TJ Spartak Vlasim
27
Lis

Pravonín B – Vlašim C 2,5:2,5

Standa Vávra

Je neděle 16. listopadu a v Pravoníně se v rámci regionální soutěže schyluje k oddílovému derby. Minulou sezónu jsme o tuto událost byli bohužel ochuzeni kvůli absenci  vlašimského céčka v této soutěži. Ve dvou předchozích vzájemných  zápasech, sehraných předloni, respektive ještě o rok předtím, jsme jako Dolní Kralovice B odcházeli vysoko poraženi, a tak jsme tentokrát měli co oplácet.

Úderem deváté sedáme k šachovnicím a protivníci se začínají opatrně oťukávat. Uplyne první hodina zápasu, všude zatím relativní rovina, když tu se náhle přichází J. Snížek zeptat, jestli smí nabídnout remízu. Překvapivý to dotaz, on se totiž většinou neptá a rovnou nabízí. Odpovídám, že na  nabídky remíz je ještě poněkud brzy, a náš hráč se odebere pokračovat ve své partii.

Vlašim se záhy ujímá vedení, na Lukáši Filipovi je vidět nerozehranost, padá do Ondrou Vykoukem nastražené  taktické pasti, ztrácí materiál a partii hladce prohrává.

Stav 1:0 pak zůstává dlouho neměnný, a to až do doby, kdy se mi po chybách Míry Laloučka  podaří proniknout dámou do stísněného tábora černých figur.

Vávra-Lalouček po 23.f2-f4

Černý zde pokračoval f6? a po 24.f5 g5? 25. Dxh5 je zcela bezbranný proti plánu g4, Vf3, Vh3. Většina jeho figur stojí na opačné straně šachovnice a pokusí-li se některou přispěchat králi na pomoc, zhroutí se dámské křídlo a útočníci se pak pohrnou i odtamtud. Přesně k tomu došlo a boj byl zanedlouho u konce.

Vlašimáci ale nechtějí nic ponechat náhodě a opět se dostávají do vedení zásluhou Jardy Pazdery. V partii s Davidem Pikalem vznikla koncovka s jedním jezdcem a šesti pěšci na obou stranách, díky horšímu postavení bílého monarchy byla pozice pohodlnější pro černého. Odmítajíce nabídku smíru, obětoval Jarda figuru a pikem si došel pro dámu.

Toto je pozice ze zmiňované partie, David zde tuším pokračoval Jf3+ a prohrál. Původně jsem se domníval, že po Jf5 udrží bílý remízu, když jsme poté tuto možnost v rámci analýzy zkoumali, ukázalo se, že situace je poněkud horší, než se zdálo. I kdyby se totiž bílému povedlo vyměnit koně za oba volné pěšáky, stejně by partii prohrál kvůli pasivnímu králi. Po zhlédnutí koncovky doma pod dohledem počítače jsem se opět vrátil k původnímu názoru o objektivní remíze. Chce-li mít bílý nějakou šanci, musí se po 1.Jf5 Kxg4 ihned vydat králem do nitra dění tahem 2.Kc1 (kterýžto tah by přišel, i kdyby se místo Kxg4 hrálo g6, jestli si černý jezdce sebere, je plichta po gxf5  nevyhnutelná). Následují cestička k nerozhodnému výsledku je však dosti úzká a záludná (vypisovat sem všechny varianty nemá smysl, kdo má zájem, může si vesele zkoumat) a určitě by nebylo snadné ji s omezeným časem najít.

 

Vyrovnání na 2:2 zajistil Jaromír Snížek, kterému se nakonec navzdory nepřesvědčivě sehrané koncovce podařilo uplatnit převahu dvou pěšců, jež někde ve střední hře ukořistil. V partii se údajně vyskytla třikrát opakovaná pozice (vzhledem k tomu, že dvakrát opakované tam byly nejméně dvě, klidně bych tomu i věřil),  a tak jsme mohli být velice rádi, že si toho Peter Helebrand nevšiml a nereklamoval.

O osudu utkání se tak muselo rozhodnout na druhé desce a jelikož zde se z rovnováhy po celou dobu téměř nevybočilo a ani jeden z protivníků nechtěl zbytečně riskovat, partie skončila nerozhodně a stejně tak po dramatickém průběhu i celý zápas.

ŠK Pravonín B Spartak Vlašim C
Vávra Stanislav (Z,V) 1833 1 0 1793 Lalouček Miloslav (Z)
Vlková Anežka (Z) 1637 ½ ½ 1739 Vonderka Lukáš (Z)
Pikal David (Z) 1529 0 1 1701 Pazdera Jaroslav (Z)
Filip Lukáš 1573 0 1 1675 Vykouk Ondřej
Snížek Jaromír 1471 1 0 1445 Helebrand Peter
:

Tabulka po 2. kole:

Poř. Družstvo V R P Body Skóre Partie
1. Jiskra Zruč n. Sáz. 2 0 0 6 8.0 8
2. ŠK KDJS Sedlčany B 2 0 0 6 7.5 6
3. Klub šachistů Říčany 1925 J 2 0 0 6 7.0 6
4. ŠK Pravonín B 1 1 0 4 6.5 5
5. Spartak Vlašim C 1 1 0 4 5.5 5
6. Klub šachistů Říčany 1925 H 1 0 1 3 5.0 3
7. Sokol Postupice 1 0 1 3 5.0 2
8. Stříbrná Skalice B 0 1 1 1 4.0 2
9. Uhlířské Janovice 0 1 1 1 3.5 1
10. Kavalier Sázava B 0 0 2 0 3.5 2
11. Sokol Struhařov B 0 0 2 0 2.5 1
12. Jawa Brodce C 0 0 2 0 2.0 2

Stránky věnované RS

27 reakcí na “Pravonín B – Vlašim C 2,5:2,5”

 1. 1
  Maťa píše:

  Tak dobrá remíza – ve 3. kole to chce porazit Zruč (céčko) a Sedlčany B (Pravonín B) a naše celky se usadí na špici tabulky…

 2. 2
  Ondřej Vykouk píše:

  Původně jsem taky chtěl napsat článek, ale myslím, že bych v něm moc nového nepřinesl, tak jen v komentáři.
  Jarda se před zahájením ptal na řízky, které dřív byly příjemným bonusem zápasu v Pravoníně. Lukáš Filip na to odvětil něco ve smyslu, že se zasadil o zrušení řízků, protože většina šachistů má prý málo pohybu nebo mají nadváhu a nezdravé řízky situaci jen zhoršují. Myslím, že je škoda takovou pěknou tradici rušit, stačilo by vyměnit řízky za něco zdravějšího. Zatím nevím přesně co, ale přemýšlím o znovuzrození této tradice ve Vlašimi.
  Do článku jsem přidal svojí a Jardovu partii(jen tyto mám k dispozici).
  Remízu po opakování pozice na poslední šachovnici jsem viděl a byla tam. Bohužel Peter nevěděl, že stačí opakovat pozici, myslel, že to musí být tahy, tak to nereklamoval.
  Nicméně body zůstaly tak jako tak „doma“ ;)

 3. 3
  Standa píše:

  U partie Pikal – Pazdera je v přehrávači uveden nesprávný výsledek. Správně má být samozřejmě 0-1.

 4. 4
  Tom píše:

  Nevím kdo partii do článku přidal, ale já to nebyl. Takže za nesprávný výsledek nenesu zodpovědnost. :-)

 5. 5
  Maťa píše:

  „Nevím, kdo partii do článku přidal…“ Odpověď najdeš v komentáři č. 2, Tome ;-) .

 6. 6
  Ondřej Vykouk píše:

  Opraveno.

 7. 7
  Standa píše:

  Pravonín B – Sedlčany B 4:1

 8. 8
  Patrik P. píše:

  Vlašimské céčko hraje dnes také ve Sporthotelu a také může slavit. Se Zručí vede 3:0. Největší riziko našim hráčům hrozilo před začátkem zápasu, neboť nikdo ze tří přítomných nevěděl, jaká je sestava.

 9. 9
  Patrik P. píše:

  Vlasim C – Zruč 4,5:0,5

 10. 10
  Maťa píše:

  Gratulu céčku i Pravonínu B! Já jsem sestavu céčka ráno trefil správně (volal jsem Tomášovi kvůli ohlášenému zpoždění Míry Laloučka), ale nebyl jsem si jistý umístěním Franty Helebranda, protože hrál letos poprvé :-) . Vzhledem k tomu, že nenastoupil kapitán, se trochu obávám, zda někdo nahlásil panu Laubacherovi výsledek. Ví někdo jednotlivé desky? Já to případně pro jistotu pošlu, ať nedostaneme pokutu…

 11. 11
  Tom píše:

  Bylo super, že si mi nahlásil Míru, ale ráno tam v 10,00 hodin byli kluci 3 a nikdo nevěděl, kdo hraje a jak jsou poskládáni na soupisce. Navíc tam byl Filip Zvára, který vůbec hrát původně neměl … Musel jsem volat Lukášovi, abychom vůbec dali dohromady, kterých 5 hráčů vlastně máme napsat do zápisu.

  Ondro (Vykouku), pověř příště někoho, kdo se o tým bude při tvé neúčasti starat a bude vědět alespoň nejzákladnější věci. :-) Díky!

  S Patrikem jsem domluvil, že výsledek vedoucímu skupiny nahlásí.

 12. 12
  Maťa píše:

  A on hrál Filip Zvára? :-) To jsem nevěděl, King říkal, že budou v základu.

 13. 13
  Patrik P. píše:

  Výsledek je nahlášen. Do zápisu o utkání jsem napsal jako rozhodčího sebe.

 14. 14
  Maťa píše:

  Nevím, kde se stala chyba, ale na místě prý nikdo nevěděl, že Lukáše Vonderku nahradil Filip Zvára. Navíc dva hráči přijeli až 10 minut po zahájení (Míra v 9.45 volal, Franta nikoliv), tím se zmatky ještě zvýšily. Nakonec vše vyřešil telefonát L. Vonderkovi. Příště to chce organizaci zlepšit, ale hra byla výborná ;-) .

  Jinak po 3. kole 1. Pravonín B, 2. Vlašim C … jak jsem si přál v komentáři č. 1 :-) . A těší mě i výsledek Brodce C – Postupice 1,5:3,5, Postupičtí mě ráno vezli do Benešova :-) .

 15. 16
  Maťa píše:

  Rád bych se mýlil, ale vzhledem k tomu, že v utkání Vlašim C – Zruč nad Sázavou nenastoupil King, předpokládám, že reportáž tentokrát nikdo nenapíše. Proto bych na tomto místě vyzdvihl Ríšu Mládka, který (prý v moc hezké partii) porazil zkušeného matadora Františka Marhana. Jen tak dál!

 16. 17
  Tom píše:

  V Postupicích vede naše céčko zatím 2:1. Vyhrál Kuba Vojta a Ondra Vykouk. Prohrál Jarda Pazdera. Ríša Mládek má na lopatě pana Innemanna a pravděpodobně přidá rozhodující bod.

 17. 18
  Standa píše:

  Pravonín B – Zruč 3-2

 18. 19
  Jirka M. píše:

  Gratulace, vidím, že jsem na soupisce celkem zbytečně :) .

 19. 20
  Jarda P. píše:

  Z Kutné Hory zatím žádné informace ?

 20. 21
  Jirka M. píše:

  Žádné, opět jsou tajemní jak hrad v Karpatech :(

 21. 22
  Patrik P. píše:

  V Kutné Hoře jsme bohužel prohráli 5:3. :-(

 22. 23
  Patrik P. píše:

  A řekl bych, že za to ještě můžeme být rádi. V průběhu zápasu to možná vypadalo i na větší rozdíl.

 23. 24
  Vojta M. píše:

  Opět se hrálo ve velkém chladnu, i když byla jiná hrací místnost a doufali jsme ve změnu standardní teploty…
  Navíc někteří z nás byli nachcípaní, což taky kvalitě výkonu nepřidá. Bohužel jsme se v partiích moc nechytli já ani Ondra a tím to začalo vypadat špatně. Oba jsme sehráli nepovedené kousky a bez odporu prohráli. Když se partie bohužel potřetí nepovedly Ivovi a Nele, zbytek družstva těžko může zápas zdramatizovat. Pochvalu si zaslouží určitě Robin a Vojta, kteří zvládli udolat zkušené soupeře. Robin v kisně zdolal Jardu Daneše a Vojta Miloše Štolbu. Za stavu 4:2 pak doremízovali své partie se silnými soupeři Patrik a Maťa. Ani jeden z nich nemohl zkoušet nějaké složitosti a komplikace ke kalení. Naopak z průběhu partií jsou oba asi s remízou spokojení.

  Soupeři dali zápasu vysokou prioritu, hráli v základu, u nás to tentokrát se sestavou tak žhavé nebylo, navíc indispozice některých hráčů ze zdravotního hlediska či hlediska špatné formy daly jasně najevo, kdo byl favorit utkání. Kutnohorší vyhráli zaslouženě. Prohry byly bez dramatizace a všude kde jsme něco připsali, tak to pro nás byl spíš ten nejlepší možný výsledek.

 24. 25
  visvi píše:

  Ríšo, gratuluju k cenné výhře!

  Někomu byla v Hoře zima, já si přivezl úpal. Tak si vyberte…

 25. 26
  Maťa píše:

  Já jsem chvíli „komplikace ke kalení“ zkoušel, měl jsem ve věžovce takového bídného pěšáka navíc, ale soupeř se bránil pozorně a asi to nikdy vyhrát nešlo (ani po partii jsme nic nenašli). Naopak po přehlédnutí drobné taktiky v časovce jsem mohl mít v koncovce problémy, soupeř naštěstí reagoval nepřesně. Ostatní partie jsem skoro neviděl, protože jsem byl pořád na tahu :-) .

  Gratuluju céčku i Pravonínu B!

 26. 27
  Maťa píše:

  Na tabulku nejnižší soutěže se teď dobře dívá: http://db.chess.cz/soutez.php?sid=1402.

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2021 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist