TJ Spartak Vlasim
27
Dub

Vojta Filip nejlepším žákem na rapidu ve Vraném!

Marie Filipová

Zvolský rapid byl tak trochu dnem Vojty Filipa, co se juniorů do 15 let týče. I když při něm stála i štěstěna, ale o tom až později.

Do Vraného nad Vltavou, kde se rapid hrál, nás (Dana Ždycha, Vojtu a mě) odvezla Danova babička Irena Hejná, podotýkám, že je to zdatná řidička.

Při příjezdu do Vraného nás přivítala paní Straková a po zaregistrování a rozložení šachového materiálu se děti pustily hned do přátelských partií.

Na rapid se celkem přihlásilo 89 šachistů, favoritem byl IM Lukáš Černoušek z Sk Litoměříce, ale odvezl si jen „bramborové“ umístění, tedy skončil na 4. místě. Zvítězil IM Josef Přibyl z Šk Holdia DP Praha, druhý se umístil FM Aleš Jedlička z Šk Polabiny a třetí skončil Milan Holub z TJ Jawa Brodce. Všichni na medailových pozicích získali 7,5 bodu a rozhodovalo pomocné hodnocení. Tolik k dospělákům.

Na turnaji jsem byla i já ustanovena do funkce rozhodčí (nikdo další nebyl k dispozici). Ředitelem turnaje byl pan Jaromír Háněl, dále mu sekundovala paní Straková a Ing. Petr Havelka. Nemuseli jsme řešit žádné zásadní spory, proběhla jen jedna porada ohledně nevhodného chování pana Vladimíra Mrni z TJ Spartak Tos Žebrák (děti se dost podivovaly jeho chování), ale po taktní a po dobrém vedené domluvě ze strany pí Strakové se jeho hlasité projevy trochu mírnily. Tohoto šachistu zmohl v sedmém kole démon zvaný alkohol a usnul u rozehrané partie a musel být přenesen do vedlejší místnosti, aby mohl turnaj pokračovat. To byl tak jediný mráček na velmi pěkně zorganizovaném turnaji, dotovaném sponzory 30.000 Kč (na ceny).

Náš ŠK, resp. TJ Spartak Vlašim, reprezentoval Dan Ždych, který celkově skončil 79., nasazen byl sedmdesátý třetí. Jeho výkon byl 1381 a uhrál 2,5 bodu. Po pátém kole bylo jeho plnění na 50%. Pak se ale projevil jeho nízký věk a pro Dana byl rapid ještě velkým soustem. Byl unavený a vyčerpaný. V dalších kolech dělal chyby plynoucí z nepozornosti a nesoustředěnosti. Ale z těch svých vrstevníků byl stejně nejlepší. Velice ho chválím za remízu s Tomášem Böhmem (1613) z Šk Sokol Vyšehrad (a to měl partii vyhranou, ale jeho soupeř díky svým zkušenostem partii upravil alespoň na remízu). Porazil Terezku Vosáhlovou ze Zvole, která ho jednoznačně podceňovala a pak dostala „čočku“! A další výhru si připsal nad Ondřejem Králem, který byl nasazen s číslem 64.

7letý Dan Ždych vybojoval solidních 2,5 bodu.

Velkou radost nám udělal náš druhý zástupce Vojta Filip. Startoval 60. a obsadil překrásné 38. místo. Jeho výkon byl 1775!!! Vyhrál kategorii juniorů a odvezl si velice pěkné hodinky, ze kterých měl upřímnou radost. Uhrál 5 bodů a nechal za sebou 22 elistů. Čtyři prohry zaznamenal se šachisty s elem kolem 2000. Za zaznamenání stojí souboj s Vladimírem Mrňou, kdy v 6. kole doslova (po předchozím upozornění Vojty, aby nereagoval na jeho invektivy) protrpěl partii a alkoholové výpary soupeře ho vyhnaly mimo budovu. Vyslechl si tak trochu ponižující poznámky, ale los takto vyšel a Vojta hrál zkrátka s dospělým šachistou. Ostatní dospěláci se chovali k dětem bezvadně, většinou s nimi partie i probírali a upozorňovali je na chyby. Ostatně, tak by to mělo být. Na rozdíl od Dana, Vojta jako by nabral sílu a poslední dvě kola s ředitelem turnaje Hánělem (1586) (pan Háněl spadl na čas) a paní Růženou Přibylovou (1936) (dával jí mat) vyhrál. Výhru v pátém kole s Milanem Adámkem (1921) mu zajistil neposlušný mobil soupeře, který se rozkřičel hracím sálem. Vojta byl připraven v partii pokračovat, ale když se soupeř vrátil, sportovně uznal chybu a partii už dohrávali jen jako přátelskou a bodík si připsal Vojta!

11letý Vojta Filip vyhrál cenu pro nejlepšího hráče do 15 let.

Po vyhlášení jednotlivých avízovaných kategorií (všichni vítězové dostali hodinky značky CASIO) následovalo vyhlášení všech ostatních jednotlivců. Všichni dostávali pěkné ceny (počítačové hry, časopisy, knihy, peněženky, propisky….).

Na závěr byla losována 3 startovní čísla a výherci obdrželi šachové počítače. Dále každý, kdo uhrál 3 body, si mohl vybrané knihy zakoupit s 50% slevou a další knihy s 10% slevou. U prezence každý šachista dostal slevový kupón na 300 Kč, který je možné uplatnit u společnosti ŠACHY.BIZ při nákupu nad 1.000 Kč.

Dobře fungoval i kiosek v předsálí, jen někdo postrádal párky v rohlíku, ale jinak měli vše, co je třeba. Ve Vraném n/Vl. nám skutečně nic nechybělo a budeme se tam rádi vracet!

Výsledky na chess-results

Fotky z turnaje

Článek od pořadatelů

25 komentářů na “Vojta Filip nejlepším žákem na rapidu ve Vraném!”

 1. 1
  Jirka píše:

  Velká gratulace Vojtovi, opět ukázal, že rapid je jeho parádní disciplína :-) . Postup na MČR je ve správných rukou!!

  Mrňa je na „černé listině“ u spousty pořadatelů turnajů, a tak objíždí ty nové, kde ještě nemá vystaveno STOP!!! Je dost hloupé, když se na podobné extempore dívají malé děti včetně rodičů, u kterých to pak může vytvořit celkový negativní obraz šachového dění :-( . Většina pořadatelů se ale rychle poučí.

 2. 2
  Jarda P. píše:

  Velká gratulace Vojtovi,perfektní výkon. Hlavně ho zopakovat za týden v Říčanech a bude to v pohodě .

 3. 3
  Vláďa píše:

  Gratuluji Vojtovi ke sqělému výkonu, obzvláště skalp paní Přibylové je velmi cenný.

 4. 4
  Tom píše:

  Mrňa je nenapravitelný alkoholik a dělá naší hře jen ostudu. Docela se divím, že ho vůbec přijali, když turnaj řídil Hermelín. Ten už s ním má bohaté zkušenosti z turnaje v Sedlčanech … :-)

  Jinak gratulace Vojtovi i malému Danovi k výbornému výsledku!

 5. 5
  Hermelín píše:

  Na Mrňu jsem upozorňoval už při prezentaci. Ale ve Zvole ho ještě neznali. Po letošním roce se jistě ocitl na další černé listině …

 6. 6
  Tom píše:

  Trošku mimo mísu :-) V pátek 1.5. se koná v Říčanech krajský přebor v bleskovce. Propozice najdete v sekci „ke stažení“. Kdyby jste měl někdo chuť vyrazit, tak se mi ozvěte, ať dáme dohromady přihlášku a materiál. Zatím jsme 2 /já a brácha/.

 7. 7
  Maťa píše:

  Také Danovi a především Vojtovi gratuluju! Vojta je díky vynikajícímu postřehu v rapidu hodně nebezpečný každému, a až si přestane myslet, že „nejde hrát pomaleji“, bude z něj výborný hráč i ve vážných – má pro to všechny předpoklady.

  Ten Mrňa je fakt neštěstí. Například 7letý Dan Ždych hrál první velký turnaj s dospělými a přivezla ho tam babička … na turnaji pak oba vidí tohle… :-( A 11letý Vojta Filip musí s takovým člověkem dokonce hrát… Myslím, že rozhodčí měli Mrňu vyloučit dřív, po dobrém to s opilci většinou nejde. Vynášení spícího Mrni je i zdokumentováno ve fotogalerii (viz „aktuální odkazy“).

  Ad blicka v Říčanech: Já bych jel taky, poslal jsem kolem toho také mail.

 8. 8
  Jirka píše:

  Těch případů s Mrňou je za rok slušné množství – asi by s tím měla něco STK udělat, protože je to opravdu ostuda :-( i pro všechny pořadatele a šachový svaz vůbec, viz. například článek o Litomyšli 2008 na úholičských stránkách … ve Vraném jim doufám aspoň sokolovnu nepomočil. Možná by měli rozhodčí nebo ředitel z Vraného dát podnět k řešení tohoto problému na příslušnou krajskou komisi.

 9. 9
  Tom píše:

  Maťo, tak mě napadá v souvislosti, že turnaj vyhrál IM Přibyl, že tys tohoto borce jednou kdysi kdesi naprosto rozsekal … :-D

 10. 10
  Jirka píše:

  Měl Přibyl obrovské štěstí, že Maťa musel být jako hlavní pořadatel 1.ligy dorostu ve Vlašimi :-D …, ale bez kousku štěstí mnohdy turnaj vyhrát nelze :-) .

 11. 11
  Tom píše:

  Tak auto na páteční blicku v Říčanech už máme plné /Pavel, Matěj, David, Robin, já/, takže kdyby měl ještě někdo zájem, tak musí po vlastní ose :-)

 12. 12
  Maťa píše:

  Tom: Já o tom ze skromnosti nerad mluvím, ale když už jsi to otevřel … :-) Bylo to na rapidu v České Třebové, mám pocit, že v roce 1998. Tehdy měl IM Přibyl ještě elo přes 2400, ale dámská koncovka se mu moc nepovedla. Vyhrál jsem se štěstím (po většinu partie jsem bránil horší pozici), určitě bych neřek, že jsem ho „naprosto rozsekal“ :-) . Ale díky za nahrávku na smeč! :-D

 13. 13
  Luděk Sedlák píše:

  Přidávám se ke gratulantům k Vojtově skvělému výsledku, který jsem sledoval z bezprostřední blízkosti. Na vysvětlenou: před začátkem turnaje jsme se sešli u jednoho stolku a na Vojtovu výzvu si dali 2 přátelské blicky (skončily 1:1). Pak jsme procházeli turnajem se stejným počtem bodů, los nás ale dohromady nesvedl. Přeji Vojtovi i další vlašimské omladině hodně dalších úspěchů! Jmenovitě zdravím Davida Zváru, mého zdatného soupeře z loňských Pardubic!

 14. 14
  Jirka píše:

  Tak jsem koukal, že Mrňa je na startovní listině i v Janských Lázních :-( , a tam se hraje v podstatě ve výčepu … možná nás čeká „veselý“ turnaj. No uvidíme, třeba nedorazí :-) , je to přece jen dost daleko.

 15. 15
  Maťa píše:

  Mrniště (jak se Vladimírovi přezdívá na 63+1) údajně do Jánek nedorazí, alespoň v tom smyslu se sám vyjádřil na blicce v Říčanech. Osobně doufám, že si to nerozmyslí.

 16. 16
  Jirka píše:

  Přesouvám diskusi o dnešním turnaji ve Vraném k tomuto článku.

  Už visí výsledky 7. kola, na prvních dvou místech stále jediní dva IM Priehoda a Přibyl. Celkem se daří Emilovi Macků.

  Jinak jsem si ve výsledkové listině všiml Vládi Mrni, dostal tedy od Zvolských pořadatelů druhou šanci … zdalipak se polepšil?

 17. 17
  Marie F. píše:

  Myslím, že se polepšil! Mohl by turnaj i vyhrát! To by pak byla „bomba“! A Lukáš Boček má našlápnuto vyhrát mládežníky, ale poslední kolo hraje s Jiřím Feierfeilem, bude to mít těžké, i když náš Patrik Studnička pana Jiřího také už porazil (pamatujete v Sedlčanech)!

 18. 18
  Jirka píše:

  Ve Vraném začalo poslední kolo, dvojice IM Priehoda a Přibyl J. si stále drží své vedení:
  http://www.chess-results.com/tnr27290.aspx?art=1&rd=10&lan=5&m=-1&wi=1000

  Čtvrtý je v průběžné výsledkové listině „Mrniště“, že by se opravdu napravil :-) ? V žácích je zatím nejvýš rychnovský Dan Kožušek (známe ho mj. z Jánek), pronásledují ho domácí Máslo a Boček.

 19. 19
  Jirka píše:

  Ve Vraném je dohráno, na první dvou místech se nic nezměnilo: 1. IM Priehoda, 2. IM Přibyl, třetí příčku vybojoval v posledním kole výhrou nad Mrňou Miroslav Jurásek z Lysé.

  V žácích udržel 1. místo Kožušek, 2. Lukáš Boček, 3. Ondra Máslo, takže pořadatelé budou určitě spokojeni.

 20. 20
  Jirka píše:

  Tak čekáme na nějaké drby z Vraného, čte nás ten nejlepší rozhodčí (minimálně ze Středních Čech)? Co Mrňa?

 21. 21
  Petr H. píše:

  VM se polepšil tak na první dvě hodiny. Pak už to byl náš starý známý …. Jinak pořadatelé ve Vraném měli srovnání dvou turnajů týden po sobě a hodnotí výše úroveň žákovské ligy. Chováním některých dospělých hráčů z nedalekého většího městečka byli rozčarováni. VM má prý na příště definivně STOP.
  Na mém rajčeti jsou obrázky z Vraného.

 22. 22
  Jirka píše:

  Petr H.: Ještě nám prosím napiš, jaké byly ceny a jaký měli bufet :-D .

 23. 23
  Petr H. píše:

  Bufet byl v pohodě. Měli podobný sortiment, jako na ŽL. Ceny jsem nezkoumal, já neplatil. Byl snad bezalkoholový (možná bylo podpultové pivo). Jistá skupina hráčů odbíhala do blízkých hospůdek.
  Ceny: hodinky, věci ze sortimentu ŠACHY.BIZ, trička, časopisy … Fotka je v galerii.

 24. 24
  Maťa píše:

  Na včerejším rapidu ve Zvoli zvítězil v silné konkurenci náš Tomáš Vojta a domů si odvezl 3 tisíce Kč! Na druhém místě skončil domácí talent Vojta Straka, třetí byl známý IM Josef Přibyl. Nic víc nevím, výsledky jsem nikde nenašel … každopádně velká gratulace Tomášovi!

 25. 25
  Maťa píše:

  Tak výsledky už se objevily: http://www.chess-results.com/tnr99579.aspx?art=1&lan=5&wi=821 . Kromě Tomáše jsem v nich našel Pavla Vojtu, Iva Hradeckého a Dana Houdka.

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2020 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist