TJ Spartak Vlasim
23
Dub

Půl bodu skóre od zlata

Ondřej Matějovský

Na Krajský přebor družstev mladších žáků si Vlašim pravidelně jezdí pro medaile a nejinak tomu bylo i letos. Minulou sobotu se v Říčanech náš tým poprvé v šestileté historii přeboru ocitl v roli nasazené jedničky, a tak jsme čekali, zda se po dvou stříbrech (2006, 2007), dvou bronzech (2003, 2005) a jedné „bramboře“ (2004) podaří premiérově vybojovat zlato. Hlavním cílem však bylo skončit do 2. místa a zajistit si tak postup na Mistrovství ČR, které se uskuteční ve dnech 13.-15.6. v Kyjově. Družstvo TJ Spartak Vlašim se do celodenních bojů pustilo v sestavě Robin Hrdina, Michaela Hatašová, Patrik Pýcha, Filip Zvára, Nela Pýchová a Václav Voldán. Navzdory naší startovní pozici byly asi největším favoritem Říčany „A“, průměrné Elo měly jen o necelý bod (!) horší a znalost jednotlivých dětí napovídala, že domácí budou mít méně problémů s časem. To se také potvrdilo, tikající hodiny nám v turnaji nadělaly hodně problémů, snad jen Robina s Vaškem se to netýkalo. V této souvislosti mě napadá, zda je opravdu nutné, aby se v tak důležitém kvalifikačním turnaji při 30 minutách na partii povinně zapisovalo – malé děti píší pomalu a zbytečně často se pak rozhoduje v časovkách. Námitka, že ve finále se zapisovat musí, neobstojí, na MČR je přece jen o 10 minut víc…

Ale pojďme k turnaji. Hrálo se na 7 kol se zápasovým bodováním (výhra týmu 3 body, remíza 1 bod) a přeboru se zúčastnilo rekordních 15 družstev. Naši borci vstoupili do turnaje dobře. Po přesvědčivých výhrách nad Zdicemi (5:1), Říčany „B“ (6:0) a Řevnicemi (4:2 – výsledek vypadá těsně, ale ty 4 výhry byly jasné brzy, navíc mohl bodovat i Robin) přišlo předčasné finále.

Říčanské áčko bylo ve 3. kole s Brandýsem velmi blízko bodové ztrátě, nakonec však domácí závěr zápasu zvládli a vyhráli 3,5:2,5. Do souboje s námi tak šli rovněž s plným počtem bodů. Utkání bylo velmi dramatické, pozice na šachovnicích hovořily spíše v náš prospěch, ale ty časy… Když Patrik ve vyhrané pozici s Jakubem Rathouským překročil časový limit, prohrávali jsme 2,5:1,5 a zdálo se, že je rozhodnuto – Filip měl s Janou Šimurdovou v ostré pozici jen 2 minuty proti 10. Naštěstí pro nás Jana v podstatě přestala hrát, a když se čas na hodinách začal vyrovnávat, raději sama nabídla remízu. Filip přijal a naše naděje vzhlížely k 5. šachovnici, kde Nela po skvěle zvládnutém závěru v oboustranné časové tísni porazila Adélu Shejbalovou a srovnala na konečných 3:3. Vzájemný souboj hlavních favoritů tak nic nerozhodl, o 1,5 bodu lepší skóre ale dávalo do finiše větší šance nám…

Robin a Míša

Robin Hrdina a Míša Hatašová na začátku „předčasného finále“. Robin s Tomášem Skalickým remizoval, Míša ve 14. tahu nabídku ke smíru odmítla, nakonec ale s Vilémem Vlčkem prohrála…

Jenže přestože jsme následující dvě kola s Kralupy i Příbramí vyhráli 5:1, Říčany nás díky vysokým výhrám nad Sázavou (5,5:0,5) a vlastním béčkem (6:0) dostihly! Do posledního kola jsme dostali Brandýs a se 4bodovým náskokem na třetí Kralupy a jistotou nejhůř druhého místa jsme mohli i riskovat, zkrátka skóre nade vše :-). Bohužel se náš plán zkomplikoval hned po 5 minutách, když si Vašek poprvé za celý den vybral slabší chvilku (do té doby 6/6!) a prohrál v 10 tazích… Starosti s pozicí měla i Míša, bojovností však vývoj partie otočila, a když Patrikovy velké problémy s časem vyřešila nabídka remízy, mohli jsme po vítězství 4,5:1,5 sledovat, jak si v závěru zápasu vedou Říčany proti Řevnicím. Podle očekávání vyhrál domácí tým hladce 3.-6. desku, ovšem na druhé šachovnici nás potěšil Pepa Starýchfojtů, jenž v zajímavé partii udolal Viléma Vlčka. O barvě našich medailí tak rozhodoval souboj Jakuba Hamana s Tomášem Skalickým, kde nám vzhledem k lepšímu Buchholzu stačila i remíza. Bohužel pro nás zvládl Tomáš závěrečnou časovku lépe a úřadujícího mistra republiky v rapidu porazil. Na zlaté medaile si tak budeme muset počkat… Bronzovou pozici v posledním kole uhájily Kralupy nad Vltavou.

Nezbývá než domácím pogratulovat k šestému vítězství v řadě (!) a konstatovat, že vyhrát mohl jen jeden. I druhé místo v kraji je velkým úspěchem a všem našim klukům a holkám děkuji za vzornou reprezentaci oddílu! K výsledku jednotliví hráči přispěli takto:

 1. Robin Hrdina 5 bodů
 2. Míša Hatašová – naše milá posila z Úholiček 5 bodů
 3. Patrik Pýcha 4,5 bodu
 4. Filip Zvára 5 bodů
 5. Nela Pýchová 7 bodů
 6. Vašek Voldán 6 bodů

Jak vidíte, tým neměl žádnou slabinu a na všech šachovnicích jsme tak byli nebezpeční. Největší sílu jsme měli vzadu – Nela i Vašek byli na svých deskách nejúspěšnější, Nelinka dokonce vyhrála všechny partie, což se nikomu jinému nepodařilo! Snad se podobně zadaří i v červnu v Kyjově!

Při vyhlášení

Tak zase „jen“ stříbro (potřetí za sebou), zleva: Vašek Voldán, Patrik Pýcha, Robin Hrdina, Filip Zvára, Nela Pýchová a Míša Hatašová. V tvářích lze vyčíst trochu zklamání, první místo bylo hodně blízko…

Do bojů zasáhli i další dva členové našeho oddílu. Pravonínský Vojta Filip nastoupil za kombinované a mimo soutěž hrající družstvo Mix Sedlčany a na poslední šachovnici uhrál skvělých 4,5/5. Na to, že hraje závodně teprve od ledna, rozhodně úctyhodný výkon, na čemž nic nemění ani skutečnost, že jeho výsledky byly později anulovány, protože výběr Petra Havelky nesplňoval podmínku povinné dívky a tzv. supermladšího žáka (99 a ml.). Výborně hrála i krajská přebornice do 8 let Anežka Vlková. V pomyslném dresu Buštěhradu vybojovala na 6. desce 3/6 a kapitána družstva Pavla Buka svým výkonem určitě potěšila.

Pořadatelé z oddílu Biomedica Říčany zvládli svou roli jako obvykle na výbornou, ředitel turnaje Jaroslav Říha razantně vyřešil i problém se zabouchnutými dveřmi od chlapeckých záchodů. „Zatím moc nepijte, já zavolám hasiče“, řekl a svůj slib splnil. Naštěstí hasiči přijeli brzy :-). Poděkování patří i Petru Havelkovi, jenž na svém počítači celý turnaj odřídil, a Kamile Říhové za skvěle zvládnutý bufet.

Celkové pořadí

Stránka turnaje na KM SŠS

17 reakcí na “Půl bodu skóre od zlata”

 1. 1
  Tom píše:

  Když tak sleduji ty závody ve skóre, tak nebylo by lepší, kdyby si to příště dala Vlašim s Říčany na 6 vítězných zápásů o první místo a ostatní pak hráli švýcara o 3.místo? :-) Takhle mi ty zápasy 6:0, 5,5:0,5 přijdou dost o ničem …

 2. 2
  Radim Hataš píše:

  Hezký článek Ondro. V Kyjově necháme Říčany daleko za sebou…

 3. 3
  Jirka Mejzlík píše:

  Tom: Já si myslím, že děti to celkem baví dát soupeři kanára, aspoň ty naše určitě :-) . Spíš je opravdu nesmyslné zapisování při 30 minutách. Na druhé straně to může být pro děti z některých oddílů jediná soutěž s povinným zápisem.

  Radim: Budeme se muset moc snažit, Říčany posílí o Hamana. Hlavně aby jeden z týmů skončil do 13. a vybojoval zase druhé postupové místo. Nejlépe pak oba, aby si to příští rok z regionu zahrál i někdo další :-) ….

 4. 4
  Radim Hataš píše:

  Jirka: Robin si dá Hamana k svačině :)! My budeme na bedně a Říčany do desátého místa…

 5. 5
  Jarda Pýcha píše:

  Radim: Chtěl bych být aspoň občas takový optimista jako jsi ty Radime .

 6. 6
  Anonym píše:

  Radim: Jako kdybych slyšel Štěpána Vopěnku. A Štěpánovi to občas vyjde, tak proč by to nemohlo vyjít i Radimovi.

 7. 7
  Jirka Mejzlík píše:

  Jsem na jiném počítači a zapomněl jsem se přihlásit – proto Anonymní. Své názory samozřejmě kdykoliv podepíšu.

 8. 8
  Radim Hataš píše:

  Proč mám pocit, že narážíš na můj souboj se Štěpánem na Seči?! Tomu se říká sypat sůl do rány, Jirko :))

 9. 9
  Maťa píše:

  Je pravda, že i v letech 2006, 2007 byly ve hře o zlato jen dva týmy, my a Říčany. Bohužel jsme vloni i předloni vzájemný souboj prohráli 3,5:2,5, vždy po velmi dramatickém průběhu. Otázkou je, zda se i za rok bude rozhodovat jen mezi námi a Říčanskými: z našeho týmu z věkových důvodů odejdou Robin s Filipem a v říčanském áčku téměř nezůstane kámen na kameni. Uvidíme…

 10. 10
  Jirka Mejzlík píše:

  Radim: Na tvou nešťastnou partii se Štepánem jsem dávno zapomněl, měl jsem na mysli bezbřehý Štěpánův optimismus při soutěžích družstev. I za stavu 0,5-2,5 a při třech připrohraných zbývajících partiích má zápas stále za vyhraný. A ono mu to občas i vyjde.

 11. 11
  Vojta M. píše:

  Já chci taky jezdit na soutěže mládeže. Nejradši jako hráč, ale klidně i jako trenér. nějak se mi po tom stýská.. :-(

 12. 12
  Tom píše:

  Počkej, jak na soutěže mládeže jako hráč? Vžtyť už seš starej skoro jak černý uhlí :-)

 13. 13
  Maťa píše:

  Vojto, život nepřináší jen radosti, ale bohužel i zklamání. Nerad to říkám, ale soutěže mládeže už si NIKDY nezahraješ! :-) Naproti tomu jako trenér můžeš jezdit dost často a my budeme jedině rádi!

 14. 14
  Tom píše:

  Mimochodem, přeji Vojtovi ke včerejšímu a Jirkovi k dnešnímu svátku vše nej! :-)

 15. 15
  Maťa píše:

  Ke gratulaci se přidávám! :-)

 16. 16
  Vojta M. píše:

  Taky přeji všem Jirkům Vše nej. Jak nezahraji? Já nevypadám ještě tak starej a v podstatě jsem ještě v pubertě.. :D Myslel jsme to tak, že obččas rád za vzpomínám na staré dobré časy, kdy ještě hrávali Bašta a Mejzlík :D Jinak jako trenér se snad aspoň někdy vrátím a aktivně se budu podílet. Minimálně pokud se po škole na párlet vrátím zpět do Stříteže.

 17. 17
  Jirka píše:

  Tak nakonec na MČRDMŽ v Kyjově startují 3 středočeské týmy. Po nepřihlášení se týmů z karlovarska a liberecka byl umožněn start i třetímu z KP – Kralupům.

Odpovědět

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
more...
 
 

© 2023 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist