TJ Spartak Vlasim
24
Dub

Momentky ze zápasu Kladno“B“ – Vlašim – díl 1.

Tomáš Vojta

Přehrávat si partie ze zápasu posledního kola krajského přeboru Kladno“B“-Vlašim, to byla prostě nádhera! Spousta hezkých kombinací, bohužel tedy i řada chyb a nevyužitých příležitostí. A tak jsem se rozhodl, že tyto tradiční momentky ze zápasu poprvé rozdělím na 2 části.  V první části uvidíte vítězné kombinace a matové útoky, ve druhé pak chyby a promarněné šance. K vidění budou diagramy ze všech 8 partií, které se hrály!

A začněme zostra, hezkou obětí dámy. V partii Růžička ml. – Vojta P. prokázal domácí mladík, že není mistrem Čech do 14 let jen tak pro nic za nic. Pozice po 21. tahu černého:

Růžička-P.Vojta po 21...Sc8

Bílý dobře vedenou partii zakončil krásným úderem 22.Dh6!! 1-0 22…gxh6 23.Jxh6 mat. 

A zostra budeme i pokračovat. Oběť dámy byla k vidění i v partii Horák – Minařík a kuriózně na stejném políčku jako v předchozím případě. Pozice po 41. tahu černého:

Horák-Minařík po 41...c3

Náš hráč korunoval svůj drtivý útok rychlým matem: 42.Dxh6+! 1-0  42…Kxh6 43.Vxg6 mat.

Další oběť dámy mohla být k vidění v partii Prokop – Růžička st. (ač to zní neuvěřitelně, opět na stejném místě jako v předchozích ukázkách!), Jirka si ale vybral jiný mat. Pozice po 33. tahu černého:

Prokop-Růžička st. po 33...Vcd7

Bílý zúročil svou obrovskou převahu přímočarým útokem: 34.f6! g5 Poslední pokus, třeba se ve Vlašimi neučili braní mimochodem :-) . 35.hxg6+ Jxg6  Teď už vyhrává všechno, nejrychleji 36.Dxh6+! Kxh6 37.Vh3+.  Jirka zahrál 36.Vh3 rovněž s rychlým matem – 1-0.

V poslední dnešní ukázce už sice žádná oběť dámy nebude, ale i tak je kombinace z partie Mejzlík V. – Němec D. velmi pěkná a troufám si tvrdit, že vzhledem k její délce i nejhezčí. Pozice po 26. tahu černého:

V.Mejzlík-Němec po 26...Vc8

Bílý obětoval kvalitu za postouplého „e“ pěšce a v pozici na diagramu našel možnost, jak partii forsírovaně vyhrát. 27.Jf6! Vojta musel vidět vítěznou pointu ve 32. tahu, když tento tah zahrál. Další průběh je víceméně vynucen. 27….Dxe6 28.Vxe6 Sxg2+ (28…Se8 29.Jxe8 Vxe8 30.Sc6 Vgg8 31.Sxe8 Vxe8 32.Vd6 +- s dalším Vd8) 29.Kxg2 Sxf6 30.Vxf6 bxc4? Trochu usnadňuje bílému roli, ale ani po nejlepším 30…h5 31.Vf8+ Vg8 32.cxb5 +- není díky tomu, že černé věže nemohou opustit 8. řadu, o vítězi pochyb. 31.Vf8+ 1-0  31…Vg8 32.Sc3 mat.

Tak to je pro dnešek vše. Zbylé 4 ukázky budou zítra ve druhém díle.

18 reakcí na “Momentky ze zápasu Kladno“B“ – Vlašim – díl 1.”

 1. 1
  Jirka Mejzlík píše:

  Tak to je pokoukání. Pravidelně beru diagramy z tvých článků na kroužek, děti i dost těch kombinací najdou. Pomalu by to chtělo vydat sbírku vlašimských partií.

 2. 2
  Honza S. píše:

  Pěkný, svižný kombinace.
  Že by po ruský šachový škole pomalu vznikala vlašimská škola? :-)

 3. 3
  Maťa píše:

  Myslím, že právě Tomášovy „diagramové“ články získávají nejvíc návštěvníků z oddílů mimo Vlašim. Třeba teď v sobotu v Říčanech řešily diagram z našich stránek děti z Buštěhradu.Jen tak dál, Tomáši! :-)

 4. 4
  Vláďa píše:

  Hezký článek a překrásné kombinace :-))

 5. 5
  Maťa píše:

  Vláďa: Hlavně ta druhá ukázka, co? :-)

 6. 6
  Vláďa píše:

  Maťa: jasně, ta je nejhezčí ;-)

 7. 7
  Maťa píše:

  Prostě šachová poezie… :-) Ještě poznámka k prvnímu diagramu: Vašek Růžička z Kladna je nejen přeborníkem Čech, ale i vicemistrem ČR do 14 let a v říjnu si zahraje mistrovství světa ve Vietnamu: http://kladensky.denik.cz/zpravy_region/sachista20080407.html . Než Vašek zasadil Pavlovi ten učebnicový úder Dh6, minimálně 15 minut přemýšlel. Zajímalo by mě, jestli oběť dámy viděl hned a čtvrt hodiny se pozicí jen kochal, a nebo vítězný motiv našel až později…

 8. 8
  Vojta M. píše:

  Jé to je přísun hezkejch partií. A konečně tam je i nějaká moje. Už mne začínalo mrzet, že vždycky komentáře k mým partiím byly stylu a Vojta Mejzlík soupeře postupně přehrál a nebo Vojta Mejzlík se domluvil se soupeřem na smírném výsledku.. Jinak souhlasím s tím, že by možná stálo za úvahu vydat nějaký menší buletin těhle kombinací. Pro trenéry určitě výborná praktická pomůcka. Témat už tam máme dost.

 9. 9
  Vojta M. píše:

  A když už jsme u těch návštěvností a cizích lidí, tak jak se tu konečně občas objeví i moje jméno a mám z toho radost, tak často házím odkazy a lákám sem nové lidi na juknutí se (ach ta sebestřednost :D ). Zatím nám všichni stránky docela hodně chválí, takže i ode mne všem spoluautorům poklona. :-D

 10. 10
  Maťa píše:

  Jen je lákej dál a ať občas kliknou na nějakou zajímavou reklamu! ;-) Jinak můžeš klidně napsat nějaký sebestředný článek, třeba na téma „Když Bašta se starším Mejzlíkem hrávali extraligu“, rádi to zveřejníme! :-)

 11. 11
  Vojta M. píše:

  Zas až tak sebestřednej nejsem. Navíc bych musel baštíka vrátit do reality. Radši ho nechám vzpomínat na staré časy po našem. Jo, jo, kde jsou ty doby, kdy …. :-D

 12. 12
  Tom píše:

  Díky za pochválení článku. :-) Už jsem sesmolil i druhou část, ta by se měla na webu objevit někdy večer nebo zítra.

 13. 13
  Vašek Růžička st. píše:

  Maťa: syn je teď na cestě s extraligovou říčanskou mládeží do Vyškova, takže tlumočim jeho slova: „minimálně 15 min? – tak dlouho ne :-) – hned jsem to neviděl a pak jsem si to asi 3 minuty přepočítával..“ Jinak máte moc pěkné stránky, na kterých je živo.

 14. 14
  Maťa píše:

  No vida, jak rychle jsem se dočkal odpovědi na svou otázku! Je pravda, že jsem to Vaškovi nestopoval, možná to bylo jen 14 minut… :-) Ale že vítězný tah najde, bylo skoro jistý, taktika je Vaškova silná zbraň, o tom by třeba David Zvára mohl dlouze vyprávět… :-) – Říčany ve Vyškově nečeká nic lehkého, držím palce, aby extraligu udržely.

 15. 15
  Maťa píše:

  – Tak podle dobře informovaných zdrojů Říčany v pátečním kole prohrály s Grygovem 4:2 :-( , ale šance pořád žije, ještě zbývají 3 kola…
  – Druhá část Tomášova článku se zde objeví během soboty.

 16. 16
  Maťa píše:

  Omlouvám se, ale druhá část diagramů z Kladna se navzdory mému slibu na webu do dnešní půlnoci neobjeví, je tu na SOU nějak moc práce… :-) Snad v neděli pozdě večer to sem dám, budete to mít k pondělní ranní kávičce.

 17. 17
  M_Vacek píše:

  Skvělej web a skvělý diagramy!

 18. 18
  Maťa píše:

  Děkujeme za pochvalu. Od provozovatele tak kvalitního serveru to potěší dvojnásobně!

Odpovědět

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
more...
 
 

© 2023 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist