TJ Spartak Vlasim
10
Zář

Diagramy z Openu Říčany

Tomáš Vojta

O turnaji v Říčanech jste si již v minulých dnech mohli přečíst v seriózních článcích Patrika Pýcha a Míly Vanky. A aby byla trocha legrace, tak já povídání o tomto pěkném turnaji zakončím trochu neseriózním příspěvkem. Připravil jsem celkem 9 diagramů z partií hráčů našeho oddílu, z nichž 4 jsou jen pro zasmání a ve zbývajících pěti si můžete vyzkoušet svou taktickou pohotovost a propočet.

A začněme těmi pro zasmání. První diagram je z partie posledního kola Matějovský – Voráčková. Začíná černá a zkuste vymyslet posloupnost tahů, po které dostane mat druhým tahem. :-)

Řešení:
Řešení:

I další 2 digramy jsou z Ondrových partií. Vaším úkolem je na nich najít dva rozdíly:

 

 

 

 

 

 


Správná odpověď:
Správná odpověď:

A abych nezlobil jen Ondru, tak poslední diagram, který mě pobavil, je z partie Pýcha – Hradecký.

V pozici na obrázku vymyslel Patrik tah poslední naděje … 45.Jg4!? Jeden nejmenovaný hráč z nedalekého konkurenčního oddílu by se zoufalým výrazem v očích jistě tento tah doprovodil poznámkou: „A teď si postavíte druhou dámu a můžu se vzdát!“ Po případném 45…a1D by se pak teatrálně na chvilku zamyslel a s průpovídkou „vždyť já vlastně ještě můžu tohle“ by s vítězným úsměvem zahrál 46.Dh4. Černý by totiž pak ani se dvěma dámami nedokázal rozumně pokrýt hrozby Dxh6 a Jf6 a stál by na prohru. Patrik tuto poznámku ale dozajista neřekl, a proto Ivo s postavením dámy nepospíchal a po 45…Db7 nezbylo bílému než se vzdát. 0 – 1

Tak, a teď dost legrace. Zkuste se nad následujícími příklady zamyslet a najít správná řešení. Myslím, že je to poměrně jednoduché, a měli byste to zvládnout i bez stavění figurek na šachovnici. První diagram je z partie Koper – Vojta P., kde černý rychle využil svých aktivních figur.

Řešení:
Řešení:

10letý Jakub Voříšek začal turnaj jako hráč Bohemians, ale dohrál ho již jako hráč Vlašimi, a tak i jeho partie mohu zahrnout do svého článku. V zápase 7. kola Voříšek – Konvalinka soupeře pěkně přehrál a partii i hezky zakončil.

Řešení:
Řešení:

Další příklad je z partie Hradecký – Stojkovič, kde pozice černého vypadá naprosto beznadějně. Co myslíte, má se černý vzdát, nebo pokračovat v odporu?

Řešení:
Řešení:

Předposlední ukázka je z partie Sadil – Staňková, kde Honza mohl jednoduše potrestat předchozí soupeřčinu hrubku.

Řešení:
Řešení:

A na závěr trochu počítání. Jak tato koncovka z partie Voříšek – Závůrka dopadne? Na tahu je černý.

Řešení:
Řešení:

Stránky turnaje s možností stažení partií

3 reakcí na “Diagramy z Openu Říčany”

 1. 1
  Tom píše:

  U toho prvního diagramu mě teď napadá, že by to teoreticky mohlo bý i takto 1…Dg7 2.Db7,Df6 3.De4 mat :-)

 2. 2
  Standa píše:

  Mě zase jako první napadlo 1. ..Dh6 2.Dxd4,f6 (nebo Df6) 3.De4, což je totéž v bledě modrém.

 3. 3
  Maťa píše:

  Děkuji Tomášovi, že do svého článku vybral diagramy ze všech mých říčanských výher :-) . Je vidět, že abych vyhrál, musí soupeř (či soupeřka) udělat velkou hrubku nebo se musí partie dostat do věžovky s dvojicí spojených volných pěšců proti žádnému, kterou ovládám díky rozboru slavné partie Tesař-Čermák: http://www.sachyceskybrod.cz/clanek.php?id=229. Ještě si vzpomínám na partii Pýchová-Holman, ale ta není tak mediálně známá ;-) .

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2021 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist