TJ Spartak Vlasim
28
Dub

Přebor Středočeského kraje v rapid šachu

Tomáš Vojta

V sobotu 25. 4. 2009 uspořádal šachový klub Kostelec nad Černými lesy v rámci seriálu Grand Prix turnaj v rapid šachu hraný pod názvem Zásmuky Open III aneb o Anandovu dobrotu. Turnaj byl zároveň memoriálem Oldíka Eisnera a byl hrán jako přebor Středočeského kraje v rapid šachu pro rok 2009.

 
Pohled do hracího sálu. Uprostřed ve žlutém dresu /bohužel nikoli vedoucího závodníka  :-)
/ František Innemann. První tři šachovnice se hrály na pódiu.

Pěkné ceny (1. cena 3000 Kč + metrový salám, což byla ona zmiňovaná Anandova dobrota) přilákaly na start turnaje kvalitní obsazení. Ze čtveřice mezinárodním mistrů vynikali svým ratingem zejména David Kaňovský (elo 2473) a exříčanský Radoslav Doležal mladší (elo 2432). Prvně jmenovaný se role favorita zhostil na výbornou a v 9kolovém turnaji, hraném tempem 2×20 minut na partii, povolil svým soupeřům pouhé 3 remízy a zasloužené zvítězil. Na druhém místě pak s půlbodovou ztrátou skončil další mezinárodní mistr Vasil Tričkov hájící barvy Bohemians a třetí místo obsadil překvapivě Tomáš Vágner z Mostu (a nechybělo mnoho a turnaj mohl dokonce vyhrát, k tomu ale později).

Z Vlašimi jsme v 79členném startovním poli měli trojnásobné zastoupení. Příliš se nedařilo Pavlu Vojtovi (elo 2160). Se ziskem 5 bodů a 26. místem určitě spokojen nebude. Navíc když dle vlastních slov ještě vydřel několik remíz z prohraných pozic. Docela mě pobavila příhoda, kdy soupeř v koncovce král + jezdec + střelec proti samotnému králi nabídl Pavlovi remízu s tím, že to neumí, a ani se vyhrát nepokoušel …

Naopak s 5 body a 28. místem byl spokojen nestor našeho šachového oddílu František Innemann (elo 1919). Spolehlivě porážel ratingově slabší hráče, na silnější (všichni s elem přes 2100) pak nestačil a tuto houpačku porušil jen jednou, když porazil Pavla Postupu (elo 2088).

jsem odehrál celkem solidní turnaj. 2 prohry jsem kompenzoval 6 výhrami, a tak jsem do posledního kola měl docela dobrou výchozí pozici. Ovšem poslední partie stála za to, pro pobavení se o ní trochu rozepíši. Hned v zahájení jsem přišel bez náhrady o pěšce, soupeř byl ale gentleman a brzy mi ho vrátil. Ovšem pak jsem po dalším kopanci přišel o kvalitu a navíc se mi pozice úplně rozpadla, a tak po 35. tahu byla na šachovnici tato zoufalá pozice:

Vágner – Vojta pozice po 35. tahu černého:

 

Že bych tuto pozici mohl ještě zachránit, tak o tom jsem neuvažoval ani ve snu. Nevzdal jsem to jen proto, že jsem byl na sebe naštvaný, jakým stylem jsem důležitou partii zahodil. Počítač ukazuje z mého pohledu -11,59 …  Vyhrává samozřejmě cokoli, nejrychleji efektní 36.Vb8! Vxb8 37.Dxb8+ Dxb8 38.Vc8+ +-. Soupeř ale začal neuvěřitelně zmatkovat, jako by se lekl, že by mohl celý turnaj vyhrát (kdyby tuto partii vyhrál, tak by skutečně skončil na 1. místě!), několikrát přešel kolem jednoduchých výher a nakonec dosáhl „jen“ koncovky věž + spojený 2 pěšci proti věži. Tato koncovka je samozřejmě stále lehce vyhraná, ale to by mi soupeř nesměl 1tahově jednoho z pěšců nastavit … Tomáš Vágner tím přišel o vítězství v turnaji a já díky remíze poskočil na 5. místo (v kraji jsem skončil 2. za IM Priehodou, který skončil celkově na 4. místě) a vyhrál tak 11 stovek. Tomu se říká klika jak od blázince  :-)  .

 
V 7.kole jsem nestačil na IM Tričkova.

Konečné pořadí:

Pořadí Jméno a příjmení ELO Oddíl Počet bodů
1. IM David Kaňovský 2473 A64 Grygov 7,5
2. IM Vasil Tričkov 2349 TJ Bohemians Praha 7
3. Tomáš Vágner 2261 Marty Baník Most 7
4. IM Vítězslav Priehoda 2361 ŠK Joly Lysá nad Labem 6,5
5. FM Tomáš Vojta 2374 TJ Spartak Vlašim 6,5
6. IM Radoslav Doležal 2432 TJ Praha-Pankrác 6,5
7. Zdeněk Hába 2193 ŠK Gordic Jihlava 6,5
8. Pavel Postupa 2154 ŠK Joly Lysá nad Labem 6,5
9. Vlastimil Bouček 2033 ŠK Kostelec nad Černými Lesy 6,5
10. Jiří Gregor 2277 ŠK Holdia Dp Praha 6

Závěrem bych chtěl poděkovat organizátorům v čele s bratry Formanovými za dobře zvládnutý turnaj.

Kompletní výsledky 

Fotky na stránkách pořadatelů

14 komentářů na “Přebor Středočeského kraje v rapid šachu”

 1. 1
  Jirka píše:

  Gratulace Tomášovi i Františkovi k úspěšné reprezentaci oddílu. Škoda, že se Tomáš nestal přeborníkem, ale i tak je to dobrý výsledek. Jinak Tomáš Vágner začíná být postrachem naší oddílové špičky, Ondra Mejzlík s ním prohrál ve druhém kole turnaje v Mostě loni v létě :-( .

  Opět mě zaujalo umístění Vl. Boučka v první desítce mezi hráči s vesměs výrazně vyšším elem. Je to takový český šachový Viktor Korčnoj (tím nemyslím samozřejmě životní postoj ale jen šachovou výkonnost vzhledem k věku).

  A proč se metrový salám vysočina jmenoval Anandova dobrota :-) ?? O tom, že by naše masokombináty vyvážely své produkty do Indie dost pochybuju. Vysvětlili to nějak pořadatelé?

 2. 2
  Tom píše:

  Anandova dobrota to byla jen taková legrace, koukal jsem, že loni se hrálo „O pilu v chlebu Kasparova“, což si vůbec nedovedu představit co to mohlo být ?! :-)

 3. 3
  Maťa píše:

  Tak zrovna loňskou pilku v chlebu chápu, byla to vtipná reakce na tehdejší zatčení Kasparova. Naopak nějakou logickou souvislost českého salámu s Anandem taky hledám marně, ale symbolické bylo, že vyhrál zrovna David Kaňovský, který pochází z Náměště nad Oslavou, tedy z kraje Vysočina :-) .

  Tomášovi také gratuluju, i když v tom posledním kole opravdu přežil smrt – to si asi soupeř rval vlasy… Jinak Pavel v neděli na lize dorostu říkal, že František zas tak spokojen se svým výkonem nebyl, tak nevím… Třeba nám to sem sám aktér napíše.

 4. 4
  Franta Innemann píše:

  Ani se mi k tomu nechce přiznat,protože vpředposledním kole mě přepadla vlčí mlha a ve velmi dobré pozici jsem daroval tu moji nevěrnou dámu!Marně vzpomínám,kdy se mi toto přihodilo, ale bude to určitě několik desetiletí.Začínám uvažovat o bílé hůlce, která by mi připomínala moji šachovou slepotu.Doufám, že jsem si ji vybral a v Jánkách budu zase brát já.

 5. 5
  Anonym píše:

  Já jen doplním, že se mi turnaj vůbec nepovedl.3x jsem zachraňoval remízy se slabšími hráči (1x figura a pik míň,1x kvalita a pik míň, 1x 2 piky míň)soupeři mě holt šetřili co to šlo.Byl to asi můj nejhorší výkon na turnajích za poslední roky, čemuž napovídá i postavení v tabulce.
  Snad to bude v pátek v Říčanech lepší.

 6. 6
  Pavel Vojta píše:

  Poslední komentář byl můj.Zapomněl jsem vyplnit hlavičku.

 7. 7
  Maťa píše:

  Pětice zástupců našeho oddílu se dnes zúčastnila pro změnu otevřeného krajského přeboru v bleskovce v Říčanech. Zatímco nad svým výkonem v Zásmukách Pavlík hořekoval, v Říčanech hrál skvěle: 7. místo (4. v kraji) – 11,5/17 a hlavně cenné skalpy GM Vokáče (!) i silných blicařů Gregora a svého bratra … k zahození nejsou ani remízy s trojicí IM (Přibyl, Jirovský, Priehoda). Další umístění: 12. T. Vojta 10,5, 37. Matějovský 9,5, 70. D. Zvára 8, 75. Hrdina 7,5 (108 lidí). Příliš se nedařilo Tomášovi s Davidem, já s Robinem jsme si připsali pár ze svého pohledu cenných skalpů, ale umístění nakonec kolem nasazení, což platí i pro ze zadních pozic mohutně finišujícího Davida (3/3). Výsledky najdete na http://www.chess-results.com/tnr20463.aspx?art=1&lan=5&fed=CZE&m=-1&wi=1000 .

 8. 8
  Tom píše:

  Výsledky jsem šoupnul do „aktuálních odkazů“. Brácha hrál opravdu skvěle! Článeček o turnaji napíši až v pondělí.

 9. 9
  Maťa píše:

  Šachové akce se nezastaví. Dnes se pro změnu hraje v Říčanech KP družstev do 12 let. Průběžné výsledky dává předseda KM SŠS Honza Paukert na http://chess-results.com/tnr21481.aspx?art=0&lan=5 . Držte palce 3 vlašimským družstvům!

 10. 10
  Maťa píše:

  Tak už si můžete prohlédnout konečné výsledky. Nakonec naše áčko doslova vydřenou remízou s Příbramí v posledním kole vybojovalo bronzové medaile a poslední postupové místo na MČR v Sezemicích u Pardubic (12. – 14. 6.). Absence Patrika Pýchy, který je s babičkou v Paříži, byla nakonec znát ještě víc, než se čekalo – mimo jiné se nám totiž vůbec nedařilo přesvědčit zadní šachovnice k pomalejší hře. U 7letého Matěje Davida to lze pochopit, u 11letého Vaška Voldána, který hraje šachy závodně už 4. rokem, je to dost smutné… Tým táhl Vojta Filip (7/7!) na 3. desce, pěkných je i 5/7 Nely Pýchové na dvojce. Další vlašimská družstva se umístila za sebou – 11. béčko, 12. céčko (celkem 16 týmů).

 11. 11
  Jan Fiala píše:

  Ale zase na druhou stranu – aspoň vás bylo šest. :D

 12. 12
  Robin píše:

  Tak nakonec jsme postoupili jen tak tak, ale to je jedno. Hlavně, že máme postup. :-)

 13. 13
  Maťa píše:

  Jan Fiala: Dokonce nás bylo 18 :-) . Ale jednou (2005) jsme uhráli bronz i ve čtyřech, výhodou pak bylo, že jsme dostali medaile i já s Pepou Zvárou :-) : http://www.stcsach.cz/KM/Fotos/KPDRMLZ2005/Vlasim.jpg

  Robin: „Jen tak tak“ je slabý výraz. Při prohře s Příbramí bychom byli čtvrtí a v jeden okamžik jsme prohrávali 3:1 a Míša měla o figuru méně. Naštěstí to nevzdala a aktivní hrou si vynutila soupeřovy chyby a pak už jen zbývalo, aby Nela zvládla uplatnit převahu v jezdco-věžové koncovce s minutou na hodinách – pomohly nám vidličky na krále a věž :-) .

 14. 14
  Tom píše:

  V sobotu se chystáme na rapid do Libčic a startovní listina vypadá opravdu brutálně: http://www.caissa.cz/detail/caissa-open-09-predem-prihlaseni
  1.cena 10 000 Kč hold láká, zatím přihlášeni 3 velmistři v čele s Viktorem Lázničkou. Pořadatelé chystají i online přenosy z předních šachovnic, tak držte palce! :-)

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2020 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist