31
Pro

Přehled událostí roku 2014

Rok 2014 už má na kahánku, a tak je ideální čas ohlédnout se za předchozími 365 dny. A vzpomínání to bude velmi příjemné. Vítězství v Extralize dorostu, postup dospělých do 1. ligy, medaile z MČR pro Jakuba Voříška, Péťu Píšovou a Nelu Pýchovou – to jsou úspěchy, které se zlatým písmem zapsaly do historie vlašimského šachu.

Leden

V anketě Nejúspěšnější sportovec roku bylo družstvo dospělých vyhlášeno jako 4. nejúspěšnější kolektiv okresu Benešov. Nela Pýchová byla vyhlášena hvězdou čtenářů Benešovského deníku. V nových prostorách Společenského domu oslavil ŠK Pravonín šest let od svého založení. Jirka Rýdl obsadil skvělé 9. místo na Openu Praha. Péťa Píšová a Jakub Vojta vyhráli své kategorie na dětském turnaji v Pelhřimově. Dorostenecké družstvo se 100% bodovým ziskem vyhrálo základní část extraligy.

Únor

V Pravoníně si turnaj rodinných dvojic zahrálo 69 dvojiček (zvítězili Doležalovi). Ve druhé lize porazilo družstvo dospělých velmi silnou Lysou a udělalo rázných krok k postupu. Jakub Vojta skončil druhý na 3. turnaji Šachové školy STAMAT. Hned 3 medaile si ze svých kategorií přivezly naše děti z turnaje ve Světlé nad Sázavou. V prestižním derby deklasoval Pravonín Benešov 7:1. Prázdninový turnaj na Domečku vyhrál Štěpán Filip.

Březen

Z Mistrovství České republiky mládeže jsme z Koutů nad Desnou přivezli tři umístění v TOP 5 (Jirka Rýdl 4. místo, Anežka Vlková a Péťa Píšová 5. místa). V Regionální soutěži skončilo družstvo dospělých hrající pod názvem Dolní Kralovice“B“ na 3. místě. Ríša Mládek obsadil 3. místo na RŽL ve Stříbrné Skalici. Pavel Vojta obsadil 5. místo na bleskovce v Postupicích. V Regionálním přeboru skončilo družstvo Pravonína na 4. místě. Nela Pýchová vyhrála poslední díl RŽL v Sázavě, celkovým vítězem tohoto seriálu turnajů se stal Ríša Mládek. 11.3. byl zaznamenám největší počet denních návštěv našich webových stránek v tomto roce: 480 jedinečných přístupů.

Duben

Družstvo dospělých vyhrálo 2. ligu a poprvé v historii postoupilo do 1. ligy! Vlašim“B“ obsadila nečekané 2. místo v Krajské soutěži a postoupila o soutěž výše. Naprosto dokonalou sezonu završily Dolní Kralovice 2. místem v Krajském přeboru, čímž si vybojovaly postup do 2. ligy. Třešničkou na dortu pak bylo historické vítězství dorostenců v Extralize! Tomáš Vojta vyhrál rapid v Sedlčanech, nadvládu Vlašimi podtrhl 2. místem Robin Hrdina. Ríša Mládek (H12) a Péťa Píšová (D10) se stali krajskými přeborníky v rapid šachu mládeže, Jakub Vojta (H10) získal stříbrnou medaili. Další turnaj šachové školy STAMAT vyhrála Anežka Vlková. V 1. lize dorostu skončilo družstvo Vlašimi“B“ na výborném 4. místě. Za loňskou medaili z ME byl Nele Pýchové udělen mezinárodní titul Woman Candidate Master.

Květen

Tomáš Vojta vyhrál v Janských Lázních 13. ročník otevřeného přeboru Královéhradeckého šachového svazu. Z České Brodu přestoupil do Vlašimi Martin Horák. Družstvo mladších žáků obsadilo 2. místo na krajském přeboru a vybojovalo postup na MČR. Pravonín uspořádal krajský přebor dětí do 8 let. Vojtík Vopálka si zahrál v Táboře MČR do 8 let. Ondřej Mejzlík překonal u ela FIDE hranici 2300. 17. května přivítaly naše webové stránky návštěvníka s číslem 500 000. Málokdy vídaným výsledkem 9 z 9 vyhrál Vojtěch Filip rapid v Havlíčkově Brodě. Sourozenci Vojtovi vyhráli v Říčanech Holomajznu. Na rapidu v Ústí nad Labem porazil Jirka Rýdl velmistra Štočka. Pátý turnaj šachové školy STAMAT vyhrál Jakub Vojta.

Červen

Hezké 5. místo vybojoval vlašimský tým na Mistrovství České republiky šestičlenných družstev starších žáků v rapid šachu (populární Zaječice). V Pravoníně se konal 3. ročník Šachové školičky. Za krásného počasí proběhl na hřišti v Pravoníně sportovní den. Jen o malinký kousíček unikla v Brně družstvu mladších žáků medaile z MČR, ale i 4. místo bylo vynikající. Jakub Vojta se stal krajským přeborníkem v kategorii do 12 let. Jirka Rýdl měl na dosah remízu s exmistrem světa Rustamem Kasimdžanovem, ale na rapidu ve Švýcarsku s ním nakonec smolně prohrál.

Červenec

Nela Pýchová si v reprezentačním družstvu zahrála v rumunském Iasi Mistrovství Evropy do 18 let. Velká výprava se zúčastnila openu ve Vsetíně. Díky Jirkovi Rýdlovi jsme pak měli zastoupení i na openu v Klatovech. Proběhlo první pravonínské šachové soustředění. Dolní Kralovice obsadily v Pardubicích skvělé 7. místo na MČR 4člených družstev (Tomáš Vojta získal v dresu Turnova stříbrnou medaili). Robin Hrdina a Martin Horák se zúčastnili hlavních turnajů v Pardubicích.

Srpen

Jirka Rýdl si zahrál uzavřený IM turnaj v Olomouci. Do Vlašimi přestoupil z Broumova Ivo Hradecký, ze Sedlčan Roman Šimák a z Bohemky Jakub Voříšek. 60 dětí a vedoucích si užilo týden her a sportování na táboře v Růžené u Milevska. František Innemann si zahrál MČR seniorů v Rychnově nad Kněžnou. Proběhlo druhé pravonínské šachové soustředění. Sourozenci Pýchovi a Robin Hrdina získali medaile na krajském přeboru juniorů a žen, hraném jako součást Openu Říčany.

Září

Fantastického výsledku dosáhla vlašimská výprava na MČR v rapid šachu mládeže v Ostravě – Jakub Voříšek se stal mistrem republiky v kategorii do 12 let, Péťa Píšová vybojovala bronz v kategorii dívek do 10 let. Tomáš Vojta (2382) a Ondřej Mejzlík (2339) dosáhli historicky svého nejvyššího národní ratingu. Robin Hrdina si zahrál ve Světlé nad Sázavou MČR juniorů v rapidu. Oddílovým přeborníkem pro rok 2014 se stal Tomáš Vojta před Pavlem Vojtou a Ondrou Mejzlíkem. V Jizbici pod Blaníkem proběhlo soustředění talentů Středočeského kraje.

Říjen

Nela Pýchová se zúčastnila ME mládeže v gruzínském Batumi (obsadila solidní 22. místo v kategorii do 16 let). Dan Houdek a Tomáš Vojta si zahráli největší turnaj Slovenska Open Tatry (Tomáš obsadil výborné 4. místo). Péťa Píšová skončila druhá v turnaji“B“ v úvodním díle nového ročníku RŽL v Sedlčanech. Dorostenecké družstvo zahájilo extraligu 4 vítězstvími. Druhý turnaj RŽL vyhrál v Pravoníně Ríša Mládek. Družstvo dospělých zahájilo 1. ligu senzačním vítězstvím na půdě Hradce Králové. V Pravoníně byl zahájen projekt s dětmi v mateřské školce s názvem Šachové království.

Listopad

Jirka Rýdl vyhrál polofinále MČR juniorů (nejsilnější open do 20 let v ČR). Ríša Mládek obsadil skvělé 3. místo na Mistrovství Čech v kategorii do 14 let, v Harrachově se dařilo i dalším – 10letý Jakub Voříšek obsadil v té samé kategorii 5. místo a v doprovodných openech brali bronzovou medaili Ivo Hradecký (open“A) a stříbrnou Honza Sadil (open“B“).  V mimořádně silném Pankrác cupu obsadil Jirka Rýdl výtečné 6. místo. Přebor ZŠ a MŠ Načeradec vyhrála Péťa Píšová, přebor ZŠ Dolní Kralovice Anežka Vlková. Na turnaji v Poděbradech obsadil Štěpán Filip 3. místo v kategorii do 10 let. Jakub Vojta skončil v Harrachově na 5. místě na Mistrovství Čech do 10 let a vybojoval si postup na MČR. Vlašimské školy Vorlina (1. stupeň) a Gymnázium vyhrály okresní kolo přeboru škol. Filip Vopálka obsadil 3. místo v turnaji“B“ na RŽL v Jílovém. 4. kolo RŽL v Týnci vyhrála Anežka Vlková, páté kolo RŽL pak v Čerčanech Ríša Mládek.

Prosinec

Nela Pýchová získala v Brně před kamerami České televize bronz na MČR v bleskovce. Ondra Matějovský byl při výročních cenách Šachového svazu ČR oceněn za svou práci s mládeží. Na Krajském přeboru škol získala Vorlina bronz (1. stupeň) a Gymnázium stříbro (střední školy). Tomáš Vojta si zahrál simultánku v Rádiu Svobodná Evropa. Jirkovi Rýdlovi se jako druhému hráči v historii vlašimského oddílu podařilo dostat elo FIDE přes 2350 (přesně 2354). Jakub Voříšek vybojoval v Malenovicích u Frýdlantu stříbrnou medaili na Talent cupu. 6. kolo RŽL vyhrál v Říčanech Ríša Mládek. Tomáš Vojta vyhrál v Týnci Memoriál Vojtěcha Boříka. Naši vánoční bleskovku v Chotýšanech vyhrál mezinárodní mistr Radoslav Doležal. Na rapidu v Uhlířských Janovicích obsadil Tomáš Vojta 3. místo. V Silvestrovském turnaji v Pravoníně skončil druhý Jakub Vojta a třetí Jakub Voříšek.

Rok 2014 navázal na úspěšné předchozí roky a směle lze říci, že pokračuje zlatý věk vlašimského šachu. Užívejme si a važme si těchto velikých úspěchů, nikde není psáno, že budou trvat věčně. Všem spoluhráčům, kamarádům, ale i soupeřům přejeme do nového roku 2015 mnoho úspěchů nejen za šachovnicí!

Přehled událostí roku: 2013, 2012, 2011