TJ Spartak Vlasim
11
Pro

Simultánka s T. Vojtou v Rádiu Svobodná Evropa

Na začátek musím podotknout, že nejsem šachista. Mé šachové znalosti končí u tahů figurek. Na MČech v Harrachově jsem chtěla klukům sedícím v hale aspoň trochu popsat začátek partie Iva Hradeckého s panem Šuráněm a skončilo to jejich lehkým výbuchem smíchu. Zasvěcení ví, o čem mluvím. V článku se tedy neobjeví žádné šachové diagramy ani analýzy partií. Bude to spíš jen popis akce samotné a co jí předcházelo.

Nápad na simultánku jsem nosila v hlavě už dlouho. Rádio má sice v názvu Evropa, ale oblast zájmu se posunula více na východ do zemí bývalého sovětského bloku a Iránu, Afghánistánu, Pákistánu …. (www.rferl.org). Při rozhovorech s kolegy jsem zjistila, že se u nás najde celkem dost zaměstnanců, kteří šachy rádi a pravidelně hrají, a myšlenka na uspořádání simultánky byla na světě. Kupodivu pro ni měli pochopení i mí nadřízení a po slovech „It’s a great idea“ jsem tedy šla do toho.

Jako hlavního aktéra jsem si vybrala Tomáše Vojtu, kapitána A družstva Spartaku Vlašim, oddílu, za který můj syn hraje. Doteď se divím, že mě neposlal do háje. :-)

Hráči se přihlašovali do online formuláře, kde vyplňovali jméno, oddělení, ve kterém pracují, a hlavně zemi, ze které pochází. Podle toho jsem pak pro všechny vytvořila cedulky, aby Tomáš věděl, s kým hraje. Náš grafik mi navrhl upomínkové certifikáty o účasti hráče na akci. Tomáš je pak opatřil svým autogramem. Nevynechala jsem ani rádiové a vlašimské oddílové logo.

Den před akcí jsem se dozvěděla, že i naši kolegové v zahraničních pobočkách a rodinní příslušníci hráčů by chtěli simultánku vidět, a tak se připravil dvouhodinový online přenos z akce na našich stránkách. Trochu jsem znejistěla, ale pak si řekla, že to určitě bude skvělá show.

Večer jsem ještě upekla mrkvový dort a ráno řešila největší dilema celé akce ….. co na sebe ….. :-). Dámy mě jistě pochopí. Pravda, mnoho žen asi na web šachového klubu nechodí. :-)

Simultánka se hrála v největší konferenční místnosti pojmenované po Václavu Havlovi. Uprostřed obřího oválu stál Tomáš a kameraman a na obvodu bylo postavených 16 šachovnic.

Tomáš dostal poslední instrukce – nedávat kolegům šustr maty. Přece jen by bylo dobré nechat je aspoň chvíli si zahrát. Nikdo z nich totiž registrovaným šachistou nebyl, šachy si hrají doma pro radost.

Kromě našich 13 zaměstnanců hráli i Jakub Vojta, Jakub Voříšek a můj táta pan Pavel Pokorný. Kuby jsem záměrně posadila vedle táty v domnění, že to jim aspoň trochu zabrání lumpačit. Jak jsem se ale pak doma dozvěděla, tak v nestřeženém okamžiku hráli s červeným kulatým plyšákem na chodbě fotbal. :-)

Během hry bylo zajímavé sledovat, s jakým zaujetím kolegové hrají, jak se snaží nebýt ten, kdo první prohraje. Zejména ředitel ázerbájdžánské redakce s ředitelem arménské redakce vedli tuhý boj, kdo vydrží hrát déle. Vyhrál Armén.

Asi po hodině hry se Jakub Voříšek začal nad šachovnicí usmívat, malý Kuba Vojta chytat za hlavu a plácat na čelo. Tomáš ztratil dámu. Zápis partie sice mám, ale přece vám tu nebudu ukazovat chybu kapitána prvoligového družstva. :-)

Prvnímu výherci jsem slíbila lahev Bohemia Sektu, ale vézt ji zase zpátky domů? Navíc bych její obsah musela Jakubovi dost naředit :-) , a to by bylo rozhodně plýtvání skvělého pití. Po chvíli mě vysvobodil kolega Aladin, který jako jediný remizoval. Aladin si dokonce přinesl svou dřevěnou šachovou soupravu. Být to karty, tak řeknu, že měl figurky cinknuté. Dal Tomášovi opravdu zabrat.

Závěrečný výsledek tedy byl 14.5:1.5.

Poražení hráči se mezi sebou bavili, že od zítřka začínají trénovat, do příště se rozhodně zlepší a Tomáše porazí.

Závěrem bych chtěla poděkovat Tomášovi, že se nezalekl postupně kladených nástrah, kdy informace o online přenosu si myslím ho lehce znervózněla, ale on přesto přijel, paní Filipové a Petrovi Havelkovi za půjčení šachového materiálu, své rodině,  kolegům a kamarádům za podporu mého bláznivého nápadu.

Sny se občas plní nejen o Vánocích. :-)

Autor článku: Blanka Voříšková

38 reakcí na “Simultánka s T. Vojtou v Rádiu Svobodná Evropa”

1 2
 1. 31
  Blanka píše:

  Ondra s Risou prohrali. Stav 20:2. Jeden kolega remizoval.

 2. 32
  Blanka píše:

  Konečný stav 21:2 :-)

 3. 33
  Maťa píše:

  Takže jednu půlku si uhrál i zaměstnanec rádia – že by pan Aladin?

 4. 35
  Tom píše:

  Byla to moc pěkná akce. Děti mají spoustu zážitků. :-)

  Děkujeme Blance, že nám umožnila se simultánky s Davidem Navarou zúčastnit.

 5. 36
  Blanka píše:

  Remízu uhrál kolega z běloruské redakce. Do dneška jsem nevěděla, že umí hrát šachy :-). V Rádiu je holt spousta skrytých šachových talentů.
  Akce se povedla. Jsem ráda, že se dětem líbila. Zaměstnancům taky. Bude spousta krásných fotek od kolegyně fotografky a Robin to navíc natáčel na kameru. Pokusím se napsat článek.

 6. 37
  Blanka píše:

  Ještě bych chtěla moc poděkovat Tomášovi a Petrovi za pomoc při organizaci turnaje a také pani Filipové za zapůjčení šachového materiálu.

 7. 38
  AdolfR píše:

  bezva cinnost, libezna, jen tak dal

1 2

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2022 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist