 18 35.5 25
3. ŠK Sokol Vyšehrad B 4 1 2 13 32.0 25
4. SK OAZA Praha 4 1 2 13 30.0 22
5. ŠK Joly Lysá nad Labem C 4 0 3 12 32.0 22
6. Sokol Kolín 3 1 3 10 26.0 12
7. Dolní Kralovice 3 0 4 9 27.0 19
8. Silko Gambit Jihlava 2 1 4 7 26.5 17
9. TJ Sparta Kutná Hora 2 1 4 7 24.5 13
10. Klub šachistů Říčany 1925 2 1 4 7 23.0 11
11. TJ Bohemians Praha B 1 2 4 5 22.5 12
12. Sokol Praha-Kobylisy B 0 1 6 1 20.5 11

Stránky věnované 2.lize

 

17 reakcí na “Dolní Kralovice – Sokol Vyšehrad 1,5:6,5”

 1. 1
  Blanka píše:

  Ať je dneska skóre obráceně, 6.5 pro Dolní Kralovice :-). Bratři Mejzlíci se včera v Pravoníně skvěle rozehráli. Držím palce.

 2. 2
  vojta m. píše:

  prohrali jsme. strasny zapas… komenty ale az vychladnu… souperi se nesesli. ale carovali jsme v negativnim…

 3. 3
  Jirka M. píše:

  ach jo, škoda … :(

 4. 4
  Anonym píše:

  cíl jsme nesplnili :(

 5. 5
  Vojta M. píše:

  Něco víc k dnešnímu zápasu. Rozepisovat zde dvojice už nebudu, za chvíli se tu stejně objeví výsledky. Spíš se vyjádřím k partiím.

  1. Ondrovi dnešní zápas moc nevyšel. Nakonec se ukázalo, že Pravonínské dvojice spíš pro aktéry přinesly únavu, než optimální rozehrání. Ondra strategicky zvolil špatné pokračování v zahájení a od té doby si moc nezahrál. Soupeř hrál asi dost přesně a de facto byla celá partie na jednu branku. Na tu naší :-(

  2. Tomáš Vojta, další aktér včerejšího turnaje, rozehrál královský gambit a za obětovného pěšce měl výraznou iniciativu. Chvílemi jsem očekával, kdy a kde už přistane bod. Bohužel se tak pořád nedělo a našemu hráči při vymýšlení útoků a kombinací mizel čas víc a víc. Tomáš v časovce často nebývá, navíc pozice se horšila. Zeptal se mne, zda může nabídnout remiz, protože nemá čas a pozice je nic moc. Nakonec jí ale nenabídl a nepochopitelně ji o pár tahů ještě odmítl. A pak už jen dohráli časovku (v horší pozici pro Toma) a po vyjasnění všech šarvátek měl soupeř o figuru navíc. První zbytečně ztracený půlbod.

  3. Já jsem hrál černými Svěšnikovovu variantu Sicilské, zrovna tu, co proti mne hrál Vítek Moravec v Říčanech, tuším. Přesně tu, co nemám moc rád. Tahle varianta skončila s poznámkou, musím dostudovat. To byla ale doba, kdy jsem se ještě šachům věnoval aktivně a věřil, že se tak stane. To už je 8 měsíců pryč a poznámka u ní stále visí. :) Ze zahájení jsem ale nakonec vybrusil celkem dobře. Řekl bych rovina. A jakožto černý a vzhledem k vývoji zápasu jsem se chtěl chytit iniciativy. Proto jsem soupeři narval pěšce a začal útočit. Přímý útok byl ale bohužel odvrácen a situace přecházela do koncovky s pěšcem méně. Nakonec se mi kolem první časovky povedlo v koncovce J+S+D věci dále komplikovat a soupeř se po 40. tahu rozhodl radši přejít do pozice s věčným šachem, než hrát vabank. Remis.

  4. Brambor hrál docela pomalu, na něj neobvykle. Pěkně ze zajištěné obrany, což už tak neobvyklé není, nechal soupeře natáhnout pěšce, oslabit si je, a pak přešel do věžovky, kde se mělo sklízet ovoce. Brzy měl pěšce navíc a stačilo vidět správné pokračování, získat ještě jednoho a s klidem vyhrát věžovku s dvojicí spojených piků. Bohužel Pavel správnou variantu nezahrál a navíc přešel do situace, kde naopak on ztratil pěšce. A věžovka V+p proti V+p většinou jinak než remis nekončí. Další ztracená půlka :(

  5. Robin Hrdina …… je hrdina! :-) Ani jsem neviděl jak a proč, ale důležité je, že vyhrál, docela rychle, docela lehce.. Takové hráče mám v týmu rád. Nemusím vědět jak, hlavně že se píší jedničky. Černýma a celkem svižně, to je ideální.

  6. Ivo, který někdy až zbytečně pesimisticky přistupuje ke svým šancím a věří si méně, než by mohl, dneska předvedl dobrý výkon a s juniorským talentem a dobrým hráčem Janem Petrem udržel remízu. Z pohledu soupisek to byl nejnebezpečnější hráč soupeřů, takže remízku hodnotím kladně. Partii jsem příliš nestihl, ale stalo se něco jako oběť figury černého, za který nakonec získal věčný šach. Remis

  7. David Zvára měl po zahájení trochu pasivnější pozici, ale pokud se nepletu, tak partie byla plus mínus v rovnováze, než soupeř v tah nabídky remis udělal chybu a ztratil kvalitu. David pak pečlivě a dobře hrál technickou koncovku, z které nakonec celý bod vydoloval. Dobrá práce. (Zde jsme teda objektivně půl bod dostali darovaný my, když Davidův soupeř ztratil po chybě kvalitu).

  8. Patrik Pýcha po zahájení získal útok, pak ještě kvalitu s přetrvávajícím útokem a navíc na soupeře skoro 30 minut času. Kombinace výhod v podobě čas, kvalita, tlak a 300 elobodů většinou znamenají rychlý konec. Tady to bohužel znamenalo hodiny trápení a nakonec po nepovedené partii 0 a prohraný zápas. (Ztracený celý bod)

  Každý den není posvícení, občas se někomu prostě partie nepovede. Jen to nesmí být půlka družstva, pak to docela dokáže zkazit papírově nadějný zápas. Zvládli jsme porozdávat minimálně 2 body, když soupeř nám daroval tak půl bodíku, tam kde nemusel. Kvalita tohohle utkání v některých partiích nebyla příliš na výši a když jde o těsný výsledek, rozdat dva body je moc.. Nakonec tedy prohra 3,5:4,5 a bohužel místo zajištění si nesestupových pozic jsme naopak vrátili bohemku do hry a sami si to zkomplikovali.

  Bude ještě třeba zabojovat. U některých hráčů to je spíš v hlavě…. Asi pošlu do jedné nejmenované dolnokralovické rodiny nějaké video na americký způsob a tématem „pozitivní myšlení a sebedůvěra = základ silné mysli. Hoďte vše za hlavu, minulá prohra neznamená prohru budoucí.“ :) Poslední dobou si připadám hrozně bezmocný, když vidím v našich hráčích obrovský potenciál, jen krůček k tomu, aby soupeře rozcupovali, jen kousek k tomu, aby do sebe všechno zapadlo a dařilo se, jen přepnout jedno malé tlačítko, ta praktická síla tam je, ale jen jí prostě nějak probudit, oživit…

  A ne a ne to nějak vytáhnout…. No, věřím, že bude lépe a že se zvládnou další zápasy.. Dnešek se budeme tvářit že nebyl. Teda až na kluky na 5.-7. desce, kteří si naopak zaslouží pochvalu a ukazují navyšující se herní kvalitu. Když vezmu všechny pravidelné hráče za Dolní Kralovice, udržet u všech optimální formu, jedeme tu skoro na titul. Teď máme teda záchranářské starosti, ale určitě i zde se bude nějaké nakopnutí výkonové vrtule hodit.

 6. 6
  Vojta M. píše:

  hm, tak jsem se rozvášnil, to už jsem mohl napsat skoro článek :D

 7. 7
  Vojta M. píše:

  Jinak co je docela smutné je i to, že naše produktivita bílými kameny je tragická. Udělat za bílé 1/4 s tím, že u 3/4 partií máme výrazně vyšší elo není úplně povedená věc.. Celkově byl dnešní zápas asi nejvíc nepovedený za pět let, co dělám kapitána Dolnokralovickému družstvu :( No, občas se člověk setká i s negativní statistikou, takový je život :)

 8. 8
  Vojta M. píše:

  Na http://db.chess.cz/soutez.php?sid=1355 už jsou výsledky. Říčany remis, Kutná Hora výhra, Bohemka výhra s námi. No, bude to ještě zamotané. Gambit dostal nakládačku od Gordicu :)

 9. 9
  Vojta M. píše:

  Štěpán Filipi 8/8, pan Jelínek zas výhra, zažívá životní sezónu, tam Nelu nemusí ta prohra tak mrzet, proti takovému zabijákovi.

 10. 10
  Maťa píše:

  Škoda, tady by 3 body hodně pomohly. Ale Kralovice to zvládnou! ;-)

 11. 11
  Vojta M. píše:

  Taky doufám, rád bych svou poslední sezónu za kormidlem zakončil úspěchem a předal za rok otěže v druhé lize někomu dalšímu. :)

 12. 12
  Blanka píše:

  Taky věřím, že polovina úspěchu je v hlavě :-). Kralovice příště vyhrají.

 13. 13
  Vojta M. píše:

  Příště bude část Oázy u nás spát už dva dny před zápasem. Skoro celá naše rodina se zapřísáhla, že je společensky unaví.. Prý ať jdeme s Ondrou spát, že tu pařbu potáhnou naši. Tak jsem zvědav, jak to dopadne :) Každopádně se dají očekávát na některých šachovnicích unavenější soupeři :D

 14. 14
  Ondra Mejzlík píše:

  Ještě by bylo k Patrikově partii záhodno dodat, že Štěpán Filipi výhodu kvality nedokázal přesvědčivě zužitkovat a partie přešla do koncovky V+p proti S+p, kde Patrik měl krytého pěšce na druhé řadě a podle Nalimova je tato koncovka remízová. Po chybě by však Patrik o pěšce přišel, a proto se vzdal.

 15. 15
  Tom píše:

  S hodnocením své partie od Vojty celkem souhlasím. Jen bych podotkl, že zas tak nepochopitelné odmítnutí plichty to nebylo. A to z jednoduchého důvodu, chtěl jsem vyhrát. :-)

 16. 16
  Vojta M. píše:

  Já Tome nevím, jak jsi v tu dobu přesně stál, protože jsem měl plné ruce práce se svou partií, kde se také lámal chleba, ale přišlo mi, že zrovna v té době už začínal být nebezpečnější spíš soupeř.. Ale žes chtěl vyhrát, tomu rozumím :) Taky s hráčem, co poslední čtyři partie sbíral jen vejce, to bych chtěl vyhrát taky. No, teď už má jedničku :-)

 17. 17
  Maťa píše:

  Utkání Bohemians B – Dolní Kralovice pohledem domácích: http://www.sachybohemians.cz/?p=5284.

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2021 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist